wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

farmer1973    13

Kolego, jeżeli wapno ma 90% CaCO3 to nie może mieć CaO+MgO powyżej 70%. 1 kg CaO = około 1,78 CaCO3 .Chyba że to jakaś tajemnicza mieszanka to może być taki skład, tylko domokrążca nie potrafił ci tego logicznie przekazać.Ale cena za towar 56% CaO + 6 % MgO i tak wygórowana. Nie wiem co ci dokładnie oferowali, ale proponuję wziąć próbkę + ulotkę i dać do zbadania w Stacji Chemiczno Rolniczej.Lepiej zainwestować 100-200 zł w zbadanie towaru niż kupić 20 ton nie wiadomo czego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zrobiłeś interes ze hoho


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Nie kupowałem bo drogo, kreda granulat po 400 zł za tonę mam kupioną już.

gdzie kupowales po tyle i jaka ilosc? Jaka kreda dokladnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15383

Kreda nawozowa granulat 93% CaO3 w tym tlenek wapnia 51.3% , MgO 1.4%, oraz minerały, reaktywność 97%, ph 8.5 , producent kredan Bachorza 08-206 Huszlew. Kupione od gościa co wozi nawozy na tel.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

400zł za tonę - za to będzie 20t wapna z allegro. Doliczyć koszty transportu trzeba. Pogratulować pomysłu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15383

Może i wapno po 20zł /t, ale transport będzie 2000zl i to już się robi sumka za kamyki, które stosowałem co rok i ph 4.5. Czas zobaczyć co powie kreda. Kredy dasz tonę, a kamyków z 5 trzeba i z transportami kamyków wyjdzie niewiele taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

pawelol111 jeszcze musisz zjesc wiadro soli zeby zrozumiec jak dziala wapno kredowe i dlaczego tyle kosztuje.

Rolnik1973 dzieki za info. Dobra cene znalazles. U mnie granulat okolo 460.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15383

No podzwoniłem po alegro na te wapna po 20, 25, 30zł. No i tona z transportem do mnie waha się od 75- 102zł/t. No i dać 4t/ ha kamyków = 0.8-1t kredy. I jaka to oszczędność to wapno z alegro za 20zł.?

 

pawelol111 jeszcze musisz zjesc wiadro soli zeby zrozumiec jak dziala wapno kredowe i dlaczego tyle kosztuje.

Rolnik1973 dzieki za info. Dobra cene znalazles. U mnie granulat okolo 460.

Bo kopalnia blisko i transport malo kosztuje. Gdybym miał jakiś dostawczak to prosto z kopalni myślę że i 300 by nie kosztowało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macko25    27

Czy polecacie wapno z firmy lafarge tzn wapno radkowit lub kujawit ja dzwonilem i pytalem sie sie o wapno kujawit 05 to 25,zl za tone chcą bez transportu a z transportem do domu 120 zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol210    12

Dziś był domokrążca oferując wapno TLENKOWO-WĘGLANOWO-MAGNEZOWE o zawartości 86-90 CaO3 min.56% CaO, 6-10% MgO + mikroelementy. W cenie 540-560 zł /t w zależności od wielkości granulatu. Wygląda jak kreda ale po polaniu płynem do mierzenia kwasowości nie mięknie jak kreda, ale zmienia się kolor płynu na ciemno zielony. Palcami się rozkrusza a w wodzie rozpada się na białe kamyki. Wygląda że to kamyki klejone w granulat. Jest takie wapno czy to pic na wodę i naciągacz.

 

Ostrzegam rowniez! czesto jest te wapno workowano jako ,,WAP-NIAK" .Jutro napisze Ci co pisza na worku,ogolnie wapno hu.... i drogie. kamyki to sa ale 1/3 na dnie szklanki przy rozpuszczeniu. Ode mnie chcieli 400zl za tone a glupi kupilem 1200kg za 400zl. krede moglem kupic w to dziadostwo.

Uwazac na naciagaczy, bierzesz szklanke i widzisz co masz przy nich

 

Tak wogule ten domokrazca (niebieska plandeka chyba) to juz pol polski zwiedzil,dawno to stwierdzilem jak pytalem pozniej znajomych.Oni sie jeszcze nie zmienili i nawet ceny :D Jestem z mazowieckiego a oni sa gdzies z bardzo daleka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Czy polecacie wapno z firmy lafarge tzn wapno radkowit lub kujawit ja dzwonilem i pytalem sie sie o wapno kujawit 05 to 25,zl za tone chcą bez transportu a z transportem do domu 120 zl

Chyba 3 lata temu stosowałem kujawit. bardzo dobre wapno. Tylko nie dopuścić żeby zmokło bo lubi się zbrylać.

No podzwoniłem po alegro na te wapna po 20, 25, 30zł. No i tona z transportem do mnie waha się od 75- 102zł/t. No i dać 4t/ ha kamyków = 0.8-1t kredy. I jaka to oszczędność to wapno z alegro za 20zł.?

1t kredy=1 tona wapna. Taka sama zawartość CaO to taka sama zdolność odkwaszania, tylko niektóre wapna działają szybciej, inne trochę wolniej.

Kupowanie wapna granulowanego to największa bzdura jaka na świecie istnieje.

Kup dobre wapno węglanowe z transportem wyjdzie ok 100zł/t i zrobi to samo co granulat 4 razy taniej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krowka62    22

Dołączę się do słów przedmówcy. Kreda jest bardzo dobrym nawozem ale niestety za droga w szczególności granulowana. Ja osobiście mam pola gdzie ph wynosi 4,2 i po zastosowaniu 1 tony kredy granulowanej (u nas koszt około 500 zł) ph podniosło się o 0,1 jednostkę po dwóch latach (może w pierwsyzm roku było większe). Po zastosowaniu 3 ton StandartCal (koszt 324 zł/ha) ph po 2 latach podniosło się o 0.3 jednostki. Oczywiście ph na moich polach jest krytyczne ale ogólnie powoli doprowadzam jest do optymalnego odczyny. Proces ten w moim gospodarstwie trwa już 6 rok.

Na razie stosuje wapno węglanowe a póżniej po uregulowaniu odczynu będę stosował przypominająco wapno węglanowo - magnezowe co 4 lata. Choć jest ono słabo reaktywne ale dostarcza ono magnez, którego brak w glebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może i wapno po 20zł /t, ale transport będzie 2000zl i to już się robi sumka za kamyki, które stosowałem co rok i ph 4.5. Czas zobaczyć co powie kreda. Kredy dasz tonę, a kamyków z 5 trzeba i z transportami kamyków wyjdzie niewiele taniej.

 

 

Skoro w to wierzysz to tylko pogratulować. Sprzedawca Ci powiedział żeby dać tonę?


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

jak chcesz szybki efekt to tylko kreda. Nie sluchaj tych co polecaja wapno za 20 zl. Ono jest nic nie warte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15383

 

 

 

Skoro w to wierzysz to tylko pogratulować. Sprzedawca Ci powiedział żeby dać tonę?

Na worku pisze dawkowanie 600-1000kg/ha, minimalna dawka 300kg/ha. Stosowałem wapmagi, nawóz wapniowo -magnezowy z dolomitów i to wszystko mało działa skoro ph 4.5. Zobaczę na kredzie i potem potafoska i saletra wapniowa i zobaczę ph za rok. Bo puki stosowałem potafoskę i saletrzak choć drogo wychodzi to nie było problemu z ph, a jak przeszłem na polifoskę 8, i saletra, lub npk z importu tak ph dało w łeb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Chłopie... saletrzak ma 2% wapna, potafoska chyba jakieś szczątkowe ilości. Miałeś kwaśną ziemię i masz bo zaniedbałeś. Chcesz szybko odkwasić? Wapno tlenkowe - na ciężką ziemię. Na lekką węglanowe i cierpliwość. Bo to nie azot że dziś siejesz a za 5 dni działa.

 

Kiedykolwiek dałeś 3 -4 t wapna np 50CaO??

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15383

Dawałem 5 lat temu po 4t , a potem co rok nawóz wapń-magnez 30%ca i 15mg po 250kg. A potafoska ma 11% ca,4mg,9s, 13p,13k stosowana corocznie dawala radę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol210    12

Czytajac opinie o wapnie, sam takze glupi jestem im wiecej czytam.Raczej wybiore Budowlane tylko te wapno ile moze dzialac czasu? i jaka dawke? Doradzcie jesli kto ma doswiadczenie z wapnem budowlanym,bo czytalem cale artykuly i sam nie wiem nadal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Dawałem 5 lat temu po 4t , a potem co rok nawóz wapń-magnez 30%ca i 15mg po 250kg. A potafoska ma 11% ca,4mg,9s, 13p,13k stosowana corocznie dawala radę.

 

Jakie wapno i skąd? Pewnie to z cukrowni....Co do potafoski to tam masz całe G PK - polifoski się sieje i to w ilościach 300kg i więcej. - o oziminie mówię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na worku pisze dawkowanie 600-1000kg/ha, minimalna dawka 300kg/ha. Stosowałem wapmagi, nawóz wapniowo -magnezowy z dolomitów i to wszystko mało działa skoro ph 4.5. Zobaczę na kredzie i potem potafoska i saletra wapniowa i zobaczę ph za rok. Bo puki stosowałem potafoskę i saletrzak choć drogo wychodzi to nie było problemu z ph, a jak przeszłem na polifoskę 8, i saletra, lub npk z importu tak ph dało w łeb.

 

Po 1 to nie pisze tylko jest napisane

po 2 producent może napisać sobie i 50kg/ha i co mu zrobisz?

po 3 saletrzak ma 2-3 % CaO więc jak dasz go załóżmy na ha 400ha to wprowadzisz całe 8kg/ha CaO - na pewno Ci to odkwasi glębę - nie ma co.

po 4 ta kreda pomoże, o ile dasz dobrą dawkę - na lekką ziemię przy 4,5ph to jakieś 3t/ha w pierwszym roku trzeba dać. Ja za te pieniądze wolałbym kupić pół patelni kredy mielonej lub wapna węglanowego.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Co do punktu pierwszego to czepiasz się że kolega napisał "pisze" a potem sam strzelasz na ha 400 ha. Ja dawałem na zakwaszone działki kredę ale nie granulowaną a za rok wapno tlenkowe, na lżejsze gleby węglanowe i w drugim roku dolomit i pH idzie do góry. W zeszłym roku nie wapnowałem bo kasy nie było na takie zabiegi. Niestety już nie pamiętam od jakich producentów brałem, w tym roku dalej będzie walka z odkwaszaniem i jeszcze nie zdecydowałem co będę brał.

Edytowano przez PeterG14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15383

Saletrzak nie odkwasi, ale zawartość w potafosce i saletrzaku to 13%, a to wystarcza dla roślin na bieżące zużycie jeśli gleba nie zakwaszona, a 2 lata 0 wapnia i ph wyssało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj