wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

dyczko0    25

to wygląda na marnie pokruszony kamień :) i sprzedają po 320 zł ??

 

W sumie dobry sprzedawca eskimosowi wciśnie lodówka także jestem pewien, że i jakiś rolnik to kupi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jest to wapno warte na kopalni z 15zł i nadaję się jedynie na utwardzenie gruntu . Dodatkowo przy tych frakcjach powyżej 2mm jest to niezgodne z ustawą o nawozach wapniowych.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krowka62    22

Agronom może to jakiś lepszy skuteczniejszy sposób granulacji? Oczywiście takie krysztąłki to tylko natura tworzy.

Renault9514 zadzwoń do przedstawiciela Nordkalku i wypytaj się o fast czy standart Cal. Oczywiście nie wierz bezinteresownie w to co on mówi weż to z przymrużeniem oka. Ja chciałem zamówić fast Cal w Agroloku - cena 170 zł/ tona mówię dużo - przedstawiciel mówi że wystarczy 2 tony co jest równoważne z 4 tonami węglanowego wapnia.

Zadzwoniłem do Nordkalku - a on mi na to że fast czy standart cal to to samo i cena uzależniona jest od odległości od kopalni. Reaktywność obydwu jest podobna tylko rozdrobnienie inne. Mnie osobiści polecił Standart Cal ze względu na bliskość kopalni.

Przywieżli mi standart Cal i powiem że faktycznie rozdrobnienie jest bardzo dobre. Niestety cena jest wysoka - może się za firmę płaci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seremiak    1

u nas takie samo jak standard cal z innej firmy (chyba Bukowa lub kamień śląski) jest za 55zł z dowozem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie: czy ktoś może wie jakie to jest wapno co było kiedyś siane na polach przez PGR czy SKR ok. 20 lat temu ? Pytam dlatego że w jednym miejscu w mojej okolicy jest nawożone na kupe ok. 30t i tak leży ze 20 lat. Brałem go trochę i to wapno jest białe, lekko żółte. Jak jest mokre to wygląda i się klei podobnie jak biała glina, jak jest suche to jest bardziej żółte i bardziej sypkie. Jak weźmie się je do rąk takie pół suche to jest miękkie cos jak glina a nie piasek. Ktoś wie jakie to może być wapno, czy 20 lat temu było tlenkowe czy węglanowe ? Jest to województwo podlaskie okolice Sokółki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jakie to jest wapno z cukrowni ? jak ono działa ? Najbliższa cukrownia to chyba była w Łapach.

Chodzi mi głównie o to czy to może być wapno tlenkowe czy węglanowe, czy można wykluczyć na 100%, że to nie jest wapno tlenkowe czy nie można tego wykluczyć. Nie wiem jakie 20 lat temu w ogóle było wapno bo mam tyle lat a kogo pytam to nikt nic nie wie.

Edytowano przez krzysiek3490

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie jest to wapno tlenkowe . Po 20 latach pod chmurką na pewno przeszło by w formę hydratyzowaną ( wodorotlenek) i na pole by się średnio nadawało . Jak piszesz że jest żółtawe i podobne do gliny to pewnie jest to wapno z cukrowni- a rośnie coś na tej kupie ? Jakieś rośliny ? Jeśli tak to na 100% z cukrowni.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że jakby było tlenkowe to jak by wyglądało po 20 latach ? Dzisiaj patrzyłem na małej kupie koło domu to z wierzchu jak jest suche to jest bardzo białe a w środku jest troche wilgotne to jest lekko żółte i są w nim drobne kamienie o średnicy 3 mm do 10 mm. Kamieni nie jest dużo ale są, nie wiem czy są od początku czy wzięły się z np ze żwiru, bo to wapno jest wysypane na dużą kupe tam gdzie był kopany żwir. Na tej kupie coś tam rośnie na wierzchu ale nie wiele, bo jest ona jakby troche obsypana ziemią ale nie cała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej wykluczam dolomit ze względu na biały kolor i mazistą konsystencje .

A te kamienie to są wapienie czy po prostu jakieś kamyczki z drogi albo z pola np. ?

A może jest to kreda z mielnika ? Jeżeli tak to powinny być w niej krzemienie .

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel21990    0

Nordkalk Standard Cal płaciłem po 101.5 rok temu. Miesiąc temu po 103 a teraz po 121zł z dostawą, Magnesium 190zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to tylko podwyżka sezonowa :) kupuj zimą jak chcesz oszczędzić .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Ja zamówiłem standard cal po 100zł/t.Kolego Agronom_kujawy standard cal to dobre to wapno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej wykluczam dolomit ze względu na biały kolor i mazistą konsystencje .

A te kamienie to są wapienie czy po prostu jakieś kamyczki z drogi albo z pola np. ?

A może jest to kreda z mielnika ? Jeżeli tak to powinny być w niej krzemienie .

Patrzyłem to nie znalazłem krzemieni tylko małe zwykłe kamienie jak z pola o średniky ok 5mm. Są też takie małe jakby kamienie ale to nie kamienie, są one twarde, ale da się palcami przełamać. Jest to koloru wapna i nie wiem czy to pozbrylane wapno, bo jak je się przełamie to czasami jest w środu taki piasek żółty i innych kolorów. Są też takie same tylko o srednicy ok. 5 cm są białe i twarde że młotkiem ciężko rozbić to nie wiem czy to są wapienie, jest to gładkie, nie ma żadnych porów.

Edytowano przez krzysiek3490

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja zamówiłem standard cal po 100zł/t.Kolego Agronom_kujawy standard cal to dobre to wapno?

Dobre i nie dobre :) Pod względem ekonomicznym to raczej nie za dobre bo dużo w nim frakcji powyżej 125 mikronów która nie działa i nie odkwasza gleby .

Więc cena tak naprawdę dotyczy 20% pyłu z tego wapna który rzeczywiście świetnie działa .

Inaczej mówiąc tona tego co działa wychodzi w cenie około 500zł

O wiele lepszy jest Nordkalk Fast ale wysiać tą mąkę jest cholernie ciężko .

 

Patrzyłem to nie znalazłem krzemieni tylko małe zwykłe kamienie jak z pola o średniky ok 5mm. Są też takie małe jakby kamienie ale to nie kamienie, są one twarde, ale da się palcami przełamać. Jest to koloru wapna i nie wiem czy to pozbrylane wapno, bo jak je się przełamie to czasami jest w środu taki piasek żółty i innych kolorów. Są też takie same tylko o srednicy ok. 5 cm są białe i twarde że młotkiem ciężko rozbić to nie wiem czy to są wapienie, jest to gładkie, nie ma żadnych porów.

Myślę że spokojnie możesz je zastosować pod orkę . Prawdopodobnie jest to wapno z cukrowni lub jakieś wapno odpadowe, w najlepszym wypadku kreda jeziorna .

 

http://allegro.pl/wa...3401450457.html czy warto to wapno zakupic??

 

a moze to http://www.polcalc.pl/ prosze o pomoc

 

Polcalc jest najsilniej odkwaszający ale jak potrzebujesz magnezu to możesz zastosować dolomit , bo akurat ten dolomit z Dolkornu też jest dość skuteczny w podnoszeniu pH , a na pewno sto razy lepszy od wapmagu . Minusem jest tu zaniżone moim zdaniem dawkowanie , przy dawce 200- 300kg pod kukurydzę i przy takiej wielkości granuli Dolkornu nie ma mowy o skutecznym odkwaszeniu gleby. Po rozsiewie granulka jedna od drugiej będzie oddalona o 50cm co wydaje się logiczne że nie polepszy za bardzo właściwości gleby .W odkwaszaniu granulatem istotne jest równomierne i gęste rozmieszczenie kulek na polu po wysiewie, jeżeli granulat przejdzie w pył po przejściu przez rozsiewacz to też nie jest dobrze i na pewno osłabi to efekt odkwaszania.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel21990    0

Agronom prawda jest grubsza frakcja w Standard cal ale jak bralem w palcach to sie rozlatywalo to wapno ładnie. Mój kumpel je stosuje i takie gosp mające 1100 ha i bardzo są z niego zadowoleni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nie pisałem że ono nie jest skuteczne , tylko że jest nieekonomiczne w stosunku do tego samego towaru którego zmielenie jest o wiele lepsze.

Innymi słowy mączką można uzyskać ten sam efekt w dawce proporcjonalnie mniejszej do jakości przemiału wapna nie do końca zmielonego.

czyli 1 tona Fast Cal za 170zł = 4 tony Stabdard Cal za 121 zł bo takie ,mniej więcej, jest przełożenie jakości przemiału.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Jeszcze mam pytanie jeżeli jest to jakieś wapno odpadowe lub kreda to ile maksymalnie jednorazowo można go posiać na pole o średniej zwięzłości klasy IV a i b, ph ok. 5.0 i po jakim czasie zacznie działać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć , wysiej pod orkę max 5 ton na hektar.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj