wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

farmer1973    13

karolr2 sam sobie odpowiedz.Zwykłe węglany mają ok 50% CaO, kredy granulowane mają tyle samo.Jeżeli płaciłeś 2 tyś za wannę to ok 80 zł za tonę.Czyli za 1 tonę granulowanego kupisz około 4 tony sypkiego.Płacisz tylko za komfort rozsiewu , pod warunkiem że kupisz dobre wapno węglanowe.

Edytowano przez farmer1973

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Stosując wapno węglanowe po jakim czasie zauważy się pierwsze efekty odkwaszania gleby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

karolr2 sam sobie odpowiedz.Zwykłe węglany mają ok 50% CaO, kredy granulowane mają tyle samo.Jeżeli płaciłeś 2 tyś za wannę to ok 80 zł za tonę.Czyli za 1 tonę granulowanego kupisz około 4 tony sypkiego.Płacisz tylko za komfort rozsiewu , pod warunkiem że kupisz dobre wapno węglanowe.

To twoim zdaniem trzeba stosować takie same dawki kredy granulowanej jak zwykłego wapna węglanowego?

Przykład według zalecenia nawozowego trzeba rozsiać na 1ha 3tony CaO to trzeba wysiać 6ton wapna węglanowego albo 6ton granulowanego

czyli w moim przypadku

wapno weglanowe 6tonx80zł= 480zł+ 100zł rozsianie

wapno granulowane 6ton x 300zł=1800zł

a efekt ten sam bez żadnej różnicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

Bolek_Malolepszy

 

Jeżeli pomyślałeś, że kamyk w moim mniemaniu to coś wielkości tłucznia drogowego, to wypada mi tylko Cię przeprosić, że tak nie jasno napisałem. Otóż wg. mnie ziarno o średnicy powyżej 2mm też będzie kamykiem, a ta frakcja będzie stanowić kilkadziesiąt procent składu dolomitu. Masz rację, że jakiś % jest pyłem i to ta frakcja jest wykorzystywana w 1 roku. Czyli jednak świadom jesteś, że wystarczyło by wysiać właśnie tylko ten % wapna, bo reszta to na podniesienie gruntu, tudzież dla dzieci wnuków.

 

wg mnie ziarno powyżej 0,5mm przy dolomicie tez będzie kamykiem, i na jego działanie trzeba kilku- kilkunastu lat jak nie więcej.

 

Jedynym godnym polecenia wapnem dolomitowym jakie znalazłem i siałem jest Radkowit Premium z Lafarge

http://www.lafarge.pl/Ulotka_Nawozy_Lafarge_Kruszywa.pdf

jest suche i w 99% jest to pył, co wynika z procesu jego pozyskiwania, po wysypaniu z samochodu trochę się rozpływa, ale nie ma problemu z jego rozsiewem zwykłym rcw, aby tylko wiatru nie było ;)

a cena jest taka sama jak za klasyczne wapno dolomitowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

To twoim zdaniem trzeba stosować takie same dawki kredy granulowanej jak zwykłego wapna węglanowego?

Przykład według zalecenia nawozowego trzeba rozsiać na 1ha 3tony CaO to trzeba wysiać 6ton wapna węglanowego albo 6ton granulowanego

czyli w moim przypadku

wapno weglanowe 6tonx80zł= 480zł+ 100zł rozsianie

wapno granulowane 6ton x 300zł=1800zł

a efekt ten sam bez żadnej różnicy

Tak.

Twoje obliczenie jest prawidłowe.

Zapomniałeś jedynie że jeszcze tlenek 90% możesz dać.Wtedy dajesz 3 tony na 1ha.Najlepiej w dwóch dawkach po 1,5 tony.

Efekt powinien być szybciej widoczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

wg mnie ziarno powyżej 0,5mm przy dolomicie tez będzie kamykiem, i na jego działanie trzeba kilku- kilkunastu lat jak nie więcej.

 

Jedynym godnym polecenia wapnem dolomitowym jakie znalazłem i siałem jest Radkowit Premium z Lafarge

http://www.lafarge.p...ge_Kruszywa.pdf

jest suche i w 99% jest to pył, co wynika z procesu jego pozyskiwania, po wysypaniu z samochodu trochę się rozpływa, ale nie ma problemu z jego rozsiewem zwykłym rcw, aby tylko wiatru nie było ;)

a cena jest taka sama jak za klasyczne wapno dolomitowe.

 

Miałem to i po mojemu to są kamyki.Musiałbym mieć porównanie do innego żeby powiedzieć czy drobniejsze czy nie ale po wsypaniu do szklanki i wymieszaniu z wodą było pół na pół kamyków i takiego osadu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25257

Tak.

Twoje obliczenie jest prawidłowe.

Zapomniałeś jedynie że jeszcze tlenek 90% możesz dać.Wtedy dajesz 3 tony na 1ha.Najlepiej w dwóch dawkach po 1,5 tony.

Efekt powinien być szybciej widoczny.

 

Wybacz, ale na prawdę tak myślisz czy masz jakiś ukryty cel? Uważasz, że z kruszonego wapna uzyskasz tyle samo aktywnego CaO co z granulatu? Dobry granulat produkowany jest (najprawdopodobniej) z mączki wapiennej, która będzie reaktywna w blisko 90-100% (takie jest moje zdanie), a z kruszonki ile może być aktywne 5-10% ??? Przecież te kamienie nie rozpuszczą się w roztworze glebowym przez kilka lat.

Polecasz w ciemno 3 tony :o 90% wapna tlenkowego, nawet nie pytając jakie ktoś ma ziemię. Może u Ciebie się to sprawdza i lubisz ryzyko, ale nie namawiaj innych do gry w rosyjską ruletkę. Z tego co mnie kiedyś uczono to można czasem zastosować tlenek, ale w dawce nie większej jak 500kg na cięższych ziemiach.

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

 

Miałem to i po mojemu to są kamyki.Musiałbym mieć porównanie do innego żeby powiedzieć czy drobniejsze czy nie ale po wsypaniu do szklanki i wymieszaniu z wodą było pół na pół kamyków i takiego osadu

 

co najwyżej mogłeś mieć zwykły Radkowit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Uważasz, że z kruszonego wapna uzyskasz tyle samo aktywnego CaO co z granulatu? Dobry granulat produkowany jest (najprawdopodobniej) z mączki wapiennej, która będzie reaktywna w blisko 90-100% (takie jest moje zdanie), a z kruszonki ile może być aktywne 5-10% ???

 

Dlaczego piszesz że z kruszonego wapna?

W tym cytacie nie ma wzmianki o kruszonym, a tym bardziej dolomicie.

 

,,To twoim zdaniem trzeba stosować takie same dawki kredy granulowanej jak zwykłego wapna węglanowego?,,

 

Zwykłe wapno węglanowe to np sypka kreda z mielnika, czyż nie? I właśnie takie obliczenie jest najbardziej bliskie prawdy, siejąc 6 ton sypkiej kredy z mielnika uzyskamy to samo gdy wysiejemy 6 ton granulowanej kredy np. z Koszelówki. Weźmy jedynie poprawkę na wilgotność, powiedzmy w skrajnych wypadkach 20%. Ale i tak nie zagłuszy to przepaści między kwotą 1800 zł a 480 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25257

Może uogólniłem za bardzo. A to dlatego, że zdecydowania większość z nas ma do czynienie z wapnami kruszonymi (Bukowa, Morawica, Drugnia, Iłża, Miedziana Góra i inne). Mielnickie wapno to bardzo dobre wapno kredowe( trochę odbiega ceną od pozostałych wapn węglanowych kruszonych), tu efekt odkwaszania zdecydowanie będzie szybszy i w tym wypadku też bym zastanowił się nad sensem granulatu.

Jeśli ktoś chce stosować to wapno to powinien dużo wcześniej zamówić potrzebną ilość, a najlepiej kupować latem. Ja dzwoniłem do nich kiedyś jesienią to plac pusty, a maszyny stoją po każdych większych opadach deszczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a są jakieś efekty po zastosowaniu nordkalk Standard i ile zastosować na ziemiach słabszych od IV do VI ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

To zależy jakie masz ziemie i jakie ph ja dawałem ok 3 tony na hektar ziemia lekka 4 i 5 klsa ph od 5-5,5 i efekt był widoczny gołym okiem jęczmień dał ok 5 ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mcfarmeros    5

koledzy mam takie pytanie , co myślicie o takim czymś jak dolokorn90 chce to sypnąć razem z saletrą na oziminy daje to coś czy nic? Czy może coś innego co proponujecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Nie wiem jaka jest tego cena, ale po składzie wychodzi że to zwykły dolomit.Czyli zmielona i zgranulowana skała dolomitowa.Popatrz na opis. CaCO3 Chwyt marketingowy ale w opisie piszą prawdę.Płacisz tylko za komfort wysiewu no i za to ze to z zagranicy.Taki sam produkt lub nawet lepszy kupisz za 25-35 zł za tonę + transport w wersji sypkiej/pylistej.Np.Siewierz, Radkowice, Laskowa, Libiąż itd.Ogólnie wapnowanie pogłównie na wiosnę plonu ci zbyt wiele nie podniesie.Jak masz słabe ph to proponuję dać najpierw jakieś wapno bez magnezu.Chyba że masz tego drugiego mało to wtedy z magnezem.

Edytowano przez farmer1973

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Mcfarmeros

Po co chcesz to sypać? Powiedz coś więcej by uzyskać satysfakcjonującą odpowiedź. pH odnieść, nawozić Mg, zabić nudę, przechadzka po polu? Wskaż co jest tym motorem twoich zamiarów, wtedy dowiesz się czy warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mcfarmeros    5

Damianzbr Przejołem pole po ojcu zaczynam sie w coś tam bawić , ale coś to słabo idzie gleba lekka ph4,5/5,8/4,2/4,9potrzeby wapnowania konieczne na jednym ograniczone fosfor wysoki i średni, potas wysoki i bardzo wysoki , magnez średni i wysoki, bardzo niski takie znalazłem wyniki badań ale z 2008r pszenica i pszenżyto jesienia i teraz przed mrozami miały żółte listki kolega mi powiedział że to brak wapna , byłem w punkcie i sprzedawca proponował mi ten dolokorn że niby doby i szybko działający . dlatego pytam czy to coś da jeszcze przed żniwami czy kolo poprostu łosia szuka żeby z magazynu sie pozbyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomtom22    1

To zależy jakie masz ziemie i jakie ph ja dawałem ok 3 tony na hektar ziemia lekka 4 i 5 klsa ph od 5-5,5 i efekt był widoczny gołym okiem jęczmień dał ok 5 ton

kolego te 3 tony dawałeś jesienią czy na wiosnę? w jaki sposób mieszałeś z ziemia? tzn pług czy jakiś agregat?

 

To zależy jakie masz ziemie i jakie ph ja dawałem ok 3 tony na hektar ziemia lekka 4 i 5 klsa ph od 5-5,5 i efekt był widoczny gołym okiem jęczmień dał ok 5 ton

kolego te 3 tony dawałeś jesienią czy na wiosnę? w jaki sposób mieszałeś z ziemia? tzn pług czy jakiś agregat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Mcfarmeros

Kolo szuka łosia. Na pewno już to nie pomoże roślinom które żółkły.

Raczej skup się teraz na nawożeniu dolistnym. Na samym początku ruszenia wegetacji weź opryskiwacz + 200 l/ha + Odżywki wieloskładnikowe + siarczan magnezu siedmiowodny + mocznik + fungicydy i jedź na pole.

Na żniwa kup dobrego wapna i wysiej minimum 3 t/ha

 

U mnie także na dwóch działkach wystąpił efekt żółknięcia liści. Nie wiem jak u ciebie ale u mnie faktycznie jest to efekt zbyt niskiego pH, może nie bezpośredni ale jednak. Liście żółkną ponieważ są atakowane przez choroby grzybowe, a one biorą się ze stresu na jaki są narażone rośliny rosnące w trudnych warunkach, u mnie w grudniu tj: zbyt duże nawilgocenie gleby i powietrza, dodatnie temperatury, niskie pH przez które pobieranie składników jest utrudnione = choroby grzybowe w postaci żółknięcia liści, czarnych plamek itp.

 

U mnie w galerii znajdziesz pszenicę z wiosny 2013 porażoną chorobami. Zastosowałem 2krotnie zabiegi fungicydowe, oraz dokarmianie dolistne dzięki czemu uzyskałem dość satysfakcjonujący plon. Trzeba powiedzieć że pole nigdy wcześniej nie było nawożone wapnem. Lecz nie tędy droga. Nawożeniem dolistnym można wspomagać lub ratować się w nagłych wypadkach, na własnej skórze przekonałem się że przynosi to efekt. Jednak jest to na krótką metę, podstawa to uregulowanie pH, dlatego też od wiosny zacząłem regularnie wapnować pola wapnem kredowym w dawkach 3t/ha. Jak do tej pory wysiałem około 100 ton. Zakupiłem też rozsiewacz RCW więc nie mam problemu z siewem oraz nie muszę przepłacać 5 krotnie za granulat. To co zaoszczędziłem przy tej ilości spokojnie starczyło by na nowy RCW 5t uni brzeg + używany cyklop do ładowania wapna.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FRIDO    0

Czy ktos stosuje krede jeziorna i w jakiej ilosci to wysiewac na gleby lekkie nigdy nie wapnowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

Jakbys sie wysilił i poczytał choć 1-2 strony wstecz to bys poznał odpowiedz. O kredzie jeziornej sporo tu było pisane głownie o tej z Mielnika.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Witam czy jest jakieś wapno granulowane które ma dobry efekt i jest nie drogie!

kredę masz w kornicy (koszelówka)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Witam czy jest jakieś wapno granulowane które ma dobry efekt i jest nie drogie!

Jak masz ciężkie lub średnie ziemie to granulowany tlenek 90%.Pylisty też można kupić trochę taniej ale jest ciężko wysiać, trzeba mieć specjalny siewnik.

Jak masz lekkie gleby to węglan lub mniejsza dawka tlenku, ale cena granulowanego węglanu 50% CaO jest podobna do ceny granulowanego tlenku 90%.

Jak chcesz nie drogie to zwykłe węglanowe nie granulowane ale efekt nie będzie aż tak dobry i szybki bez względu na to czy dasz granulowane czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj