wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Pisałem wcześniej że dobre jest z Minerału np . pyliste i cena 160zł big bag , możesz je wysiać pod agregat.

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Pyliste cysterna 115 zł, granulowane ok 280 zł z Minerału tym wapnem pojechałem pogłównie i dolistnie pogłównie 1 t granuli jakis tam efekt reanimacyjny jest. Kreda suszona Minerał, Kopalna podsuszana Mielnik i Tlenek Morawica tak to widzę patrząc ekonomicznie jak gospodarz, szkłem d...y nie podetrze jak mówia starzy farmerzy czyli nic na wyrost kreda z Minerału jakby mozna było bezpiecznie rozsiać to jest efekt 0,02mm max odkwasza w bardzo szybkim tempie tylko ten wysiew uf.....

pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

co masz na mysli mówiąc bezpiecznie? Kredę pylistą gorzej się wysiewa niż wapno weglanowe? wieksza zadyma jest? Kredę pylistą również sieje sie 1t na hektar?

 

Juz sam nie wiem co mam kupić, kreda z minerału z transportem 4500zł, wapno węglanowe z morawicy 2300zł. Różnica spora w cenie jeszcze pytanie ile tej kredy się wysiewa na hektar?, do tego wysianie kredy z tego co mówicie to koszmar (nie mam własnego rozsiewacza więc już słyszę jak sąsiad będzie mnie klął). Jeszcze raz zapytam jaka będzie w różnica w zastosowaniu wapna od kredy w pierszym roku? Tzn o ile podniesie mi kreda ph a ile wapno węglanowe?

Edytowano przez majes

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wapno węglanowe z Minerału będzie znacznie lepsze i ekonomiczniejsze niż kreda z mielnika


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

Powoli zbliżają się żniwa i trzeba myśleć o wapnie na ściernie z jakiej najlepiej kopalni polecacie wapno węglanowe? sprawdzone, sypkie i dobrze działające? Warto brać z kopalni Morawica ? :)


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Wapno węglanowe z Minerału będzie znacznie lepsze i ekonomiczniejsze niż kreda z mielnika

Nie pomieszały ci się kopalnie? :)

Jeśli nie to czy wapno z morawicy będzie ok? czy jest gorsze niż to z minerału? Kreda w mielniku jest pakowana tylko w worki 30kg i cena 210zł za tonę, czyli wychodzi najdrożej. W mielniku jest po 110zł.

Edytowano przez majes

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak pomyliłem się miało być z Morawicy.

Tak czy owak odechciewa mi się już powtarzania w kółko tematu, myślę że każdy może sobie znaleźć odpowiedź we wczesniejszych postach.

Nie mam aż tyle cierpliwości aby tłumaczyć że wysypywanie kamieni na pole nie jest ekonomiczne nawet gdyby do tego dopłacali.

Ale wy w kółko swoje, jak tu zaoszczędzić ..

Jeszcze raz powtarzam jak chcesz zaoszczędzić to zazwyczaj dołożysz bo nie będzie ani efektu ani pieniędzy.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

wiesz, wypowiadałeś się w dwóch wątkach, nie każdemu chce się też szukać ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    4

a co sądzicie o AgroSulCa czy miał ktoś z tym do czynienia

wg producenta i firmy tym handlującej najlepsza reaktywnosc na rynku no i siarka w gratisie

do tej pory stosowałem weglany ale w tym roku dojdzie mi troche "zakwaszonej" dzierżawy i musze na szybko podniesc ph i chyba wezme na próbę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Tak pomyliłem się miało być z Morawicy.

Tak czy owak odechciewa mi się już powtarzania w kółko tematu, myślę że każdy może sobie znaleźć odpowiedź we wczesniejszych postach.

Nie mam aż tyle cierpliwości aby tłumaczyć że wysypywanie kamieni na pole nie jest ekonomiczne nawet gdyby do tego dopłacali.

Ale wy w kółko swoje, jak tu zaoszczędzić ..

Jeszcze raz powtarzam jak chcesz zaoszczędzić to zazwyczaj dołożysz bo nie będzie ani efektu ani pieniędzy.

Rozumię że ta wypowiedź:

 

Wapno węglanowe z Minerału będzie znacznie lepsze i ekonomiczniejsze niż kreda z mielnika

 

to juz jest złośliwość z Twojej strony. Bo cały czas zachwalasz kredę a tu nagle "wapno węglanowe będzie lepsze" i później "wysypywanie kamieni nie jest ekonomiczne" (wiadomo że kreda to pył a wapno węglanowe to jednak zmielona skała czyli małe kamienie)

 

Zadałem proste, konkretne pytanie o ile podniesie ph kreda z minerału a o ile wapno z morawicy i niestet nie znalazłem na nie odpowiedzi w tym poście.

Edytowano przez majes

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok kolego, złośliwość to za mocne słowo , po prostu chwilowo ręce mi opadły. :)

Wapno węglanowe z Minerału to też kreda tyle że pochodząca z przemiału skał a nie kopalina ze stawu jak w przypadku kredy mielnickiej.

A lepsze będzie dla tego że po pierwsze jest czystsze i suche co przekłada się mniej więcej tak że 1 tona kredy z minerału zastępuje 2 tony kredy mielnickiej. To tylko skład a jak doliczysz koszt transportu czystego składnika i odejmiesz koszt transportu gliny i wody to wyjdzie jeszcze taniej. Do tego dolicz rozwożenie po polu 1 tony kredy zamiast 2 . Nie mówiąc już o równomierności wysiewu, choć w obu przypadkach wysiew to największy problem. Mokra kreda będzie się zbrylać , tak że w jednym miejscu będzie kilogram a obok nie będzie wcale, znowu sucha i pylista wysiewa się paskudnie i część pójdzie z wiatrem.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

nordcalk standard

 

http://www.nordkalk....E556ED3&id=1081

 

120-125 netto za tonę przy "pełnej wannie".

 

Dwa pytania:

1. czy wapno jest warte zabawy (chodzi o jakość odkwaszania przy siewie na ściernisko i wymieszaniu talezówką a potem orka siewna)?

2. co sądzisz o cenie?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie za tanio jak za Standard sporo w nim kamyczków a połowa to drobny piasek ( powyżej 0,5mm) co w efekcie sprawi że tak naprawdę z tony tego wapna zadziała 50% reszta będzie leżeć latami . Ogólnie przyjmuje się że znaczenie w odkwaszaniu wapnem węglanowym mają frakcję poniżej 0,150mm wszystko co ponad to jest tak samo skuteczne jak zwykły piasek ze żwirowni .

Innymi słowy przemiał ma decydujące znaczenie w skuteczności zmiany pH . Więc w tonie tego wapna niech będzie 30% frakcji poniżej 0,150mm , co w rezultacie sprawi że zamiast 120 zł wyjdzie w praktyce tona szybkodziałajacego i skutecznego wapna po 360 zł neto . Lepiej zamówić Nordkalk Fast bo jest niewiele droższy a przemiał zdecydowanie lepszy.

Dodatkowo parametr wapna nie uwzględniają 10% wilgotności czyli kupując wilgotne to wapno płacimy 18% ceny za wodę :)

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Kupiłem dzisiaj 6 ton wapna po 400 zł, z samochodu bo chłopaki nie mogli dojechać do jednego kolegi rolnika z powodu wody i mi sprzedali resztę.

Jest to wapno granulowane nawozowe WTM firma z pod Częstochowy wyprodukowane z odmiany 03, 04, i 01

CaO - 51,54%

Ca- 36,85%

MgCO- 15%

MgO3- 8,26%

MgO- 4,98%

Caco3- 75%

H2O - 10,33

Ma jeszcze potas, bor,mangan, molibden żelazo i miedź.

Możliwe jest ze takie cudo kupiłem.

Wsypałem garść do wody to zostało z 20% kamyków reszta się rozpuściła.

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupiłeś Super WAPNO LUX GATUNEK I klasa EXTRA IV od firmy "KRZAK" S.A. ;)

 

Krzak się wyrwie i po firmie.

Niech zgadnę badania wykonano w Kraszkowicach w Laboratorium drogowym ?

A producent z Raciszyna ???

Myślę że to cudo będziesz chwalił przy rozsiewaniu :)

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

im z tych samochodów zawsze cos zostaje super tanio, lewizna, itd . Dałes sie wyr..... poprostu. JA tych gamoni to nawet na podwórko nie wpuszczam jak słysze słowo wapno i widze obce blachy najczesciej kieleckie. To co kupiłes to na 99% zwykły dolomit zworkowany przykre ale prawdziwe :(


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Faktycznie Raciszyn. Z pozytywnymi aprobatą Puław.

Granulat ładny duży.

Nie chciałem za cholerę na początku, ale tak się uczepił że po pół godziny gadania wreszcie kupiłem

Czytałem o nich tu w tym temacie.

A tyle razy mówiłem sobie żebym nie kupował z samochodu i przygodnych handlarzy domokrążców.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
...Lepiej zamówić Nordkalk Fast bo jest niewiele droższy a przemiał zdecydowanie lepszy. :)

 

A jak cenowo wychodzi ten "norkalk fast cal" - tak pi razy oko?

Jakie kwity mają przyjść z transportem, faktura to na pewno ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie Raciszyn. Z pozytywnymi aprobatą Puław.

Granulat ładny duży.

Nie chciałem za cholerę na początku, ale tak się uczepił że po pół godziny gadania wreszcie kupiłem

Czytałem o nich tu w tym temacie.

A tyle razy mówiłem sobie żebym nie kupował z samochodu i przygodnych handlarzy domokrążców.

 

Hehe dobre , " z pozytywną aprobatą Puław" ciekawe bo ten nawóz jest sprzedawany nie dość że bez faktury ( przestępstwo skarbowe podlegające karze do 3 lat więzienia) to jeszcze wprowadzany niezgodnie z ustawą bo ma odsiew na sicie frakcji 2mm powyżej 10% więc nie spełnia wymogów ustawy . W sumie to jak byś się uparł to możesz do nich zadzwonić niech zabierają ten towar na ich koszt i zwracają kasę .

 

A te wszystkie dane o składzie chemicznym są wyssane z palca , zapewniam cię że nie ma tam nic poza wapnem budowlanym i dolomitem . Oczywiście danie tego pod orkę może coś tam podziałać ze względu na zawartość tlenku, ale sprzedawanie tego w tej cenie to oszustwo, max za taki towar to 100zł tona luz a za workowany 150 zł .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

u mnie tzn gdzie? Bo jak wiesz transport kosztuje a ja mieszkam w powiecie kętrzyńskim na mazurach.

Podajesz cenę netto czy brutto?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

jeszcze jak by mi ktos odpowiedzial na dwa pytania: ile daje sie kredy na ha (np. z Minerału)? Oraz o ile podniesie ph kreda z minerału a o ile wapno węglanowe z morawicy? PH 4,00 dawka wapna (wg zaleceń ze strony morawicy) 7t, dawka kredy nie wiem ile się daje.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

u mnie tzn gdzie? Bo jak wiesz transport kosztuje a ja mieszkam w powiecie kętrzyńskim na mazurach.

Podajesz cenę netto czy brutto?

U mnie na pomorzu Fast Calc w kwietniu z terminem platnosci 30 dni wynioslo 160 zl netto\t przy calej lodce, na termin platnosci wrzesien cok kolo 5-7 zlotych drozej.

Jezeli chcesz to wapno [darmowa porada:)] wez sobie nawilzane bo suche zawiera bodajze ok. 0,2 % wody, jest straszne pyliste(bardziej chyba jak budowlane) i nawet najmniejszy podmuch wiatru i wapno leci do lasu zamiast na pole, a nawilzane ok. 5% a zapewne bedzie sie o wiele lepiej rozsiewac.

Zawsze jechalem je rozsiewac jak najpozniej wieczorem lub calkiem z rana kiedy nie ma w ogole wiatru a jeszcze gdzies lecialo:) Ja nastepnym razem bede bral napewno nawilzane jezeli nie granulat z nordkalku ktory chyba tez posiadaja.

Jezeli chodzi o dzialanie tego wapna no to mega mega szybko. Dawalem na wiosne przed siewem pod owies i gryke ok 500 kg\ha a pola nie wapnowane kilka lat. Miejsca na ktorych nic nigdy nie roslo zieloniutkie jak laka po wschodach a ziemie mam tylko VI klasy i piaszczyste.

A i tu link moze sie przyda co do ustalenia cenyhttp://www.sklep.rud...em-w-cenie/1252

Edytowano przez wiesko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaasz    2

u widzę, że kolega tam na górze także z Mazur i także szuka wapnia. Jeżeli znajdziesz jakieś wapno w fajnej cenie, to prosiłbym o kontakt ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj