wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość   
Gość

@M4t3usz

Dziecko a po co miałbym mu sie podlizywać. Poprostu trzeba szanować inteligentnych ludzi a walczyć z dziecmi które psują reputację portalu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturos21    6

koledzy zrobiłem w pazdzierniku badanie gleby i mam na polu które pierwszy rok dzierżawie pH 4,4 i chce wysiać wapniak rolniczy z trebaczewa czy można go teraz zastosować na pszenice ozimą?? i czy to bedzie dobry wybór i jaka iloś tego wysiać sól i fosforan juz wysiany w pazdzierniku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25602

Ja mam, ale co do teorii Agronom_kujawy, szczególnie do reaktywności i badana wapna w szklance z wodą. Podam swój przykład doświadczenia, jakie wykonałem, wykorzystałem w nim dwie szklanki z wodą, dwie kanapki o tradycyjnym składzie. Doświadczenie przeprowadziłem, jak ogarnął mnie głód, jedną kanapkę zjadłem i popiłem szklanką wody, drugą zaś umieściłem w szklance z wodą. Po pewnym czasie zaobserwowałem zmiany, w przykładnie pierwszym głód zniknął, w drugim zaś chleb zwiększył swą objętość, szynka pozostała bez zmian!. Wedle teorii wyżej wymiennego użytkownika, głód nie powinien ustąpić, przecież kanapka w wodzie się nie rozpuściła. :huh:

 

Mimo wszystko ciekawią mnie badania nad działaniem dolomitu, jakie prowadzi Agronom_kujawy, może wyniki obserwacji ujrzą światło dzienne i czymś nowym nas zainspirują. Pozdrawiam.

 

Teraz pozostał Ci już tylko jeden test - test na inteligencję. Znajdź jakiś i go rozwiąż. Później te same pytania zadaj odbiciu lustrzanemu. Wynikami podziel się na forum.

Ta szynka nie była czasem z jadem kiełbasianym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, agresja jest tu zbędna :)

Po pierwsze badania mogę przesłać ci kolego farmer (czytaj ekowap )na maila jak go podeślesz , wtedy sam będziesz mógł je opublikować na forum :)

Co do mojej wypowiedzi to jest wyrwana z kontekstu -dla tego w tym kontekście zupełnie inaczej się to rozumie.

Test ze szklanką wody jest najlepszym z możliwych testów - który każdy może przeprowadzić samemu i ocenić jakość produktu który mu próbuje się wcisnąć.

Co do reszty problemów to uważam że nic nie wnoszą do tematu więc nie mam zamiaru ich kontynuować.

 

koledzy zrobiłem w pazdzierniku badanie gleby i mam na polu które pierwszy rok dzierżawie pH 4,4 i chce wysiać wapniak rolniczy z trebaczewa czy można go teraz zastosować na pszenice ozimą?? i czy to bedzie dobry wybór i jaka iloś tego wysiać sól i fosforan juz wysiany w pazdzierniku

 

Ten wapniak jest mocno pylisty więc raczej nie jest do stosowania pogłównie .

Ale jak się uprzesz to wysiejesz i nic złego raczej się nie stanie- jeszcze kwestia dawki jaką zastosujesz .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Panowie, zaczynacie się prowokować do kłótni nawzajem, o obrażaniu już nie wspomnę, dłużej nie mam zamiaru tego tolerować!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Czy jest sens nawozić zakwaszoną glebę NPK? Albo spytam inaczej - w jakim stopniu rośliny wykorzystują wtedy nawozy NPK?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

szkoda nawozu ,za ta kase lepiej wapno kupić :)

 

Kupiłeś dobre wapno, ale ono nie jest granulowane.To niedokuruszone i odsiane wapno po wypaleniu w piecu.Jak wysiejesz od razu wymieszaj z glebą bo racji że ono nie jest granulowane jak nie wymieszasz na kamyczkach zajdzie proces karbonizacji i będzie się trochę dłużej rozkładać niż powinno.Ale też szybko.

 

Dziś przyjechało wapno i rzeczywiście tak jak pisałeś nie jest granulowane ,tylko jak by siane. :)

Edytowano przez MatiRol92

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krowka62    22

Kolega Agronom przesłał mi wyniki z Puław. I ma rację Jeżeli pozwoli to nie ma problemu ich tutaj wstawić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie są moje prywatne badania ale Instytutu Państwowego czyli za naszą wspólną kasę robione więc jak najbardziej możesz je wstawiać jeśli potrafisz je jakoś tutaj opublikować. :) ( Ja próbowałem ale nie umiałem tabelek wstawić ) .

Jedynym mankamentem tych badań jest to że dawki nie są przeliczone wg dawkowania rzeczywistego - tak jak się to robi w praktyce w rolnictwie.

Wg. tych badań rolnicy odkwaszają glebę wapniakiem koszelowskim w ilości 4ton na hektar i tak samo jak na przykład wapnem tlenkowym w ilości 4ton na hektar co jest nie prawdą.

Brakuje tu przełożenia na rzeczywiste dawki - czyli wapno granulowane 500 kg na hektar , tlenkowe 500kg na hektar , defekacyjne 5 ton na hektar itp..

Wtedy dawki na wazon zróżnicowane pod względem jakości pokazały by bezsens wapnowania wapnem kopalnianym i dolomitowym itp..

 

Czy jest sens nawozić zakwaszoną glebę NPK? Albo spytam inaczej - w jakim stopniu rośliny wykorzystują wtedy nawozy NPK?

 

Pewnie pamiętasz taki schemat gdzie plonowanie porównuje się do beczki .

Każda klepka beczki odpowiada składnikowi pokarmowemu .

Jak któregoś brakuje to klepka jest krótsza i to tamtędy ucieka plon .

Innymi słowy aby osiągać najlepsze wyniki trzeba dążyć aby wszystkie klepki były równe - wtedy uprawa jest najbardziej ekonomiczna .

Jest to mniej więcej zgodne z prawdą - ale nie zawsze zastosowanie nawozu wapniowego pomoże .

jak zastosujesz kiepskiej jakości wapno które słabo działa to beczka dalej będzie przeciekać w miejscu gdzie brakuje wapna .

Co do innych nawozów też można mieć wątpliwości - nie wszystkie będą działały efektownie np; magnez z dolomitu czy siarka z gipsu .

Dla tego czasami może nam się wydawać że przecież dałem tyle wapna siarki i magnezu a plon jest nadal kiepski i nic się nie zmieniło.

Na niektóre nawozy szkoda kasy - lepiej jest iść do knajpy i przepić te pieniądze niż kupować podejrzane produkty.

Dla tego ciężko odpowiedzieć czy jest sens zakwaszoną glebę nawozić NPK - teoretycznie można by powiedzieć że nie ma sensu ale praktycznie jak nie dasz NPK a dasz nieodpowiednie wapno to zrobisz jeszcze gorzej.

pozdrawiam

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

siarka z gipsu .

 

Kolego, siarka z gipsu czy PH będzie dobre czy złe uwalnia się bardzo, bardzo powoli.

Gipsem można sobie tylko zakwasić pole.Jeżeli chcesz dostarczyć siarkę i przy okazji nie zakwasić gleby lepiej dać kizeryt.Tutaj już bardziej zaawansowana chemia wchodzi w grę, ale wiem co napisałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturos21    6

panowie skoro to wapno nie za bardzo się nadaje do siewu pogłównie to jakie zastosować żeby zaczęło zaraz działć jest to ziemia 4 klasa jest tam pszenica nie chce rosnąć . NPk rozsiałem bo wtedy nie miałem wyników gleby teraz bym się wstrzymał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wapno z minerału jest bardzo dobre w działaniu . Ale niestety jest też bardzo pyliste co może spowodować oblepienie się wapna do pszenicy .

Najlepiej było by sprawdzić na jakimś małym kawałku jak to będzie wyglądać po wysiewie. Jeżeli rośliny nie oblepią się za bardzo to możesz wysiać to wapno. A jak przylgnie do nich to lepiej nie .

Ogólnie roślinom nic nie zrobi takie wapno węglanowe- na pewno ich nie sparzy , ale jak by nadmiernie je zabrudziło to mogło by to jakoś negatywnie wpłynąć na wegetacje .

Przynajmniej tyle w teorii.

Ja w praktyce polecam ci zrobić mały test na polu i ocenić samemu .

pozdro


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Test ze szklanką wody jest najlepszym z możliwych testów - który każdy może przeprowadzić samemu i ocenić jakość produktu który mu próbuje się wcisnąć.

Co do reszty problemów to uważam że nic nie wnoszą do tematu więc nie mam zamiaru ich kontynuować.

Każdy również może zrobić test ze zwykłym octem i też może dobrze ocenić ;)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

jak z octem ? a jak sprawdzic wapniak ? czy dobry ?

Edytowano przez jankes123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablos23    0

Witam. Uprawiam malinę ekologiczną odmianę Polana. Zrobiłem badania gleby i wyszło że mam bardzo zakwaszoną ziemię. Jednocześnie na kilku działkach brak jest magnezu. Jakie i w jakiej ilości musiałbym zastosować wapno (najlepiej magnezowe). Dodam że mieszkam w Zachodniopomorskim i klasyczne wapno jest u mnie ciężko dostępne. W miarę możliwości chciałbym zastosować wapno granulowane. Maliny są wysadzone w rzędach w rozstawie ok. 4m. Maliny są aktualnie ścięte na zimę i wobec tego wapno wysiałabym wprost na rzędy malin a następnie bronami posiewnymi zmieszałbym wapno z glebą. W załączeniu wyniki badań W związku z tym proszę o pomoc. Pozdrawiam.

 

 

Zalecenie

 

Załącznik nr 1 do Sprawozdania z badań nr GS /94/2013

 

 

 

Oznaczenie próbki przez klienta

Nr kolejny próbki w zleceniu

odczyn

zawartość

K : Mg

pH

P

K

Mg

wycena

wycena

wycena

wycena

stosunek

wycena

Działka 56 (O)

1

bardzo kwaśny

średnia

średnia

niska

5,00

wysoki

Działka 387 (Ś)

2

bardzo kwaśny

wysoka

wysoka

niska

3,77

wysoki

Działka 18/30 i 18/29 (BRM)

3

kwaśny

wysoka

średnia

niska

2,52

poprawny

Działka 22/2 (BRD)

4

kwaśny

wysoka

średnia

niska

6,25

bardzo wysoki

 

 

 

Zalecenie:

 

Działka 56 (O)

 

Maliny wymagają gleb o pH 5,0-5,7.

 

Zastosować wapnowanie gleby w dawce 1500 kg/ha wapnem magnezowym.

 

Z uwagi na wysoki stosunek K:Mg uzupełnić zawartość magnezu stosując 12g/m2 stosować indywidualnie wokół krzewów i w pasach wzdłuż rzędów, jednocześnie zaniechać nawożenie potasem.

 

 

Działka 387 (Ś)

 

Maliny wymagają gleb o pH 5,0-5,7.

 

Zastosować wapnowanie gleby w dawce 1500 kg/ha wapnem magnezowym.

 

Z uwagi na wysoki stosunek K:Mg uzupełnić zawartość magnezu stosując 12g/m2 stosować indywidualnie wokół krzewów i w pasach wzdłuż rzędów, jednocześnie zaniechać nawożenie potasem.

 

 

Działka 18/30 i 18/29 (BRM)

 

Maliny wymagają gleb o pH 5,0-5,7.

 

Zastosować wapnowanie gleby w dawce 750 kg/ha wapnem magnezowym.

 

 

 

 

Działka 22/2 (BRD)

 

Maliny wymagają gleb o pH 5,0-5,7.

 

Z uwagi na wysoki stosunek K:Mg uzupełnić zawartość magnezu stosując 12g/m2 stosować indywidualnie wokół krzewów i w pasach wzdłuż rzędów, jednocześnie zaniechać nawożenie potasem.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę ci się kolego tekst rozłazi :)

Ja polecał bym ci zastosować wapno kredowe w rzędy a magnez uzupełnić kizerytem .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablos23    0

Dzięki za szybką odpowiedź. Z tym tekstem to racja... Ale czy zastosowanie wapna granulowanego np. Grade dałoby efekt (mam blisko do kupienia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturos21    6

Może polecacie jakieś inne wapno które beż problemowo mogę siać na pszenice teraz lub wiosną pogłównie ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinus    2

Witam czy te produkty typu Wapnowit dolistne daja jakisc efekt ? mam posianą pszenice na jednym kawałku ph 4.8 i czy da się jeszcze cosc zastosować pogłównie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź. Z tym tekstem to racja... Ale czy zastosowanie wapna granulowanego np. Grade dałoby efekt (mam blisko do kupienia).

Jaka cena u Ciebie?


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Kolego Agronom_kujawy możesz się odnieść do mojego postu 2431?

Edytowano przez KRISS75

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego Agronom_kujawy możesz się odnieść do mojego postu 2431?

Kolego, wygląda mi to na wapno granulowane z Niemiec , wkładka foliowa i wielkość granuli sugeruje że jest to Grade I z Rugii.

Myślę że jest to dobre wapno kredowe i odpowiednik polskiego wapna kredowego granulowanego takiego jak wapniak koszelowski.

Koszelowskie może być nieco mocniejsze w składzie i w reaktywności ale ma grubszą granulkę .

 

Witam czy te produkty typu Wapnowit dolistne daja jakisc efekt ? mam posianą pszenice na jednym kawałku ph 4.8 i czy da się jeszcze cosc zastosować pogłównie ?

A co jest w składzie ?

Bo w ulotce jest przeliczone na CaO .

Rośliny nie pobierają wapna w takiej formie dolistnie więc nie było by za bardzo sensu tego dawać - przynajmniej w teorii.

W praktyce może jakaś dawka niewielka i mocno rozcieńczona wpłynąć pozytywnie na rośliny.

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablos23    0

Czy prawidłowe będzie więc zastosowanie Grade ? . Jeśli tak to w jakiej ilości na 1hektar. i czym uzupełnić niedobór magnezu w moich warunkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj