wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

kolego ,

Ta wiedza wynika z licznych eksperymentów które przeprowadziłem i z publikacji na temat podobnych eksperymentów IUNG Puławy.

W odkwaszaniu gleby i reaktywności mączka wapienna ma lepsze właściwości niż kreda jeziorna czy kreda pisząca . Wynika to z czystości składu i dużo mniejszej ilości zanieczyszczeń w mączce niż w kredzie. Więc wyważając plusy i minusy mączki i kredy wychodzi bardzo podobnie.

Poza tym z naukowego punktu widzenia dobrze zmielona skała wapienna ma w geologii i przemyśle nazwę kredy wapiennej lub kredy technicznej ewentualnie kredy pastewnej i wielu producentów stosuje takie nazewnictwo - chyba nie przez przypadek!

 

Wapniak koszelowski ma grubą granulację - przynajmniej u nas taką sprzedają i granule są w przedziale od 1mm do kilku centymetrów. Kto siał ten wie o czym pisze .

pozdrawiam i życzę wesołych świąt :)

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Od kilu lat dzierżawię działkę na której dwukrotnie wykonywałem analizę gleby w odstępie ok 5lat gleba leka a ph jest między 6,5 a 7 pytanie dlaczego ph jest stale na tym samym poziomie mimo że nie stosowałem tam nigdy wapna i w dodatku na tak wysokim poziomie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakim sposobem dokonałeś analizy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Z prawnego punktu widzenia - nie. Chyba od 1grudnia jest bezwzględny zakaz stosowania nawożenia i ochrony roślin. Ale praktyka jest inna, kwestia życzliwości sąsiadów ;)

Nawożenia organicznego ;)

A wapno nie jest nawozem! Można stosować zawsze i wszędzie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakim sposobem dokonałeś analizy?

W stacji chemiczno rolnej pomyślałem że pomylili próbkki ale po pięciu latach wyniki były z tej działki zbliżone czyli jednak to nie to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bulamondeo    4

w jakim odstepie czasu mozna wysiewac fosfor i wapno (wapniak koszelowski) na wiosne oczywiscie??? zebu uniknac uwsteczniania sie fosforu?

 

i czy mozna stosowac Wapniak koszelowski na pszenice ozim wiosna razem z 1 dawka azotu???czy mozna mieszac??? i w jakiej dawce ph 5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Mi mówili że wapno granulowane powinno iść raczej pod agregat czyli płytko lub pogłównie na rośliny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bulamondeo    4

czyli poglownie na pszenie raczej TAK??? a w jakiej ilosci zeby jej nie uszkodzic???i czy lacznie z azotem?? z PK sie nie stosuje lacznie,jakis okres musi minac,gdzies czytalem ze 6-8tygodni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

poledzcie jakies dobre wapno na pole z magnezem ale zeby dzialalo wmiare szybko czyli dolomit nie bardzo b owolno dziala

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lambogrand    52

czy ktos juz dostal w slaskim doplate do wapna? ja wniosek w sierpniu zlozony a kasy niema do dzis podobno kasy narazie na to niemaja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

poledzcie jakies dobre wapno na pole z magnezem ale zeby dzialalo wmiare szybko czyli dolomit nie bardzo b owolno dziala

Mogę polecić Ci oxyfertil 75/25 wapno tlenkowe z magnezem granulowane.Cena około 500-600 za 1t big bag.Dawka 1t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mogę polecić Ci oxyfertil 75/25 wapno tlenkowe z magnezem granulowane.Cena około 500-600 za 1t big bag.Dawka 1t/ha

Nie jest to jakaś ściema? Nie dla się zgranulować wapna tlenkowego...


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Działać to działa to wapno.Kilkakrotnie stosowałem.Pisał kiedyś Agronom że jest to dolomit prazony.Dobrze wyśiewa sie to wapno zwykłym rozsiewaczem.Produkuje je Lhoist więc raczej bubla nie sprzedają.Może żle sie wyraziłem że granulowane ponieważ wygłada ono bardziej jakby było kruszone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

Panowie mam zamiar dać teraz na pola po 1t/ha i na wiosne po orce znów poprawić po 1t Chce zastosować wapno palone CaO 90% granulacja 3-12 mm z Lhoist tylko nie wiem czy brać z Tarnowa opolskiego ,czy z Górażdże niby blisko siebie ,ale czy jest różnica?

 

Mam pH bardzo niskie bo 4 i dużo magnezu ,i czy to jest dobry pomysł z tym wapnem palonym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

a jesli sie stosuje np wapniaki i kredy to pozniej i tak pewnie trzeba dac wapno normalne bo wapniaki to odkwaszaja glebe szybko ael krotko dzialaja co nmei a normalne wapno rzucic na 3 lata mozna?>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

no i cały skład wapna palonego zamówiony. jak pogoda dopisze to jeszcze w tym miiesiącu rozsiej część:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin999    0

Panowie mam pytanie. zasiałem żyto hybrydowe na jesieni termin optymalny, przed siewem poszło wapno tlenkowe 40% CaO w ilosci 1.5 t Cao. Zrobiłem badania gleby i ph mam na pozimie 4-4,5. I tak sie zastanawiam czy gdybym dał teraz wapno Florovit AGRO (wapno granulowane 100% reaktywności), jeszcze przed opadami śniegu (jak śnieg spadnie to może rozpuści to wapno i przejdzie ono w głębsze partie gruntu), to w czymś to pomorze, czy może nie ma sensu pakować kasy bo to i tak niczego nie zmieni? a na wiosnę saletrosan i mocznik w drugiej dawce.?

p.s. klasa gleby v i vI Co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj