wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość   
Gość

Co myślisz kolego nawozy na pewno stanieją wapno też?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

te ukraińskie są już bardzo tanie , zgłoś się do Chemirolu to ci takie ożenią, i zaoszczędzisz sporo kasy ;)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FisKars    3

Co możecie powiedzieć o granulowanym wapniaku koszelewskim? Czym się różni w dziłaniu od zwykłego wapna węglanowo-magnezowego 30% Cao 20% Mgo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1305

Dzisiaj miałem propozycję na Kujawit Premium (wapno węglanowe 50%) za 43zł/brutto bez dowozu ,i tak się zastanawiam czy, to dobra oferta?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pracus74    15

Agronom-co sądzisz o wapnie z Mątew k.INOWROCLAWIA? I jaka dawke stosować na ha? Dodam ze gleba ph 5.5. Z góry dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ROLNIK7    17

Pytanie do exsperta zakupiłem wapniak koszelewski . Kiedy najlepiej go wysiać, na ściernisko., na podorywkę.po orce pod agregat. Czy cena 500 zł brutto za tonę tego granulatu to dobra cena.


http://pl.youtube.com/watch?v=2uZ6M3z_EnU

Nie ma to jak jechać Ursusem C-330 w garniaku do szkoły po maturę!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Z którą będzie się bijał po polu i nie będzie wiedział co ma z tym zrobić żeby było dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

w relacji do obecnej ceny zboża to zrobiłeś interes życia. Dziw człowieka bierze że nadal jest tylu naiwniaków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
case-jxu-95    12

Czyli kolego w tym roku rezygnujesz z wapnowania i nawożenia ,cena zboża bardzo niska ale mimo to trzeba ziemi posypać .Apropo cen środków produkcji napewno nie spadną a ziemi nie oszukamy .

 

Cytowanie poprzedniego posta. +1 punkt ostrzeżeń

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Choć nie jest to wątek o cenach to powiem tak:

Jak chce się znać prawdziwą cenę produktów rolnych to trzeba patrzyć na cenę nie krajową ale w euro na rynkach zagranicznych.

W tej chwili ceny spadają ale tylko u nas w kraju, na zachodzie te obniżki nie są aż tak drastyczne co pokazuje że cena jest obecnie zaniżona okresowo .

Cena pszenicy w euro- 190 czyli 805 zł i w ostatnich dniach rośnie

Cena rzepaku w euro- 348 czyli 1475 zł i w ostatnich dniach rośnie

Może nie znam się aż tak jak wy na tych cenach ale moim zdaniem warto zbiory przetrzymać lub zakupić od sąsiada ;)

Poza tym przy niższych cenach liczy się ilość więc jak posypanie dobrego wapna da ci dodatkową tonę na hektar to zyskasz podwójnie.

Ci "naiwniacy" co nie oszczędzają na porządnym wapnowaniu własnie na tym zarabiają w takich sytuacjach jak dzisiaj.

 

Co do sypania kredy luzem i w formie granulatu to oczywistym jest że granulat jest tańszy w wysiewie i skuteczniejszy.

Kreda wilgotna mocno się zbryla przez co żeby osiągnąć równomierność odkwaszenia gleby trzeba dać jej o wiele więcej .

Podobnie było by gdyby np. sypać polifoskę która się skawaliła po polu , wiadomo że pole nie odczuło by tony skawalonego i zbrylonego nawozu tak samo jak granulek :)

pozdro


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
case-jxu-95    12

Agronom poszukuję dobrego wapna jestem z woj łódzkiego dotychczas stosowałałem wapno tlenkowe teraz myślę o wapniaku koszelowskim granulowanym jakie masz zdanie na temat tego wyrobu czy może wybrać jeszcze coś innego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

A warto według Was dawać te granulowane wapno?W tamtym roku dawałem tlenkowo magnezowe,i w tym roku pod pszenicę chcę dać te granulowane tylko nie wiem czy warto to sypać,jak sądzicie?Koszt na 1 ha to 150zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na pewno warto sobie zrobić eksperyment na jakimś kawałku i samemu ocenić . Ja zazwyczaj słyszę same pozytywne opinie. Oczywiście nie każde wapno granulowane jest reaktywne i nie można dać sę wcisnąć szajsu. Najlepsze są wapniaki kredowe i kreda granulowana . Wapna magnezowe i dolomitowe granulowane raczej nie polecam .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46
Czyli kolego w tym roku rezygnujesz z wapnowania i nawożenia ,cena zboża bardzo niska ale mimo to trzeba ziemi posypać .Apropo cen środków produkcji napewno nie spadną a ziemi nie oszukamy .

Nie rezygnuje z wapnowania i nawożenia, co roku rozsiewam ok 200t wapna (4t/ha) ale nie dam sobie wcisnąć towaru za 500zł/t skoro mam dokładnie takie samo za 100zł/t jedyna różnica jest taka że to droższe jest granulowane. Więc po kiego grzyba przepłacać. Rachunek prosty różnica w cenie przy tej ilości 80 tysięcy złotych

Edytowano przez west

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Agronom dlaczego nie polecasz magnezowego, ja właśnie zakupiłem z Nordkalku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jakie wapno stosujesz ?

 

Henio2:

Nie polecam granulowanego magnezowego , co do sypkiego to przy dobrym przemiale i dobrej cenie nie jest to złe rozwiązanie.

Moje zdanie jest takie że magnez dużo lepiej dawać w kizerycie niż w wapnie .

 

Na przykład:

 

Wchłanianie magnezu w tej postaci( kizerytu)

przebiega niezależnie od warunków środowiska, takich jak

pH gleby. Jest to główna zaleta Kizerytu (MgSO4

), wyróżniająca go od innych nawozów magnezowych np. MgO i MgCO3

.

Przeprowadzone doświadczenia dowodzą, iż dolomit (CaCO3

MgCO3

) uwalnia magnez jedynie w bardzo drobno zmielonej

postaci i tylko na glebach kwaśnych (pH niższe niż 5,5%). Proces uwalniania magnezu trwa w tym przypadku dość długo,

tak więc właściwe zasilanie gleby zgodnie z potrzebami roślin

zapewnić może jedynie natychmiast rozpuszczalny magnez,

 

Podpisuje się pod tym .

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

DLG wapno, oraz z Nordkalku Fast Cal lub Standard Cal. Innego wapna nie chcę. W zależności od pory roku i warunków glebowych oraz aktualnych promocji od 5 lat stosuje wyłącznie te wapna. wcześniej przerabiałem wiele innych ale bez widocznych efektów.

Jak ktoś potrzebuje szybkiej regulacji ph polecam fast Cal (minus strasznie pyli, mocno rozdrobnione i po wysypaniu z samochodu po prostu się rozpływa), ale działa super,

Do systematycznego stosowania w celu utrzymania odpowiedniego Ph polecam Standard Cal, dobrze się rozsiewa i zawiera niewielkie ilości magnezu (choć zgodzę się Agronomem że lepiej rozsiać kizeryt niż kierować się przy wyborze wapna zawartością magnezu, ja stosuje co 4 lata kizeryt w rzepaku w dawce 250kg/ha wiosną i dostarczam jednocześnie rzepakowi siarkę oraz magnez i pozostaje jeszcze dla roślin następczych w glebie i rozkładających resztkach),

Do stosowania pogłównie (interwencyjnie) polecam DLG wapno jest bezpieczne dla roślin, a i w systematycznym stosowaniu sprawdza się bardzo dobrze.

Przedział cenowy tych wapni u mnie na podwórku mieści się w granicach 100-120 zł/t więc nic mnie nie skusi na wapno za 500zł/t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
case-jxu-95    12

A jakie nawozy stosujesz pod korzeń fosoran amonu i sól potasową czy soś innego,a co do wapna to rozważę twoje uwagi

 

Przestań cytować poprzedni post, następnym razem będzie ban na tydzień.

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
case-jxu-95    12

Podzwoniłem za wapnem i sprawa ma się tak agrolok oferuje wapniak koszelowski gruby pakowany bb 500zł t drobny ok 650zł t przy dawce 500 kg h koszt to ok 250zł natomiast nordalk fast cal 200zł t przy dawce 3t wychodzi drożej od wapniaka co wy na to które wybrać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj