wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
knoro93    215

Panowie mam niskie ph nie badane ale obstawiam poniżej 5. Planuje wapnowac po żniwach i teraz pytanie do mielnika mam 70 km podobno jest tam kreda niestety nie moge znaleźć ofert po ile za tone i jaka płatność za transport. Chciałbym zapytać jeszcze co to za wapno tlenkowe czy węglanowe? Ponoć ma dużą reaktywnośc to chyba tlenkowe a z tego co wiem nie jest ono dobre na piaski a takowe posiadam. Wiem ze za rok nie odkwasze gleby ale myslałem zeby w tym roku dac jakas nie głupia dawke teg wapna a za rok dac węglanowe zeby mi powoli jeszcze działało i dowkawaszało co o tym myslicie? Zaznaczam ze nie chcem granulowanego wapna bo ponoc duzo sie płaci za sam fakt ze jest w granulach wolałbym wapno o tych samych własnosciach fizycznych ale sypkie prosto z kopalni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Kreda z Mielnika kosztuje w granicach 100 zl tona z transportem.Masz dosyć blisko więc cena powinna być niższa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Wapno z Mielnika jest węglanowe, na pewno nie tlenkowe.To że ma wysoką reaktywność nie znaczy wcale że jest wapnem tlenkowym.Zobacz na zawartość CaO.Wszystkie wapna tlenkowe mają co najmniej 60% CaO a wapno z Mielnika podejrzewam że ma około 50%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Może moje pytania wydaja sie głupie ale śledze ten temat od kilkunastu stron i nadal nie poznałem odpowiedzi na kilka pytan aczkolwiek liznołem już troche wiedzy na temat tego zabiegu agrotechnicznego. Czym mianowicie różni się kreda od wapna tlenkowego czy też węglanowego? W mielniku przypadkiem nie ma kredy ? Bo tak jakoś mi się kojarzy. Nie mogę znaleźć żadnej stronki z ich ofertą ma ktoś może pod ręką takową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Różnica jest zasadnicza.Wapno węglanowe czy też kredy to węglany wapnia CaCO3. Zawierają różnie od 70 -98 % CaCO3 czyli węglanu wapnia.Zawartość CaO w nich wacha się od 30 do 55 % w zależności od rodzaju kopaliny.Uzyskuje się je w wyniku kopania skały bądź kredy i rozdrobnienia. Natomiast wapna tlenkowe powstają w procesie wypalania węglanu wapnia w piecu w wysokiej temperaturze.Wtedy węglan wapnia CaCO3 rozkłada się na CaO (tlenek wapnia) i CO2 (dwutlenek węgla). Po wypale dobre wapno ma więc ponad 90% CaO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g2osc    25

Witam

Co myślicie o wapnie granulowanym? Chciał bym go zastosować na 4 ha w uprawie pożniwnej tylko nie wiem ile go dać. Pole nie było wapnowane ok 10 lat jak myślicie jaką dawkę zastosować? myślę o granulowanym ponieważ nie mam siewnika bo rozsiać sypkie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MateuszN    1

ktoś zainteresowany wapnem bo jeszcze mam luki na dostarczenie wapna jest możliwośc odbioru własnym transportem Cała gama LHOIST i też kreda granulowana weglan granulowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Ale ściemniasz kolego, masz luki na dostarczenie wapna w kwietniu, gdzie już jest w polu porobione i prawie nikt wapna nie potrzebuje.I z tego co się orientuję firma z której wapno oferujesz nie ma kredy granulowanej tylko badziewiasty granulowany węglan którego nawet nie robią w swoich zakładach tylko zlecają produkcję jakiejś firmie koło Olkusza. Jeżeli jestem w błędzie popraw mnie.Chętnie poczytam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

farmer1973 to polecasz wapno węglanowe z Lhoist? Pytam bo raz polecasz a teraz piszesz, że to szajs

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MateuszN    1

Ale ściemniasz kolego, masz luki na dostarczenie wapna w kwietniu, gdzie już jest w polu porobione i prawie nikt wapna nie potrzebuje.I z tego co się orientuję firma z której wapno oferujesz nie ma kredy granulowanej tylko badziewiasty granulowany węglan którego nawet nie robią w swoich zakładach tylko zlecają produkcję jakiejś firmie koło Olkusza. Jeżeli jestem w błędzie popraw mnie.Chętnie poczytam.

kolego ja nie pisałem ze kreda z lhoista, ogólnie ze mam lepiej powiedz co ty sprzedajesz? jest kwiecien, a rok nie konczy sie na kweitniu oswiec mnie jeszcze czymś co lhoist robi a czego nie i gdzie ja wiem wiecej niz ty na ten temat

 

farmer1973 to polecasz wapno węglanowe z Lhoist? Pytam bo raz polecasz a teraz piszesz, że to szajs

Kolega farmer juz sie pogubił w tym co pisze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

kolego ja nie pisałem ze kreda z lhoista, ogólnie ze mam lepiej powiedz co ty sprzedajesz? jest kwiecien, a rok nie konczy sie na kweitniu oswiec mnie jeszcze czymś co lhoist robi a czego nie i gdzie ja wiem wiecej niz ty na ten temat

 

 

Kolega farmer juz sie pogubił w tym co pisze

 

Kolego nie jestem tu od oświecania sprzedawców i ściemniaczy.Może za 20 lat sam do tego dojdziesz.Nauka kosztuje.I SZCZERZE wątpię żebyś wiedział więcej niż ja na ten temat.

 

farmer1973 to polecasz wapno węglanowe z Lhoist? Pytam bo raz polecasz a teraz piszesz, że to szajs

Nie pogubiłem się co piszę.Węglan z Lhoist jest ok.Natomiast granulowany węglan z Lhoist to jest szajs.Przeczytaj uważnie, napisałem że oni sami tego nie robią i nie wiadomo co to jest.Pisałem w którymś wcześniejszym poście że widziałem to w tamtym roku i były to kamyczki otoczone pyłem.

Co do kolegi MateuszN to nic nie sprzedaję w przeciwieństwie do niego.Jak chce sie zareklamować niech w telewizji reklamę wykupi.Administracja powinna wycinać takie posty bo to reklama a reklama jest płatna.Wypowiedzi MateuszN nie mają nic wspólnego z tematem wapnowania poza reklamowaniem pewnej firmy.

Edytowano przez farmer1973

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MateuszN    1

farmer a widzałes rolgran Extra no właśnie wiedz popytaj zrob sobie próbe i bedziemy w tedy gadac a co do tych kamyczków otoczonych wapnem tez mam tylko tez sie z orjentuj co to jest jak są atesty i certyfikaty to chyba jest wszystko ok cena zawsze jest adekwatna do towaru wiedz nie wypowiadaj sie zbyt pochopnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Jak to mówią papier wszystko przyjmie.Kupujesz kamyczki ale mają certyfikat. Super!!! Nie dyskutuję z ludźmi którzy nie mają pojęcia o tym co piszą a ty nie masz pojęcia.A rolgran extra chętnie zobaczę.Do Klucz mam nie daleko.Bo chyba tam to robią???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MateuszN    1

jedz i sprawdz jaki problem nikt ci nie broni zyjemy w wolnym kraju i tak sie nie unoś zeby nic nie pękło. Jedz sprawdz sobie gdzieś u jakiegoś producenta jak robią wapno granulowane i co to sa za kamyczki i jak bedziesz w temacie dokładniej to w tedy napisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Kolego, to ty nie jesteś w temacie.Prubujesz coś sprzedawać z mizernym skutkiem.A kamyczki to kamyczki.Nie rozpuszczają się w wodzie więc wapno nie spełnia wymogów i przesiewu nawet na mokro.Proponuję troszkę się douczyć bo każdy świadomy rolnik wkręci cię w ziemię i wtedy Tobie coś pęknie.I nie rozumiem twojej sugestii żebym jechał do jakiegoś producenta i patrzył jak robią wapno granulowane.Po co ? Kupuję i ma spełniać wymagania. To może jak będę chciał napić się wódki to pojadę do gorzelni.Jak zjeść kiełbasę to do masarni itd. Prześpij się bo naprawdę coś ci pęknie kiepski sprzedawco.

Edytowano przez farmer1973

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MateuszN    1

jak tak myślisz to ok mi sprzedasz idzie dobrze a nawet lepiej jak dobrze. Piszesz głupoty że wapno nie spełna wymogów bo żadna stacja chemiczna by nie wystawiła atestu i certyfikatu na wapno wiedz ty nie jesteś w temacie załatw sobie to wapno i daj do sprawdzenia do stacji chemicznej i zobaczysz co ci napiszą czy spełna wymogi czy nie i zobaczysz kto ma racje czy jest dopuszczone do sprzedaży bo jak by nie było to by nikt nie produkował tego rodzaju wapna, a w polsce jest masa producentów a jeszcze wiecej dystrybutorów tego rodzaju wapna w każdym zakątku polskie i jakoś nikt nie narzeka tylko ty wiedz jak jesteś rolnikiem to po co piszesz takie głupoty że nie spełna wymogów bo ja tego nie rozumie co ty piszesz. Bardzo duże firmy wykupują od producentów to wapno tylko i na wyłączność to teraz zastanów sie dla czego, i jak myślisz że to wapno nie spełnia wymogów oj farmer1973, musisz sie naprawde zastanowić co piszesz może pomyliłeś fora a może powineneś zostać prawnikiem bo widze że znasz b.dobrze prawo polskie nawet nie bede nic juz pisał bo szkoda słów i czasu na twoje mądrości ze to ze tamto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Tak się składa że zdobyłem dzisiaj rolgran extra.Jest w nim około 50% kamyczków które są powyżej 0,5 mm. Może kup sobie sam worek tego wapna bo pewnie tylko próbki widziałeś a nie widziałeś tego co jest w worku. Kup worek, sam daj do badania i sam się przekonasz kto ma rację.Ja nie narzekam, piszę po prostu obiektywnie o tym co widzę.Proponuję się douczyć bo ja wiem co piszę.Sprubuję jakoś wgrać zdjęcie tego super wapna po wypłukaniu w zwykłej wodzie i przesianiu na sicie 0,5mm.Różnica między zwykłym rolgran a rolgran extra jest taka , że to pierwsze to kamyczki otoczone pyłem, natomiast to drugie to drobniejsze kamyczki otoczone pyłem.Podsumowując zwykły węglan wapnia spełniający wymagania dla wapna odmiana 04 można kupić za 20-30 zł.Gorszy węglan wapnia który prawie spełnia lub nie spełnia wymagań dla wapna 04 ale ładnie wygląda bo udaje granulat kupujesz za 350-400 zł. Jeżeli ktoś chce zobaczyć zdjęcie proszę o adres mailowy na priv.Chętnie wyślę.

Edytowano przez farmer1973

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bardzo duże firmy wykupują od producentów to wapno tylko i na wyłączność to teraz zastanów sie dla czego,

 

 

To bardzo proste. Sprzedać "gruz" w cenie wapna to świetny biznes. A na kim najłatwiej zarobić jak nie na ciemnych rolnikach?? Bo przyznasz mi racje, że mało który rolnik zna się na wapnie. Jeden zapyta chociażby w internecie a drugi kupi co mu wcisną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak, a cena nie bez powodu w tym biznesie jest tak wywindowana, bo przecież panuje przekonanie że co droższe tym lepsze...

Niestety taka jest społeczność rolnicza, nie douczeni, nie doinformowani i dają się robić balona. Na szczęście pomału się to zmienia i różnego typu cwaniaczki nie będą mieli racji bytu bo ludzie przestaną nabierać się na te ich bajeczki.

 

Na atestach jest zawartość CaO w %, jest granulacja, a dlaczego nie ma reaktywności? Przecież to ona jest tym drugim czynnikiem zaraz po albo na równi z czynnikiem wskazującym o zawartości wapna. Bo co z tego jak jakaś tam sobie skała ma zawartość CaO załóżmy 50 % jeśli reaktywność będzie wynosiła 20 %. Wniosek taki że w tonie towaru który zawiera 500 kg CaO działać będzie tylko 100 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Na atestach jest granulacja, ale większość węglanów oferowanych na rynku nawet przesiewu nie przechodzi.Bez względu na to czy jest on granulowany czy sypki.Ale tak jak napisałeś, im droższe tym lepsze, tak ludzie myślą.A zachodnie korporacje jadą na nieświadomości rolników.Bo kogo najlepiej i najłatwiej nabić w butelkę ? Jak pytałem Pani która mi sprzedawała ten super towar, a byłem bezpośrednio u producenta w Kluczach k/Olkusza ile to ma procent usłyszałem odpowiedź : 50% wapna i 50 % kredy.Sami sobie odpowiedzcie na wszystko. Jest taki program , chyba na discowery "tajemnice korporacji" . Polecam pooglądać. A koledze MateuszN z korporacji chyba skończyły się argumenty.

Edytowano przez farmer1973

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal116    0

witam mam kawałek ziemi 0.5ha 4 i 5 klasy ph wynosi 4.8 chciałbym to powapnować ale mam taki problem iż na taki mały areał nikt mi nie przywiezie 3 ton wapna. czy jest możliwość posypania tego kawałka wapnem budowlanym czy lepiej kupić wapno granulowane czy może jeszcze coś innego. proszę o rade

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

lepiej kup wapniak koszelowski jest on sprzedawany w bigbag-ach 0,5t. jak nie masz tura to wiadrami przeżucisz sobie do rozsiewacza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj