wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

johnyrs    21

A co sądzicie o "KWASOMIERZ GLEBY MIERNIK KWASOWOŚCI GLEBOWY" na allegro są po 20 - 40 zł , czy pomiar takim urządzeniem jest miarodajny. Ktoś z was ma taki? Jakieś porównania?

 

Nie pisz posta pogrubioną czcionką.

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Agronomie a co sadzisz o nawozach wapniowych z nordkalku? warte swojej ceny?

Myślę że w swojej klasie są bardzo dobre , problem może być z wysiewem przy zakupie fasta, natomiast standard jest trochę niedomielony ale lepiej się dzięki temu sieje.

 

Hej mam pytanie. Czy można wapnować pole a zaraz po tym sadzić w to rośliny? Mam pewną roślinę wymagająca pH 5,5 a gleba jest b. zakwaszona i się zastanawiam, czy na wiosnę będzie można dać wapno a zaraz po tym ją sadzić. Jak sądzicie?

w zależności od rodzaju wapna

Jeżeli wapno jest szybko działające tzw jednoroczne lub jednosezonowe co oznacza że działa już w pierwszym sezonie to można takie wapno dać bezpośrednio pod siew czy sadzenie ( np. pod agregat) .

Jeżeli jednak wapno jest długo działające tzn. efekty widać dopiero po kilku latach to nie ma sensu dawać go pod agregat , lepiej dać pod orkę w większej ilośći np kilku ton na hektar .

 

a jakie wapno dawac najlepiej tlenkowe , weglanowe czy dolomitowe bo podobno dolomitowe nie za bardzo chwalą i opinia jest ze prawie wcale niedziala np na tej stronie www.polcal.pl a jak gleba uboga w magnez to c ostosowac a dolomit zawiera magnez ?

kolego

Wapna dolomitowe i kopalniane są przeważnie tanie i mało skuteczne , co nie oznacza że może uda ci się znaleźć jakieś tańsze wapno kopalniane i do tego dobrze przemielone .

Jednak większość tego typu nawozów to w 70-90 procentach drobna kruszonka która się niestety nie uaktywni w glebie ze względu na słabą reaktywność.

Magnez dobrze jest dać w kizerycie .

A jak dawać wapno to tyko kredowe.

pozdrawiam

 

A co sądzicie o "KWASOMIERZ GLEBY MIERNIK KWASOWOŚCI GLEBOWY" na allegro są po 20 - 40 zł , czy pomiar takim urządzeniem jest miarodajny. Ktoś z was ma taki? Jakieś porównania?

Kwasomierze za 20 zł to lepiej sobie odpuścić bo będzie pokazywał w kółko to samo .

Porządny kwasomierz musi mieć możliwość kalibracji .

A taki kosztuje minimum 400zł .

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

ale taj jak u mnie na wsi ti jeden sasiad stosuje jakies wapno magnezowe i to nie takei tanie placi ponad 2 tys za samochód takei kolor czekoladowe jakby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lew908    210

Z tego co słyszałem i kilka osób w mojej okolicy stosowało to to do samego odkwaszenia gleby stosują wapno budowalane . Niestety one tylko jest do odkwaszenia a reszty składników nie ma. O ile sie nie myle to ok 4-5 metrów wystarczy na hektar aby tak porządnie odkwasić ziemie

Edytowano przez lew908

"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

300-400 kg to na pewno nie odkwasi, ci co stosują i i ty nie bardzo wiesz o czym piszesz.

Wapno budowlane to jest zwykłe wapno tlenkowe, odsiew, i bardzo drobne, zmielone na pył, i dodatkowo może posiadać związki stosowane w budownictwie, które mogą bardzo źle wpływać na strukture gleby, można nim zrobić wiecej strat niż pożytku.

Do szybkiego odkwaszenie to tylko wapno tlenkowe z 3 t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

ten wapniak rudkowski to znajomy polecił on szybko odkwasza ale ja mowie zeby cos dluzej dzialalo zeby dac na sciernisko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Co myślicie o wapnie z Koszelówki bądź Urzędowa niedaleko Lublina?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jurek321    129

a jakie wapno dawac najlepiej tlenkowe , weglanowe czy dolomitowe bo podobno dolomitowe nie za bardzo chwalą i opinia jest ze prawie wcale niedziala np na tej stronie www.polcal.pl a jak gleba uboga w magnez to c ostosowac a dolomit zawiera magnez ?

Ja stosuję z reguły dolomit z Siewierza co 3-4 lata w dawce 3 t./ha i rzadko tlenkowe przeważnie gdy wchodzę na pole o niskim ph i jestem zadowolony z dolomitu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Nie da się. Ruskim nie chce się robić.A na temat to rozsiałem w sobotę ecogram z tamtąd co ty brałeś po pszenicy 1.15 ha 1 tonę i na drugi kawałek 1.50ha 2 tony. Jestem ciekawy czy się już rozpuściła

napewno sporo wody spadło :)

a od 1.12 to będą potężne kolejki jak rosja od karnetu odejdzie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Jednak się nie rozpuściło byłem dzisiaj i sprawdzałem.Ja chodzę z Łotwy na Rus i tam już od wtorku karnetu nie uznają. Ja się jeszcze załapałem w poniedziałek normalnie przejechałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak długo będą kolejki jak długo im głód do ***** nie zajrzy.

 

,,wapnie z Koszelówki bądź Urzędowa niedaleko Lublina,, - Podaj jakąś stronę www tego producenta, jest to wapno kredowe czy jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyga2905    19

Planuje przywieźć na dniach wapno węglanowe 50% z Inowrocławia, prosto pod skibe na glebe III - IV. Po około 70 zł za tone z transportem. Mysle dać w granicach 3 t/ha, na próbe. piszą niby że tlenkowe lepsze ale znowu jest droższe dużo. Nie miałem czasu na badania gleby ale moje pytanie do was takie Czy Cena w miare za to wapno i czy cos to da?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

W tym roku wykonana była analiza gleby. Ph niskie, P i K również tylko magnez w normie. Sąsiad poprosił mnie o wyniki bo według niego u niego będzie tak samo (pola sąsiadują ze sobą). Ma zamiar na wiosnę dać po 2 tony kredy luzem na ha przed siewem zbóż jarych i wiadomo kultywatorem wymieszać to z glebą a analizę zlecić dopiero po żniwach. czy to nie zaburzy wyników badań?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magikw    6

mam pytanko w czym najlepiej i najtaniej dostarczyc magnez na pole bo dolomit nie jest drogi ale pytanie kiedy on zadzałą o ile wogóle zadzałą. Dodam jeszcze ze uprawiam głównie ziemniaka a ziemniak potrzebuje wszystko :)

Edytowano przez magikw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Planuje przywieźć na dniach wapno węglanowe 50% z Inowrocławia, prosto pod skibe na glebe III - IV. Po około 70 zł za tone z transportem. Mysle dać w granicach 3 t/ha, na próbe. piszą niby że tlenkowe lepsze ale znowu jest droższe dużo. Nie miałem czasu na badania gleby ale moje pytanie do was takie Czy Cena w miare za to wapno i czy cos to da?

Wysiewałem wapno węglanowe w takiej samej cenie wraz z wypożyczeniem rozsiewacza.Będzie wolniej działać niż tlenek ,ale cena wydaje się być w normie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

Na wiosnę będe miał wapniak kornicki.

Z tego co czytam można go wysiać na oziminy.

Po jakim czasie po I dawce saletry.

Chce go też dać pod qq i jęczmień.

Jaki musi być czas od wapnowania do nawożenia przedsiewnego aby fosfor i azot sie nieuwstecznił?

Edytowano przez 1210

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mimcio    2

Na pewno nie zaszkodzi, ale jeśli jest taka jaką my kupujemy (nazwy nie znam) to życzę powodzenia w rozsianiu. W czasie sypania krowom to nieźle się kurzy a co dopiero w polu.

Edytowano przez mimcio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a czy sypał ktoś kredę pastewną http://www.mineral.net.pl/ bo u mnie w okolicy mają po 360zł/t w workach papierowych po 30kg i zastanawiam się czy to sypać na pola ?

 

Za mniej niż pół ceny którą podałeś kupisz tam typową kredę nawozową. Więc nie wiem czy jest sens przepłacać za pastewną. Chyba że nie masz możliwości rozsiewania jej RCW tylko lejkiem. Tej nawozowej nie wysiejesz typowym rozsiewaczem do granulowanych. Kredę nawozową dostaniesz tam luzem, w big bag, oraz w małych workach bodajże po 50 kg. Ja na wiosnę pod kukurydzę kupiłem u nich w big bag całe auto. Wyszło mnie jakoś 147 zł za t, z własnym transportem ale coś się dopłaca za worki i jakiś procent od tak sobie, już nie pamiętam dokładnie. Sama kreda wychodzi jakoś parę zł więcej niż 100 za t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alicja15    0

Witam,

czy stosował ktoś może wapno niemieckie Granukal ? Zawartość wapna jest podana w CaCO3 a nie tak jak w Pl w CaO :(

80 % CaCO3 Calciumcarbonat - 5 % MgCO3 Magnesiumcarbonat

 

To jak to przeliczyć ? I ile tego stosować żeby podnieść ph ? Na tym ugorze jest ph 4,5 to ile dać żeby uzyskać tak 5,5 do 6 ?? Proszę o pomoc

Pozdrawiam


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Astora    3

Witam "alicja15"

ten wynalazek niemiecki GRADE4 tak to się nazywa, to nic innego jak zmilona skała wapiennna i zgranulowana, w niemczech jest obowiązek podawania w węglaniew wapnia CaCo3 i węglanie magnezu MgCO3. W polsce ustawodawca nakazał podawania wartosci w przeliczeniu na CaO.

Podam ci przeliczniki CaCO3 na CaO (CaCO3 80%x0,56 = 44,8%CaO) i MgCO3 na MgO (MgCO3 5% x 0,48 = 2,4%MgO) czyli to wapno na marna odmiana wapna wapniowo węglanowego odmiany 05. Czyli CaO <40%. Ponieważ żeby nazywało sie wapnem z magnezem musi posiadać co najmniej MgO 8% a ono posiada 2,4%.

Poradzę ci, jeśli chcesz doprowadzić swój odczyn do 6pH to zasosuj sobie wapno wapniowo węglanowe bez magnezu odmiane 04 czyli CaO <50%. Przy tym odczynie co masz to musisz w tym roku wysiać kilka ton i w przyszłym również powtórzyć.

 

Ja brał juz kilka rzay i polecam ci wapno z Morawicy, bardzo dobrze rozdrobnione i suche.

wejdz sobie na ich stronę www.kwmorawica.pl i zadwoń.

Edytowano przez Astora

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

koledzy a ja mam na jednym polu niske ph poniewaz 4,5 ale terazz byla kukurydza i na wiosne ebdzie pszenica i jara i mam zamiar dac wapniak rudkowski tylko niewiem tak ok 800 kg na ha dam 4a klasa troche 3b http://pol-lux.pl/pl/subpage/33,kredcal-wapniak-rudkowski o ten wapniak dam na wiosne pod korzen to tez powinno uwstecznic nawozy fosforowe dane wczesniej a pozniej po zniwach jak zetne pszenice jakie wapno dac bo i magnezu jest malo w glebie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Astora    3

Witam cię kolego, przy tym odczynie 4,5pH ja bym się nie zdecydował na sianie pszenicy, pszenica lubi odczyn 5,6-6,5. Sądzę ze ten wapniak rudkowski, to kreda jeziorna. Produkt pewnie dobry, jak już przeliczyłem to posiada ok. CaO 40% i musisz wiedzieć, zę wilgotność tego to ok. 30%. Więc kupujesz sporo wody i tylko CaO 40%. Uważam ze pod korzeń jak najbardziej mógłbyś dać, ale to nie zmieni ci odczynu, zaspokoi może tylko potrzebę rośliny. Przy tym odczynie powinieneś dać ok. 4-5 t wapna bez magnezu wapniowo- węglanowego CaO <50% (wapna z magnezem mają bardzo niska reaktywność ponieważ pochodzą z bardzo twardej skały DOLOMITU zaś wapna bez magnezu pochodzą ze skał wapiennych są to miękkie skały więc szybko reagują z kwasem jaki jest w ziemi) i najlepiej bybyło jakbyś zdążył jeszcze teraz przed zimą. Napewno już byś miał jakiś efekt w przyszłym roku. Tylko nie dawaj pod głęboką orkę, najlepiej pod talerzówkę lub agregat. A w na jesień po orce powtórz wapnowanie i bedziesz miał spokój na 2-3 lata. Na wiosnę lepiej posiej pszenżyto albo żyto bo to rośliny mniej wrażliwe na odczyn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj