wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

e2visionamd    18

zakupilem wapno nordkalk magnezowe i teraz pytanie chce rozrzucić obonik przyorać i za miesiąc powapnować ale teraz cała ambaras jak głęboko wymieszać to wapno ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

Witam,

 

Dzisiaj rozsiewałem wapno węglanowe na ściernie i mam pytanie czy mogę jeszcze teraz opryskać randapem? czy nie ma żadnego wpływu jedno na drugie bo mam ze 2ha dzierżawy i ostro wali chwast..... :)


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    124

Stosowaliście wapniak kornicki? Wg bigbaga zalecana dawka to w zależności od gleby i zakwaszenia ok. 1t/ha i tyle zamierzam wysypać. Ktoś miał z tym do czynienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leonardo1    1

Agronom_kujawy wapno to raczej kredowe, ale jeszcze nie wiem bo to kolega tira ma zamawiać, tylko nie wiem kiedy wapnować, pole nie było wapnowane z 10 lat i była tam łąka, w tym roku chce tam zasiać pszenice ozimą, ale to pole jest zakwaszone więc nie wiem czy nie lepiej zaorać, posypać wapnem i później wymieszać to glebogryzarką i siew :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Medalik    2

Czy może ktoś się odnieść co do wapna podanego przez mnie powyżej ??? Chodzi mi o szybkie działanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353

 

Agronom_kujawy wapno to raczej kredowe, ale jeszcze nie wiem bo to kolega tira ma zamawiać, tylko nie wiem kiedy wapnować, pole nie było wapnowane z 10 lat i była tam łąka, w tym roku chce tam zasiać pszenice ozimą, ale to pole jest zakwaszone więc nie wiem czy nie lepiej zaorać, posypać wapnem i później wymieszać to glebogryzarką i siew :)

zasiej pszenice i daj granulat poglownie - tona na ha. Uratujesz plon ale to wyjscie na krotka mete. Wsyp sobie dobrego wapna weglanowego 5t/ha i bedzie ok ale efektow nie spodziewaj sie juz po kilku miesiacach. Na szybko najlepszy granulat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaczy2323    0

Rozsiałem wczoraj na ściernisko wapniak koszelowski. Ni wiem czy mam talerzować odrazu czy czekać aż się rozpuści? Na początku listopada planuję dać obornik, zaorać i na wiosnę jęczmień. Przed obornikiem może dam jakiś poplon np. tatarke bo mam ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Panowie co dać lepiej na ściernisko wapniak koszelowski czy jednak kredę (z Minerału w Trębaczewie). W przyszłym roku na tym polu będzie rosła kapusta więc zależy mi na skuteczności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sazi    0

ja kupywałem wapno w TECHMOT, duża oferta, dobre ceny. Jestem z łódzkiego, a przywieżli mi wapno z Górażdże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2053

agronomie co powiesz o takim sposobie (bo chciałbym w tym roku zgłęboszować i zwapnować) : wapno na ściernisko (ewentualnie ściernisko przejechać gruberem tydz przed przed wapnowaniem) , przejechać głęboszem, po dwóch tyg. nawóz i po kolejnym tyg. siew zestawen aktywnym upr-siew ? czy głębosz nie powyciąga za dużo kamieni pod zestaw aktywny?

Edytowano przez nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    52
http://www.agrosulca.pl/ może miał już ktoś styczność z tą firmą i może sie wypowiedzieć na temat ich oferty odnośnie nawozu siarkowo-wapniowego lub UTX-2n nawóz siarkowo-wapniowo-magnezowy ,czy warto z niej skorzystać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Agrosulca ma atut taki że jest tania , Co do skuteczności to nie spotkałem się z nikim kto by twierdził że były po tym jakieś efekty , raczej wszyscy kręcą głowami.

Temat Agrosulki był już tu poruszany wielokrotnie , jest to zwykły gips taki jak budowlany .

Bardziej pewny jest Kizeryt który dostarcza siarki i magnezu i zazwyczaj ci co stosują mówią o super efektach.

Ja osobiście wybrał bym pół tony kizerytu zamiast tony agrosulki.

 

agronomie co powiesz o takim sposobie (bo chciałbym w tym roku zgłęboszować i zwapnować) : wapno na ściernisko (ewentualnie ściernisko przejechać gruberem tydz przed przed wapnowaniem) , przejechać głęboszem, po dwóch tyg. nawóz i po kolejnym tyg. siew zestawen aktywnym upr-siew ? czy głębosz nie powyciąga za dużo kamieni pod zestaw aktywny?

Kamienie- to zależy wszystko od podłoża , jeżeli ziemia w spodzie jest kamienista to na pewno tak. Jeżeli po deszczu na tym polu widać dużo kamieni drobnych -wielkości ziemniaka- to znak że w podłożu jest sporo większych , A jeżeli nie widać to w podłożu większych nie będzie albo będzie mało.

Co do wapnowania przed głęboszowaniem to jest to jakaś metoda ale ja bym tak nie zrobił , lepiej dać wapno po głęboszowaniu ( rozumiem że chodzi o dawkę powyżej 3t na hektar dobrego wapna węglanowego?)

Panowie co dać lepiej na ściernisko wapniak koszelowski czy jednak kredę (z Minerału w Trębaczewie). W przyszłym roku na tym polu będzie rosła kapusta więc zależy mi na skuteczności.

Na ściernisko zdecydowanie lepiej jest dać kredę z minerału, Wapniak koszelowski czy jakikolwiek inny granulat zawsze lepiej dać pod agregat.

 

Rozsiałem wczoraj na ściernisko wapniak koszelowski. Ni wiem czy mam talerzować odrazu czy czekać aż się rozpuści? Na początku listopada planuję dać obornik, zaorać i na wiosnę jęczmień. Przed obornikiem może dam jakiś poplon np. tatarke bo mam ziarno.

Jak rozsiałeś na ściernisko to nie musisz czekać aż się rozpuści , możesz spokojnie talerzować

 

Temat tej kredy był tu już poruszany kilkakrotnie, ogólnie myślę że towar jest całkiem niezły z tym że porządny efekt uzyska się po około 5-10 tonach na hektar . Więc ekonomicznie może być z tym kiepsko.

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, mam kilka pytań odnoście wapnowania, chce rozrzucić trochę wapna, na 3b,4a,b o odczynie 5.0 do 5,7 chciałbym rzucić kredę z Trębaczewa w ilości ~3t/ha, natomiast na klasie 6z i odczynie 3,6 myślałem o jakimś węglanie w ilości ~6t/ha. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy takie ilości, i rodzaje wapna będą odpowiednie na daną, odpowiednio zakwaszoną glebę, a przy tym przyniosą odpowiednią poprawę odczynu, a co z tym idzę poprawę plonu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej dobre dawki

Wapnowanie kredą z Minerału Trębaczew jest bardzo efektywne , jest to towar w klasie Nordkalk fast do tego polskiego producenta .

Jak chcesz przyśpieszyć efekt to możesz tą dawkę rozdzielić i część dać pod orkę a część dać pod agregat.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
filipek    2

Panowie ja mam działkę 6ha i chcę zasiać tam rzepak, klasa ziemi 4a, 4b i ph-4;8. Chcę przed siewem dać 1tonę kredy koszelowskiej aby podnieść ph, co jeszcze pasowało by dać? Jakie byście nawożenie zastosowali?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

pH 5,7 klasa gleby 3 i 4 czy wapno tlenkowe będzie dobre ?? w jakiej ilości rozsiać i po jakim czasie będzie efekt??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

tlenkowe raczej na ziemie ciężkie. na płowiny i lekkie gleby lepsze jest węglanowe. Polecam kredę bo jest miękka i szybko działa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
therider    7

jakie wapno lepiej zastosować na ściernisko, kreda(2500zł za 25t)

czy może węglanowo-magnezowe (900zł za 25t) klasa ziemi V i VI i trochę IV

odczyn 4 ph, wapno będzie zmieszane gruberem

proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
therider    7

a to drogo?, kreda jest z ogłoszenia poradnika rolniczego a z jakiej mniejscowości to nie wiem.

a ile na ha zastosować tej kredy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

to wapno węglanowe to większość kamien zmielony i on się nigdy nei rozłozy prktycznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
honker    2

witam

a jak wygląda ta kreda z minerału, dostanie sie ja luzem czy tylko w workach?

i jaka jest jej cena i jak sie to rozsiewa?

Edytowano przez honker

linux, don't be afraid penguin!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzejB    3

Panowie mam do was pytanie, planuję w sobote posiać rzepak na stanowisku po pszenicy. Ziemia wapna nie widziała dobre 10lat i chcę posiac pod agregat 600kg kredy granulowanej zmieszaną z polifoską 6. Jak dobrze doczytałem gdzieś w temacie to kredę i polifoskę mieszać mozna? Myślę też na wiosne pogłównie posypać kredą w ilości 400kg/ha (teraz nie moge dać jednorazowej dawki kredy ze względu na ograniczony budżet na zasiewy). Co wy na to? Da to jakis efekt?

 

Dodam, że ziemia to gł.kl.3 trochę 2.

Edytowano przez andrzejB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj