wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Slomek    186

Macie jakąś opinię o wapnie z Inowrocławia 30Ca ? Mam możliwość kupienia w cenie 700zł za tira (25ton). Efektywne jest czy nie bardzo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Zapewne to wapno posodowe, nic specjalnego, zbryla się,, po kilku latach od zastosowania można go wyorać. Wg mnie lepiej wydać więcej pieniędzy a kupić coś lepszego.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

ale niektórzy powiadają ze działa ? i podnosi ph w co ja za bardzo nie wierze bo tylko raz miałem i po paru latach przy wykopkach biale grudki na tasmie widać wiec kicha ale tanie wiec chlopow kusi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Jestem tego zdania co @milanreal1. W moim przypadku podzialalo to ale nie w podniesieniu pH. Golym okiem było widać ze tam gdzie siane było( ok. 4t/ha) to zboze roslo jak nigdy dotad. Ziemie nie wapnowane gdzies 20 lat. Teraz wole dolozyc drugie tyle i kupic konkret wapno z Nordkalku. Po 3 latach od siewu można je caly czas wyorywac jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    71

Panowie ,pamietam ze kiedyś ktoś pisał o tych stacjach rolniczych w których bada sie próbki gleby dla określenia kwasowości cena za próbke to około 11zł. Jak sie odnosicie do tych badań ,bo dałem próbki do badnia i przyszły mi takie wyniki ze nie jestem do końca pewny czy są prawdziwe. Musze kupić jeszcze płyn Helliga żeby być pewnym w 100%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Według mnie badania ze SCHR są wiarygodne. Podejrzewam że już chyba wszystkie stacje mają akredytację więc to że ich badania są błędne nie wchodzi w rachubę.Jeżeli to nie tajemnica to co stosowałeś i jakie masz wyniki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

Ja stosując jakieś 5 lat temu wapno w którym widoczne są kamyczki byłem negatywnie nastawiony do tego produktu. Wydawało mi się że to zwykły mielony twardy kamień. Jednak na kawałku na którym PH wynosiło 4 lata temu 4,92 teraz wynosi 6,02 a zastosowane było 5 ton wapna jednorazowo 4 lata temu. Więc widać to wapno działa po długim czasie zapewne związanym z czasem rozkładu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    71

Według mnie badania ze SCHR są wiarygodne. Podejrzewam że już chyba wszystkie stacje mają akredytację więc to że ich badania są błędne nie wchodzi w rachubę.Jeżeli to nie tajemnica to co stosowałeś i jakie masz wyniki?

 

sprawa wygląda tak że w 2000 roku Ojciec zrobił próbki w SCHR- Wrocław i pH było straszne tzn od 3,9 do 4,2 i wysoka zawartość magnezu. Wtedy z pobliskiej kopalni dał wapno nie wiadomo jakie :P w dwóch dawkach po około 6 t/ha. Od tego czasu nie było dawane żadne wapno. W tym roku postanowiliśmy kupić konkretne wapno żeby podnieść pH ,i pobrałem kilka próbek żeby orientacyjnie wiedzieć jakie jest pH i też dane do SCHR-Wrocław. Spodziewałem sie podobnych wyników przecież mineło 14 lat!! ,a tu wyniki takie od 5,4 do 6,3.

Dlatego coś mi nie pasuje z tymi wynikami ,ale fakt mówią że to wapno co dawał Ojciec jest długo rozkładające.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Wychodzi na to że w 2000 roku kupiłeś badziewie które zaczęło się rozkładać po 10 latach.Co do wiarygodności SCHR to daję 99% że badania są ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Napisano (edytowany)

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

dobrym wskaźnikiem Ph jest jęczmień jary gorczyca i buraki cukrowe. Jeżeli nie ma jęczmienia i gorczycy zasianej w przedplonie ( niezeszła lub jest bardzo mała, z objawami pożółknięcia to z własnego doświaczenia wiem że na danym placu buraków nie będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    71

musze kupić płyn Helliga wtedy może przekonam sie do wyników a SCHR ,ale były dwie działki które nie było nigdy dawane wapno i pH jest coś koło 4.4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

A z Nordkalku to sypiesz Standardcal czy inne?

Ostatnio miałem Fast Cal ale teraz będę bral Standard. W czystym składniku wychodzi taniej a efekt pewnie będzie podobny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Czy 140zł/t wapna węglanowego (kredy luzem 52 %CaO) to nie jest za drogo? I czy możecie podesłać jakiś link z cennikiem wapna Nordkalk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Astora    3

Myślę kolego, ze można teraz kupić od 20-30% taniej niż Nordkalk Standart. Juz kiedys pisałem z których kopalni mozna kupic dobry towar. Oczywiscie był tam Nordkalk, Morawica i Bukowa. Są to porównwmywalne produkty a nawet mógłbym powiedzieć z doswiadczenia że te same w różnych cenach. Jest wielu dystrybutorów u których można kupić i czasem taniej niż bezpośrednio w Kopalni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Mam oferte na Standard za 110 zl/t netto na termin platnosci 30 dni lub do września za 120zl/t netto w jednej z firm na pomorzu. Na tej stronie jest drożej o ok. 20 zl/t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Astora    3

Wejdź sobie na te strony poniżej, tam można kupić dobre wapno. Brałem więc mogę polecić.

 

www.ampol-merol.pl

www.martus.com.pl

www.agrolok.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosc234    0
Napisano (edytowany)

Witam otrzymałem właśnie wyniki badań gleby i w związku z tym mam pytanie- czy dawkę wapna która jest potrzeba na dane pole moge wysiać 'na raz' czy należy ten proces rozłożyć na parę lat? Bo np na jeden z badanych kawałków dawka wynosi 4,5 tony na ha więc zakładam że zrobi sie tam dosyć biało :)

 

znalazłem taką oferte kupna: http://allegro.pl/wapno-magnezowe-weglanowe-nawozowe-rolnicze-kreda-i3917072416.html co o tym myślicie?

Edytowano przez gosc234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosc234    0

Nie no jasne, tyle to ja wiem. Tylko chodzi mi o te dawki- czy dawkować czy to sie robi na raz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ja nie ekspert ale ja dawałem w tamtym roku od 4do 5ton na 1ha wapna węglanowego i dolomitu a w tym roku zamierzam dać po 6 ton a jakie kupię to jeszcze nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

kolego z tym tlenkowym to trzeba uważać jak chcesz sypnąć większą dawkę jednorazowo bo żeby się nie okazało, że wyrządzisz więcej złego niż dobrego. Ja też będę wapnował ale zabieg podzielę(węglanowym) i dawkę podzielę na 2 albo 3 razy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj