wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość   
Gość

Ile płaciłeś za AGRODOL, ile kosztował sam towar a ile transport?

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W mielniku jest kreda .

Dolomity są pod kielcami i głównie na śląsku (czestochowa, siewierz, żelatowa )


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

już jest na podwórku wapniak koszelowski granulowany w bb i teraz ile wysiać na ha, pola średnio co 3 lata nawożone obornikiem, klasa ziemi od IV do VI raczej lekkie i bardzo lekkie, granule są dosyć duże ok 5-10 mm tak jak kreda w szkole i jak to będzie szło w rozsiewaczu amazone a najbardziej myślę jak to zrobić aby dać wapno i obornik w jednym roku jeszcze przed siewem pszenżyta ? Proszę o porade szczególnie Ciebie Agronom_kujawy bo widzę, że jesteś w temacie i znasz się na wapnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Cena Agrodolu z transportem 107zł/t.Oczekiwanie na Nordkalka prawie 2 miesiące, Agrodol 2-3 tygodnie.Chyba się zdecyduje na Agrodol.

Kolego Agronom interesowałaby mnie twoja opinia na temat tego wapna jak i kogoś kto stosował to wapno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

już jest na podwórku wapniak koszelowski granulowany w bb i teraz ile wysiać na ha, pola średnio co 3 lata nawożone obornikiem, klasa ziemi od IV do VI raczej lekkie i bardzo lekkie, granule są dosyć duże ok 5-10 mm tak jak kreda w szkole i jak to będzie szło w rozsiewaczu amazone a najbardziej myślę jak to zrobić aby dać wapno i obornik w jednym roku jeszcze przed siewem pszenżyta ? Proszę o porade szczególnie Ciebie Agronom_kujawy bo widzę, że jesteś w temacie i znasz się na wapnie.

Kolego , jak granule są duże to będą się w amazonie kruszyć , jeżeli towar jest nieco wilgotny to problem żaden bo kurzyć się nie będzie, u nich w sezonie towar jest przeważnie świeży i mokry , poza sezonem jak stoi i leżakuje to odparuje i potrafi nieźle kurzyć. Co do wysiewu to wapno granulowane, tym bardziej to o większych frakcjach rozsiewa się nieco inaczej niż zwykły nawóz. Trzeba przede wszystkim otworzyć przepustnice maksymalnie i dawkę dostosować prędkością ( jak zobaczysz na youtube jak sieja granulowane wapno to zwróć uwagę jak zasuwają po polu )

Jak zmniejszysz przepustnice to będziesz miał sporo zawieszeń , i ogólnie więcej towaru się przemieli . Granulat który się nie kruszy przy wysiewie na pewno jest zaprawiony jakimś klejem i wtedy rozpuszczalność może być o wiele słabsza, tak że kulki dane po powierzchni doleżą do zimy i efekt będzie słabszy ;)

Wapniak koszelowski na pewno jest bardzo skuteczny i przemęczenie się z rozsiewem zrekompensuje ci efekt na polu.

Na taką glebę jak u ciebie możesz dać około 0,5 tony towaru po wierzchu, jak dajesz obornik pod orkę to wapno możesz spokojnie rozsiać po powierzchni przed zasiewem lub po zasiewie , nawet pogłównie .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja stosowałem 2 razy Nord Calc standart i z 2 razy z Dalgety podobno prawie to samo a tańsze z 20 zł. Jestem bardzo zadowolonyładnie działa, widać efekty, ale najlepiej jak jest suche, od razy przywiezione to pięknie się sieje. Takie po roku leżenie to gorzej, ale nie ma specjalnych problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cena Agrodolu z transportem 107zł/t.Oczekiwanie na Nordkalka prawie 2 miesiące, Agrodol 2-3 tygodnie.Chyba się zdecyduje na Agrodol.

Kolego Agronom interesowałaby mnie twoja opinia na temat tego wapna jak i kogoś kto stosował to wapno.

Kolego , jak byś poczytał co sądzę o dolomicie to byś tego wapna nie kupował :) Ale nie wiem do końca jakie ten dolomit ma właściwości i jakie parametry ani skąd go pozyskują .

Moim zdaniem firma OMAYA poza kopalnią w mielniku gdzie towar jest wart ceny , ma na ogół bardzo słabe produkty.

Poza tym niczego o ich produktach się nie dowiesz , na stronie nie podają żadnych parametrów a jedynie to . Takie podejście do rolnika nie jest przypadkowe. Bo jeżeli napisali by że ten dolomit to w zasadzie w 90% kruszonka , nadająca się jedynie na utwardzenie gruntu , to nikt by tego nie kupił .

Więc jak będziesz kupował ten towar to poproś koniecznie o kartę produktu , atest i parametry fizyko-chemiczne.

100zł za tonę czegoś co nie jest przemielone to nie jest wcale tanio , bo jak zadziała z tego 10% to wyjdzie że tona dobrego kosztuje 1000zł :)

Oczywiście moje kalkulacje są w ciemno bo towaru nie znam i mówię z doświadczenia jakie mam z dolomitami .

Jak się okaże że jest to towar super zmielony to może zrobisz na tym dobry interes i efekt będzie super :)

Dowiedz się przede wszystkim jakie ma frakcje to wapno.

pozdro


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
case-jxu-95    12

już jest na podwórku wapniak koszelowski granulowany w bb i teraz ile wysiać na ha, pola średnio co 3 lata nawożone obornikiem, klasa ziemi od IV do VI raczej lekkie i bardzo lekkie, granule są dosyć duże ok 5-10 mm tak jak kreda w szkole i jak to będzie szło w rozsiewaczu amazone a najbardziej myślę jak to zrobić aby dać wapno i obornik w jednym roku jeszcze przed siewem pszenżyta ? Proszę o porade szczególnie Ciebie Agronom_kujawy bo widzę, że jesteś w temacie i znasz się na wapnie.

Gdzie dokładnie mieszkasz może bym podjechał zobaczyć to wapno ,nie ma to jak widzieć o ile to możliwe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
case844s    1

już jest na podwórku wapniak koszelowski granulowany w bb i teraz ile wysiać na ha, pola średnio co 3 lata nawożone obornikiem, klasa ziemi od IV do VI raczej lekkie i bardzo lekkie, granule są dosyć duże ok 5-10 mm tak jak kreda w szkole i jak to będzie szło w rozsiewaczu amazone a najbardziej myślę jak to zrobić aby dać wapno i obornik w jednym roku jeszcze przed siewem pszenżyta ? Proszę o porade szczególnie Ciebie Agronom_kujawy bo widzę, że jesteś w temacie i znasz się na wapnie.

A ile Ty płaciłeś za tą kredę? Bo u mnie jest po 540 zł/t ( mieszkam 25 km na zachód od Gdańska). I mam takie pytanie: Czy to się opłaca?

Edytowano przez case844s

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Drogo teraz za ten wapniak wołają. Brałem tira pare lat temu to było po nie całe 400zł/t. Siałem rozsiewaczem amazone i unia to strasznie pyli ciągnik cały biały z tyłu. Gdzie kupiłem działke strasznie zakwaszoną sypało się coś koło 1t/ha na mozaike III-VI klasa, obecnie po 4 latach widać efekty ale w miedzyczasie poszło jeszcze ~3t/ha weglanowo magnezowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Ja stosowałem 2 razy Nord Calc standart i z 2 razy z Dalgety podobno prawie to samo a tańsze z 20 zł. Jestem bardzo zadowolonyładnie działa, widać efekty, ale najlepiej jak jest suche, od razy przywiezione to pięknie się sieje. Takie po roku leżenie to gorzej, ale nie ma specjalnych problemów.

Które jest lepsze i tańsze bo nie zrozumiałem do końca :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz27    4

a ja mam moliwosc wziecia wapna weglanowego z magnezem o symbolu 06 po 180zl/t czy to dobra cwna i ile sie tego daje na ha


zetor team
ZIELONA STRZALKA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Które jest lepsze i tańsze bo nie zrozumiałem do końca :D

Z Dalgety było tańsze, a podobno ich kopalnia jest przy kopalni z Nord Calcu.

Z jakością to samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

@Agronom czytałem poprzednie posty i z tego co zrozumiałem to mamy wapno dolomitowe,węglanowe i tlenkowe.Czyli Agrodol to dolomit ok.Mam inną opcje:

standart cal za 117zł/t 50%cao lub

wapno z morawicy 50% za 100zł/t

które byście wybrali?oba są węglanowymi?

 

znalazłem ulotkę osadkowskiego i tam Agrodol jest w kolumnie nawozy wapniowo-magnezowe,węglanowe

Edytowano przez KRISS75

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

 

Z Dalgety było tańsze, a podobno ich kopalnia jest przy kopalni z Nord Calcu.

Z jakością to samo.

Jakiej barwy są oba rodzaje wapna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Takie żółtawe, ale z Dalgety było jaśniejsze. Jak przywieźli mi w sierpniu to od razu rozwoziłem to super, jak piaseczek, jak stało z pół roku nie przykryte to gorzej ale nie było strasznych problemów, i na kupię zaczeło się tak jakby rozpuszczać.Robiłe prubę na polu, 3ha. połowę pola dałem z nord 2,5t/ha a połowę z cukrowni 8 t/ha. Różnica w plonie z 1,5 t pszenicy z ha. Po roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin39    0

Oczywiście zwyżka po nord ? Zastanawiam się co dać, czy standard czy fast. na ok 25 tonach, 1000 zł więcej za fast, czy to się opłaci czas pokaże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Nie wiecie może czy w ciągu miesiąca dadzą radę dowieść standard cal? Mam do Golub Dobrzyń około 150 km.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Agronom czytałem poprzednie posty i z tego co zrozumiałem to mamy wapno dolomitowe,węglanowe i tlenkowe.Czyli Agrodol to dolomit ok.Mam inną opcje:

standart cal za 117zł/t 50%cao lub

wapno z morawicy 50% za 100zł/t

które byście wybrali?oba są węglanowymi?

 

znalazłem ulotkę osadkowskiego i tam Agrodol jest w kolumnie nawozy wapniowo-magnezowe,węglanowe

zdecydowanie lepsze będzie z Standard Cal

 

a ja mam moliwosc wziecia wapna weglanowego z magnezem o symbolu 06 po 180zl/t czy to dobra cwna i ile sie tego daje na ha

 

Wapno z magnezem to przeważnie dolomit i to kruszonka , może jak było by porządnie zmielone to cena była by dobra , ale jeżeli jest to cena za tonę luzem to jest to bardzo drogo jak za taki szajs :)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel21990    0

Agronom a co polecisz z wapna z magnezem? Teraz ureguluję ph Standard cal i pojdzie kizeryt pod rzepak. Tylko nie mam za dużej zasobności w magnez, za rok bym coś posiał żeby w ten pierwiastek wzbogacić glebę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tlenek magnezu,siarczan magnezu - będziesz miał pewne.

Węglan magnezu jak jest zdolomityzowany to nie jest bioprzysfajalny i możesz go dać kilka ton a efekt uzyskasz jak po 100kg siarczanu magnezu.

A tak w ogóle to kizeryt to tez siarczan magnezu . Poziom magnezu po zastosowaniu kizerytu powinien więc się podnieść .

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj