wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

krowka62    22

Co sądzisz AgronomKujawy o Physiomaxie z Timaca pod zboża ozime zastosowane w dawce 300 kg na jesień jako jedyne nawozenie na glebe o wysokiej zawartości fosforu. A na wiosnę pózniej tylko potas?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym już kiedyś . Uważam że cena tego nawozu niestety jest zbyt wysoka do jakości , więc zakup to zupełne szaleństwo :)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krowka62    22

Czyli zasadniczo jakość i efekt działania jest zadawalająca ale niestety nie pokrywająca poniesionych kosztów lub równa poniesieniomu kosztowi. Timac zachwala że oprócz stricto wapna kóre sie tam znajduje jest tzw. biostymulacja która ma uwolnić fosfor niedostępny do roślin. Tak ten nawóz przedstawiciel zachwala. Czy tutaj może tkwi wysoka cena tego nawozu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

według mnie timac ogólnie przedfstawiciel timac na nasz rejon to bajkopisarz :) Wszytstko od nich to perpetum mobile ale i cena tez wywalona w kosmos. Do mnie juz nie przyjezdza :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

heh, :) każde inne wapno robi to samo co timac , nawet wapno z cukrowni za złotówkę uaktywnia jony pierwiastków które normalnie w kwaśnej glebie łączą się z kwasami .

Tak że jest to jak najbardziej prawda ale niestety niedopowiedziana .

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Ostatnie chciałem zrobić pomiar pH. Wiec wziąłem kwasomierz i płyn Helliga i poszedłem na moje najgorsze pole.

Pierwszy pomiar, wziąłem próbkę ziemi nalałem płyn. Odczekałem chwilę. Płyn taki jak był wlewany (zielonej barwy) nie zmienił barwy. Żadnej reakcji.

Wiec zrobiłem drugi pomiar na lepszej ziemi- to samo. Trzeci pomiar to samo. Poszedłem na tzw skarpę, przez 20 lat nie wapniowane (kompletny piach). Zero reakcji. Zdegustowany wróciłem do dom i tym razem zrobiłem ostatnia próbę.

Do płyny nalałem octu. Pięknie zmienił barwę na czerwoną. Moim zdaniem poprawnie zareagował.

Koledzy czy źle robiłem pomiar???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dobrze, tyle ze płyn ci się przeterminował:)

A tak serio to płyn heliga to dobre dla działkowców, prawdziwy pH metr to musi mieć możliwość kalibracji , pomiary robisz w roztworze wody destylowanej.

polecam , niezła zabawa .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

Pisałem o tym już kiedyś . Uważam że cena tego nawozu niestety jest zbyt wysoka do jakości , więc zakup to zupełne szaleństwo :)

 

Ich znam, chodziło mi raczej o kontakt bezpośrednio w kamieniołomie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Witam. Czytam wasze posty od jakiegoś czasu i skuszam się do tej kredy wapiennej.

Od niedawna (3-4 lata) zacząłem z sąsiadem wapnować, niestety dajemy wapno węglanowo-magnezowe z dolomitu. Niestety - bo magnez się podniósł sporo ale pH niewiele drgnęło, jest to dolomit z "żelatowej" (pobliska kopalnia w małoposce). Problem jaki widzę w tym wapnie to GRANULACJA, zdarzają się spore kamyczki.

Mam pytanie odnośnie kredy - jest to wapno węglanowe? (czyli nie agresywnie działające?), zalecacie dać 3t na ścierń a następnie 2t przed sianiem (jeśli dobrze zrozumiałem razem 5t/ha)

Jeszcze jedno - z której firmy, kopalni będzie cenowo przyzwoicie wychodzić (jakieś konkretne sugestie mile widziane) Dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lepiej spróbuj granulatu pod agregat , zaoszczędzisz kasy a efekt będzie taki sam jak po 5 tonach wapna pylistego danego w orkę :)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Do granulatu to jednak nie dojrzałem, w tym roku spróbuje kredy, wcześniej myślałem nad tlenkowym, ale mam miejscami lżejsze gleby i tlenkowe nie wskazane. A przy kredzie 3t/ha to na 8-9 ha patelnia starczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

lepiej spróbuj granulatu pod agregat , zaoszczędzisz kasy a efekt będzie taki sam jak po 5 tonach wapna pylistego danego w orkę :)

Wapno granulowane zawsze jest droższe od pylistego. Przestań wreszcie głosić herezje że 0,5t wapna granulowanego wystarczy, bo może wystarczy pod warunkiem że da się taka dawkę co rok. Kilka ton wapna pylistego i ma się spokój na kilka lat. Do tego mieszanie kredy z nawozami NPK to nic tylko "pogratulować pomysłu".


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ukasz52    17

popieram milanreal ludzie czytaja i nic nie wiedza polecam posłodzić 2 szklanki herbaty, jedną 2 kostkami i drugą pięciokrotnością wagi kostek cukrem pudrem i zobaczycie która słodsza.. tak jak z kreda granulowana i pylistą .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Panowie dzwoniłem dzisiaj do Mielnika kreda z transportem do mnie 250 ton 22 tys zł 100km....

 

Mój znajomy który od wielu lat (ma swoje patelnie) sieje rzepak i pszenicę na cięzkiej glebie stosuje tylko kredę. Uporczywy rozsiew ale cóż, pokazał mi pole gdzie przed dwoma laty kupił je i pH nie przekraczało 4,0 dzisiaj jest tam piękny rzepak PH pow 6 zastosował tam w 2011 roku 8,5 tony tej kredy efekt jest.

 

Wnioski na mojej glebie średnia i cięzka trzeba by wysiać około 5t czystego CaO aby dość w okolice ph +- 6. niestety rozsiew mozolny jednak kilkadziesiąt rozrzutników Tytan - wynajmę za część słomy z pola i sąsiad mi to wszystko rozwiezie.

 

Każdy z kim rozmawiałem sieje kredę na zaorane pole miesza agregatem - uprawowo siewny i siew.

 

Efekty namacalne jedynie udręka z rozsianiem. Ja kupowaem granulowaną kredę po 289zł/t w celu reanimacji pola , wałściwe odkwaszanie we wrześniu po 8t na ha koszt o połowę mniejszy niż wapna tlenkowego przeliczając na CaO. Firma która dostarcza tę kredę wożi tylko jak jest sucha , czyli nie wożą masełka :))

 

Tak więc myślenie wielotorowe co lepsze wybór ceny i wynków na polu trzeba to wypośrodkować krdea suszona 177zł , kopalna sucha 89zł 47-55% CaO.

Przewapnowanie w tym przypadku nie grozi ale jak czytam o wapnie po 400zł za tonę hm.......

 

Językiem wielu nauk jest matematyka ....... nie ma cudownych nawozów wapniowych , UgMaxów itp... nie ma.....

 

Co myslicie o tej kredzie jeziornej , jest przesiana z krzemieni naelzy ją przykryć i może czekać pod okryciem foliowym do czasu wysiewu bez niepotrzebnego stresu w sezonie.

 

Pozdr....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś nie ma wyobraźni tak jak kolega Milanreal1 to nic nie pomaga nawet argumentacja wielotorowa.

Ja dziele się wiedzą którą zdobyłem w wyniku doświadczeń , a moje doświadczenia były proste , badanie pH przed wapnowaniem granulatem i po wapnowaniu . Więc to czy ty w to wierzysz czy nie to nikogo nie powinno interesować . Każdy wieży w to co mu się podoba. Ja robiłem eksperymenty i mam dowody że 500kg granulatu zastosowanego umiejętnie odkwasza glebę z pH 4,0-4,5 do pH 6,5- 7,0 . Ty to możesz co najwyżej zrobić taki sam eksperyment, jak ci wyjdzie inaczej to wtedy napisz że Agronom Ekspert się mylił albo ściemniał , a to czy ty w to wierzysz to niestety nie jest w żaden sposób podważalne i miarodajne.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem szanse obesrwować działanie wap-mag, wapna kornickiego granulowane i grade. Szczerze rzecz ujmując szajs jakich mało. Stosowane przez 3 lata ani razu ph nie podniosło, w tamtym roku dopiero wapno węglanowo magnezowe, dopiero podniosło ph. Najgorsze jest to że niektórzy u mnie w domu wierzą w takie produkty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jeżeli ktoś nie ma wyobraźni tak jak kolega Milanreal1 to nic nie pomaga nawet argumentacja wielotorowa.

Ja dziele się wiedzą którą zdobyłem w wyniku doświadczeń , a moje doświadczenia były proste , badanie pH przed wapnowaniem granulatem i po wapnowaniu . Więc to czy ty w to wierzysz czy nie to nikogo nie powinno interesować . Każdy wieży w to co mu się podoba. Ja robiłem eksperymenty i mam dowody że 500kg granulatu zastosowanego umiejętnie odkwasza glebę z pH 4,0-4,5 do pH 6,5- 7,0 . Ty to możesz co najwyżej zrobić taki sam eksperyment, jak ci wyjdzie inaczej to wtedy napisz że Agronom Ekspert się mylił albo ściemniał , a to czy ty w to wierzysz to niestety nie jest w żaden sposób podważalne i miarodajne.

Może się zdziwisz ale w tym roku spróbowałem. Cudów nie oczekuje, 250zł wydałem z które można mieć prawie 3 tony dobrego wapna węglanowego.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a moze ktos mi powiedziec cos o wapnie dolomitowym?? :huh: i czy 100 zł za tone to dobra cena

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Wapno dolomitowe które kupowałem http://www.zelatowa.com.pl/ niby dobre (wożą go dużo w okolice wrocławia) ale jeden problem GRANULACJA. Ja kupowałem po 30 z hakiem za tonę a od przywozu gościu koło mnie brał 200zł za 18t (przywoził mi jak wracał do domu) Więc jak masz daleko to transport stanowi większą część kosztów. Teraz chce spróbować czegoś innego - oby lepszego.

Kolego MINERAL1 a które wapno byś polecił, chodzi mi konkretne namiary. Co sądzisz o kredzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lambogrand    52

Co sadzicie o wapnie z gorazdzy a konkretnie o wapnie nawozowym niezawierającym magnezu z przerobu skał wapiennych węglan 50% luz 45 zl/tona da sie tym podniesc ph wiele firm w okolicy to wozi co myslisz o tym agonom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353

Ja robiłem eksperymenty i mam dowody że 500kg granulatu zastosowanego umiejętnie odkwasza glebę z pH 4,0-4,5 do pH 6,5- 7,0 .

co masz na mysli w slowie umiejetnie? umiejetnie tzn jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Wydaje mi się że chodzi mu o nie głębokie wymieszanie z glebą - dlatego zastosowanie po orce czy nawet tuż przed siewem.

W to że pH zmieni się nawet do 6,5 to mogę uwierzyć, ale w wierzchniej warstwie, powiedzmy do 5cm, po wymieszaniu tego z warstwą 35cm (zaoranie) pH niewiele może podskoczyć.

Gdyby chciał odkwasić powiedzmy na głębokość 40cm to musiał by tego granulatu użyć tyle co i wapna - natury nie przeskoczy. Takie jest moje zdanie.

Dlatego pytam o dobrze i szybko działające wapno (najlepiej wypróbowane) w przyzwoitej cenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę że wasze myślenie o wapnie w granulkach jako o wapnie zwykłym jest nadal mocno zacofane. Te dwa rodzaje wapna są zupełnie nie tożsame. Innymi słowy to zupełnie co innego.

Tu chodzi o efekt jaki daje granulacja i metoda dostarczania substancji glebie właśnie poprzez równomierne rozsiewanie i powolne uwalnianie jonów z powierzchni w głąb gleby. Prosty test który wykonałem ostatnio utwierdził mnie w przekonaniu że mam absolutną rację . Do 1kg gleby o pH 4,2 dodałem w warunkach laboratoryjnych jedną granulkę wapna (producent POLCALC) o wadze około 100mg ( około 100-150 granulek na gram) i po zamieszaniu w roztworze wody destylowanej zmierzyłem ponownie pH gleby . Wyszło po około 10 minutach pH w granicach 7 .

Ten test pokazuje że potencjał takiego nawozu jest olbrzymi , jedynym problemem jest tu fakt że na polu mieszanie nie odbywa się łyżką w garnku tylko musi nastąpić samoistnie wraz z wodą opadową .

Dlatego granulat który jest w miarę drobny , ale nie za drobny , który będzie leżał przez cały okres wegetacji roślin i po każdym deszczu spełniał rolę "naturalnego oprysku " może w małej dawce odkwasić nawet cały humus .

Natomiast zmieszanie go z glebą pod orkę spowoduje brak tego efektu grawitacyjnego przenikania jonów do humusu i sprawi że tylko niewielka ilość granulek spełni swoją rolę.

Myślę że każdy kto ma trochę wyobraźni jest w stanie uzmysłowić sobie tą różnicę.

To samo dotyczy innych nawozów granulowanych , metoda ma tu kluczowe znaczenie, przecież nikt nie daje saletrzaka pod orkę ??


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj