wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

michal675    4

Czy jest sens dawac wapno Oxyfortil 75/25 na ściernie a następnie talerzówka a we wrześniu orka pod pszenice ozimą?

A to samo wapno kiedy wysiac najlepiej pod zboża jare?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vril    1

Dzięki Agronom_kujawy :)

 

Miałem taką próbkę w woreczku . Granule od 3 do 8 mm i są dość twarde więc sądzę że mieszadło w zwykłym siewniku nie powinno porozbijać tych granul .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

 

 

Jakie wapno węglanowe ? I w jakich ilościach chcesz dać kolego?

 

 

wapno z Morawicy 50% 4t/ha


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

a u nas zasialismy kukurydze na jednym polu i ziemia sie tak zbiłą stasznie i kukurydza z poczatku slaba byla i odzywki dawalismy i nic nie pomagało a pod koncem pola gdzie trafia sie troche bielica to wogóle kukurydza malutka i taki doradca rolniczy nam mowil ze tu trzeba prochnicy tej glebie a my nie mamy obornika to wystarczy słomę ciąć i pryskac mocznikiem i prochnica bedzie wtedy ?

a ktos odpowie na te pytanie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak, jest to zabieg którego jednym z głównych celów jest podniesienie poziomu próchnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie raczej nie dotyczy wapnowania .

Chyba że je sprecyzujesz o co pytasz w związku z wapnem? :)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Czy jest sens dawac wapno Oxyfortil 75/25 na ściernie a następnie talerzówka a we wrześniu orka pod pszenice ozimą?

A to samo wapno kiedy wysiac najlepiej pod zboża jare?

oxyfertil wysiewa sie na sciernisko a pozniej plytka uprawa tak samo pod zboza jare.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Kolego @Agronom_kujawy a co powiesz o wapniowaniu łąki kredą granulowaną?

Na łące znajduję się masę chwastów ,szczególnie dużo ostu(ostrożeń). Najpierw myślałem o opryskaniu na na chwasty wielościenne potem wsianie świeżej trawy+ NPK+wapno granulowane.

 

@jankes123

Tak jest co roku na tym polu czy tylko w tym???

Moim zdaniem zła uprawa agregat z wałem pacera, crosskill lub gumowy.

A może ten doradca kazał stosować UGmax lub EM

Edytowano przez tespis17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

proponuje po ścięciu od razu wapno granulowane i mocznik .

Czy wysiew świeżej trawy pomoże to nie wiadomo, może się okazać że chwastu nie wyplenisz a się na robisz i zainwestujesz bez zwrotnie .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corbolo    0

a ktos odpowie na te pytanie ?

Moim zdaniem:

- toksyczne działanie herbicydów z poprzednich lat doczytaj tutaj: http://agronomiczny....nszy-nawoz.html

-gleba podczas uprawy i siewu była zbyt wilgotna i się "zamuliła"

- wątpię ale czy to pole nie jest podmokłe?

 

Czym uprawiasz?

Włóż trochę ziemi do słoika, ok 10% objętości, zalej wodą, wstrząśnij, poczekaj godzinę, wstrząśnij, otwórz słoik.

Jak woda się uspokoi to na powierzchni powinny pokazać się pływające "śmieci" - to resztki organiczne. Jeśli nic nie będzie na powierzchni to masz braki próchnicy w glebie

Edytowano przez corbolo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matteo    0

Witam!!!

 

Tak czytam wasze posty że nie wolno dawać fosforu po wapnowaniu i nasuwa mi się jedna nieścisłość. Otóż po zastosowaniu wapna węglanowego albo dolomitu jego okres zadziałania wynosi rok albo i dłużej zresztą jest napisane na certyfikacie z winnej, że pierwsze efekty dopiero po roku

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leonardo1    1

kiedy stosować wapnowanie pod pszenice ozimą? na ściernisko czy po orce wymieszać agregatem uprawowym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Agronom, skad najlepiej sciagac krede w moim przypadku zeby bylo jak najtaniej i jak najlepszej jakosci? jestem z okolic Bilgoraja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

 

Tak czytam wasze posty że nie wolno dawać fosforu po wapnowaniu i nasuwa mi się jedna nieścisłość. Otóż po zastosowaniu wapna węglanowego albo dolomitu jego okres zadziałania wynosi rok albo i dłużej zresztą jest napisane na certyfikacie z winnej, że pierwsze efekty dopiero po roku

.

Kolego dolmit to możesz zastosować jako kruszywo drogowe a nie na pole :)

A kreda jest wapnem wysokoreaktywnym działa od razu po zastosowaniu.

Stąd jeśli kupujesz wapno kopalniane słabej jakości to nie musisz patrzeć żeby z czymś go nie pomieszać bo na pewno ani reakcji ani efektu nie będzie .Ale jak stosujesz wapno które działa to juz musisz na to zwrócić uwagę bo możesz sobie zaszkodzić.

pozdro

 

kiedy stosować wapnowanie pod pszenice ozimą? na ściernisko czy po orce wymieszać agregatem uprawowym ?

Tutaj też pytanie jakie wapno chcesz dać , napisz konkretnie skąd lub jaki producent.

Ogólnie dobre wapno kredowe można dawać w małych dawkach pod agregat (np. co roku) , natomiast wapna kopalniane w dużych ilościach pod orkę (np raz na cztery lata) .

 

Agronom, skad najlepiej sciagac krede w moim przypadku zeby bylo jak najtaniej i jak najlepszej jakosci? jestem z okolic Bilgoraja.

 

Na Lubelszczyźnie kiedyś była dobra kreda w Chełmie , a teraz to ciężka sprawa, nie wiem jak wygląda sprawa z Kredą z Dwikóz ( niedaleko od ciebie) , czy produkują i jakiej jest to jakości . Parametry ma nie najgorsze . Jak duże ilości to się opłaca ściągać wapno gdzieś dalej z Polski , ale jak małe ilości to ci nikt nie przywiezie , musisz rozeznać się co tam mają u ciebie na składach .

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Osobiście stosuję wapno "dolomitowe" (z okolic Kamiennej Góry) sypię je co rok w ilości 1-1,5t/ha i dopiero po czwartym roku znacznie podniosło się PH.Cena zestawu 26t to około 1300zł (z transportem na pole).


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matteo    0

Kolego dolmit to możesz zastosować jako kruszywo drogowe a nie na pole :)

A kreda jest wapnem wysokoreaktywnym działa od razu po zastosowaniu.

Stąd jeśli kupujesz wapno kopalniane słabej jakości to nie musisz patrzeć żeby z czymś go nie pomieszać bo na pewno ani reakcji ani efektu nie będzie .Ale jak stosujesz wapno które działa to juz musisz na to zwrócić uwagę bo możesz sobie zaszkodzić.

pozdro

 

No to kolego cała strategia wapnowania poszła w pole :) Też jestem z Lubelskiego i myślałem o sandomierzu mają tam dolomit ale skoro jest na drogi to nie będę zbierał polskim autostradom kruszywa ;) .A co sądzisz o Kieleckich Kopalniach Surowców mają tam wapno z Winnej, Laskowej, Jaźwica muszę mieć z magnezem bo mam go znikome ilości a ph coś ponad 5 wiec bez wapnowania się nie obejdzie. Jest jeszcze kopalnia w Morawicach ale oni mają bez magnezu na stronie podają 2% to tyle co nic. Może kolega wie gdzie w tych okolicach jest dobre wapno z magnezem. Pozdrawiam

Dodam że mam gleby średnie 4 a,b

Edytowano przez Matteo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
odi    0

Witam jestem tu nowy moze ktos ma jakies namiary gdzie mozna kupić wapno w łodzkim i w jakiej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w łódzkim , to zależy gdzie w łódzkim , podaj konkretnie powiat.

 

No to kolego cała strategia wapnowania poszła w pole :) Też jestem z Lubelskiego i myślałem o sandomierzu mają tam dolomit ale skoro jest na drogi to nie będę zbierał polskim autostradom kruszywa ;) .A co sądzisz o Kieleckich Kopalniach Surowców mają tam wapno z Winnej, Laskowej, Jaźwica muszę mieć z magnezem bo mam go znikome ilości a ph coś ponad 5 wiec bez wapnowania się nie obejdzie. Jest jeszcze kopalnia w Morawicach ale oni mają bez magnezu na stronie podają 2% to tyle co nic. Może kolega wie gdzie w tych okolicach jest dobre wapno z magnezem. Pozdrawiam

Dodam że mam gleby średnie 4 a,b

Nie sugeruj się magnezem przy zakupie wapna. Wapno z magnezem jest przeważnie kiepskie i nieekonomiczne.

Jak chcesz dać magnez to kup se kizeryt , od razu będziesz miał siarkę i magnez .

A co do Lubelszczyzny to może ktoś wie czy można już kupić tą kredę z dwikóz , może już ją ktoś stosował ?

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Z łódzkiego to chyba najlepiej z Minerału w Trębaczewie, kreda nawozowa ostatnio przywiozłem z zakładu po 140zł za tonę w bigbagach. Dobre wapno i dobra cena? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Kolego Agronom kiedyś co pytałem Cię o tą kredę o symbolu 07a to właśnie była z Dwikóz.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Z czasów ogólniaka to pamiętam że z Dwikóz dobre było jabłuszko sandomierskie :D

U mnie dużo ludzi sypie margiel na ścierniska rozrzutnikami do obornika że aż biało. Jakieś 15-20 lat temu ojciec też dał margiel, do tej pory jest "lej po bombie" na polu. I nadal jęczmień rośnie świetnie a jak badam próbki gleby to pH wychodzi około 6,6. kolego Agronom co sądzisz o takim wapnowaniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

na lubelszczyznie dostępna kreda jest ale z mielnika.o kredzie z Dwikóz nie słyszałem.marglem to chyba sie nawoziło pola jak jeszcze nie było w modzie standardowe wapnowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj