wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

mindel24    4

Badałem glebe wtym roku i stwierdzam jedno ph miałem 4.5-5 teraz 6,8-7,2.Że na wapno trzeba sypać dobrej jakości.Na 34 ha przez 4 lata wysypałem 8 transportów po 26 ton nordkalka standard cal efekt jest. Wtym roku mam leżąc już 2 transporty na te pola gdzie lekko brakuje.Jednorazowo sypie po 3 -4 tony na ha. w przyszłym roku przechodze na magnesium z nordkala. Z dolomitu niejestem zadowolony zadużo kamienia musi być dobrze zmielone-zależy od transportu.Brałem wcześniej z montew ale tam sąsiad badał to było kilka składników nieciekawych i dużo wożenia bo ma mało wapna i reaktywność słaba.wapno musi działać w pierwszym roku.takioe moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15368

Dobrze jak ktoś blisko kopalń mieszka to można wapnować bo mały koszt. A jak dlamnie koszt wapna to ok 500zł, a transport 2100zł. To ile by wapna było za sam transport.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Rolnik1973 tak się zastanawiam co ty pleciesz? Masz w lokalizacji wpisane LBI czyli powiat Białej Podlaski. Za północną miedzą masz jedno z najlepszych i najtańszych wapn w Polsce i marudzisz że coś Ci się nie podoba.

A może mówiłeś nie z myślą o sobie tylko o innych rolnikach którzy faktycznie mieszkają daleko od kopalń?

Jeśli kupisz tego wapna około 100 - 200 t sam ci go przywiozę, zwalę gdzie chcesz i pożyczę wózka RCW. A cena jaką będziesz musiał mi zapłacić nie przekroczy 100 zł/t, ale za pewne będzie jeszcze niższa tylko podaj mi gminę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15368

To że kreda to wiem, unas chodzi z tych kopalń 400-500zł t w zależności od dostawcy. A miałem na myśli te wapna tlenkowe i węglanowe ze skał. Kredy to mi max 15t trzeba na wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

400-500 zł ale granulowana.

Proponuję pożyczenie wózka RCW oraz dowóz wapna z tej samej kopalni tylko sypkiego które jest tańsze od granulowanego 4-5 razy.

Mówisz że potrzeba Ci 15 ton wszystkiego. Czyli gospodarujesz na 2,5 ha lub tylko 2,5 ha wymagają u ciebie wapnowania. Bo wiesz że na bardzo kwaśną glebę musisz dać 3 t/ha CaO aby było widać efekt. Czyli np. 6 t kredy i niezależnie czy będzie ona w formie granulowanej czy sypkiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15368

Sypka kreda to guzik, wszystko idzie w powietrze i do sąsiada. Nie mówiąc już o traktorze i jego filtrze powietrza. U nas jak gość ją siał to świata nie było widać a pył na kilometr gnało. Mam 14 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol210    12

tyle samo mam ornego, to wychodzi 14ha x 500zl x 6ton=42 tys zl.? chyba niemozliwe?no na hektar 6ton a tona 500zl liczac z dowozem krede

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

dobrze liczysz tylko że bierzesz cene kredy granulowanej. A ta sama krede kupujesz po 100zł/t tylko jako surówke. Nie pisze tu o kredzie - mielonce z kamienia epoka kredy tylko o kredzie jeziornej (Mielnik) to samo miał na mysli kolega @damianzbr


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Właśnie to miałem na myśli.

Więc rolnik1973 widzisz że nie piszę jakiś niestworzonych rzeczy. Bialy2005 potwierdza moje słowa.

Zrobisz jak zechcesz ale przynajmniej my nie namawiamy do złego tylko chcieliśmy pomóc, podpowiedzieć jak zrobić aby było dobrze i tanio.

 

A propos wapna mielonego, czy miałeś na myśli takie pylenie: http://www.agrofoto....36-df-dx90-rcw/

No widzę że bajek nie piszesz bo znasz konkretne szczegóły. Tak jest później problem z filtrem powietrza i pozostaje chmura pyłu. Ale jak widać na zdjęciu pole też się zabieliło. Tego typu wapno najlepiej wysiewać gdy pada deszcz, lub mżawka. Jest to alternatywa dla osób mieszkających w okolicy Częstochowy bo tam wapno to można kupić u producenta a kredy kopalnianej nie opłaci im się zwozić z daleka. Ja go kupiłem pod kukurydzę tej wiosny ponieważ kredy kopalnianej wydobywanej z odkrywki nie sprzedawali w tym okresie ze względu na zbyt dużą wilgotność towaru.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

To lepiej (oczywiście jak ma się taką możliwość) zamówić łódkę na te 14 ha i sypnąć więcej to i efekt będzie lepszy a w dodatku nie będzie wiele drożej. Można też co rok a mniej wtedy koszta się rozkładają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

dobrze liczysz tylko że bierzesz cene kredy granulowanej. A ta sama krede kupujesz po 100zł/t tylko jako surówke. Nie pisze tu o kredzie - mielonce z kamienia epoka kredy tylko o kredzie jeziornej (Mielnik) to samo miał na mysli kolega @damianzbr

w kornicy mozna kupić surówkę podsuszaną po 30zł/t + transport - rozsiałem w tamtym roku po żniwach 30t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15368

A Kornica ma swój transport tej surówki?

Edytowano przez Rolnik1973

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ma swój transport (czteroosiowce o ładownosci 30t), ale do rozsiewania tylko rcw innym nie pójdzie - są wieksze i mniejsze grudki, a po deszczu robi się mazia.

namiar: kornickie zakłady kredowe adam flis tel. 504272325 - mozna dzwonic i się dogadywać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ma swój transport (czteroosiowce o ładownosci 30t), ale do rozsiewania tylko rcw innym nie pójdzie - są wieksze i mniejsze grudki, a po deszczu robi się mazia.

namiar: kornickie zakłady kredowe adam flis tel. 504272325 - mozna dzwonic i się dogadywać

Co znaczy podsuszona surówka? Sama wyschnie w zależności od pogody, czy jest to jednolity towar który suszą maszynowo i pogoda nie ma tu nic do rzeczy?

Brałeś kiedyś wapno z Mielnika? Jeśli tak to czy jest jakaś różnica między tymi wapnami? Podany kontakt jest bezpośrednio do kopalni czy jakiś typek który ma czteroośkę i handluje wapnem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

brał z kornicy mój znajomy mówił ze za bezcen to ładował ale kamienia sporo ( nie pszesiewane) W mielniku jest przesiewane i kamienia tam nie ma. Co do wilgotnosci to chyba wszytkie tego typu kopalnie bazuja na suszeniu promieniami słonecznymi i wiatrem :) Chyba ze robia z tego granulat to wtedy suszarnia.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Może w tym roku spróbuje i z tej całej Kornicy. Zobaczymy co to za towar i ile tego kamienia. Bo jak za bezcen to i kamień można by przeżyć w niewielkich ilościach. Co innego gdyby się okazało że będzie tam sam kamień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Co znaczy podsuszona surówka? Sama wyschnie w zależności od pogody, czy jest to jednolity towar który suszą maszynowo i pogoda nie ma tu nic do rzeczy?

Brałeś kiedyś wapno z Mielnika? Jeśli tak to czy jest jakaś różnica między tymi wapnami? Podany kontakt jest bezpośrednio do kopalni czy jakiś typek który ma czteroośkę i handluje wapnem?

tak jak biały mówi kopalina suszona na słońcu, kamienia nie było, w tym roku urochomili przesiewacz wiec towar powiniem byc jednorodny. z mielnika nigdy nie brałem, miałem kiedyś (10 lat temu ) z łopiennika do białe kamienie do tej pory po polu sie taczają :). ta kreda jest miekka wiec łatwo sie rozkrusza.

kontakt bezposredni do właściciela kopalni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a co sądzicie o wapnie z nordkalk Standard Cal lub jakie inne wapno weglanowe polecacie czy lepiej z magnezem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

na moich polach mam problem z zasobnością magnezu (od kilkunastu lat rozrzucam standardcal) wszystkie pozostałe makro i pH są ok i wszyscy pracownicy stacji chemicznej, z którymi rozmawiałem zalecają wapno magnezowe, twierdząc iż jest ono gorsze wyłącznie pod względem tempa zmiany odczynu a zasobność podnosi od razu i przyswajalność składników jest wysoka, którą polską kopalnię możecie mi polecić (dobry stosunek ceny do jakości i jak najmniejsza odległość do kuj-pom)?

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj