wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

konieczny    0

A jak sie roziewa StandartCal? mocna kurzawa? bo Fast podobno jak mąka jest .A stosował ktoś z was Kujawit Premium? jak sie go rozsiewa? też jak mąke? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krowka62    22

StandartCal jest dość wilgotne samo z siebie i fajnie się rozsiewa. Aczkolwiek jakby wyschło to tumany kurzu za rozsiewaczem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15370

Mam pytanie, 6 kl i ph 4.2 -efekt działania wapmagu po 200 kg co rok. Kupiłem 3t wapna kredowego granulowanego i jak to najlepiej zastosować. Teraz tona, na ściernisko tona i pod orkę zimową tona. Czy po żniwach na raz cała dawka. Obszar 1.7 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

najlepszy efekt? po orce przed agregat tona i za rok to samo tez tona i za jeszcze rok to samo, wtedy efekt bedzie najlepszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15370

Przed agregat to nie zadziała w przyszłym roku. To trzeba teraz by do przyszłej wiosny się rozłożyło i był efekt w zbożu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

kreda granulowana jest dobra do odkwaszania gleby wysiana przed zasianiem ozimego zboza?Tzn chce po orce rozsiac krede 600-700kg/ha i zastanawiam sie czy zadziała na pszenzyto ktore bede siał z 2 tygodnie po rozrzuceniu wapna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Napisano (edytowany)
przemek111447 W tamtym roku tak robiłem, tyle że z jęczmieniem który jest dużo bardziej wrażliwy na pH. Pole nie widziało wapna przez conajmniej ostatnie 6 lat, na 1.5 hektara daliśmy tonę i jęczmień wyrósł piękny jak na 5-6 klasę. Jęczmień jak powschodził to przez jakiś tydzień były żółte pasy ale potem zniknęły. Z tego co się ostatnio od znajomego dowiedziałem to kreda rozkłada się w glebie przez 3 miesiące i po tym czasie już reakcje jakie miały nastąpić nastąpiły. Edytowano przez milanreal1
czcionka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A gdzie można kupić dobrą kredę w rozsądnej cenie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Moim zdaniem na lekke gleby Magnesium z Nordkalku w zeszłym roku dawałem i w tym roku jęczmień super na 5 klasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol210    12

Witam wszystkich, mam problem i chce ostrzec wszystkich przed wapnowaniem wapnem weglanowym przedsiewnie.zolte pasy na polu w pszenicy do tej pory(wap-niak) ,dobrze ze nie duzo, ale pszenica i tak nie rosnie. po Asahi rusza w gore 2 tyg i znow stoi, moja porazka.nadal w fazie krzewienia i chcialem sie zapytac co to z tego bedzie jak jest juz koniec maja? co mozna jeszcze zrobic?

 

PS: jaka dawka wapna budowlanego (takie wapno co dziadek skladuje w dole w ziemii) ile jego dac na sciernisko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Właśnie zaczynam przygodę z rolnictwem. Jestem nowy na tym forum i jeśli to nie jest odpowiednie miejsce na to pytanie poprawcie mnie. Przede wszystkim chciałbym zacząć od zbadania moich gruntów. Moja ziemia nie widziała wapna od długiego czasu. Stąd moje pytanie gdzie mogę wykonać podstawowe badania ziemia na terenie gminy Biała Podlaska lub okolicach? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam wszystkich, mam problem i chce ostrzec wszystkich przed wapnowaniem wapnem weglanowym przedsiewnie.zolte pasy na polu w pszenicy do tej pory(wap-niak) ,dobrze ze nie duzo, ale pszenica i tak nie rosnie. po Asahi rusza w gore 2 tyg i znow stoi, moja porazka.nadal w fazie krzewienia i chcialem sie zapytac co to z tego bedzie jak jest juz koniec maja? co mozna jeszcze zrobic?

 

PS: jaka dawka wapna budowlanego (takie wapno co dziadek skladuje w dole w ziemii) ile jego dac na sciernisko?

Powiedz przed czym konkretnie ostrzegasz, uważasz że dałeś za dużo wapna i masz żółte pasy czy też może że wapno nic nie pomogło stąd te żółte pasy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol210    12

Przed samym siewem nie wolno wapnowac wapnem weglanowym,zolte pasy sa tam gdzie poszlo wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koszos1    1

koledzy a w kujawsko-pomorskim gdzie moge kupić wapno w najlepszej proporcji cena/jakość??? powiat świecki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszeek    3

czy stosowal ktos z was wapno budowlane slyszalem ze wystarczy 300kg na h i efekty jest w pierwszym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol210    12

czy stosowal ktos z was wapno budowlane slyszalem ze wystarczy 300kg na h i efekty jest w pierwszym roku

 

Podpinam sie do pytania,prosze o porade :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

Witam wszystkich, mam problem i chce ostrzec wszystkich przed wapnowaniem wapnem weglanowym przedsiewnie.zolte pasy na polu w pszenicy do tej pory(wap-niak) ,dobrze ze nie duzo, ale pszenica i tak nie rosnie. po Asahi rusza w gore 2 tyg i znow stoi, moja porazka.nadal w fazie krzewienia i chcialem sie zapytac co to z tego bedzie jak jest juz koniec maja? co mozna jeszcze zrobic?

 

PS: jaka dawka wapna budowlanego (takie wapno co dziadek skladuje w dole w ziemii) ile jego dac na sciernisko?

 

 

Jak dla mnie to żółte pasy to masz tam gdzie wapno właśnie nie podziałało <przez słabe wymieszanie z glebą> a zielone tam gdzie zadziałało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przed samym siewem nie wolno wapnowac wapnem weglanowym,zolte pasy sa tam gdzie poszlo wapno

Kolego jesteś w wielkim błędzie. Na pewno nie wapno spowodowało żółte pasy w jarym.

W tym roku widziałem te pasy w nie jednym jarym w okolicy i sam nie wiem jaka jest ich przyczyna. Ale jedno jest pewne, na pewno to nie wapno węglanowe.

U siebie także miałem w owsie który był po kukurydzy na ziarno i tak sobie myślałem że może pasy są nad przyoranymi resztkami które nie rozłożyły się dostatecznie.

 

Odnośnie budowlanego, jeśli nie było wcześniej wapnowane to jechał bym minimum 1 t/ha nawet na lekkiej glebie. Lub z 6 t węglanowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Tylko dodam że budowlane Ca(OH)2 = około 63-68 % CaO. Wapno węglanowe ani żadne inne nie mogło spowodować żółtych pasów. Jak masz zakwaszone pole nie doszukuj się winy w wapnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Kolego jesteś w wielkim błędzie. Na pewno nie wapno spowodowało żółte pasy w jarym.

W tym roku widziałem te pasy w nie jednym jarym w okolicy i sam nie wiem jaka jest ich przyczyna. Ale jedno jest pewne, na pewno to nie wapno węglanowe.

U siebie także miałem w owsie który był po kukurydzy na ziarno i tak sobie myślałem że może pasy są nad przyoranymi resztkami które nie rozłożyły się dostatecznie.

 

Odnośnie budowlanego, jeśli nie było wcześniej wapnowane to jechał bym minimum 1 t/ha nawet na lekkiej glebie. Lub z 6 t węglanowego.

Na lekką glebę daj budowlanne i już masz po zbiorach- wypali wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Kolego jesteś w wielkim błędzie.Budowlane nic nie wypali, to nie kwas. Jedynie co może się stać to jak dasz na wiosnę i trafi się suchy rok to na lekkiej glebie wysuszy ziemię, nic więcej.Jak da mokre wapno z dziury dziadka to efekt ma gwarantowany.Ale to trzeba zrobić przed zasiewem.Jak już rośnie i żólknie z powodu zbyt niskiego ph to nic już nie pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol210    12

O dziekuje za porade i odpowiedz :) ile dac tego wapna,,z dawnego doła- dziury dziadka" 1tona na hektar to nie za duzo? to samo te wapno co wapno budowlane,bo bylo uzywane do budowy obory i domu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a na bardzo zakwaszona glebe to jakie wapno dac jak tlenkowe to ile mozna dac ? i czy jest wapno tlenkowo magnezowe to ile na ha na srednie gleby bardzo kwasne ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj