wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak jest z zasobnością gleby? Odkwaszenie gleby wiąże się z lepsza przyswajalnością fosforu więc może nie będzie konieczne jego zastosowanie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Jak nie jesteś pewien co do zasobności gleby zrób badanie to ci wiele wyjaśni i będziesz wiedział na czym stoisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Mam taki dyleat, w przyszłym roku zamierzam zasiać rzepak, po skoszeniu zboża chciałbym wysiać wapno Nordkalk Fast Cal. Problem polega na tym, że u mnie od skoszenia zboża do wysiewu rzepaku jest 1-2 tygodnie i nie wiem, co zrobić żeby wapno nie gryzło się, z zastosowanym fosforem pod rzepak? Myślałem, aby przykładowo Polidap wysiać z pierwszą dawką azotu pod zboże, a przed siewem rzepaku wnieść tylko potas, co Wy na to?

 

wapno daj na rżysko potem agregat podorywkowy,przerwa kilka dni, nastepnie nawóz i orka - ja tak robie i jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Niestety nie wiem ale podejrzewam, że niska.

Zrób analizę gleby tym bardziej że to dopiero za rok będzie. Zdecydowanie lepiej dać wapno przed rzepakiem. A z fosforem w takim wypadku lepiej nie dawać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ Agronom_kujawy ja rozsiałem kredę granulowaną pogłównie na pszenżyto i pszenicę w ilość na 800kg/ha i mam pytanie na jak długo odkwasi i jak długo będzie ,,działać'' i czy za rok też wskazane jest zastosowanie kredy czy lepiej po żniwach zastosować wapno węglanowo magnezowe w ilości ok 3t/ha ?

witam kolegę :)

Wszystko jest uzależnione od gleby i rodzaju wapna jakie zastosowałeś , jeżeli jest to kreda tak jak piszesz to niczego szybszego i skuteczniejszego nie znajdziesz .

Wszystkie dolomity i wapna magnezowe to towar nie pewny , w zależności od przemielenia, jeżeli jest to kruszonka to nie warto tego kupować nawet za 50zł tona bo efektu nie będzie wcale . Wapno musi być dobrze rozpuszczalne , inaczej -musi mieć wysoką reaktywność , Wapmag na przykład ma reaktywność zerową . Dolomity około 20% kredy nawet do 100% . Reaktywność obok składu jest podstawowym parametrem za który warto zapłacić .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

co sądzicie o tym wapnie http://dolokorn.pl i czy warto je zakupić? druga sprawa czy teraz po zbiorze buraka cukrowego mogę rozsiać wapno i zaorać na zimę? na wiosnę będę siał jęczmień a więc jakie wapno i teraz czy na wiosnę przed siewem??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Przed siewem pszenżyta dałem na pole Wapniak Koszelowski, do tej pory na wierzchu ziemi można znaleźć granulki tego wapna.

To jest wapń czy już tylko jakiś sam "klej"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krowka62    22

co sądzicie o tym wapnie http://dolokorn.pl i czy warto je zakupić? druga sprawa czy teraz po zbiorze buraka cukrowego mogę rozsiać wapno i zaorać na zimę? na wiosnę będę siał jęczmień a więc jakie wapno i teraz czy na wiosnę przed siewem??

 

Wiesz z tego co się czyta to jest zwykły dolomit czyli nie wart uwagi. Kosztuję może krocie bo granulat a efekt odkwaszający bardzo niski. Piszą że bardzo dobrze rozdrobniony - jeżeli tak jest to chwała mu za to. Jeżeli po zbiorze buraka będzie siał to wapno to szkoda troszke pieniędzy Kup kredę lub dobre węglanowe wapno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

problem z dolokornem polega na tym że zalecane dawkowanie nie jest adekwatne do potencjału tego nawozu , dla tego dając go po 200 kg na hektar nawet co roku to stanowczo za mało , minimalna dawka w pierwszym roku to 500-1000kg takiego wapna co z przyczyn ekonomicznych jest pozbawione racjonalności . Wtedy dawki poniżej 500kg mogły by być racjonalne ale na pewno nie w pierwszym roku stosowania na kwaśnej glebie. Innymi słowy na glebie kwaśnej dawka musi być odpowiednio większa, jeżeli nie było wapnowane wiele lat to 200 kg wapna nawet o świetnych parametrach niewiele pomoże .

Ale na pewno nie jest to kamień otoczkowany tak jak wapmagi z siarkopolu czy lubonia

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boniek1707    0

@Agronom_kujawy jeżeli wczoraj wysiałem krede pastewną i przejechałem to agregatem, to jest jeszcze szansa wywieść np. za miesiąc obornik pryzmowany ponad rok i za orać to na zimę, czy zaorać samą krede a na wiosnę obornik i znowu orka? Na tym stanowisku będą warzywa typu, papryka, fasola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Z tego co ja się dowiadywałem to między wapnem a nawozami (naturalnymi/ sztucznymi) powinien minąć okres od 4 do 8 tygodni wtedy unikniemy strat Fosforu itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafik87    16

Koledzy, takie pytanie czy mogę wysiać wapno na już zasiany jęczmień bo coś blady jest... a przed siewem dostał juz polifoske 6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Agronom_kujawy jeżeli wczoraj wysiałem krede pastewną i przejechałem to agregatem, to jest jeszcze szansa wywieść np. za miesiąc obornik pryzmowany ponad rok i za orać to na zimę, czy zaorać samą krede a na wiosnę obornik i znowu orka? Na tym stanowisku będą warzywa typu, papryka, fasola.

Jaką dawkę kredy wysiałeś na hektar ?


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boniek1707    0

Jaką dawkę kredy wysiałeś na hektar ?

W przeliczeniu mniej więcej dwie tony na hektar. Piszę w przeliczeniu, bo to było wysiewane w tunelach foliowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Koledzy, takie pytanie czy mogę wysiać wapno na już zasiany jęczmień bo coś blady jest... a przed siewem dostał juz polifoske 6

 

 

Jeśli jesteś pewien że jest to spowodowane zbyt niskim Ph (dla jęczmienia 6-6,5 Ph ) to możesz sypnąć mu kredą ona posiada dużą reaktywność więc szybko powinna zadziałać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Jankes123 nie jestem pewny ale moim zdaniem moze być to zbyt mało . Trzeba było posiać wapno na ściernisko około 3-4 ton (zależy jeszcze jakie ma wartości wapna , i reaktywność ) na tych wapnach co sprzedają to piszą dawki do 500 kg ale moim zdaniem powinno się dać 1 tonę i jeszcze zrobić drugą dawkę . Jak robiłem badania w tym roku to miałem podobne Ph na 2 kawałkach ( 4,3 -4,6 Ph ) według zalecen nawozowych co mi obliczyli to wyszło 8 ton wapna węglanowego 50 % oczywiście podzielona na 2 dawki oczywiście jest to pod jęczmien jary . Na szczyźnie poszło 4 tony + druga dawka 2 tony ( i jak bedzie mało to dam pogłównie kredą ) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magikw    6

witam

mam pytanie do agronoma Wysiałem wapno weglanowe jednego dnia w dawce ok 2t/ha a nastepnego rozwiozłem kurzenice i wszystko razem przejechałem gruberem, i jak teraz naprawic ten błąd??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Trzeba było myśleć przed a nie teraz po błędzie. Jakie te wapno było? Bo jak jakieś byle jakie o słabej reaktywności to nic nie zaszkodzi bo kilka lat będzie się rozkładało.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafik87    16

 

 

Jeśli jesteś pewien że jest to spowodowane zbyt niskim Ph (dla jęczmienia 6-6,5 Ph ) to możesz sypnąć mu kredą ona posiada dużą reaktywność więc szybko powinna zadziałać.

tylko czy kreda zadziała na już zasiany jęczmień bo z tego co tu czytam to powinno wapnować się przedsiewnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Powinno sie przedsiewnie i to najlepiej spora dawką wapna aby odkwasić raz na kilka lat. Kreda szybko sie rozpuszcza i szybko odkwasza wiec interwencyjnie pogłównie mozna dać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Popieram kolege wyżej , czytałem na tym forum że nawet widać już po krótkim czasie efekty po zastosowaniu kredy pogłównie na jęczmieniu , Tylko patrz na poziom reaktywności on odpowiada za szybkość działania .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W przeliczeniu mniej więcej dwie tony na hektar. Piszę w przeliczeniu, bo to było wysiewane w tunelach foliowych.

Z praktyki to pewnie nic się nie stanie jak dasz taki obornik już teraz . W teorii niby zalecają odstęp, ale w tym przypadku kiedy obornik był pryzmowany to ja bym go rozsiał bez większych obaw. Zawsze lepiej jak trochę dłużej poleży przed zasiewem.

 

witam

mam pytanie do agronoma Wysiałem wapno weglanowe jednego dnia w dawce ok 2t/ha a nastepnego rozwiozłem kurzenice i wszystko razem przejechałem gruberem, i jak teraz naprawic ten błąd??

Tak jak koledzy piszą , jeżeli była to kruszonka z kopalni to nic wiele się nie stanie :)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj