wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

nie raz widziałem zniszczony humus jak głęboszowanie było zbyt mocne , najlepiej nie przesadzać za pierwszym razem , moim zdaniem najlepiej nieznacznie przekroczyć głębokość zwykłej orki max 5-10cm .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

nie zawieszało ci się przy takiej małej dawce 500kg na hektar?

A co sie miało zawieszać w takim rozsiewaczu jak KOS który rozsieje praktycznie wszystko.

 

Co do głeboszowania to nie wyobrażam sobie jak rozluźnić warstwę podorną jeżeli kilkanaście razy w roku po polu jeżdżą kilkutonowe ciągniki, kombajn itd. Nawet najlepsze wapnowanie najlepszym wapnem nie zniszczy podeszwy płużnej i nie tylko, coraz więcej zwolenników częstszego używania głębosza na uwrociach pół gdzie ugniatanie jest największe.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Koledzy doradzcie, bo mam dzisiaj zamiar zamówić wapno. Lepszym rozwiązaniem będzie użycie kredy dla szybszego podniesienia ph? Czy wziąć węglanowe magnezowe? Nie wachałbym się nad kredą gdyby nie to, że mam 3 kawałki piaszczyste. Co z tym zrobić? Z góry dzięki.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każdorazowo lepsza będzie kreda, jeżeli chcesz zastosować dolomit ( inaczej wapno magnezowe) to przy zakupie zwróć uwagę na stopień rozdrobnienia, jeżeli będą to drobne kamyczki to sobie odpuść, najlepiej gdyby był to nawóz mielony a nie kruszony .

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a jakie wapno polecacie na ziemie lekkie IV, V i VI klasy ok 30 lat nie wapnowaną i w jakich ilościach najlepiej taki aby można było wysiać rozsiewaczem amazone za-f 603?

Edytowano przez marcin2057

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Ha. Miało być po 15 sierpnia a już leży usypane i przykryte, 26ton standard z nordcalcu. Teraz tylko znaleźć sprzęt który wysieje mi to na ~8ha i będę zadowolony.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

132netto tona na koniec III kwartału (będzie akurat do rozliczenia VATu).

Jest to standard calc z nordcalcu - wejdz na ich stronę i poczytaj.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie kupiłeś fasta ?

 

a jakie wapno polecacie na ziemie lekkie IV, V i VI klasy ok 30 lat nie wapnowaną i w jakich ilościach najlepiej taki aby można było wysiać rozsiewaczem amazone za-f 603?

kreda granulowana 500-700kg ha

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Theprzemo205    24

Witam!! mam zamiar na wiosne wapnowac pola wapnem kredowym i pytanie moje brzmi czy sa jakies dopłaty do wapna? w jakiej cenie teraz jest wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

post 1686 w tym temacie . Dopłaty są tylko w województwie śląskim , (bo tylko tam jeden z polityków -decydentów ma udziały w kopalni dolomitu :)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a czy ta kreda granulowana nada się również na łąki ? Czy można w tym samym roku stosować np wapno po żniwach i przed orką siewną dać obornik ? A jaka cena tej kredy granulowanej i czy lepiej dać wapno i więcej NPK czy wapno odłożyć na następny rok a w tym roku dać obornik do oporu ? Co lepiej zasiać żyto czy pszenżyto na takim polu co nie wiedziało wapna, obornika i nawozów wieloskładnikowych tylko saletrzak w jednej dawce ?

Znalazłem krede granulowaną po 314zł/ t i zaproponowali mi wapniak koszelewski granulowany po 494zł/ t oba w big-bagach i co teraz wybrać ?

Edytowano przez marcin2057

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na łąki jak najbardziej się nadaje .

Obornik i wapno nie bardzo dawać razem , ale jeżeli dasz obornik na ściernisko i przeorzesz to granulat możesz bez obaw dawać na powierzchnię , pod agregat lepiej nie .

Bez obornika to jak bez wapna, samo wapno to nie wszystko , więc zawsze dobrze jest dać obornik . Wapnować po oborniku można granulatem bo wtedy czas i reakcja jest najlepsza .

Żyto na pewno jest najmniej wymagające ze wszystkich zbóż więc nie poczuje ani braku wapna ani nawozów ani obornika, a inwestowanie dla żyta w drogie nawozy nie ma za bardzo ekonomicznego sensu. Wapniak koszelowski to sprawdzony i dobry towar . A ta kreda granulowana po 314 to jaki producent ?


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Dokładnie nie wiem jakiej firmy, wiem, że taka cena w Agrolok, więc jak lepiej to zrobić, na ściernisko obornik i przed siewem pod agregat granulat czy po siewie i w jakiej ilości ?

 

Myślałem na tym polu zasiać żyto hybrydowe lub pszenżyto.

Edytowano przez marcin2057

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
Jednak nie kupiłeś fasta ?....
No jednak nie. Po prostu muszę mieć też kasę na najęcie RCW ;(

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Zapytam o wapnowanie trochę inaczej. Z badania próbki gleby wynika że pH 6.65, fosfor mało, potas średnio, magnez mało, kategoria agronomiczna gleba średnia. Czy warto dać dolomit- wapno magnezowe aby podnieść ilość magnezu? Pole jest większość klasa IIIa trochę IIIb i bardzo niewiele iVa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Gleba dość dobra ale mogą to być piaski gliniaste na których dolomit będzie ok, a może tez być gleba ciężka gdzie dolomit rozkładać się bedzie kilkanaście lat. Sprecyzuj bardziej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Trudno mi powiedzieć dokładnie jaka to ziemia. Nie jest raczej ciężka. Jest kilka pagórków z rędziną i marglem pod spodem ale pobierając próbki do badania omijałem rędziny.

Trochę boję się żeby nie przesadzić z wapnem. W tym roku do pierwszej dawki saletry dałem trochę kizerytu i efekt był wspaniały. Trudno jest dolistnie w postaci siarczanu Mg podać większe ilości Mg

Czy dać sobie spokój z dolomitem tylko dawać kizeryt razem z saletrą w pierwszej dawce? Oprócz magnezu będzie jeszcze siarka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Zamówiłem jednak wapno węglanowe z kopalni Bukowa, ma mi przywieść to ankom. Zdecydowałem sie na nie ponieważ twierdza że przesiew na sicie 0,5mm 0%, a na 0,125mm 50%. Cena z transportem 81 zł za tone

Edytowano przez matyziak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

w bukowej własnie sa 2 rodzeje weglanowego to o którym piszesz jest ok ale jak nie sprecyzujesz to ci przywioza takiego gdzie sa kamyki do 3mm:)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

dzięki za info. ale jak oglądałem te wapno na Mazowieckich dniach rolnictwa to było ok i powiedziałem ze chce takie:) ale jutro do niego jeszcze przedzwonię, żeby mi kruszywa drogowego nie nawieźli. To wapno o którym mówisz, to pewnie jest te co w cenniku kopalni nazwane jest "wapno nie spełniające wymogów" czy jakoś tak...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Trudno mi powiedzieć dokładnie jaka to ziemia. Nie jest raczej ciężka. Jest kilka pagórków z rędziną i marglem pod spodem ale pobierając próbki do badania omijałem rędziny.

Trochę boję się żeby nie przesadzić z wapnem. W tym roku do pierwszej dawki saletry dałem trochę kizerytu i efekt był wspaniały. Trudno jest dolistnie w postaci siarczanu Mg podać większe ilości Mg

Czy dać sobie spokój z dolomitem tylko dawać kizeryt razem z saletrą w pierwszej dawce? Oprócz magnezu będzie jeszcze siarka

Dolomit bym sobie darował chyba że super rozdrobniony i jak chcesz żeby działało za kilka lat a nie od razu. Na cięższych glebach kizeryt bardzo dobra sprawa, a siarka na start oziminom też jest bardzo potrzebna.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
padre1989    13

Ja chciałem sie zapytać o działanie uboczne wapna z obornikiem bo niewiem czy jak posieje wapno moge dawac obornik czy nie ...podobno wapno sie gryzie z obornikiem prosze o prady :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj