wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

supermichal13    366

Witam :) Mam zamiar kupić wapna magnezowego i sie zastanawiam nad tym wapnem http://allegro.pl/wapno-nawoz-magnezowe-promocja-i3389402585.html Ponieważ cena przyciąga. Ale sie zastanawiam czy te wapno będzie dobre ?

I jeszcze chciałem sie zapytać czy można zamówić transport np tak 16 ton ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

do Agronom_kujawy czy można pod agregat rozsiać wapno i polifoskę 2 przed siewem ?

 

Jeżeli azot jest w formie amonowej to nie .

 

Witajcie rolnicy :P

 

Wapnowanie jest nieuniknione po 40 latach przerwy i tu pytanie jakie wapno wybrać na ziemie 5 i 6 klasy po tak długim okresie bez wapnowania?.

2 pytanie to gdzie kupić wapno na Podkarpaciu w małych ilościach?.

 

Mała ilość ponieważ potrzebuje wapno na 60 arów. :P

w składzie nawozowym ;)

 

Post pod postem


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheEnd    13

Agronom_kujawy Gdybym nie sprawdził to bym nie pytał... Jest tylko Wap-Mag ale to chyba nie to czego szukam.

Edytowano przez TheEnd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ja położyłem obornik zaorałem za kilka dni wapno węglanowe agregat i na to nawozy suprofos,potafoska magnezowana mocznik i siew kuku razem z polidapem. Gleba badana ph 4.5 azot fosfor potas zawartość bardzo niska. Kuku tam gdzie nie wymiękła jest bardzo ładna nie ma żadnych objaw niedoborów składników takich jak żółte czy fioletowe liście więc gdzie tu teoria a gdzie praktyka. Czy może te badania są nie wiarygodne, tak samo w ziemniakach ph jeszcze niższe bo 4.2 i poszło razem wapno dwa rodzaje bo węglanowe i dolomit + mocznik i polifoska 6 a ziemniaki super

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumie że glebę badałeś na pH i zawartość składników jakiś czas po tych wszystkich zabiegach ?

Ja też miałem taki przypadek na jednym polu pod kukurydzę i najpierw zbadałem po wapnowaniu pH i były wyniki od 3,9 do 5,5 a jedna próbka wyszła 7,5 .

Trochę mnie to zastanawiało wiec następnym razem (po miesiącu) zbadałem i pobrałem nie 3 próbki a 20 i okazało się że wynik są w całej skali od 3.8 do 7,5 :)

Ale to chyba normalne w pierwszym roku po wapnowaniu że gleba musi to przetrawić , bo kukurydza jest tam gdzie wapnowane bardzo ładna w tym roku ale na starcie nie wyglądała najlepiej .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

to ja już sam nie wiem jak to zrobić, mam 2 ha pola dość mocno wyjałowiona, dawno nie widziała PK, obornika ani wapna, a chcę zasiać tam trawę, klasa ziemi od IV do VI teraz rośnie tam jeszcze żyto, ale zaraz jak będzie skoszone to wchodzę na to pole, i tak mam na to pole przeznaczone: gnojówkę, obornik, wapniak koszalowski i polifoskę 6 i teraz co w jakiej kolejności ? A co myślicie o takiej kolejności na ściernisko gnojówka i obornik i orka, przed siewem polifoska 6 pod agregat uprawowo siewny, i po siewie wapniak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kolejność jest bardzo poprawna :)

 

Agronom_kujawy Gdybym nie sprawdził to bym nie pytał... Jest tylko Wap-Mag ale to chyba nie to czego szukam.

No nie .

wap-mag to sie nadaje na utwardzenie gruntu co najwyżej. ;)

Musisz poszukać jakiegoś lepszego wapna, w sumie to na 60 arów to mógł byś wysiać około 300 kg wapna granulowanego .

A takie można kupić chyba w markecie ;) cena będzie wysoka ale efekt dobry


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Chce posiać wapno granulowane pogłównie na ok 10 ha pszenicy w nadchodzącym sezonie ( będzię przedsiewnie polidap + sól potasowa) na wiosnę będzie stosowana saletra amonowa z anwilu. Kiedy wysiewać ? Czy na jesień w październiku czy też w kwietniu pare dni po saletrze ? Chce zastosować wapno Polcalc granulowane w ilosći ok 500 kg , początkowo planowałem około 800kg na działke gdzie nie było ani obornika ani wapna z 30 lat więc jaka dawka będzie najlepsza dodam że występują miejsca ok 5,5ph. a kawałek dalej 6,5ph

 

Natomiast pod buraki będzię jesienią obornik i gnojowica a poźniej poplon z gorczycy. Czy mogę wysiać wapno(polcalc) na wierzch jesienią(po siewie gorczycy, w październiku będzie orka poplonu) bez obawy blokowania się składników?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chce posiać wapno granulowane pogłównie na ok 10 ha pszenicy w nadchodzącym sezonie ( będzię przedsiewnie polidap + sól potasowa) na wiosnę będzie stosowana saletra amonowa z anwilu. Kiedy wysiewać ? Czy na jesień w październiku czy też w kwietniu pare dni po saletrze ? Chce zastosować wapno Polcalc granulowane w ilosći ok 500 kg , początkowo planowałem około 800kg na działke gdzie nie było ani obornika ani wapna z 30 lat więc jaka dawka będzie najlepsza dodam że występują miejsca ok 5,5ph. a kawałek dalej 6,5ph

 

Natomiast pod buraki będzię jesienią obornik i gnojowica a poźniej poplon z gorczycy. Czy mogę wysiać wapno(polcalc) na wierzch jesienią(po siewie gorczycy, w październiku będzie orka poplonu) bez obawy blokowania się składników?

 

Dawkowanie silnie działającego wapna dla gleby lepsze jest zawsze jak się da częściej a w mniejszej dawce.

Tego typu wapna jak polcalc nie możesz pomieszać z saletrą amonową , lepszy będzie mocznik albo saletrzak .

Jak pH nie jest skrajnie niskie to możesz granulat wysiać posiewnie, po wierzchu jako ostatni nawóz, wapno się nie utlenia więc nie będzie z tego powodu żadnej straty .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Ten Polcalc jest tak dobry jak zachwala go sobie producent ? (Pierwszy raz będę stosował)

 

Pozatym nie odpowiedziałeś co będzię lepsze siew jesienią( przedsiewny polidap) jak pszenica wyjdzie czy też wiosną jak doradziłes po saletrzaku ?

Edytowano przez renovoltage

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jak zachowasz odstęp kilkutygodniowy to możesz dać na tą pszenice jesienią pogłównie .

Czy dobry to czas pokaże , moim zdaniem bardzo skuteczny, w testach na odkwaszanie gleby w warunkach laboratoryjnych wypadł najlepiej ze wszystkich granulatów no i ma 100% reaktywność .

Poza tym widać że producent ma duże pojęcie o tym o sprzedaje, wiele firm jak zadzwonisz to nawet nie wiedzą jaka jest różnica między wapnem tlenkowym a węglanowym i co tak naprawdę za produkt sami mają ( chcesz to kupuj nie to nie kupuj ), a tutaj bardzo dużo ciekawych informacji z których sam nieraz korzystam ;)

pozdro


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
guex1    1

doszły do mnie wyniki badań gleby. wszędzie fosfor bardzo wysoki potas średni a magnez niski i bardzo niski. agronom jakie wapno polecasz? Ca na hektar muszę posypać 0,9tony

 

4,9 KWAŚNY

FOSFOR 19WYSOKI

POTAS 7,4 NISKI

NISKI MAGNEZ 3,0

JAKIE NAWOZY I WAPNO ZASTOSOWAĆ POD RZEPAK KTÓRY CHCĘ TU ZASIAĆ? POLE KUPIONE 3 LATA TEMU DLATEGO TAK SŁABO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O ile wyniki z tej próbki mówią całą prawdę i tylko prawdę to magnez należało by uzupełnić kizerytem pod agregat.

Natomiast zakwaszenie trzeba uregulować jakimś porządnym , szybkim wapnem . Najlepsza będzie maczka wapienna kredowa lub granulat kredowy.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tebo    0

Agronom a co sądzisz o wapnie z Timac Agro Physiomax 975, bo był u mnie przedstawiciel i zachęcał do kupna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wapno może i jest dobre ale na pewno nie jest lepsze od granulatów kredowych które kosztują połowę tego co timac .

Więc przepłacać chyba nie ma sensu w tym przypadku,

Możesz zapytać tego przedstawiciela czym się różni jego produkt od np. kredy kornickiej czy wapniaka koszelowskiego albo polcalcu ?

Ciekawe co powie ;)

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Rozumie że glebę badałeś na pH i zawartość składników jakiś czas po tych wszystkich zabiegach ?

Ja też miałem taki przypadek na jednym polu pod kukurydzę i najpierw zbadałem po wapnowaniu pH i były wyniki od 3,9 do 5,5 a jedna próbka wyszła 7,5 .

Trochę mnie to zastanawiało wiec następnym razem (po miesiącu) zbadałem i pobrałem nie 3 próbki a 20 i okazało się że wynik są w całej skali od 3.8 do 7,5 :)

Ale to chyba normalne w pierwszym roku po wapnowaniu że gleba musi to przetrawić , bo kukurydza jest tam gdzie wapnowane bardzo ładna w tym roku ale na starcie nie wyglądała najlepiej .

Badanie było robione zimą. A w tym roku będzie robione po zbiorach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
link90    0

A co powiecie o wapnie EKO-Calcium z kopalni w Bełchatowie

 

Dobre pytanie moze ktoś sie wypowiedzieć ?

dodam ze u mnie klasa ziemi V

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A co myślicie o Magnesium z Nordkalku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie moze ktoś sie wypowiedzieć ?

dodam ze u mnie klasa ziemi V

Myślę że to całkiem dobre wapno pod orkę . Tyle że ze względu na parametry trzeba go dać średnio około 6-10t na hektar żeby był dobry efekt .

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheEnd    13

kolejność jest bardzo poprawna :)

 

 

No nie .

wap-mag to sie nadaje na utwardzenie gruntu co najwyżej. ;)

Musisz poszukać jakiegoś lepszego wapna, w sumie to na 60 arów to mógł byś wysiać około 300 kg wapna granulowanego .

A takie można kupić chyba w markecie ;) cena będzie wysoka ale efekt dobry

 

 

Można prosić o nazwę jakiegoś producenta wapna granulowanego bo jak na razie poszukiwanie wapna odczuł tylko mój telefon :P

 

I małe info czym jest Wap-Mag o ile można. W lokalnych składach mają tego bardzo dużo :P Więc ktoś po coś to kupuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wap-mag to kamień kruszony obtoczony gipsem , nie wykazuje żadnego działania w glebie, za to bardzo dobrze się przechowuje i wysiewa i teoretycznie zawiera magnez wapno i siarkę.

Prawda jest taka że żaden z tych składników nie uwolni się do gleby,- to mniej więcej tak jak by posypać piaskiem pole i powiedzieć że się nawoziło krzemem :)

Za to lep na rolników pierwsza klasa !!!!

Nawet producent na swojej stronie podaje w specyfikacji że produkt nie jest reaktywny :rolleyes:


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
guex1    1

ile tego kizerytu pod agregat? a może sam siarczan posypac?

co sądzisz o wapnie z siewierza?

Edytowano przez guex1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

agronom powiedz mi czy kreda w grudach się rozpuści? w tamtym roku siałem granulat, w tym rozsiałem juz po rzepaku 1,5t/ha kopaliny z koszelowa - jest pył, małe grudki (średnica 2-3 mm) i duże grudy jak pięść 5-10cm - czy to się rozpuści?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kreda się na pewno rozpuści , ale jak jest mocno zbrylona to nie za dobrze bo efekt się odłoży w czasie. Te grudki będą sie musiały trochę przekotłować w glebie zanim się całkowicie wymieszają.

Co do kizerytu to w zależności od potrzeb , jak dużo magnezu brakuje to dużo a jak mało to mało ;)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj