wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

proxy8441    245

obornika wraz z wapnem nie powinno sie stosowac ponieważ osłabisz działanie jednego i drugiego wzajemnie.

 

Jeśli juz chcesz tak zrobic daj obornik na ściernisko i przypodoraj nastepnie brona i rozsiew wapna.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Koledzy, dzwoniłem do składu nawozów i powiedzieli mi, że mają wapniak koszelinowy czy jakoś tak granulowany po 460 złotych i że daje się tego max 500 kg/ha. Może mi ktoś doradzić czy to jest dobra cena, czy taka dawka wystarczy i czy mogę go sypać zaróno na piachy jak i na glebę ciężką? Bardziej chodzi mi o te piachy, żeby nie narobić sobie bałaganu... I czy ten wapniak to jest kreda czy coś innego...

Edytowano przez master20002

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wapniak to określenie na kredę nawozową, ale oznacza też starego zrzędliwego człowieka :)

Cena myślę że adekwatna do jakości. Powinieneś być zadowolony .

Nadaje się na każdy rodzaj gleby więc spokojnie na piaski też.

Jedyny mankament to rozsiewanie mniejszych ilości, przy dawkach poniżej 500kg strasznie się wiesza. Lepiej jest ustawić przepust na maxa i zasuwać ostro po polu.

pozdro

 

Ja chciałem sie zapytać o działanie uboczne wapna z obornikiem bo niewiem czy jak posieje wapno moge dawac obornik czy nie ...podobno wapno sie gryzie z obornikiem prosze o prady :)

Wapno z obornikiem to rzeczywiście tak jak kolega Proxy napisał .

Ja też ostatnio trafiłem na informację że nie należy wysiewać w jednym terminie wapna i saletry amonowej, ponoć jest znaczne osłabienie działania wapna. natomiast po saletrzaku i wapnie efekty są podwójne:) nie wiem co na to teoria ale to obserwacje lokalne i trzeba by je potwierdzić.

pozdro


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

ja już zamówiłem wapniak kaszolewski granulowany w bb, cena z dostawą 490zł i ile maksymalnie mogę wysiać na pole co nie było wapnowane od ok 30lat, na tym polu chcę zasiać pszenżyto i przed orką siewną chce dać 30t/ha obornika, przed siewem 300kg polifoski 6 i teraz pytanie czy wapniak dać pod agregat uprawowo siewny czy po siewie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
case-jxu-95    12

ja już zamówiłem wapniak kaszolewski granulowany w bb, cena z dostawą 490zł i ile maksymalnie mogę wysiać na pole co nie było wapnowane od ok 30lat, na tym polu chcę zasiać pszenżyto i przed orką siewną chce dać 30t/ha obornika, przed siewem 300kg polifoski 6 i teraz pytanie czy wapniak dać pod agregat uprawowo siewny czy po siewie ?

Witam. Mam pytanie gdzie zamawiałeś to wapno ,bo ja też chciałbym kupić czy są to ilości samochodowe całe auto czy też mniejsze ilości nadmienię że też jestem z łódzkiego okolice łasku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Panie Agronom, czyli lepiej dać po 0,5 t tego wapniaka niż np po 2,5 t dobrze zmielonego dolomitu?


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co to za dolomit dobrze zmielony? jakie ma parametry ? gdzie taki znalazłeś? Bo o dolomit dobrze zmielony dość ciężko , poza tym dolomit się bardzo kiepsko mieli ( jeszcze zależy jaki dolomit) ogólnie tona dobrze zmielonego dolomitu może kosztować od 100 do 300zł za tonę , a tobie ile oferują ?

Jeżeli był by to naprawdę dobrze zmielony dolomit ze zwietrzałych złóż to może i efekt był by piorunujący. Kreda to w sumie najlepszy towar odkwaszający. Ale w relacji 2,5 do 0,5 to może być różnie. Wszystko zależy od tego co to za dolomit i co on jest wart.

pozdro

 

ja już zamówiłem wapniak kaszolewski granulowany w bb, cena z dostawą 490zł i ile maksymalnie mogę wysiać na pole co nie było wapnowane od ok 30lat, na tym polu chcę zasiać pszenżyto i przed orką siewną chce dać 30t/ha obornika, przed siewem 300kg polifoski 6 i teraz pytanie czy wapniak dać pod agregat uprawowo siewny czy po siewie ?

w tej sytuacji zdecydowanie po siewie .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

Z tego co się dowiedziałem na forum to tylko frakcja poniżej 0,125 się liczy.

Kujawit premium ma 99% poniżej 0,125 i 0.5% wilgotności.

Czyli powinien być dobry w działaniu i tak samo kiepski w rozsiewie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kujwit nie jest dolomitem , natomiast Radkowit rzeczywiście jest , Stosował ktoś z was ten Radkowit, są po tym szybkie efekty?.

Pytam bo dolomity ciężko ogarnąć , i nie zawsze w przypadku dolomitu liczy się to czy jest mocno rozdrobniony . Ważne jest też z jakiego złoża pochodzi. Jeszcze do końca tego nie rozgryzłem ale wydaje mi się że musi być porządnie zwietrzały żeby był skuteczny, wtedy jest w nim mniej dolomitu w dolomicie a więcej węglanu magnezu. Mogę się mylić , dlatego potrzebuje waszych obserwacji .

Tak więc piszcie jakie efekty po mielonych dolomitach typu Radkowit itp.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Ja po zniwach zamawiam auto 24t wapna tlenkowego "odpadu" z Trzuskawicy.

Widziałem pszenicę i buraki na takim polu co kolega dał to wapno.

Sakramencka róznica i piękne zboże oraz buraki.

Kolega mówił że wczesniej nic mu się nie rodziło , a po zastosowaniu tego wapna różnica była MEGA KOLOSALNA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Zamówiłem jednak wapno węglanowe z kopalni Bukowa, ma mi przywieść to ankom. Zdecydowałem sie na nie ponieważ twierdza że przesiew na sicie 0,5mm 0%, a na 0,125mm 50%. Cena z transportem 81 zł za tone

 

Mówisz o tej kopani? http://www.ekowap.pl/

Dzwoniłem do nich to babka powiedziała że mają dwa rodzaje: weglan wapnia 22,68zł i tlenek wapnia po 124,20. I ten węglan maja przesiew na sicie 0-2mm, który spełnia wymogi ustawy pod względem ilości granulek do 0,5, 1 i 2mm.

Edytowano przez majes

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jaka cena za t i ile za transport od km?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o tej kopani? http://www.ekowap.pl/

Dzwoniłem do nich to babka powiedziała że mają dwa rodzaje: weglan wapnia 22,68zł i tlenek wapnia po 124,20. I ten węglan maja przesiew na sicie 0-2mm, który spełnia wymogi ustawy pod względem ilości granulek do 0,5, 1 i 2mm.

Straszny szajs


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo89    17

Ja po zniwach zamawiam auto 24t wapna tlenkowego "odpadu" z Trzuskawicy.

Widziałem pszenicę i buraki na takim polu co kolega dał to wapno.

Sakramencka róznica i piękne zboże oraz buraki.

Kolega mówił że wczesniej nic mu się nie rodziło , a po zastosowaniu tego wapna różnica była MEGA KOLOSALNA.

 

Jaka cena za t ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

80zł.

Ale jak dasz wagowemu w łape na dobrą gorzałkę to to Ci napisze 20t a naładuje ile wejdzie Ci .... :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Czytając forum zauwaźyłem negatywne wypowiedzi w stronę zarówno wapna granulowanego jak i użytkownika Agronom.

Ja od kilku lat stosuję granulat i jestem w 120% zadowolony z efektów jego działania.

Skłaniam się także do stosowania go pogłównie.

 

A Agronom ma głowę na karku, czytając jego wypowiedzi można się wiele nauczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    52

80zł.

Ale jak dasz wagowemu w łape na dobrą gorzałkę to to Ci napisze 20t a naładuje ile wejdzie Ci .... :rolleyes:

 

czym to będziesz przywoził? jaki transport ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytając forum zauwaźyłem negatywne wypowiedzi w stronę zarówno wapna granulowanego jak i użytkownika Agronom.

Ja od kilku lat stosuję granulat i jestem w 120% zadowolony z efektów jego działania.

Skłaniam się także do stosowania go pogłównie.

 

A Agronom ma głowę na karku, czytając jego wypowiedzi można się wiele nauczyć.

 

 

Dzięki kolego . Wreszcie jakieś słowa uznania :)

Niestety przewrotność naszych rolniczych charakterów nie zawsze kieruje nas we właściwą stronę.

Dla tego ja nie nakłaniam nikogo na siłę, raczej zwracam uwagę żeby samemu zrobić eksperymenty np. na jednym hektarze upraw. Po co napychać kieszenie oszustom i ludziom którzy wciskają kit a pod nosem się nabijają jacy to ci rolnicy głupi że sypią kamienie na pole i jeszcze twierdzą że są po tym efekty .

Wap-magom dolomitom kruszonym i innym szajsom mówimy stanowcze NIE!!!!!!!!!!

Dość rąbania rolników na wapnie kopalnianym !!!!!!!!!

Wystarczy już tych dziur pod Kielcami , które są miarą głupoty i pozornych oszczędności rodaków - rolników !!!!!!

;) pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

 

czym to będziesz przywoził? jaki transport ?

A to już zależy.....

albo zamawiasz bezpośrednio u nich albo najmujesz auto , wczesniej dzwoniąc i uzgadniajac kiedy przyjedziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crimer    0

Panowie a zamawiał ktoś z was wapno z firmy Ekodol z Sandomierza? Co sądzicie o ich ofercie http://www.ekodol.com.pl/index.php ? Przymierzam się do zakupu wapna na moje pola. Gleba średnia pH w granicach 5,4 i wysoka zawartośc magnezu na jednym kawalku co mam od roku pH tragiczne 3,99 i zawartosc magnezu bardzo wysoka. Co moglibyscie mi polecic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

z tego co piszecie najlepsze by było wapno Nordkalk Fast Cal lub Nordkalk standard Cal tylko czy dawka 2t/ha wystarczyła by przy ph 4,5 jeśli tak to nie opłacało by się sypać zwykłego wapna węglanowego, jeżeli dał by go 4t/ha x ok.75zł = 300zł

a Nordkalk Fast Cal 2t/ha x 130-140zł = 260-280zł/ha tylko z tego co pisze tutaj http://www.agrolok.p...-cal-334.html musiałbym dać 4-5t/ha tak jak tego węglanowego... a waszym zdaniem co lepsze by było i szybciej i na dłużej odkwasiło by glebę ? w następnym tygodniu już będę zamawiać , jeśli lepsze by było wapno węglanowe to z jakiej kopalni polecacie? z Morawicy tanio by mnie wyniosło :)

 

 

 

 

Edytowano przez Renault9514

ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daros    11

To nie wygląda na granulat tylko na jakieś kamyczki czy mnie oczy mylą ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj