wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość   
Gość

Siał ktoś Magnesium z Nordkalk jak to działa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerek12    42

A ja mam takie pytanie, mam zamiar wapnować działki na które następnie przed orką ma iść obornik, a tych dwóch rzeczy chyba nie powinno stosować się razem... Więc jak rozsieję wapno, uprawię agregatem, rozwiozę obornik i orka to będzie ok??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

dziś rozsiałem wapniak koszalewski w ilości 700kg/ha i mam pytanie jak długo będzie się utrzymywać i podtrzymywać pH w glebie i czy ten wapniak należało by stosować co roku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

u nas na wom nie uświadczysz, wszystko hydraulika, nawet większość z ogłoszeń jest na hydraulikę.

Wymiana oleju w takim rozsiewaczu hydraulicznym jest banalnie prosta a poswiecenie nawet ok. 40 zl na dolanie dobrego gatunkowo oleju (2 litrow) do ukladu chyba nie jest majatkiem. Poza tym rosiewacz ten wg. mnie lepiej sieje poniewaz naped jest z kola co oznacza rownomierna dawke niezalezna od predkosci. Nawet gdy sie zakopiemy rozsiewacz bedzie caly czas tyle samo wysiewal.

Mam taki rozsiewacz jestem z niego zadowolony i przy malej jego przerobce bardzo dobrze, o ile nie bylo wiatru rozsiewalo sie nim wapno Fast Cal z Nordkalku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

tia - mtz ma hl-l, zetor agrlol U i nawet u siebie na podwórku jest ciekawie ;)

Zresztą nieważne, jak napisałem, każdy robi jak mu wygodniej.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp213    0

witam zamierzam kupic wapno magnezowe by zwapnowac glebe i nie wiem kiedy to zrobic zboża ozime juz zasialem wiec na tych polach bede wapnowal po zniwach i teraz mam dylemat bo nie wiem co zrobic z polami pozostawionymi pod zboza jare sieje glownie owies i troche pszenicy sciernie mam zaorane i teraz mysle czec pol zwapnowac rozsiac wapno na poorana ziemie i posprezynowac czy to dobry pomysl a na pozostalych polach gzie zasialem gorczyce na przyoranie chce zwapnoac gorczyce i wyorac na zime czy to dobry pomysl ??

prosze o pomoc

Dublowanie tematów. Połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agro973    41

Dobrze kolego myślisz żeby na poorane pola rozsiać wapno i je zmieszać z ziemią kultywatorem lub talerzówką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Agronom, mam do ciebie pytanie. O jaka wartosc pH mozna maksymalnie podniesc przez jeden rok? Uwazasz ze to prawda ze nawet o 1? Oczywiscie nie mowimy tu o sypaniu np 20 ton wapna ale o rozsadnym wapnowaniu. Jest to mozliwe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

z tego c osłyszalem to podobno ph szybko mozna podniesc kredami ja np w tym roku daje wapniak rudnicki czy duzo to podniesie jak da sie 500 kg na orane przed siewem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam

Oczywiście wszystko zależy od rodzaju gleby ale z grubsza wygląda to tak że wapno ma w sobie jakiś potencjał odkwaszania gleby np: kilogram wapna odkwasza 2 tony kwasnej gleby z pH 4,0 do pH 7,0 . Ale każde wapno ma inny potencjał i jedno jest mocniejsze a inne słabsze. Najlepsze w odkwaszaniu są kredy i mączki wapienne . Więc jak zastosujesz dobre wapno to możesz odkwasić większą ilość gleby , istotny jest tez system wysiewu wapna i stopień równomierności , jeżeli wapno się zbryli to efekt będzie widoczny dopiero jak bryłki się rozejdą po polu równomiernie więc na pewno nie za szybko. Ogólnie prawidłowo wysiane dobre wapno- nawet w małej ilości- może spokojnie odkwasić glebę szybko z pH 4,0 do pH 7,0 . Przy małej ilości nawozu problemem może być jedynie głębokość tego odkwaszenia, może się okazać bowiem że wierzch będzie odkwaszony a spód nie .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

W przyszłym sezonie po żniwach chciałbym zastosować wapno magnezowo węglanowe w dawce 3t/ha dodam ze nasze pola nie były wapnowane masę lat na niektórych polach rozrasta się coraz bardziej skrzyp polny jak sądzicie wapno zahamuje wzrost skrzypu i przywróci dawny potencjał ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Może tak może nie... Nikt nie przewidzi. Nie wiadomo jakie masz pH. Niektóre firmy przy zakupie wapna wykonują badania gleby nieodpłatnie. Poza tym koszt badanie gleby nie jest wysoki ok 10zł na 1 próbę.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Skrzyp jest wskaźnikiem niskiego pH, najbardziej takie lubi, choć w wyjątkowych sytuacjach rośnie również nawet na odkwaszonych glebach, Lubi też dość wilgotne gleby.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

na skrzyp to wapnowanie+ starane (fluoroksypur chyba substancja czynna) lub jego odpowiedniki.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

witam

Oczywiście wszystko zależy od rodzaju gleby ale z grubsza wygląda to tak że wapno ma w sobie jakiś potencjał odkwaszania gleby np: kilogram wapna odkwasza 2 tony kwasnej gleby z pH 4,0 do pH 7,0 . Ale każde wapno ma inny potencjał i jedno jest mocniejsze a inne słabsze. Najlepsze w odkwaszaniu są kredy i mączki wapienne . Więc jak zastosujesz dobre wapno to możesz odkwasić większą ilość gleby , istotny jest tez system wysiewu wapna i stopień równomierności , jeżeli wapno się zbryli to efekt będzie widoczny dopiero jak bryłki się rozejdą po polu równomiernie więc na pewno nie za szybko. Ogólnie prawidłowo wysiane dobre wapno- nawet w małej ilości- może spokojnie odkwasić glebę szybko z pH 4,0 do pH 7,0 . Przy małej ilości nawozu problemem może być jedynie głębokość tego odkwaszenia, może się okazać bowiem że wierzch będzie odkwaszony a spód nie .

 

wysiewalem w tym roku krede z dwikoz na orane okolo 1 tony na ha czyli dosyc duzo i przejechalem bronami. pH bylo przed wapnowaniem 4,45. Jest szansa ze podniesie na 5,5 ? I jeszcze co sadzisz o sypaniu tej kredy w uprawie porzeczki czarnej pod krzaki? szybko to przenika wglab gleby? pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

@ Agronom_kujawy ja rozsiałem kredę granulowaną pogłównie na pszenżyto i pszenicę w ilość na 800kg/ha i mam pytanie na jak długo odkwasi i jak długo będzie ,,działać'' i czy za rok też wskazane jest zastosowanie kredy czy lepiej po żniwach zastosować wapno węglanowo magnezowe w ilości ok 3t/ha ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Koledzy czy lepiej wapnować teraz jesienią pod pług czy na wiosnę pod kultywator a może to bez różnicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

Jaka gleba? jakie pH?co bedziesz uprawiać?

 

 

 

Proponuje wiekszości z was wpisać w google nordkalk-_rolnictwogkk7, przyczytać i przeanalizować...

 

@Agronom_kujawy ile potrzeba Ca żeby zneutralizować 100kg S?

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pafnucek    0

Nie zrobiles błędu, POLCALC to KAMIEŃ, czyli wapno z przerobu skał wapiennych, wiec zanim się rozpuści to i reszta Ci się wchłonie. Zamiast POLCALC , który ma tylko dobry marketing a nie rózni się od normalnego wapna węglanowego z przerobu skał wapiennych, zastosuj cos tańszego a lepszego.

 

pozdrowienia

 

 

Panowie zmieszałęm przed siewem pszenzyta polifoske 6 z wapnem granulowanym polcalc i sie zastanawiam czy nie zrobiłem błędu..może to mieć jakieś negatywne skutki?

 

Człowieku, wapno ma nie dzialac długo albo krótko, tylko ma działac SKUTECZNIE. To znaczy, ze w możliwie krótkim czasie ma bezpiecznie i możliwie wysoko podnieść pH. To oznacza , ze trzeba odpowiednio często kontrolować pH gleby i UTRZYMYWAC ten poziom. Zrób tak, a nie będziesz mieć problemów w rodzaju " nie wiem jakie wapno i czy działa krótko czy długo". Nie polecam Ci wapna POLCALC, nie ta cena, nie ta jakość, osobiście się zawiodłem, reszta według Twojego uznania.

 

pozdrowienia

 

@ Agronom_kujawy ja rozsiałem kredę granulowaną pogłównie na pszenżyto i pszenicę w ilość na 800kg/ha i mam pytanie na jak długo odkwasi i jak długo będzie ,,działać'' i czy za rok też wskazane jest zastosowanie kredy czy lepiej po żniwach zastosować wapno węglanowo magnezowe w ilości ok 3t/ha ?

 

Koledzy czy lepiej wapnować teraz jesienią pod pług czy na wiosnę pod kultywator a może to bez różnicy?

 

Im szybciej dasz dzialac wapnu tym lepiej, oczywiście jeśli możesz wjchac w pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinO10    69

Panowie, czy jest sens dopłacić i kupić droższe wapno NORDKALK Standard Cal (118zł tona netto), czy równie dobre będzie węglanowe 50% z którejś z kopalni Sandomierskiej (wożą stamtąd okoliczni dostawcy, cena netto 85zł tona) Gleby średnie i lekkie, głównie pod kukurydzę i użytki zielone na ornych.

Ceny z transportem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinus    2

Witam czy ktoś stosował mączke dolomitową w jakie ilosci na ha? drugie pytanie czy można wapno zastosować pogłównie na pszenice ozimą ph niskie 5.3 jesli tak to jakie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Panowie, czy jest sens dopłacić i kupić droższe wapno NORDKALK Standard Cal (118zł tona netto), czy równie dobre będzie węglanowe 50% z którejś z kopalni Sandomierskiej (wożą stamtąd okoliczni dostawcy, cena netto 85zł tona) Gleby średnie i lekkie, głównie pod kukurydzę i użytki zielone na ornych.

Ceny z transportem.

Osobiście uważam że warto bo to jedne z najlepszych wapn, coś na bazie kredy. Naprawdę widać jak da sie już w pierwszym roku. Ja dawałem po 2-2,5 t/ha. Spytaj się w Dalgty bo niby mają to samo wi innej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krowka62    22

Ja stosowałem Nordkalk Standart pierwszy raz. Na efekty poczekam wiadomo na następny rok. Aczkolwiek nie można mieć zastrzeżeń do granulacji (rozdrobnienia) Co ciekawe większość drobnych cząstek około 2-3 mm któe nie były rozdrobnione można było paznokciem rozkruszyć. Czyli jak kolega wspomniał jest to coś kredopodobne albo co raczej lepiej zabrzmi jest młodą skałą. Kupowałem inne wapna i węglanowe, magnezowe dolomity Na 1 rcw ładowałem te wapna w ilości 3-3,5 a Nordkalku Standart 2,7 -2,9 tony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj