wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

jak badałeś to pH po zastosowaniu granulatu ? opisz metodę jak możesz i napisz jaki to był granulat , jakiej firmy ? .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

 

Minus całej tej sprawy to niestety mozolny wysiew rozrzutnikiem , plus osczędność kosztów ja mam 8 ton kredy 4 t czystego CaO za 700 zł gdzie w innych przypadkach możemy za te pieniądze zakupić do 1,5 tony kredy granulowanej gdzie w przypadku interwencji a nie podtrzymania moja metoda jest kilkukrotnie tańsza.

 

 

Słuchaj zależy kto ma czym rozsiewać wapno jak ja bym miał rozsiewać 8 ton kredy powiedzmy FastCal z Nordkalku po 150 netto za tone to daje jakieś 1200 zł. Podniesie mi to ph w miarę szybko w to nie śmiem wątpić.

Z tym, że nie mam najważniejszego czyli ciągnika z ładowaczem. Koszt 100 zł/h.

Ja wapnuję co roku bez mała jakieś 80ha, gdybym miał jednorazowo wysiać po 8 ton kredy to musiałbym kupić 360 ton wapna !!! za 54 000 zł. Wysiew tej kredy w przybliżeniu moim rcw zająłby mi 40 - 50 godzin co daje jakieś 4000 - 5000 zł za ładowarkę. Nie liczę już nawet tego czasu który bym na to przeznaczył a nie które pola mam w takich miejscach gdzie tirem nikt nie dojedzie.

 

Dostałem w tym roku ofertę na kredę granulowaną po 270 netto z dowozem z Niemiec. Wiem, że jest droższe ale sama myśl o rozsiewie zwykłym rozsiewaczem sulky'ego który rzuca na 24 m i tym, że 80 ha obskoczę w jeden dzień sprawia, że nie mam innego wyjścia jak wapno granulowane.

 

Wapno pyliste na pewno jest równie dobre jak granulowane jeśli nie lepsze ale jest dla tych którzy po pierwsze mają czas i mają czym je rozsiać. Ja mam dużo pola do obrobienia i pomimo doboru upraw aby wydłużyć pracę w czasie to nie mam go za wiele aby się bawić w takie wapnowanie.

 

A propo ph gleby.

 

Czy jeśli na glebie IVa i IVb przy ph 4.5 - 4.8 przy nawożeniu N-120 P-40 K-100 planowany plon pszenżyta to +- 6 ton to czy ph 6 - 6,5 plon wzrósłby o 30 - 40 % jak to piszą we wszystkich publikacjach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Granulat z Niemiec za 270zł ? Do czego to doszło w Polsce ? Ciekawe po ile mają NPK ? Może też w połowie ceny ?

Co do wzrostu plonowania to jest to mechanizm bardziej złożony , dużą rolę odgrywa czynniki nie tylko samego zakwaszenia ale konsekwencji dla wszystkich innych zabiegów agrotechnicznych.

W kwaśnej glebie nawozy po prostu nie działają lub działają słabo (Wg prof. Grzebisza przy pH 4,5 nawozy azotowe wykorzystane są w 35%, potasowe 40%, a fosforowe w 25% )

Innymi słowy żeby uzyskać ten sam efekt na kwaśnej glebie co na glebie odkwaszonej musiał byś dać odpowiednio N-400kg/ha ; P-500kg/ha; K- 220kg/ha

Oczywiście dochodzi jeszcze szereg procesów które powodują dodatkowe nakręcające się korzyści dla gleby.

To tyle teoria a praktyka:

Niedawno byłem świadkiem zbioru siana , i ciekawego eksperymentu . Na glebie mocno odkwaszonej granulatem o powierzchni 0,5 Ha zebrano 10 bali siana ( o średnicy 120cm) a na reszcie o powierzchni 1,5ha gdzie nie dawano granulatu 20 bali. Różnica olbrzymia . Na całość dodatkowo rzucono mocznik . Czyli w tym przypadku wzrost o około 60%


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

Dyszko0 co to za kreda z Niemiec z jakiej firmy???

270 zl netto luzem na patelni???

 

Również myślę o tym wapnie na moje pola

 

D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

Granulat z Niemiec za 270zł ? Do czego to doszło w Polsce ? Ciekawe po ile mają NPK ? Może też w połowie ceny ?

 

To tyle teoria a praktyka:

Niedawno byłem świadkiem zbioru siana , i ciekawego eksperymentu . Na glebie mocno odkwaszonej granulatem o powierzchni 0,5 Ha zebrano 10 bali siana ( o średnicy 120cm) a na reszcie o powierzchni 1,5ha gdzie nie dawano granulatu 20 bali. Różnica olbrzymia . Na całość dodatkowo rzucono mocznik . Czyli w tym przypadku wzrost o około 60%

 

Nie wiem, ale po tyle mam ofertę pisałem Ci wcześniej na PW.

Poza tym wszyscy wiedzą, że kreda granulowana jest w Polsce za droga bo jakoś ciężko mi uwierzyć, że jeśli kreda pylista kosztuje powiedzmy 110 zł na kopalni to jej granulacja kosztuje w przybliżeniu 200 - 300 zł.

 

A po następne tak jak napisałeś teoria teorią a praktyka praktyką mój brat w zeszłym roku na polu o ph 4.5 miał 9.5 tony żyta a rok wcześniej ponad 3 tony rzepaku. Także ciężko nadążyć za tym kto ma rację.

 

Eko-Energia : tak, luzem na patelni przywożą. Dobrze jest mieć zadaszony i suchy magazyn. Do mnie mają przywieźć po żniwach to wysypują na magazyn, pakujemy w big-bagi i na pole bo magazyn mam 10km od gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok

Nie mogę ostatnio pisać na privie do nikogo i pewnie nikt do mnie też nie może, wyskakuje mi komunikat że przerwa techniczna , trochę to dziwnę że miesiąc trwa taka przerwa.

Tak jak pisałem już wcześniej proces granulacji nie jest drogi , ale metoda wymaga tak zwanego recyklingu surowca, czyli aby uzyskać 1 tonę granulatu z półproduktu trzeba zgranulować w przybliżeniu 1,5 tony materiału z czego te pół tony trzeba znowu przygotować do granulacji . I stąd wysoki koszt. Podobnie jest w przypadku np. saletrzaku czy innych nawozów granulowanych, z tym że koszt granulacji saletrzaku wynoszący w przybliżeniu 200zł tona jest niezauważalny bo stanowi 20% ceny całkowitej a koszt granulacji wapna też ze 200zł to już koszt na poziomie 200% Więc różnica jest znaczna, nic więc dziwnego że cena granulatu wapna budzi takie kontrowersję .

Ogólnie temat rzeka:)

Co do tego granulatu z Niemiec to ciekaw jestem co to za towar , pasowało by to wysłać do OSCHr na jakieś testy- nawet luzem(!?) wydaje mi się za tani . Tak czy owak napisz jak się zachowywał przy rozsiewaniu .

pozdrawiam

 

A i jeszcze jedna uwaga odnośnie pH :

Mianowicie odkąd zakupiłem sobie pehametr i robię testy samodzielnie to przestałem ślepo wierzyć w te wyniki z laboratoriów. Przekonałem się że dopiero pobranie około 20 próbek z hektara daje pewność na temat poziomu pH. Do tego zawsze trafiają się wyniki skrajne np na jednym polu pH 7,5 i pH 4,0 . Niestety zakwaszenie zależy od bardzo wielu czynników i może być miejscowe , co bardzo dobrze widać wczesną wiosną podczas wschodów, na przykład tam gdzie pojawiają się żółte place tam zawsze pH jest najniższe . Pobierając 2- 3 próbki i dostarczając do laboratorium mamy niestety nie pełny obraz , do tego nie wiemy jak rzetelnie zostają one poddane badaniu bo z moich obserwacji wynika że są naciągane - dziwne bowiem jest że zawsze są takie równe wyniki :) pewnie zaokrąglają żeby rolnik nie powiedział " no tak trzy próbki i każda w cały świat - to już w końcu nie wiem czy zakwaszone czy nie " :)

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Może masz skrzynkę pełną i dlatego, bo to nie możliwe żeby przez taki okres czasu były jakieś prace na forum.

W kwaśnej glebie nawozy po prostu nie działają lub działają słabo (Wg prof. Grzebisza przy pH 4,5 nawozy azotowe wykorzystane są w 35%, potasowe 40%, a fosforowe w 25% )

Innymi słowy żeby uzyskać ten sam efekt na kwaśnej glebie co na glebie odkwaszonej musiał byś dać odpowiednio N-400kg/ha ; P-500kg/ha; K- 220kg/ha

Masz link do tej publikacji, bo to ciekawe że fosfor na glebie odkwaszonej jest przyswajalny w 30-40% czyli różnica niewielka :P Może i z Ciebie ekspert z wapnowania, ale z nawożenia słaby. To kompletny bezsens stosowanie takich dawek potasu i fosforu, azotu zresztą też. Takie metody to stosowano w PGR a nie dziś, w XXI wieku. Należy pamiętać że w glebie są pewne rezerwy potasu i fosforu, nie trzeba co rok dawać ogromnych dawek bo i tak to zostanie na kolejne lata.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle kolega jest zaczepny ;)

Nigdzie nie pisałem że takie dawki mają sens - chodzi o teoretyczność .

Poza tym napisałem że fosfor jest przyswajalny w 25% dawki całkowitej .

Innymi słowy nawóz za 1000zł będzie działał w kwaśnej glebie tak jak by za 250zł na glebie odkwaszonej. Czyli sypanie na zakwaszoną glebę spowoduje że 750 zł szlak trafi !

 

Co do Grzebisza to wpisz w internet to sformułowanie wyskoczą ci wyniki tu na przykład:

 

III. Wapnowanie gleb zwiększa plony

Podstawowym warunkiem efektywnego wykorzystania składników pokarmowych z

nawozów jest optymalny – dla danej uprawy - odczyn gleby, który generalnie dla

większości roślin uprawnych mieści się w przedziale pH od 5,5 do 6,5. Z badań

prowadzonych przez Okręgową Stację Chemiczno-Rolniczą w Białymstoku wynika, że

zakwaszenie gleb w woj. podlaskim jest bardzo powszechne. Ponad 64% powierzchni

przebadanych gleb w latach 2006-2009 charakteryzuje się nie uregulowanym

odczynem. Są to gleby bardzo kwaśne (pH do 4,5) i kwaśne (pH 4,6 – 5,5). Tak niski

odczyn gleb ma bezpośredni wpływ na efektywność nawożenia. Według Prof. Witolda

Grzebisza przy pH 4,5 nawozy azotowe wykorzystywane są w 35%, potasowe w 40%, a

fosforowe zaledwie w 25%. Rośliny uprawiane na glebach o odczynie obojętnym łatwiej

też znoszą skutki suszy, która w ostatnich latach występuje okresowo w naszym

województwie. Najbardziej miarodajne dane o stanie odczynu gleb i zasobności w

podstawowe składniki pokarmowe roślin można uzyskać poprzez pobranie próbek

glebowych i zbadanie ich w laboratorium. W okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w

Białymstoku koszt badań gleby w pakiecie podstawowym obejmującym oznaczenie

odczynu (pH) i zasobność przyswajalnych form fosforu, potasu i magnezu wynosi 10,90

zł za jedną próbkę (zgonie z PN jedną próbkę pobiera się z powierzchni nie większej niż

4 ha). Badania są ważne 4 lata. Oznaczanie odczynu i kategorii agronomicznej gleby

jest niezbędne do ustalenia optymalnej dawki wapna na 1 ha. Niezbędnym zabiegiem

agrotechnicznym służącym do obniżania kwasowości gleb jest ich wapnowanie.

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Nie ma o co kopii kruszyć panowie, w sobotę zrobię wam fotki pszenzyta Tulus i Fredro gdzie pH wynosi z 12 próbek z 2 ha 6,3-6,8 gleba jak zawsze gliniasta zwięzła nieprzepuszczalna, III aib. Wrzucę fotki tego pola gdzie pH wynosiło max do 4,5 . Obsada kłosów na m2 >550 średnio na dzień dzisiejszy. W roku 2008 po łubinie pszenżyto Fidelio obsada kłosów <350.

 

Agronom kreda granulowana z firmy którą wcześniej wymieniałem, pięknie mi się siało w ścieżkach na 15m, badania pH w Stacji Chem.Roln. Jestem w trakcie negocjacji zakupu 10,5 ha niestety zaperzonej i odłogowanej kilka lat ziemi, III i IV w jednym kawałku przez miedzę, oprócz mnie i tak nik tego nie kupi tak więc tam poleci wapno tlenkowo-magn min 60% CaO w ilości 2.5 t czystego skł. na ha. Zbadałem pH z 25 próbek niestety 4-4,6 .Za rok podzielę się z wami wynikami odkwaszania części tego pola Tlenkiem i Kredą. Walneli mi cenę 150 tys za ten kawałek dobrze że ze spadkiem do rowu melio. ale nie drenowany w takim roku jak ten 50% plonu. Wracając do meritum sam nakład na nawozy NPK które uwsteczniają się nam średnio w 50% to powinno włączyć nam myslenie że nawet jeśli poniesiemy koszt 800 zła na ha zwrot gwarantowany w plonie, a w przyszłości zyski. Nie jestem zwolennikiem wapna granulowanego do cena , wysiew to i nna sprawa ale jednak rachunek ekonomiczny to podstawa. Moim zdaniem do totalnego odkwaszania gleby Kreda i Tlenek na glinach, wapno dolomitowe na piachu ale nie kruszywo drogowe które wciskają ludziom piach to mam za darmo. Dobrze zmielony dolomit po 5 latach powinien działać w 20% Skrypty z chemii rolnej SGGW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

Tylko wiesz nie każdy ma pięć lat aby czekać na odkwaszenie dolomitem. Ja potrzebuje efektów odkwaszania nawet na wczoraj.

Gdybym miał uregulowane ph tak jak ty 6.3 - 6.8 to bym sobie sypał co dwa lata 2 tony dolomitu i by mi to starczyło. A tak to muszę mieć efekty najpóźniej na wiosnę a na rozsiew kredy pylistej czy tlenku nie mam czasu.

 

Wracając do ph gleby to i tak uważam, że teoria nie idzie w parze z praktyką. Przy odpowiedniej agrotechnice i pobudzaniu roślin do efektywnego pobierania składników z gleby można osiągnąć przyzwoity plon.

Jestem pewien, że wzrost ph gleby przyczyniłby się do wzrostu plonowania, lecz nie każdego stać wysypać 8 ton kredy na ha, tym bardziej jak tych hektarów jest ponad 160. A przy moim obecnym poziomie nawożenia i agrotechnice jestem bardzo zadowolony z szacowanych plonów, które przeczą wszelkim teoriom naukowym.

I liczę na to, że jeśli będę stosował kredę granulowaną w dawkach średnio 500 kg na rok i umiejętnie wymieszać to z glebą to za kilka lat mi się to opłaci. Tym bardziej, że staram się uprawiać rośliny mało wrażliwe na niskie ph i staram się sypać tyle nawozu aby wyrównać to co wywiozłem razem z plonami + 10%.

 

Chociaż i tak uważam, że każdy ma swoje racje i powinien robić tak jak uważa ja nigdy niczego do niczego nie namawiałem i nie będę namawiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Zgadzam się z Tobą w cześci wypowiedzi mam tylko niewielką cześć pól o idealnym pH, pozostałe prawie 30 ha jest w przedziale do 4,7 a jeśli ktoś ma 160 ha hm... gospodarstw w polsce pow 50 ha jest zaledwie kilkadziesiąt tysięcy ot cała filozofia ja cieszę się jak na mojej zlewnej cięzkiej ziemii mam plony 4 t z ha rozumiesz .... na drenowanym miałbym 7 i zastanawiam się czy nie zmeliorować części we własnym zakresie gospodarstwo mam w jednym kwawłku to co dokupuję przyłaczam do całości i gdyby nie agrotechnika i wysiłek to plon 2 t, miło czytać jak ktoś uzyskuje 10 ton ale zdadrzało się że kosiłem piękne pszenice 4,5 t bardzo piękne grenado 4 zbiorniki z ha . Napisać mozna wiele w jednym miejscu wymięknie w innym pole 300m pod lasem i masz 300mx30m i już jeden hektar wypada, dalej zwierzyna leśna itd. Może mam złą ziemię , wracając do wapna bez względu na jego postać ja preferuję tlenki na gliny i mam małe doświadczenie z kredą aż oczom nie wierzę jak działa, i także mam prawie 40 ha do podniesiena pH do 6,5 z 4,7 na wczoraj a granulat to na podtrzymanie i z tym się zgadzam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Kupiłem to wapno granulowane od osadkowskiego. Cena 400 zł netto za tone troche odstrasza. Poza tym wydawało się bardzo mokre, jakby spocone. Może to przez wysoką temperaturę takie wrażenie sprawiało. Troche wieszało się w rozsiewaczu z tego powodu. Producent to niemiecka omnia. Jedyny plus że zaraz popadało jak rozsiałem więc coś powinno podziałać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak zwykle kolega jest zaczepny ;)

Nigdzie nie pisałem że takie dawki mają sens - chodzi o teoretyczność .

Poza tym napisałem że fosfor jest przyswajalny w 25% dawki całkowitej .

Innymi słowy nawóz za 1000zł będzie działał w kwaśnej glebie tak jak by za 250zł na glebie odkwaszonej. Czyli sypanie na zakwaszoną glebę spowoduje że 750 zł szlak trafi !

Ale juz pisałem że nawet na glebie odkwaszonej przyswajalność fosforu to maksymalnie 40%, czyli żaden nawóz w nawet najlepszych warunkach nie będzie przyswajalny w 100% Chyba że na glebie kwaśnej przyswajalne jest 25% z tych 40% czyli jak dobrze liczę 10% dawki całkowitej. Ale dobra już się nie czepiam, to by było lepsze pytanie do prof. Grzebisza.

I wcale nie szlak trafia, to w glebie zostanie na kolejne lata. Szlak by trafił jeżeli by poszło w powietrze czy do wód gruntowych co w przypadku fosforu jest praktycznie niemożliwe.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojciechu    0

Panowie, mam pytanie czy siejąc wapno (kredę) na ściernisko należy ją jak najszybciej wymieszać poprzez podorywkę pługiem czy agregatem, czy można poczekać kilka dni? Czy w słoneczną pogodę uwolni się coś do atmosfery w przypadku nie wymieszania z glebą?

 

Chciałbym jeszcze zapytać: kupowałem w tamtym roku wapno luzem pod nazwą WAP-MAG, nie pytałem co to jest, czy to kreda mielona czy coś innego. Było suchutkie, drobnoziarniste, ziarenka około 1-2 mm, trochę pyłu. Możecie powiedzieć czy to była mielona kreda? Płaciłem po 120 zł/t, stosowałem ok 1-1,5 t/ha.

 

Pozdrawiam


hoduję króliki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Jak masz sucha glebe możesz wjechać agregatem lub gruberem i wymieszać tylko nie za głeboko, a z wap.magiem to bym był ostrożny, po co przepłacac krocie za cos co jest .... nie dokończe aby innych nie urażać. Wymieszanie zalezy od stopnia rozdrobnienia krdy jesli siałbys maczkę nie powinieneś jej bardzo mieszać w takim rozdrobnienu idealnie powstaje roztów koloidalny przemieszcza się w głab profilu nie ma lepszej rzeczy btylko wysiew tego pyłu. granulat hm.... Agronom ma duże przekonanie do granulatu ja także ale tylko na podtrzymanie pH nigdy na totalne podniesienie odczynu o 1 lub dwa stopnie. Ja polecem kredę jak przejeżdżam obok poletka na którym poszło jej 4 t na 0,5 ha i widzę jak rosliny tam kipią nie mam żadnych wątpliwości co do zasadności i skuteczności kredya czy to bedxzie wapniak koszelowski czy z mielnika lub xxx bez znaczenia aby w miare sucha i do przodu.

 

Pamietam dobrze z chemii rolnej że aby podnieść pH potrzeba kilku składowych o odczynie gleby decydyuje ilośc jonów H+ do OH- oznaczanie mtoda Sokołowa oznaczanie dawki Metoda Kappena jednym słowem aby wyprzeć odpowiedniailośc jonów z kompleksu potrzebujemy równowarzna lub większą ilość Ca pisząc łopatologicznie , i żaden granulat nie jest cudownym antidotum. Na glebach cięższych najlepsze jest wapno tlenkowo-magnezowe i nie zamierzam dyskutować na ten temat gdyż czysty CaO ma ekwiwalentna wartość 1, a CaoMgO 1,4 ja w tym roku daje kredę a w przyszłym tlenek MgO na wyrówanie i podniesienie pH i wniesienie Mg do gleby. Tak więc granulat na utrzymanie ok i też za drogi a proporcje wagowe wypierania jonów musza zostać utrzymane .

 

No chłopaki ruszamy do prasowania :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to jak wytłumaczysz fakt że jedna granulka np Polcalc odkwasza pół kilograma gleby z pH 4,0 do pH 7,0 w prostym teście który może wykonać każdy i się przekonać:

Wystarczy mieć pH metr ( najlepiej z kalibracją )

jedną granulkę

wodę dejonizowaną

 

Test należy wykonać następująco :

0,5kg kwaśnej gleby rozpuścić w wodzie dejonizowanej i mocno zmiksować następnie zbadać pH

dodać jedną granulkę nawozu którego siłę odkwaszania chcemy zbadać.

Zmiksować i ponownie zbadać pH

 

 

Proste

 

 

Ja zrobiłem taki test na wszystkich ,lub prawie wszystkich granulatach dostępnych na rynku .

Jak będę miał chwilę to opracuje wyniki i wam je podrzucę.

Myślę że nie ma bardziej obiektywnego testu, jak ktoś chce robić eksperymenty z sadzeniem roślin, badaniem gleby na polu itp to bardzo proszę , ale najpierw niech wykona taki prosty test na potencjał odkwaszania, bo z tego wynika że skoro jak już pisałem wcześniej w jednym gramie jest 150 granulek różnej wielkości ( na przykład od 1 do 8mm) to na tonę jest ich 150 milionów .

Uśredniając rozmiar tych granulek było by ich około 30 na gram czyli około 30 milionów na tonę .

(Ja brałem do eksperymentu średniej wielkości granulkę około 4,5mm średnicy )

czyli teoretycznie i w warunkach laboratoryjnych jedna tona powinna wystarczyć do odkwaszeni 15 milionów kilogramów gleby co daje wynik 15 tysięcy ton gleby , co z kolei przekładając na areał mogło by dać około 3 hektary średniej klasy gleby z średnią grubością humusu 30cm

 

Co z kolei powodowało by że wystarczyło by 330 kg granulatu na hektar aby odkwasić glebę.

Tyle teoria :)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

Teoria zawsze mija się z praktyką :)

Ale teoretycznie tak wychodzi z tym, że w praktyce i warunkach polowych zwyczajnie nie da się wymieszać dokładnie 1 granuli z 0.5 kg ziemi i w tym jest sęk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavik80    111

kolego a możesz podać gdzie kupiłes ten przyrząd do mierzenia ph i iole takie cosś kosztuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja mam taki jak tutaj

Pomiary wykonuje się w domu a nie na polu , próbki pobiera się samemu,

Około 0,5kg gleby z przekroju glebowego trzeba rozpuścić w naczyniu z wodą dejonizowaną i dobrze wymieszać , urządzenie skalibrować i wykonać pomiar.

Nie kupujcie żadnych tańszych pH metrów bo to strata czasu i pieniędzy . Elektroniczne pH metry z chin to dziadostwo straszne. Jeżeli pehametr nie ma możliwości kalibracji to można se go wsadzić w d..... Ten który ja kupiłem wykonał już ponad 1000 pomiarów i działa bez zarzutu , do tego jest najtańszy z możliwością kalibracji i spokojnie odpowiada pehametrom z wyższej półki takim za 2500 zł


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusc914    56

Wodę dejonizowana można między innymi otrzymać przez wielokrotną destylacje, więc woda dejonizowana=wodzie demineralizowanej=wodzie destylowanej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja kupuje z ORLENU ma przeznaczenie zarówno do samochodów jak i do laboratoriów


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavik80    111

mam jeszcze jedno pytanie do kolegi Agronom

poray pierwszy w tym roku robiłem bdania gleb y , ale polegało to na tym iz pobrane próbki przesyłałem do labolatorium, taki aparat jaki polecasz raczej bedzie praktyczniejszy

wyniki tych badan pokazały iz wiekszosc gleb jestkwaśnych albo lekko kwaśnych z zawartoscia fosforu wysoki lub bardzo wysoki

zawartość potasu niska lub bardzo niska

zawartość magnezu średnia

myślałem o wapnie z firmy; womar; ze świętokszyskiego z miejscowośći SOBKÓW?

co kolega o niM sądzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie znam tej firmy kolego, ale w temacie dużo wyjaśniliśmy jakie wapno kupić żeby było ekonomicznie i skutecznie. Głównie poza składem chemicznym decyduje parametr przemielenia. Jeżeli jest to wapno kruszone a nie mielone to lepiej sobie odpuść .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Mam do zwapnowania 15ha ph 4-5, gleba lekka, piaszczysta. Najtaniej znalazłem wapno granulowane po 390zł/t co daje prawie 6000zł. Kredy pylistej nigdzie nie znalazłem. Czy taka jest dostępna w sprzedaży? Gdzie? Bo z tego co piszecie najszybciej odkwasza kreda. Wapnem węglanowym tak szybko nie odkwaszę ziemi.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj