wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
nhfan    1

panowie byłem dziś w Jabłonnej mają za 1900 cały tir tlenkowego, i po 700 granulat w big bagu.. brał ktoś od nich już?? i czy jesteście zadowoleni??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy nie szkodzi, że jest to słaba i lekka ziemia, czy nie ma wpływu to na działanie ecogranu ? Czy mógłbym rozsiać np. na jesień przed siewem żyta ozimego 500kg i na następny rok pod owies drugi raz 500kg, żeby trochę koszta rozłożyć ?

Nie szkodzi , widziałem nieraz lepszą kukurydzę na piachu jak na dobrej wydawało by się ziemi. Kukurydza na przykład lepiej będzie rosła na glebie piaszczystej niż na czarnoziemach torfowych . Wynika to właśnie z zakwaszenia gleby. Torfy są bardzo kwaśne i ciężko je się odkwasza. A piasek i lekką glebę o wiele łatwiej odkwasić nawet nie dużą ilością granulatu. W granulacie ważna jest metoda , dlatego nie jest aż tak istotna wielkość dawki pomiędzy 1000 a 500 bo jak zastosujesz gruby granulat w dawce 1000 kg to odkwasisz podobnie jak granulatem drobniejszym w dawce 500kg ( dotyczy to pierwszego sezonu do momentu orki) . Więc możesz spokojnie sypnąć drobnego granulatu w dawce 500kg na ha w tym roku i zobaczyć jaki to da efekt.

pozdrawiam

 

panowie byłem dziś w Jabłonnej mają za 1900 cały tir tlenkowego, i po 700 granulat w big bagu.. brał ktoś od nich już?? i czy jesteście zadowoleni??

kolego za 700zł cały tir tego granulatu ? no bo chyba nie tona ? ;)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Pytanie do kolegi @Agronom_kujawy

Co bys mi doradził w moim przypadku? Przypomne pole klasy 2-3 ph około 5.5. Na jesieni chce posiac rzepak, i szukam jakiegos rozwiazania szybko działającego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

@Nhfan tlenkowe biorą z morawicy.w bigach maja oxyfertil.w ubiegłym roku brałem oxyfertil po 600 zł.tlenku nie stosowalem.granulowane wapno dobrze się rozsiewa i w działaniu ok.

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Witam czy da rade rozsiać Wapno Magnezowe rozrzutnikiem obornika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do kolegi @Agronom_kujawy

Co bys mi doradził w moim przypadku? Przypomne pole klasy 2-3 ph około 5.5. Na jesieni chce posiac rzepak, i szukam jakiegos rozwiazania szybko działającego.

Polecam wapno pyliste pod orkę lub granulat kredowy na wierzch posiewnie lub przedsiewnie pod agregat.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Co powiecie o wapnie Baltic Granukal od Osadkowskiego? CaCO3 83%, CaO 45% wilgotność < 10 %, reaktywność 80%. Chcą za to 430 zł brutto za tone. Można by to jeszcze w kukurydze wysiać, a jeśli tak to w jakiej ilości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

witam mieszkam w okolicy włocławka i chciał bym się dowiedzieć gdzie mogł bym zbadać próbki gleby i jaki jest koszt takiego badania czy robią takie coś w ODR Zarzeczewo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie o wapnie Baltic Granukal od Osadkowskiego? CaCO3 83%, CaO 45% wilgotność < 10 %, reaktywność 80%. Chcą za to 430 zł brutto za tone. Można by to jeszcze w kukurydze wysiać, a jeśli tak to w jakiej ilości?

 

Trochę za słabe jak na te parametry można mieć lepszy towar , poza tym ten granukal jest za gruby , niektóre ziarenka mają nawet ze 2cm średnicy , nie ma to zbyt dobrego wpływu na szybkość odkwaszania .

A co sądzisz o Osadkowskim ? Na Kujawach ich niema ale słyszałem że to porządna firma ?

 

witam mieszkam w okolicy włocławka i chciał bym się dowiedzieć gdzie mogł bym zbadać próbki gleby i jaki jest koszt takiego badania czy robią takie coś w ODR Zarzeczewo

 

Pro-Lab robi takie badania przy Anwilu. Ile kosztuje to nie pamiętam teraz bo brałem sporo próbek i nie wiem ile było za sztukę .

 

Witam czy da rade rozsiać Wapno Magnezowe rozrzutnikiem obornika

Oczywiście że da rade , tyle że się umęczysz strasznie .

Poza tym to wapno magnezowe to szkoda na pole , lepiej utwardź sobie tym drogę :)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Osadkowski nie daleko ode mnie ma punkt sprzedaży, ale rzadko tam bywam i zawsze zero klienta. Dzisiaj zajrzałem po ile mocznik, akurat cena najlepsza w okolicy to kupie u nich. Zapytałem przy okazji o wapno bo troche mam kwaśne pole, takie mają na miejscu. Jakieś większe poszukiwania nie wchodzą w gre.szybko musiał bym rozsiać, bo za chwile nie wjade już w kukurydze. Jakbym 500 kg na ha wysiał to coś da i będzie to ekonomicznie uzasadnione? Podobno ludzie to teraz na buraki biorą bo po obfitych opadach beton się zrobił i nie chcą rosnąć. Ale co by miało to wapno pomóc burakom to nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

Agronomie

 

Wano to jest z niemiec z firmy lub kopalini "Granukal"

 

Proszę o opinię i podpowiedź czy warto sobe d.. zaracać czy wziąść wapniak koszelowski, ale tu cena ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Agronomie

 

Wano to jest z niemiec z firmy lub kopalini "Granukal"

 

Proszę o opinię i podpowiedź czy warto sobe d.. zaracać czy wziąść wapniak koszelowski, ale tu cena ...

 

Jak z Niemiec to pewnie OMAYA , ale te ceny to pewnie dotyczą ilości cało-samochodowych czyli 24t ?

Co do wyboru to już sam musisz wybrać jak ci się kalkuluje cenowo, chociaż jak to często bywa ci co się sugerują wyłącznie ceną zazwyczaj zamiast oszczędzać przepłacają albo kupują szajs, a czasem wystarczy niewiele dołożyć i mieć towar pierwsza klasa :)

A koszelowski masz po ile ?

 

Osadkowski nie daleko ode mnie ma punkt sprzedaży, ale rzadko tam bywam i zawsze zero klienta. Dzisiaj zajrzałem po ile mocznik, akurat cena najlepsza w okolicy to kupie u nich. Zapytałem przy okazji o wapno bo troche mam kwaśne pole, takie mają na miejscu. Jakieś większe poszukiwania nie wchodzą w gre.szybko musiał bym rozsiać, bo za chwile nie wjade już w kukurydze. Jakbym 500 kg na ha wysiał to coś da i będzie to ekonomicznie uzasadnione? Podobno ludzie to teraz na buraki biorą bo po obfitych opadach beton się zrobił i nie chcą rosnąć. Ale co by miało to wapno pomóc burakom to nie wiem.

 

No tak od razu to nie pomorze bo rzadko które wapno granulowane rozkłada się krócej niż miesiąc , ale w perspektywie całego sezonu to może mieć to sens , o ile oczywiście ziemia była kwaśna . Myślę że liczą na poprawę mikroflory , w kwaśnej ziemi słabo się rozwija stąd gleba robi się jak skała a w glebie zasadowej humus jest mięciutki . Ale to wymaga trochę więcej czasu , nie wiem czy tak od razu będzie efekt .

Jak chcesz dać coś pod kukurydzę to lepiej żeby był to drobny granulat bo na pewno równomierniej się rozłoży ( gęściej) i da lepszy i szybszy efekt.

Więc sprawdź jak wyglądają granulki , jak są w miarę drobne takie 2-5mm a nie 1cm-2cm to myślę że to sens :)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

to z niemiec mam po 367 zł a koszelowskie po 430 zł 63 zł róźnicy, dużo i nie dużo.

 

Potrzebuję na 130 ha, lekkie gleby ok 5 ph, więc ilości cało samochodowe i to dużo.

 

Agronomie radź co wybrać i jeszcze ile dać jesienią przed siewem pod agregat aktywny.

 

Co by było gdzyby nie było takiego góru jakim jest AGRONOM?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

siali byśmy dolomit :P Rozumiem ze wapno tlenkowe, a moze byc to kreda podsuszana( wilgotnosc do 18%) z mielnika?

Edytowano przez matyziak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

700 tona!!! moim zdaniem drogo, ale slawek2209 wypowiesz się ile siałeś na ha i czy widać różnice, bo chce po żniwach pod rzepak siać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

siałem 1t na ha.jesli masz niski odczyn to za drogi interes.w działaniu oxyfertil jest dobry ale taką dawką to bardziej na utrzymanie ph.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam zamiar wsiać trawe, gleba jest dosc kwaśna. Czy jezeli rozsieje wapno i wsieję trawę to nie zaszkodzi ono tej trawie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to z niemiec mam po 367 zł a koszelowskie po 430 zł 63 zł róźnicy, dużo i nie dużo.

 

Potrzebuję na 130 ha, lekkie gleby ok 5 ph, więc ilości cało samochodowe i to dużo.

 

Agronomie radź co wybrać i jeszcze ile dać jesienią przed siewem pod agregat aktywny.

 

Co by było gdzyby nie było takiego góru jakim jest AGRONOM?????

 

Wyczuwam tu lekką ironie ze strony kolegi.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Agronomie sczypta ironii niz zaszkodzi, na moim poletku doświadczalnym gdzie poszło około 7-8 ton kredy z Mielnika/ha (pow 0,5ha) wysiew sierpień 2012 pH na dzień dzisiejszy w badanej warstwie 5 próbek z tej powierzchni głębokość 30 cm i co następuje.

 

pH wyjściowe czerwiec 2012 5 próbek pH3,9-4,3 zasiane pszenżyto Fredro , poprawna agrotechnika , termin wysiewu \kreda wysiana po orce głębokiej 25 cm kl IIIa , kredę roział mi kolega gyż zostało mu w \tytanie około 4 ton. Wymieszałem ja agregatem na gł. 0kołó 15cm. Co następuje - wczoraj odebrałem wyniki pobranych próbek 31 maj br. ph 5,5-6,5 dwie próbki 5,5 jedna 6 pozoistałe 6,5 .

Efekt namacalny pszenżyto rośnie jak szalone czasmi mam wrażenie że to uprawa ryżu :)) woda nie ma już gdzie wsiąkać. Dodam że kreda było dobrze wysuszona i dokładnie rozsiana, u brata była wilgotna i wysiew takiej kredy to masakra no i nierównomiernośc wysiewu i rozdrobnienia. Na końcu tego poletka przy rowie melioracyjnym jest omijak wysiewu (zakręt) to niestety rośliny niższe słabsze ech czyli ja nadzień dzisiejszy potrzebuję 250-300 ton x87zł :((

Jeśli kreda będzie dość sucha warto w to wejśc jeśli jak masło no cóż roboty w ........ efekt mizerny.

 

PS Macie może jakieś namiary na kogoś kto profesjonalnie robi wykopy drenarskie koipraką łańcuchową mam 28km do zrobienia takiego wykopu - dokupiłem toszkę ziemii :)) nie meliorowanej piękna ziemia 1,5 m wykop czysta glina :((

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że wysiałeś 4 tony w miarę suchej kredy mielnickiej na 0,5 hektara pszenicy .

Masz jakieś porównanie z poletkiem obok gdzie tej kredy nie rozsiałeś ?


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

to wapno od osadkowskiego i to co kolega eko energia pyta to chyba to samo jest. Tylko u osadkowskiego troche drożej za nie wołają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Broń z dużej a "boże" z małej ? Czyż by kolega nie był pacyfistą :)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Witajcie. Próba mojego poletka z kredą jakieś 4 t na 0,5 ha obok 40 ha pszenżyta- mojego, gdyż mam całe gospodarstwo praktycznie w jednej działce wiosą pH 4,3 po zasatosowaniu wapna granulowanego niestety(( koszty, i oprysku wapnem jak radził mi Agronom rośliny trochę odbiły z zatrucia glinem. Na dzień dzisiejszy pH 4,7 na 1 ha dałem 0,5 tony granuli . Wróciłem wczoraj póxnym wieczorem od brata - siano.... u niego po zastosowaniu 8 ton na ha kredy Mielnickiej pH na 25 ha podniosło się z 4,8 na 6,5-6,8 na glebach zlewnych z 4,na 6 z małym haczykiem.

 

Agronom jednak mozna podnieść pH kredą dość szybko i bezpiecznie w ubiegłum roku kreda była sucha idealnie się wysiewała , pomijając fakt że brat dostał pewną partię dość wilgotną bodajże 3 patelnie i to już nie jest bajka tylko trudny rozsiew i roboty full.

Mnie kreda na 1 ha po ostatecznej negocjacji wyniesie 680 zł dużo i mało patrząc jak załatwiłem kilkadziesiąt ha uprawy w tym roku raczej mało , uważam że przy zastosowaniu 4 t czystego \CaO na ha w postaci kredy 8t powinienem powoli przywrócić glebie poprzedni potencjał. Według moich obserwacji pH gleby kl. IIIa-b glina ilasta powinno wzrosnąc z 4,3 na 6,5 +-, przy koszcie około 700zł /ha 8 ton kredy,powinny zwrócić się w przyszłym roku jak Bóg da w żniwa.

 

Minus całej tej sprawy to niestety mozolny wysiew rozrzutnikiem , plus osczędność kosztów ja mam 8 ton kredy 4 t czystego CaO za 700 zł gdzie w innych przypadkach możemy za te pieniądze zakupić do 1,5 tony kredy granulowanej gdzie w przypadku interwencji a nie podtrzymania moja metoda jest kilkukrotnie tańsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj