wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

farmer1973    13

Masz rację. Tlenkowego jednorazowo nie ma co dużo sypać,ale jak podzielisz na kilka dawek to efekt będzie szybciejszy niż po węglanowym.I jest pewny a to jest ważne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Ciężko tak dokładnie określić bo to zależy od wielu czynników, ale na pewno efekt wapnowania tlenkiem na zakwaszonej glebie jest dużo szybciejszy niż jakbyś powapnował węglanem.Ph powinno znacznie się podnieść już po pół roku.Na lżejszych glebach trzeba tylko uważać żeby zbyt dużej dawki jednorazowo nie dać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72
Napisano (edytowany)

mam właśnie tlenek wapnia i dawka max to 1t/ha

 

chce dać taką dawke. Gleba cięzka

Edytowano przez MatiRol92

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Astora    3

Witam otrzymałem właśnie wyniki badań gleby i w związku z tym mam pytanie- czy dawkę wapna która jest potrzeba na dane pole moge wysiać 'na raz' czy należy ten proces rozłożyć na parę lat? Bo np na jeden z badanych kawałków dawka wynosi 4,5 tony na ha więc zakładam że zrobi sie tam dosyć biało :)

 

znalazłem taką oferte kupna: http://allegro.pl/wa...072416.html co o tym myślicie?

 

 

Kolego,

wiadomo, że wapnowanie to jakiś koszt, więc jednorazowo wysiać 9 ton wapna to ok. 1000zł a nie zawsze jest na tyle kasy.

Wiesz już jakie masz pH i jakie masz zalecenia, wiec najlepiej by było gdybyś teraz wysiał pogłównie 3-4 tony (tylko wapno bez magnezu samo CaO <50%) i na jesieni już po orce znowu 3-4 tony i to już powinno znacznie podnosić twój odczyn przez dwa lata.

 

Witam otrzymałem właśnie wyniki badań gleby i w związku z tym mam pytanie- czy dawkę wapna która jest potrzeba na dane pole moge wysiać 'na raz' czy należy ten proces rozłożyć na parę lat? Bo np na jeden z badanych kawałków dawka wynosi 4,5 tony na ha więc zakładam że zrobi sie tam dosyć biało :)

 

znalazłem taką oferte kupna: http://allegro.pl/wa...072416.html co tym myślicie?

Kolego,

Dodzwoniłem się do tej firmy co podałeś z allegro

( http://allegro.pl/wa...3917072416.html i powiem ci że mają wiele rodzai wapna i prosiłem gościa o przesłanie atestu przysłał mi że mają CaO 55% z dobrej Kopalni i w całkiem dobrej cenie. Tylko mówił ze promocja jest do końca lutego, wiec jak planujesz zakup to dzwoń i zamawiaj. Zawsze pare złoty taniej.

 

post pod postem

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosc234    0

Astora@ dzieki wielkie za pomoc i zapewne tak właśnie zrobie. Mam jeszcze jedno pytanie- czy jakbym teraz, na wiosne kupił te wapno, rozładował je gdzies na klepisko i połowę ladunku rozsiał na wiosne to druga połowa nadawała by się na jesień tzn nie zbryli mi sie to? Bo w moim przypadku w gre wchodzi tylko wapno z dowozem a wszystkie firmy dowożą tylko po całym samochodzie (26t) a w mojej okolicy krzyczą sobie po 600zł za tone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Astora    3

Astora@ dzieki wielkie za pomoc i zapewne tak właśnie zrobie. Mam jeszcze jedno pytanie- czy jakbym teraz, na wiosne kupił te wapno, rozładował je gdzies na klepisko i połowę ladunku rozsiał na wiosne to druga połowa nadawała by się na jesień tzn nie zbryli mi sie to? Bo w moim przypadku w gre wchodzi tylko wapno z dowozem a wszystkie firmy dowożą tylko po całym samochodzie (26t) a w mojej okolicy krzyczą sobie po 600zł za tone

 

 

Pewnie że możesz zrzucić na pole i może leżeć do jesieni. Tylko musisz mieć siewnik taśmowy bo lejem ci to nie pójdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

gosc234 zasadnicze pytanie skąd jesteś, bo to że @astora jest z okolic Olsztyna to możemy przeczytać. Więc nie koniecznie cena tego wapna u Ciebie na podwórzu musi być tak samo atrakcyjna jak cena na podwórzu @astora.

 

Albo najlepiej niech @astora nam powie jaką cenę mu zaproponowano i skąd jest ta firma która zajmuje się pośrednictwem i dowozem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosc234    0

Ja mieszkam 40 km od Białegostoku w strone zambrowa. A co do ceny to dzwoniłem do nich i powiedział mi 95 zl/t razem z dowozem na podworko wiec i tak jest niezle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakie wapno Ci zaproponowano? Z jakiej kopalni, powiedz wszystko co wiesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25587

Ja mieszkam 40 km od Białegostoku w strone zambrowa. A co do ceny to dzwoniłem do nich i powiedział mi 95 zl/t razem z dowozem na podworko wiec i tak jest niezle.

Oj kolego zamawiasz sobie prawdopodobnie kruszonkę dolomitową z okolic Kielc (cena wapna 16zł, transport zł 79 :blink: ). A masz pod nosem najmłodszą geologicznie i najbardziej reaktywną kredę z Mielnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Astora    3

gosc234 zasadnicze pytanie skąd jesteś, bo to że @astora jest z okolic Olsztyna to możemy przeczytać. Więc nie koniecznie cena tego wapna u Ciebie na podwórzu musi być tak samo atrakcyjna jak cena na podwórzu @astora.

 

Albo najlepiej niech @astora nam powie jaką cenę mu zaproponowano i skąd jest ta firma która zajmuje się pośrednictwem i dowozem.

 

 

Mi zaproponowali w cenie 88zł/t netto do końca lutego, to uważam ze bardzo dobra cena.

Przesłał mi atest z Kopalni Wapienia Morawica , i bardzo się wkurzyłem bo kupowałem w sierpniu po 105zł/t a bardzo ładny towar mają.

Wynika z tego że trzeba wcześniej zamawiać to będzie dużo taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosc234    0
Napisano (edytowany)

To było wapno węglanowe o zawartości bodajże 53% CaO a reszta to tak jak pisze @Astora

Edytowano przez gosc234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To faktycznie że @gosc234 pod nosem ma lepsze wapno i pewnie jeszcze taniej go wyjdzie lub tak samo. Chodzi o miejscowość Mielnik i kopalnię kredy jeziornej. .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Również jestem z okolic Białegostoku badan gleby nie robilem ale wiem ze trzeba powapnować. Mam jedno pole które nabyłem niedawno i widać że jest tam zakwaszona gleba dosc mocno zastanawiam sie czy nie dac tam tlenkowego wapna a za rok węglanowego co o tym myslicie? Macie jakies oferty tego wapna z mielnika ? Brał ktoś te wapno warte jest kupienia? czy szukac jakiegos innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

To jak masz w miarę dobre ph bedzie ok.Bo jak masz niskie musiałbyś sypnąć z 3-4 tony na ha,To chyba zbyt duży koszt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Dokładnie tak jak pisze @Pantera -tym Ph podnosić ? :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shazmen    0

Jak myślicie czy mogę posypać wapniak koszelowski granulowany wiosną na żyto ozime oczywiście pogłównie.

Czy nie będzie to strata kasy?

Kiedy można będzie posypać po wapnie albo przed saletrę?

Pole mam bardzo słabe 5 i 6 klasa piaski jak na pustyni :)

Jesienią przed siewem posypałem ten koszelowski granulowany około pół tony na hektar i pobronowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adriano    3

wiosną zalecają dać najpierw pierwszą dawkę azotu i następnie wapno, tak by nie było kantaku nawozu azotowego z wapnem. jak będzie dużo padać to wsiąknie do czasu wysiewu drugiej dawki azotu. u mnie po wapnie wysianym na początku grudnia nie ma już śladu.

 

przy dobrej wigotności efekty wapnowania wapnem kredowym powinny pojawić się po około 3 miesiącach. dużej korzyści w tym sezonie to z tego nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peteer18    1

Witam jestem z okolic Łęczycy, Kutna województwo Łódzkie skąd radzicie mi wziąć wapno tlenkowe potrzebowałbym około 5 ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj