wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kris7530    6

Panowie czy ktoś z was robił może eksperymenty z mieloną opoką,czy to ma sens pytam bo u mnie na niektórych polach jest tego trochę i ciekaw jestem czy warto się bawić w zbieranie i mielenie tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gucik131    28

Kolego a gzie tą kredę kupujesz? Jest ona sucha czy mokra, ile kosztuje z transportem do ciebie???

granulowana w bag-ach po 520 zł tona a jak cały samochód to po 500 zł tona. 1 tona ma podnieść Ph o 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaasz    2

300km w obie strony czy w jedna?

 

 

a w jakim rejonie Polski mieszkasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Jak czytam bajki że 1t granuli podnieszie pH o 1 to tak sobie myślę czy ten co to pisze uważa rolników za ostatnią ciemnotę !!! K...wa mać może i podniesie ale na 5 cm głębokości profilu glebowego..... Co innego podnieść pH na Madzie a inaczej na torfie.... . Aby nastąpiło wysycenie jonów musi być dostarczona odpowienia ilość Ca , i tak aby podnieść pH z 4,5 na 6,5 na glebie średniej mineralnej dawka czystego CaO powinna wynosić około 4-6 ton w zależności o klasy bonitacyjnej gleby , zawartości próchnicy , składu granulometrycznego itd..... Coś nie coś pamietam z mojej 5 cio letniej edukacji na SGGW w praktyce nie miałem do czynienia z kredą stąd pytania na forum jednak po wizytacjach na polach rolników gdzie była stosowana muszę wam powiedzieć efekt piorunujący. Granulat tak, zastosowałem interwencyjnie w tym roku zgodnie z propozycją Agronoma, dolistnie Ca także widzę że reanimowałem zboża. Nie ma cudownych nawozów użyźniaczy itp. gleba ma swój bilans a toną CaO 50% węglanem w granulacie to ja mogę utrzymać dotychczasowe pH ewentualnie niewiele podnieść przy intensywnej technologii uprawy gdzie dawki N oscylują w granicach 150>.

 

Robię badania z Tytanitem efekty są dość widoczne szczególnie na stanowiskach słabych nie wierzę w Ugmaxy itd, a także w magiczną moc wapna po 500zł za tonę tu jest czysta matematyka jednak reklama pr robią swoje.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Kolego Gucik mi nie chodzi o granulat, wydał bym majątek na porządne zwapnowanie (pH do 6 - 6,5 podnieść)

Tak sobie myślę że dam kredę raz aby szybciej zadziałała, a potem będę dawał wapno to co jest koło mnie (dolomit - niestety grubo mielony)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gucik131    28

jak dasz dolomit to twoje dzieci może będą mieć z niego pożytek:P daj kredę w tonie kredy masz ok 17 fosforu i ok 17 potasu czyli od sumy 500zł odejmij sobie jakieś 150 zł za to gdybyś musiał dać np polfoskę :P (bo tyle by mniej więcej te składniki kosztowały) a za 350 zł na ha nic lepszego nie zastosujesz. każdy robi jak uważa ja będę dawał kredę :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Ja też na kredę się zdecydowałem w ilości ok 4-5 t/ha na ścierń do wymieszania np talerzówką. A dolomit dać po orce przedsiewnej lub zimowej też w ilości 4 t/ha i niech pomału się rozkłada.

O tm P i K w kredzie nie słyszałem (jeszcze nie zaglądałem na skład kredy) To skoro 4t x 17kg wyjdzie po ok 68 kg PiK w czystym składniku :) (czyli jakieś średnio 250kg poliofoski = 500zł)

Tylko pytanie kiedy te składniki będą dostępne dla roslin??? Jeśli w tym roku to można by zrezygnować z polifoski lub dać ok 100kg dla podciągnięcia składników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

No faktycznie, jeśli kreda ma ten sam skład co ten granulat wapniaka z linka to niestety :( Czar prysną, ale i tak zastosuje krede

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

kreda naprawdę działa szybko, dawałem w tamtym roku po żniwach i jest efekt,

w tym roku zamówię również

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gucik131    28

szefo w tamtym roku sprzedał na jakieś 700ha nikt nie narzekał i w tym roku już są zamówienia, więc jest naprawdę ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o wap-mag to eksperyment przeprowadziłem tydzień temu .

Do 0,5 kg gleby o pH w roztworze wody dejonizowanej na poziomie 4,0 dodałem jedną granulkę wap-magu na drugi dzień pH wzrosło do 4,1 czyli potencjał znikomy.

Następnego dnia dodałem 10 gram granulek wap-magu do tego samego naczynia z glebą o pH 4,1 po tygodniu mieszania pH wzrosło do 5,8 i dalej już nie wzrasta mimo częstego mieszania .

Jak widać potencjał wap-magu w odkwaszaniu gleby jest znikomy .

Z moich obliczeń wynika że aby odkwasić hektar gleby o pH 4,0 wap-magiem do poziomu pH 5,8 potrzeba około 100 ton wap-magu.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

Witam

 

Jak się naczytałem wczoraj o wapnowaniu to aż mnie głowa rozbolała

 

I tu pytanie się rodzi gdzie kupic wapno w okolicy Lublina, może macie jakieś namiary na dostawców.

Mam lekkie gleby i raczej zakwaszone.

 

Z góry dziękuję za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"sako" w jabłonnej

przy zakupie całej wanny dają ci rozsiewacz rcw do rozsiania wapna

Edytowano przez PROXIMAMICHAL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

a może znacie jakąś firmę z okolic przasnysza, ciechanowa która wypożycza rcw przy zakupie wapna?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

"sako" w jabłonnej

przy zakupie całej wanny dają ci rozsiewacz rcw do rozsiania wapna

tylko trzeba zapisac sie w kolejke i nie musi byc cala wanna.na placu bierzesz ile potrzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Witam,

Musze powiedziec, ze czym dłuzej sie zagłebiam w temat, tym mam wiekszy mentlik w głowie. Mam do odkwaszenia kawałek ziemi kl 2-3, bo zbadaniu ph( ph metrem za 50zł z ogrodniczego) wyszło ze gleba ma oczyn od 5-5.5( zamierzam jeszcze wysłac próbki do badania). Teraz pytanie w jakiej formie zastoswac wapno, i czy przed orką, czy później. Jezeli miałbym zastosowac je na zaorana glebę, to kiedy posiac P i K?

 

P.S obecnie rosnie tam facelia, która ma sie niezbyt dobrze z powodu zbyt duzej wilgotnosci. Jesienia chciałbym posiac rzepak, i zalezy mi na szybkim odkwaszeniu gleby. Zastanawiam sie nad zastosowaniem kredy z Mielnika.

Edytowano przez matyziak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel21990    0

Forumowiczu matyziak widzę z moich stron :) Ta kreda z Mielnika tak łatwo się nie sieje, kumpel ją miał i sporo wody w niej jest. Masz te pole po sadzie tak? bo jeśli tak to może drenki są pozapychane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Tak dokładnie:) problem z drenacją, a raczej z jej dziwnym przebiegiem, gdyż jest tam studzienka z której nie ma odpływu. jest w jednym miejscu, 20 ar jest nie zaorane w ogule, ale jak obeschnie to rozwiąże ten problem przekopując rów:). A skąd dokładnie jesteś?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EKO-ENERGIA    9

Czy kupowaliście z firmy Wapno-Nawozowe.pl

kredę granulowaną???

 

Co o niej saądzicie, szczególnie zależy mi na opini Agronoma.Porzebuję podnieść o 1 do 1,5 PH, czy tym dam radę i w jakiej ilośći użyć.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PETECNC355    3

Ja mam pytanie. Mam 1ha pola V i VI klasy na którym jest tragedia. Po zasianiu mieszanki wychodzi sam owies i w dodatku kiepski (jedynie w zeszłym roku sypał porządnie bo ok. 2,5-3t a w gorszych latach to w granicach 2t a może mniej). Jestem pewien, że ziemia przykwaszona i chciałbym to pole potraktować wapnem granulowanym (dlatego, że do pylistego nie mam sprzętu ani możliwości wypożyczenia czy wynajmu). Jakie wapno kupić (z pewnością nie wap-mag). Myślałem o ecogran. Ile tego wapna kupić na ten hektar ? Ile go wysiać ? Liczę na pomoc :)

Edytowano przez PETECNC355

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy kupowaliście z firmy Wapno-Nawozowe.pl

kredę granulowaną???

 

Co o niej saądzicie, szczególnie zależy mi na opini Agronoma.Porzebuję podnieść o 1 do 1,5 PH, czy tym dam radę i w jakiej ilośći użyć.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź

 

Co do tej kredy to nie pomogę bo na stronie nie ma informacji kto jest jej producentem . A to jest dość istotna informacja. Może jak byś się kolego dowiedział kto produkuje ten towar to bym mógł powiedzieć czy warto . Odmiana 06a wskazuje że producentem jest któraś z firm produkujących granulat z kredy jeziornej lub piszącej . Może KZK lub OMG , na zdjęciu jednak widać granulat który przypomina importowany niemiecki . Ciężko wyczuć :)

 

Ja mam pytanie. Mam 1ha pola V i VI klasy na którym jest tragedia. Po zasianiu mieszanki wychodzi sam owies i w dodatku kiepski (jedynie w zeszłym roku sypał porządnie bo ok. 2,5-3t a w gorszych latach to w granicach 2t a może mniej). Jestem pewien, że ziemia przykwaszona i chciałbym to pole potraktować wapnem granulowanym (dlatego, że do pylistego nie mam sprzętu ani możliwości wypożyczenia czy wynajmu). Jakie wapno kupić (z pewnością nie wap-mag). Myślałem o ecogran. Ile tego wapna kupić na ten hektar ? Ile go wysiać ? Liczę na pomoc :)

Jak gleba mocno zakwaszona to przydało by się około tony na hektar tego Ekogranu . Grunt żeby rozsiać po wierzchu a nie pod orkę . Możesz takie wapno też wysiać pogłównie w czasie wzrostu. Nawet jeżeli jest już za późno na ten plon , to następnym razem efekt będzie a teraz możesz obserwować na roślinności gdzie gleba wymaga najwięcej wapna i wyrównać pole.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PETECNC355    3

A czy nie szkodzi, że jest to słaba i lekka ziemia, czy nie ma wpływu to na działanie ecogranu ? Czy mógłbym rozsiać np. na jesień przed siewem żyta ozimego 500kg i na następny rok pod owies drugi raz 500kg, żeby trochę koszta rozłożyć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj