wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

rami    18

wapno weglanow-magnezowe rozkłada się całkowicie w ciągu dwóch lat od zastosowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

nie pyliste tylko granulowane, no i na suche jezeli pogoda pozwoli

Jeżeli to nie tajemnica to gdzie kupiłeś granulowane i ile płaciłeś ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25517

Skąd takie rewelacyjne dane? U mnie takie wapno podniosło poziom magnezu, a ph ani w ząb. To kruszony marmur pewnie będzie potrzebował tylko parę lat więcej na rozkład ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakie to wapno miałeś skąd ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

farmer1973 - jak sam piszesz uprawiacie dużo kapusty i widzicie efekt po wapnie tlenkowym. A dlaczego? - a dlatego, że jest ono silnie palące (żrące) i spełnia rolę odkażającą . Ograniczacie w ten sposób kiłę kapusty. I to sprawdza się u Was. Ale nie wciskaj kitu, że wapno tlenkowe jest najlepsze, bo rolnik uprawiający zboże na ziemiach klasy IV-VI w to uwierzy, i zrobi sobie z pola pustynię mikrobiologiczną i pójdzie z torbami.

Zamiast granulowanej kredy można zakupić drobno mieloną pylistą i efekt odkwaszenia będzie taki sam jak w granulacie - taniej ale mniej wygodnie. Ale już na pewno nie będzie "prawie" tak samo po kruszonej skale. To trochę jak z opryskami. Mniejsza ilość substancji aktywnej zastosowana w drobnej kropli da lepszy efekt jak wyższa dawka w grubej kropli.

 

 

Chcesz pyliste 90% wapno tlenkowe zastosować pogłównie na rosnące mokre zboże? :blink: . Na wiosnę będę miał jarą pszenicę Bombona na przesiewkę jakby co ;) .

Nie wciskam kitu że wapno tlenkowe jest najlepsze.Piszę że płacenie za granulowany węglan 500 zł to według mnie za drogo.Przeczytaj posta wyżej, napisałem że nie neguję węglanów, też są dobre.Nikt jeszcze nie zrobił sobie pustyni biologicznej wapnem tlenkowym,przynajmniej nie znam takiego przypadku.Opowiadać można różne rzeczy, ale nikt nie sprawdzi czy to prawda czy opowieść wyssana z palca.Pewnie jakbyś sypał po 4-5 ton tlenku rocznie to jest opcja że tak by się stało.Ale czy nie lepiej wysypać 500 kg do 1 tony wapna tlenkowego rocznie i np.podzielić to na 2 dawki?Jedną wiosną drugą po żniwach.Wtedy na 100% nie zrobisz żadnej pustyni.Efekt masz gwarantowany nawet na lekkich glebach.W glebie chodzi o utrzymanie odpowiedniego ph. Zrób sobie kiedyś małe doświadczenie.Zbadaj glebę,najlepiej w stacji chemiczno-rolinczej i poproś o zalecenie.Tam napiszą ci ile trzeba dać wapna w przeliczeniu na czysty składnik CaO. Podziel pole na 2 i na jedną część wysyp wapno węglanowe, a na drugą część wysyp taką samą ilość wapna tlenkowego.Zbadaj za rok i samo wyjdzie co jest lepsze.Najlepiej jeszcze obsiej to pole takim samym rodzajem zboża.Efekty będą widoczne gołym okiem.Przecież można poświęcić 5 arów pola i parę złotych dla zgłębienia własnej wiedzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25517

Na wiosnę to już na pewno nie zastosowałbym wapna tlenkowego. Może gdybym miał madę wiślaną i gwarancję wysokich opadów to tak. Ale w dobie coraz większej suszy to ja dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalsport    3

też bym coś dodał ja na pola sieje wapno koszelkowskie jest najlepsze w dawce 6-7 metrów na h zależy jakie jest ph gleby miałem 1 h bardzo kwasnego posiałem 8 metrów i ph w tej chwili wynosi 5.8

Edytowano przez rafalsport

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

pewnie chodzi ci o wapniak koszelowski a i dawales ? to na orane już ? a ph to pewnie w ciagu roku ci podniosło ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ja dałem tonę granulowanego na 1ha to był chyba październik lub listopad,a w tamtym roku na wiosnę kilka ton węglanowego. Ph było ok4.5 teraz chcę pobrać próby tylko nie wiem czy jest sens skoro na jesieni były siane nawozy. Napisze ktoś czy można je tera pobrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

moim zdaniem to powinienes do wiosny sie wstrzymac bo zalecja na wiosne alob po zniwach ale niewiem w 100 procentach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Badania nie będą wiarygodne , wapno weglanowe zależy od reaktywności rozkłada sie nawet dłużej niz 1 rok ;) , druga sprawa zasobnosć gleby w azot , potas , fosfor bedzie nie zbyt wiartygodna ponieważ zastosowałeś nawóz a nie wiadomo ile Ci zostanie jak wsiejesz zboże ;) Moim zdaniem wstrzymaj się do żniw minimum wtedy zrób próbę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Badania nie będą wiarygodne , wapno weglanowe zależy od reaktywności rozkłada sie nawet dłużej niz 1 rok ;) , druga sprawa zasobnosć gleby w azot , potas , fosfor bedzie nie zbyt wiartygodna ponieważ zastosowałeś nawóz a nie wiadomo ile Ci zostanie jak wsiejesz zboże ;) Moim zdaniem wstrzymaj się do żniw minimum wtedy zrób próbę.

Zboże już wsiane. Będę robił na innych działkach zrobię i na tym kawałku 11zł nie majątek,sprawdzę czy ph się coś podniosło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Zakłady Wapiennicze Lhoist Górażdże http://www.lhoist.pl...o/produkty.html

Kupiłeś dobre wapno, ale ono nie jest granulowane.To niedokuruszone i odsiane wapno po wypaleniu w piecu.Jak wysiejesz od razu wymieszaj z glebą bo racji że ono nie jest granulowane jak nie wymieszasz na kamyczkach zajdzie proces karbonizacji i będzie się trochę dłużej rozkładać niż powinno.Ale też szybko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M4t3usz    31

Agronom, a kiedyś pisałeś, że reaktywność w rolnictwie nic nie daje. Moge nawet Twoją wiadomość wkleić. Nie jestem orłem, przyznam, że się nie znam na tym. Ale weź może przyjmij jakieś stanowisko i się tego trzymaj bądź może jeszcze za mało wiesz, żeby tak lawirować i mącić ludziom w głowach. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@M4t3usz

Jak długi czas sledzę ten temat to jeszcze nikt w nim nie napisał nic sensowniejszego niz agronom. Wiec kolego wolimy, żebyś to ty przestał zasmiecać ten temat. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

A ja prześledziłem temat i uważam że agronom pisze wierutne bzdury.Jak przychodzi do konktretów to przestaje pisać.Np.uważał że nie da się zgranulować wapna tlenkowego co jest nie prawdą.Według mnie jest sprzedawcą lub producentem jednego z wielu na rynku granulatu kredowego.Jak napisał w poście powyżej że wapno x jest lepsze od wapna y i to jest poparte badaniami z IUNG poprosiłem go o to żeby to zamieścił na forum.Napisał żebym mu podał maila to mi podeśle.Dlaczego nie chce tego na forum zamiesić ? Ja uważam że to co pisze agronom to jest właśnie zaśmiecanie forum

 

Agronom, a kiedyś pisałeś, że reaktywność w rolnictwie nic nie daje. Moge nawet Twoją wiadomość wkleić.

Kolego jeżeli możesz to wklej tą wiadomość, bo teraz agronom pisze że reaktywnosć to bardzo ważny parametr.Niemalże najważniejszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M4t3usz    31

Wysłane 18 luty 2013 - 16:08

Kolego, powiem inaczej, jest to w miarę dobre wapno węglanowe , ale za nie wielką dopłatą zyskasz dużo lepszy produkt tego samego producenta.

Moje niepolecanie dotyczyło produktu standard w opozycji do produktu fast. Bo jak już masz kupować z nordkalku to lepiej kup fast.

A co do reaktywności to się nie sugeruj tym parametrem bo nic on nie oznacza dla rolnictwa i jest to tak zwane baja bongo dla naiwnych ;)

 

Chyba trzeba być sprawiedliwym Panie kolego, i tak jak wcześniej mówiłem, albo kitujesz, wciąż za mało wiesz albo się jeszcze uczysz.

 

@a8185 nie ma to jak się podlizać.

 

A co do tematu, żeby nie było. Ostatnio sypałem wapno kksm Jaźwica, w tym sezonie wybór padnie na Nordcalc standard. O wysokiej reaktywności zresztą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Znalazłem taki wywiad z jakimś ekspertem być może z naszym agronomem

23. ROLNIK: Co to jest reaktywność wapna?

 

Odpowiedź eksperta: Reaktywność wapna to czynnik wskazujący na jakość nawozu. Innymi słowy, im większa reaktywność tym lepiej. Reaktywność mówi nam wprost o tym jaki procent zakupionego nawozu będzie przyswajalny przez rośliny i glebę. Na rynku istnieje dużo produktów o niskiej lub bardzo niskiej reaktywności , których zastosowanie nic nie wnosi do gleby i jest ekonomicznie nieopłacalne. Lepiej zakupić produkt wysokoreaktywny i mieć pewność że zadziała niż kupować „na ilość” słabej jakości produkt niereaktywny taki jak otoczkowany kamień lub kruszonka z kopalni.

24. ROLNIK: Jaki jest skład wapna granulowanego, co jest substancją czynną? Jaka jest jego reaktywność?

 

Odpowiedź eksperta: Wapno granulowane to zawsze wapno węglanowe, gdyż nie da się zgranulować wapna tlenkowego ( palonego-budowlanego). Wzór chemiczny takiego wapna to CaCO3 co często nie jest właściwie rozumiane przez odbiorców, gdyż producenci przeliczają wapno węglanowe na wapno tlenkowe CaO i podają mylnie skład chemiczny jako CaO np. 50% . Wówczas 50% nawozu stanowi czysty tlenek wapnia (CaO) w ogólnej masie pierwiastkowej. Trzeba pamiętać, że jest to jedynie, narzucona przez ustawodawcę, obligatoryjna forma prezentacji zawartości produktu. W rzeczywistości jednak, dobre wapno węglanowe powinno zawierać ponad 90% węglanu wapnia CaCO3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj