wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Panowie po wsypaniu wapna do wody z octem ile wapno powinno sie rozpuszczac mi rozpuszczalo sie kilka godzin weglanowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak się rozpuści to ok, chyba że będzie się rozpuszczać kilka lat :D


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

No rozpuscilo rozpuscilo sie w ok.+,- 90% mozna powiedziec , weglan z bukowej chyba ale nie jestem pewien

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomeq    12

Kupowałem z Morawicy wapno magnezowe 2 lata temu, dobrze sie siało, nie kurzyło się, ogólnie nic złego nie powiem na to wapno i w przyszłości też od nich kupię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

a jesli jest mocno zakwaszona gleba i ma malo magnezu to po zniwach lepiej dac wapno tlenkowe czy dolomitowe z magnezem ? gleby srednie i drugie pytanie gdy sie dawalo potas i fosfor a wiadomo przy niskim ph to nie wykorzystuje to gdy teraz by sie podnioslo ph to wykorzysta wtedy te skladniki c owczesniej nie zostaly wykorzystane ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Dolomitowym z magnezem szybko ph nie podniesiesz.Optymalnie było by dać tlenkowe albo dobre węglanowe żeby najpierw podnieść ph. Albo dać tlenkowe z magnezem.Są wapna magnezowe tlenkowe które mają np. 50% CaO i 20-30 % MgO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Właśnie jest odwrotnie przy bardzo niskim ph dolomitowe działa bardzo szybko gorzej jak ph wyższe i przy niskim ph z reguły jest mało magnezu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Dzięki za odpowiedż.Pytam dlatego ponieważ mam dostęp tylko do takiego wapna.Wysiewałem 3-4 t w zależności od kawałka.PH przeważnie 5-6.Po jakim czasie widac efekty działania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Koledzy mam kilka pytań:

1. Czy kreda nawozowa luzem 52% CaO to wapno tlenkowe?

2. Czy wapno tlenkowe i węglanowe różni się czymś w wyglądzie aby je rozpoznać na oko?

3. Czy można wapno dać do analizy podobnie jak próbki gleby ewentualnie czy sprzedawca bądź producent powinien mieć jakiś atest,badania czy coś w tym stylu potwierdzające jakość wapna ?

4. Jeśli jest odczyn kwaśny i brakuje magnezu to lepiej dać wapno wapniowo magnezowe czy najpierw samo wapno a potem jakiś nawóz magnezowy?

5. Nawóz wapniowo magnezowy 28% Ca, 16%Mg w jakiej formie zawiera wapno?

6. Wiem, że gdzieś na forum było ale nie mogę teraz tego znaleźć jak obliczyć ile potrzeba wapna jeśli ph wynosi np. 4,2 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

odpowiadam na pytanie 3 tak producent powinien posiadac atest i badania z okregowej stacji chemicznej potwierdzajace jakosc wapna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Koledzy mam kilka pytań:

1. Czy kreda nawozowa luzem 52% CaO to wapno tlenkowe?

2. Czy wapno tlenkowe i węglanowe różni się czymś w wyglądzie aby je rozpoznać na oko?

3. Czy można wapno dać do analizy podobnie jak próbki gleby ewentualnie czy sprzedawca bądź producent powinien mieć jakiś atest,badania czy coś w tym stylu potwierdzające jakość wapna ?

4. Jeśli jest odczyn kwaśny i brakuje magnezu to lepiej dać wapno wapniowo magnezowe czy najpierw samo wapno a potem jakiś nawóz magnezowy?

5. Nawóz wapniowo magnezowy 28% Ca, 16%Mg w jakiej formie zawiera wapno?

6. Wiem, że gdzieś na forum było ale nie mogę teraz tego znaleźć jak obliczyć ile potrzeba wapna jeśli ph wynosi np. 4,2 ?

ad.1 Kreda to nie wapno tlenkowe.To węglanowe.

ad.2 Tak, najprościej rozpoznać testem z wodą(broń boże z octem).Jeżeli do szklanki wsypiesz węglanowe i dolejesz trochę wody nic się nie będzie działo przez 100 lat,jeżeli to będzie tlenkowe(nie wodorotlenek czyli hydrat budowlany) jak dolejesz trochę wody wapna zacznie przybywać po paru minutach.Zacznie "rosnąć"

ad.3 Tak, wapno można dać do analizy , najlepiej do najbliższej Stacji Chemiczno-Rolniczej.Producent powinien mieć badania co najmniej ze Stacji Chemiczno-Rolniczej.

ad.4 Najpierw trzeba odkwasić glebę.

ad.5 To zwykły dolomit(mielony kamień), zawiera wapno w formie węglanowej.

ad.6 polecam artykuł link http://phavi.wapno-i...eb-w-polsce.pdf , warto przeczytać cały artykuł, ale jakby ci się nie chciało to tabelki z dawkami masz na stronie 30. Zwróć uwagę na to że dawki są podane w czystym składniku CaO.

Edytowano przez farmer1973

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    56

Witam ,czy mogę wysiać tlenek magnezu? i jak długo może się on rozpuszczać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peteer18    1

Witam, chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o tych ofertach:

http://wapno-nawozow...eda-granulowana

i o tej

http://allegro.pl/wa...3877575187.html

 

Potrzebowałbym info czy ktoś z tych miejsc brał i co by polecił, a Agronomowi wysłałem na priv pytanie o ten drugi link ale nic mi nie odpisał więc mam nadzieje że na forum ktoś się wypowie i powie coś na ten temat co jest lepsze.

Powielam pytanie bo nikt mi na nie nie odpowiedział

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peteer18    1

Bo jestem z okolic Kutna woj Łódzkie i szukam wapna- kredy granulowanej żeby było w małych pieniądzach a coś dobrego potrzebne mi około 5 ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FRIDO    0

Witam czy ktos z was stosowal krede jeziorna do wapnowania???Jest u nas tego duzy zapas bo swego czasu wozili to za darmo biorac kase z jakiegos dofinansowania panstwowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kreda jeziorna jest bardzo dobra ale trzeba jej sporo wysiać i jak jest zbrylona to trzeba trochę czasu jak zacznie działać/

 

Bo jestem z okolic Kutna woj Łódzkie i szukam wapna- kredy granulowanej żeby było w małych pieniądzach a coś dobrego potrzebne mi około 5 ton.

Polcalc w Lubieniu Kujawskim - producent , więc ceny powinny być najniże.

 

Witam, chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o tych ofertach:

http://wapno-nawozow...eda-granulowana

i o tej

http://allegro.pl/wa...3877575187.html

 

Potrzebowałbym info czy ktoś z tych miejsc brał i co by polecił, a Agronomowi wysłałem na priv pytanie o ten drugi link ale nic mi nie odpisał więc mam nadzieje że na forum ktoś się wypowie i powie coś na ten temat co jest lepsze.

Powielam pytanie bo nikt mi na nie nie odpowiedział

Pierwszy link: nie polecam : wcale nie wychodzi tak tanio jak piszą na tej stronie , kiedyś tam dzwoniłem i wyglądało mi to na jakąś ściemę - jak zacząłem wypytywać o parametry badania i atesty to już nie byli tacy mili . :)

Drugi link tak jak ci odpisałem na priv. Nie jest to zły produkt w tej cenie ale można zakupić lepsze.

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sobuciak    4

Ja mam, ale co do teorii Agronom_kujawy, szczególnie do reaktywności i badana wapna w szklance z wodą. Podam swój przykład doświadczenia, jakie wykonałem, wykorzystałem w nim dwie szklanki z wodą, dwie kanapki o tradycyjnym składzie. Doświadczenie przeprowadziłem, jak ogarnął mnie głód, jedną kanapkę zjadłem i popiłem szklanką wody, drugą zaś umieściłem w szklance z wodą. Po pewnym czasie zaobserwowałem zmiany, w przykładnie pierwszym głód zniknął, w drugim zaś chleb zwiększył swą objętość, szynka pozostała bez zmian!. Wedle teorii wyżej wymiennego użytkownika, głód nie powinien ustąpić, przecież kanapka w wodzie się nie rozpuściła. :huh:

 

Mimo wszystko ciekawią mnie badania nad działaniem dolomitu, jakie prowadzi Agronom_kujawy, może wyniki obserwacji ujrzą światło dzienne i czymś nowym nas zainspirują. Pozdrawiam.

Trafiłeś w sedno, chylę czoła!

Ludzie co wy z tymi szklankami, szklanka + woda i to ma świadczyć o JAKOŚCI wapna, zawiewa średniowieczem. To tylko świadczy o tym że szybciej cały składnik mówiąc w uproszczeniu ,,rozpuści się,, szybko nie zawsze znaczy dobrze, nieprawdaż drogie forumowiczki ;) taki żarcik. Gleba nie zakwasiła się wam przez rok czasu ,,pracowaliście,, na to latami a chcielibyście żeby poprawa nastąpiła natychmiast a już najpóźniej to w ciągu roku, nie tędy droga nie da się tak szybko odkwasić bardzo kwaśnej gleby przynajmniej nie bez negatywnych zmian w strukturze gleby. Kreda ,,rozłoży,, się już po jednym sezonie wegetacji, niektórzy mówią ze nawet po 3-4 miesiącach, Przy odkwaszaniu często stosujemy duże dawki wapna 3,5 i 4,5 t/ha CaO obawiam się że po zastosowaniu kredy w takich ilościach mogą wystąpić niekorzystne zmiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FRIDO    0

Man nowe pole od znajomego i widac tam bylo po jego wynikach ze ziemia jest solidnie zakwaszona jesli na wiosne kiedy sie tylko da polece z kreda jeziorna puzniej to dobrze wymieszam i posieje jeczmien bedzie ok czy odpuscic i na rzysko dopiero dac jesienia??(nadmienie ze na jesien dalem sporo obornika od indykow i zostalo zaorane)

Edytowano przez FRIDO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Nie no lubie tę ziemie, i chciał bym ja do ładu doprowadzić, ucieczka to ostateczność.

Jeszce sie link zwalił zaraz poprawie.

Edytowano przez janusz20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A to oki :) W takim razie rozejrzyj się za dobrym wapnem kredowym , możesz zastosować je na wierzch żeby przyśpieszyć odkwaszanie.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj