wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

http://pl.wikipedia....eszanie_nawozow cosik nie chce mi link się w kleić prawidłowo ale można łatwo znaleźć w google.

 

Tabela mieszań z wiki ale chyba można zaufać ;) Według tej tabeli polifoskę można z wapnami mieszać przed wysiewem więc w ziemi to juz na pewno się nie pogryzą ;) Jak dasz na orkę to chyba będzie dobrze, tylko koleiny kultywatorkiem i brona i siew ;)

 

Nie radził bym ufać... Patrz polifoska z lewej str. Tam gdzie polifoska jest pisana poziomo.

Nie wolno mieszać fosforu amonu z wapnem. Jeśli macie jakiś nawóz wieloskładnikowy który nie zawiera fosforu amonu to można mieszać i nie będzie miało to skutków ubocznych. A skutek uboczny to drenaż kieszeni, ponieważ wapń łączy się z fosforem amonu i w takim związku jest niedostępny dla roślin. Wszystko to pisze w tym temacie. A czy mógł by ktoś jeszcze wyjaśnić czy taki zablokowany związek wapnia i fosforu amonu można jakoś doprowadzić by później kiedykolwiek był dostępny dla roślin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tebo    0

C:\Users\Teresa\Desktop\NAWOZY\P1080726.JPG

Czy ktos z was stosowal ten nawoz wapniowy? Link powyzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie radził bym ufać... Patrz polifoska z lewej str. Tam gdzie polifoska jest pisana poziomo.

Nie wolno mieszać fosforu amonu z wapnem. Jeśli macie jakiś nawóz wieloskładnikowy który nie zawiera fosforu amonu to można mieszać i nie będzie miało to skutków ubocznych. A skutek uboczny to drenaż kieszeni, ponieważ wapń łączy się z fosforem amonu i w takim związku jest niedostępny dla roślin. Wszystko to pisze w tym temacie. A czy mógł by ktoś jeszcze wyjaśnić czy taki zablokowany związek wapnia i fosforu amonu można jakoś doprowadzić by później kiedykolwiek był dostępny dla roślin?

Oczywiście, to nie zginie, kiedyś dostępne będzie. Podobnie jest w przypadku wysiewu fosforu na glebę kwaśną, fosfor połączy się z glinem i żelazem, ale pod wpływem wzrostu pH mogą się rozłączyć. Co do wapna to zależy jakie. Jeżeli tlenek, kreda lub inne węglany wysoce reaktywne to siew fosforu czy azotu w formie amonowej jest bezsensowne.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

to co najpierw wysiać? polifoske przed siewem na zaorane pole a wapno węglanowe np dwa tygodnie po siewie czy na odwrót?

 

siane bedzie pszenżyto. ziemia IIIb-V, ciężka, kwaśna.przedplon jęczmien jary , koniczyna z chwastami, łąka

 

wapno kredowe 0,5 tony na hektar , polifoska 6 200 kg na hektar

Edytowano przez filantrop

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie koledzy , trzeba unikać wapnowania wapnem budowlanym zawierającym dodatki chlorku wapnia gdyż powoduje to zasolenie gleby i wymordowanie wszystkiego co w niej żywe , to samo dotyczy wapna odpadowego -jak już wcześniej ktoś mnie pytał- z rożnych odpadów przemysłowych. Trzeba na to strasznie uważać bo można sobie pole zasolić na wiele lat i pójść z torbami.

Wapno tlenkowe jest dobre na gleby ciężkie ale raczej nie należy go stosować regularnie a jedynie okazjonalnie jeżeli pH jest bardzo niskie.

Poza tym pisałem już że w testach praktycznych IUNG wapno tlenkowe wypadło gorzej w odkwaszaniu niż kreda( np z mączki wapiennej )w tej samej ilości więc ekonomicznie nie ma to sensu .

Ogólnie ja polecam wapnowanie częstsze a w mniejszych dawkach i najlepiej kredą czy to pylistą suchą, mokrą tzw. jeziorną czy też granulatami kredy.

Efekty mówią same za siebie , kto ma oczy niechaj widzi :)

Co do wapna kopalnianego kruszonego to już każdego indywidualny wybór , ja odradzam , szczególnie jeżeli jest to wapno kruszone a nie mielone .

Pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaasz    2

Jak sie mierzy tymi papierkami lakmusowymi? Zakupiłem wczoraj i zmierzyłem dla próby ocet i mydło i elegancko wskazują. Więc wziąłem ziemii, tak z 2 garście, trochę wody destylowanej i probowalem roznie. Maczać w tej wodzie, brałem grudke ziemii nawilżoną i przykładałem. Efekt jest taki, że tylko papierek się obrudzi w błocie i lipa. Co możecie poradzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

to co najpierw wysiać? polifoske przed siewem na zaorane pole a wapno węglanowe np dwa tygodnie po siewie czy na odwrót?

 

siane bedzie pszenżyto. ziemia IIIb-V, ciężka, kwaśna.przedplon jęczmien jary , koniczyna z chwastami, łąka

 

wapno kredowe 0,5 tony na hektar , polifoska 6 200 kg na hektar

podobny mam problem, pole mam juz zaorane chce siac pszenżyto i żyto chciałem po wapnowac ale nie wiem kiedy ??? chce siac 25 września mam taki pomysł żeby teraz rozsiac wapno dolomit póżńiej polifoska 6 i siac agregatem z brona aktywna ... co Wy na to ??? można wapno przed siewem ??? może na wiosne podziała jak będziemy siac saletre ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319
to co najpierw wysiać? polifoske przed siewem na zaorane pole a wapno węglanowe np dwa tygodnie po siewie czy na odwrót? siane bedzie pszenżyto. ziemia IIIb-V, ciężka, kwaśna.przedplon jęczmien jary , koniczyna z chwastami, łąka wapno kredowe 0,5 tony na hektar , polifoska 6 200 kg na hektar

Wg mnie powinieneś dać polifoskę przed orką, a przed agregatem wapno granulowane. Bądź na odwrót, ale wtedy wapno już przed podorywką. Właśnie a to wapno granulowane czy sypkie?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

wapno granulowane...już sobie wyczytałem we wcześniejszych postach że najlepiej bedzie wysiać polifoske na zaorane pole a następnie wapno posiać po głównie czy jak to się tam pisze...odczekam ze 4 tygodnie w zależności od pogody

 

własciciel składu od którego kupuje nawozy i wapno też ma kilkadziesiąt hektarów i mówi żeby zaraz po siewie polecieć z tym wapnem(on tak nieraz robi,(wcześniej polifoska) ale z wypowiedzi forumowiczów wynika że jest to niekorzystne

 

zrobie eksperyment i zasieje na kilku polach po pasku tego wapna zaraz po siewie a reszte po miesiącu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moja rada na mokre wapno (właśnie takie rozsiewam) jednym lekarstwem jest jazda nie wzdłuż a w poprzek pola. Wertepy po kombajnie dają sobie rade z mokrym wapnem. Rozsiewam rozsiewaczem RCW 5500 na taśmie. U mnie tego typu patent zdaje egzamin choć czasami nie ukrywam są chwile gdzie nie rozsiewam wapna ale jest to sporadyczne. Plusem jest posiedzenie w ciągniku i nie paplanie się w mokrym wapnie :) Minusem jazda około 10 do 13 km i do tego wertepy na polu pozostałe po żniwach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

mam pewien problem, mam wysoka zawartosc P,K,Mg w glebie ale za to niskie ph okolo 4,5. Co powiecie zebym w tym roku pod pszenice w ogole nie dal NPK a za to dal przedsiewnie okolo 700 kg kredy granulowanej? Uwolni ona czesc tych niedostepnych skladnikow w glebie dla pszenicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ElDominik    0

Czy opłaca się wysiać wapniak koszelowski pogłównie? Pare dni temu zasiałem pszenżyto i nie wiem czy warto to teraz sypać gdy nie mam jak wymieszać tej kredy z ziemią. Dodam ,że to granulat jakby ktoś nie wiedział.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

mam pewien problem, mam wysoka zawartosc P,K,Mg w glebie ale za to niskie ph okolo 4,5. Co powiecie zebym w tym roku pod pszenice w ogole nie dal NPK a za to dal przedsiewnie okolo 700 kg kredy granulowanej? Uwolni ona czesc tych niedostepnych skladnikow w glebie dla pszenicy?

Dobry pomysł. W przypadku potasu akurat odczyn nie ma wielkiego wpływu, ale na fosfor i magnez tak. Przy wysokiej zasobności w PK i Mg można spokojnie nie dawać ich przez rok, a doprowadzić odczyn do odpowiedniego poziomu.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Czy opłaca się wysiać wapniak koszelowski pogłównie? Pare dni temu zasiałem pszenżyto i nie wiem czy warto to teraz sypać gdy nie mam jak wymieszać tej kredy z ziemią. Dodam ,że to granulat jakby ktoś nie wiedział.

 

 

Przeczytaj ten temat raz, potem drugi i trzeci i czwarty aż do skutku!!

 

Znajdziesz tam sto tych samych odpowiedzi na Twoje pytania, a i dowiesz się wiele nowego.

Polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolci13    27

Koledzy ja też mam taki problem ponieważ chciałem wysiać jednocześnie pod agregat wapno i lubofoske ale z tego co czytam to nie będzie dobry pomysł więc podpowiedzcie jak to rozwiązać dodam że pole już zaorane, a drugą część zostawiam pod kukurydze więc czy mogę bez obaw na wiosnę obornik zastosować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

W przypadku lubofoski nie taki głupi. Zanim ona się rozpuści minie dużo czasu, a efekt słaby. Jak chcesz to zastosuj bezpieczniejszy wariant, lubofoska pod agregat, wapno pogłównie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

Kupował ktos Wapno z Ząbkowic ???? chce zasiac pod żyto i pszemżyto na zaorane, póżniej talerzówka i siew ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

kreda granulowana z dwikoz 07a 70 CaCO3 min 40 CaO. Oplaca sie za 460 za tone? Dobre to jest wapno? Chce wsypac tone na ha pod pszenice. Ph okolo 5 moze lekko mniej. Co myslicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Nie wiem dlaczego kreda, a jeszcze bardziej dlaczego granulowana - wapno węglanowe o wysokiej reaktywności wydaje się że przy jesiennym stosowaniu powinno wystarczyć. Nordkalk - jedno z lepszych jakościowo ponad 90% reaktywności w maksie 3000zł za 25 ton z transportem a jak masz blisko to może 2000 wystarczy - czyli co najmniej kilka razy taniej a już przy jednym aucie zwrócił by sie zakup jakiegoś PIASTA. Nie wiem skąd jesteś, ale Osadkowski ma z reguły szybką realizację w tym temacie.

Wiem że granulowane jest w Big bagach ale drogo wychodzi a przy twoim pH autko starczy na 10ha wiec chyba dasz rade...

Pod pszenice czyli co najmniej IV kalsa pH jest sporo za niskie na start polecam 2-2,5 T/ha.

 

Jakbyś miał analize gleby to zapraszam na prv

Edytowano przez vvojtas1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj