wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tuniec    1

Brałem u ciebie. O jakości się nie wypowiadam bo rozsiane na jesieni a o transporcie i dostawie to było ok

 

 

Powinieneś być zadowolony z towaru jeszcze nikt nie zgłaszał zażaleń :D

 

http://www.grempix.pl/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

A co ma zgłaszać przecież i tak byś kasy nie oddał :) Zobaczymy jak badania zrobię po żniwach to napisze czy jest poprawa po roku od rozsiania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MateuszN    1

A co ma zgłaszać przecież i tak byś kasy nie oddał :) Zobaczymy jak badania zrobię po żniwach to napisze czy jest poprawa po roku od rozsiania

i właśnie tak to jest kupujesz nie wiesz co ale za bardzo niską cene dlatego dołożyć pare groszy do wapna i kupić z jakiejś dobrej kopalni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Nie wiem gdzie ty to przeczytałeś. Wapno było za normalną cenę i z dobrej kopalni więc nie wiem o co ci biega :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tuniec    1

A co ma zgłaszać przecież i tak byś kasy nie oddał :) Zobaczymy jak badania zrobię po żniwach to napisze czy jest poprawa po roku od rozsiania

 

daj znać na pw i tu jakie będą wyniki badań :D

 

i właśnie tak to jest kupujesz nie wiesz co ale za bardzo niską cene dlatego dołożyć pare groszy do wapna i kupić z jakiejś dobrej kopalni

 

Nie wiem jak u Ciebie jest ale u nas jak ktoś bierze od nas to dostaje orginalną wuzetkę z kopalni i wszystko tam jest napisane ile Ci przywieziona wapna, jakiego i skąd możesz sobie nawet zadzwonić na kopalnie i się spytać czy takie autko było ładowane. I nie znaczy że tanie to złe a drogie to dobre wapno. ;)

 

 

http://www.grempix.pl/

Edytowano przez tuniec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mcfarmeros    5

Koledzy mam takie pytanie czy ktoś może stosował wapno weglanowe czy też krede z lhoist Górażdże lub lhoist Tarnów Opolski ? Jeśli tak jakie są wasze opinie na ten temat? ile tego na strzał sypnąć na kwzśną glebe 3t/ha czy więcej? za odpowiedzi z góry dziękuję i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Co najmniej 3 tony na ha czystego składnika CaO czyli fizycznie 6 ton na 1 ha.Jak masz ciężką ziemię to to i tak za mało.Najlepiej zbadaj i poproś w stacji chemiczno-rolniczej o zalecenie.Tam będzie pisało ile powinieneś dać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MateuszN    1

daj znać na pw i tu jakie będą wyniki badań :D

 

 

 

Nie wiem jak u Ciebie jest ale u nas jak ktoś bierze od nas to dostaje orginalną wuzetkę z kopalni i wszystko tam jest napisane ile Ci przywieziona wapna, jakiego i skąd możesz sobie nawet zadzwonić na kopalnie i się spytać czy takie autko było ładowane. I nie znaczy że tanie to złe a drogie to dobre wapno. ;)

 

 

http://www.grempix.pl/

u nas jest tak samo też sa wuzetki z kopalni tez można dzwonić do producenta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Koledzy mam takie pytanie czy ktoś może stosował wapno weglanowe czy też krede z lhoist Górażdże lub lhoist Tarnów Opolski ? Jeśli tak jakie są wasze opinie na ten temat? ile tego na strzał sypnąć na kwzśną glebe 3t/ha czy więcej? za odpowiedzi z góry dziękuję i pozdrawiam

 

zależy jakie masz pH gleby o ile chcesz podnieść i jaką zawartość CaO lub CaCO3 zawiera to wapno. Pamiętajmy że przywracanie gleby do odczynu np obojętnego to nie lada wyzwanie i nie zrobimy tego w 1 rok, wapnowac nalezy regularnie, podwyższać pH stopniowo nie na hura pamietajmy o organizmach glebowych (żywej glebie).


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Orientujecie się ile kosztuje kreda luzem z Morawicy za tonę własnym odbiorem? Próbuje się dodzwonić ale ciągle mają zajęte albo mam zły numer?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Kreda w Morawicy? Z tego co się orientuję Morawica ma wapno węglanowe z dość twardego kamienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dzisiaj wysiane na 8ha, 22 t kredy z zakład kredowy minerał. Pod kukurydzę oraz soję. Wiem że nie powinno się mieszać w tak krótkim odstępie czasu z fosforem ale zdecydowałem się powiększyć areał kukurydzy o 5 ha + na próbę 3 ha soi. Soja i kukurydza nie lubi kwaśnej gleby dlatego było wapnowane. W tamtym roku pod kukurydzę wapnowałem działki (pierwszy raz od dawien dawna) tym samym wapnem co dzisiaj, następnie po 2 tygodniach siałem kukurydzę a w podsiewaczu 200 kg polidapu. Okolica słynie z ferm mlecznych więc kukurydze sąsiadów są obficie nawożone obornikiem przez co wyglądają przyzwoicie. Jednak że moja niczym im nie ustępowała oraz jedna działka była wzorcowa, każdy się nią zachwycał i nie dowierzał. Więc skutków ubocznych w stosowaniu wapna wraz z fosforanem, nie zauważyłem. Choć pewne tylko dlatego że strat fosforanu nie da się zauważyć gołym okiem. Przyjmijmy że jedyny skutek uboczny to drenaż kieszeni po przez straty fosforu. A tak to wszystko ok.

 

Zaraz wstawię fotki by pokazać jaką zadymę robiłem. Kiedyś ktoś pytał o fotografie z rozsiewu wapna z Trębaczewa i czy bardzo się pyli. To to teraz może się przekonać. ;)

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/494136-df-dx90-rcw/

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniuj    0

witam..koledzy planuje dac na jesien wapno bo już dawno nie było dawane...mam gleby cięzkie..doradzicie jakie najlepsze,w jakiej ilosci mniej wiecej i gdzie najlepiej było by kupic...jestem spod krakowa..z góry dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wysiane na 8ha, 22 t kredy z zakład kredowy minerał. Pod kukurydzę oraz soję. Wiem że nie powinno się mieszać w tak krótkim odstępie czasu z fosforem ale zdecydowałem się powiększyć areał kukurydzy o 5 ha + na próbę 3 ha soi. Soja i kukurydza nie lubi kwaśnej gleby dlatego było wapnowane. W tamtym roku pod kukurydzę wapnowałem działki (pierwszy raz od dawien dawna) tym samym wapnem co dzisiaj, następnie po 2 tygodniach siałem kukurydzę a w podsiewaczu 200 kg polidapu. Okolica słynie z ferm mlecznych więc kukurydze sąsiadów są obficie nawożone obornikiem przez co wyglądają przyzwoicie. Jednak że moja niczym im nie ustępowała oraz jedna działka była wzorcowa, każdy się nią zachwycał i nie dowierzał. Więc skutków ubocznych w stosowaniu wapna wraz z fosforanem, nie zauważyłem. Choć pewne tylko dlatego że strat fosforanu nie da się zauważyć gołym okiem. Przyjmijmy że jedyny skutek uboczny to drenaż kieszeni po przez straty fosforu. A tak to wszystko ok.

 

Zaraz wstawię fotki by pokazać jaką zadymę robiłem. Kiedyś ktoś pytał o fotografie z rozsiewu wapna z Trębaczewa i czy bardzo się pyli. To to teraz może się przekonać. ;)

http://www.agrofoto....36-df-dx90-rcw/

 

Fajny efekt :)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mcfarmeros    5

A co myślicie o takim czymś jak wapniak kroszulewski tzn kreda granulowana ? Zawartość wapnia 95% reaktywność 99% ile by trzeba takiego ustrojstwa sypnąć na hektar?ph 4.5 do 4.9 kwaśno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Jak ma 95% CaCO3 to ma około 50% CaO. Nie wiem jaką masz glebę ale przy średniej żeby był efekt musisz dać co najmniej 3-4 tony czystego CaO czyli fizycznie 6-8 ton.Osobiście przy takim ph wolał bym dać tlenkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafi1979    38

Witam wszystkich na forum rolniczym. To mój pierwszy post.

Potrzebuje małej pomocy i fachowej porady.

W uprawie pszenicy ozimej, klasa ziemi IV a pojawiły się żółte plamy i miejsca gdzie zboże całkowicie wyginęło – puste place. Po przeprowadzeniu badania gleby w stacji Chemiczno – Rolniczej w Poznaniu okazało się , że ph w tych miejscach wynosi 4 (bardzo niska zawartość magnezu).

Następną rośliną po pszenicy ozimej ma być jęczmień jary, który jak wiadomo jest bardzo wrażliwy na kwaśną glebę. W związku z powyższym mam pytanie:

  • Jakie zastosować wapno, aby w miarę szybko podnieść ph gleby?
  • Czy zastosować wapno na ściernisko jesienią czy pod agregat wiosną np. kredę granulowaną?
  • Jakie dawki wapna zastosować? Czy kreda granulowana w dawce 1 t/ha poprawi sytuację czy lepiej zastosować kilka ton na ha w formie pylistej na ściernisko?

Z góry dziękuje za pomoc i poradę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

W ciagu sezonu i tak nic nie zdziałasz chocbys jak to mowia masłem smarował. Może tlenek pod orce i wymieszany na jesienie ale to tylko może. W tych placach nie bedzie jeczminia ani innego zboża do puki ph nie podskoczy chocby do 4,5. Miałem takie cuda ze juz zyto nie rosło dalem kredy z milnika 5 t/ha po 2 latach juz w miare zytko rosnie i to ładnie ale nadal sa mijsca ze jest gorsze, ale przed wapnowaniem żyto nie rosło tylko żółkło i znikało. Na jesieni dałem krede pod talerzówke ( mokra jesien ), na wiosne obornik i orka. Zasiałem owies to był jescze mizerny pasami jak skiby leciały lepszy i gorszy ( czyli to co wyorałem było zakwaszone a wierzchnia wrstwa juz podniosło ph). W kolejnym roku żyto i juz było w miare łądnie i równo


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

chłopie nie siej tego jęczmienia bo nic nie zbierzesz, a raczej nic na tym nie zarobisz. Ja też miałem siać teraz na polu pH 4,6 i zrezygnowałem bo wiem że nic z tego nie będzie.Zasiałem pszenicę. Też rewelacji nie będzie ale to pszenica a jęczmień to jęczmień

 

daj pod agregat pełną dawkę granulowanej lub pylistej kredy na ściernisko.Granulowana będzie droższa więc jeżeli masz czym rozsiać to wybierz tą drugą. Ja daje około 2t w czystym składniku. Ale tak jak kolega pisze i tak to do wiosny niewiele da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo5525    4

witam koledzy wiem ze nie można stosować razem obornika i wapna a jak wygląda sytuacja gdy obornik już jest przyorany i na to idzie wapno a odstęp czasu to okres tygodnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tusiek    6

Stosował ktoś z Was wapno z kopalni Żelatowa z Chrzanowa? Jakieś opinie?

Wczoraj zamówiłem z tej kopalni samochód 24t, dolomit węglanowo magnezowy CaO + MgO 45% w tym min. 15% MgO.

Podniesie PH mocno zakwaszonej gleby o ph 3,9-4,9? Ziemie lekkie i bardzo lekkie, IV, V, VI klasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal116    0

witam czy sieje ktos z was wapno budowlane aby podniesc ph. Mam 25arow IV klasy gleby i nikt mi nie przywiezie 2ton wapna: Prosze o porade

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz55    75

Witam. Czy ktoś orientuje się gdzie na dolnym śląsku można kupić w przystępnej cenie kredę(najlepiej luzem).

Edytowano przez mtz55

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj