wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

seremiak    1

A jakisz to błąd w metodyce ci się wkradł?? dolomit za mocno podziałał??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, granulat trzeba traktować jak inny granulat wtedy to ma sens. :)

Co do eksperymentu to teraz robię inne eksperymenty które nieco szybciej wyjaśnią mi skuteczność niektórych nawozów w temacie odkwaszania gleby. Ale o tym napiszę jak będę miał czas je dokończyć . na pewno sie nimi z wami podzielę .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Witajcie .. Pisząc o nie stosowaniu wapna i nawozów NPK mam na mysli ten sam termin i agresywne wapno tlenkowe. Po 4-5 tygodniach mozna zastosować NPK po wapnowaniu jednak pytanie w jakim celu jeśli wapnując a szczególnie tak agresywnie uwalniamy częśc uwstecznionych składników pokarmowych w kompleksie glebowym. Miałem na mysli dośc agresywne odkwaszenie pola i wybicie na krzywej z pH 4,xx na 5,xx.

 

W normalnej procedurze Agronom bardzo trafnie opisał w swoich postach stosowanie nawozów wapniowych weglanowych kredy gran itp...

 

Agronom może coś na temat zastosowania agresywnego wapna tlenkowego, disiaj byłem na polu rzepaku gdzie zastosowano kredę mielnicką mokrą 16% wody , ostatnie cztery lata po 5-6t na hektar rozrzutnikiem do obornika Tytan.

Druga połowa pola wapno tlenkowe 1,5-2 t na ha 60% CaO. w latach 2010,2011,2012 pH z 4,6 na 6,2-6,6 w obydwu przypadkach.

 

Rzepak na poowie gdzie stosowano kredę jest o dziwo ładniejszy lepiej rozkrzewiony pH na tym samym poziomie 4 krotne zastosowanie tytanitu z poletkiem kontrolnym ( jest róznica).

 

Szukam namacalnych dowodów na róznicę w strukturze, rozluźnieniu pomiedzy zastosowaniem Tlenku a Węglanu kredy.

Ja zastosowałem po 600kg wapna granulowanego w ubiegłym tygodniu pogownie na grenado, opryskałem tak jak agronom zaproponował , dzisiaj na jwdnym przejeździe 1 ha pozostawionym jako kontrolka już widać różnicę efekt zatrucia glinem jakby ustapił i dzieki ci za za to chłopie stosowałem 150 N na ha i wystarczyło kilka lat odpuścić wapnowanie dla wyrównania pH aby teraz nie spać spokojnie gdyż w moim przypadku podnieść pH na glinie o 1,5 to nie lada wyzwanie i ryzyko i muszę temu sprostać.Co do wapna granulowanego Agonom ma rację niby drogie jednak nie do końca - równomiernośc rozsiewu i powolne systematyczne działanie ale to na uzupełnienie i ratunek. Jako głowne wapnowanie raczej za drogie i bez sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Agronom ma zawsze dobre intencje :) czasem brak mu praktyki ale cóż -człowiek uczy się całe życie .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ukasz52    17

Znajomy kupił granulowana krede niedosc ze 3x drozsza od pylistej to jeszcze część sie rozpadła ale kto bogatemu zabroni...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

@Ukasz52

Kolego jaką kredę granulowaną (jakiej firmy)?? Co rozumiesz że "cześć się rozpadła"??? Pisz konkretnie a nie że gdzieś tam słyszałeś ze znajomy znajomego etc.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ukasz52    17

Nie znajomy znajomego lecz kolega mieszkajacy 1km dalej kupił krede w granulach przyszła na wiosne zima i część sie rozsypało w bb siewnik przytykało trzeba było rozsiewac kosem , wyraziłem jedynie swoje zdanie a konkretnie to polecam czytac ze zrozumieniem zreszta zawsze czesc grupy wybiera droge na skróty stad mamy na rynku różne użyźniacze kieszeni jak kogos stac niech bierze ja wole wypróbować na małym poletku i z moich doswiadczen 95% to w najlepszym wypadku naciąganie wyników.. jak ktos nie ma czasu zwapnowac porządnie na jesien niech lepiej przesieje poplonem ze 2 razy i jeden sezon poświęci na doprowadzenie pola do przyzwoitego stanu a nie sieje jeczmien na ph 4 i ratunku czym mozna ratowac..ani plonu a roboty mase a próbka bodajże 15 zł co polecam a jak ktos ma za dużo pieniazków to mozna na tace pewnie bardeziej pomoże niz wynalazki na których zarobiło po drodze kilka cwaniaków... pozdrawiam rozsądnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
Napisano (edytowany)

Witam,

nie wiem czy widzieliście badania wykonane w IUNG w Puławach w ubiegłym roku.

Obecnie niektórzy producenci wapna trąbią ile to ich wapno ma reaktywności i że im więcej tym lepiej.

W badaniach w IUNG chodziło własnie o porównanie działania 10 różnych rodzajów wapna o różnej reaktywności.

Badania polegały na tym że do próbek kwasnej gleby dodano wapno tak żeby w kazdej próbce było tyle samo czystego składnika czyli CaO.

Glebe co jakis czas mieszano a potem badano jak sie zmienia pH po 1 miesiącu i po 6 miesiącach.

Największą reaktywność z badanych miał mielony węglan (mączka wpaienna) i kreda granulowana, konkretnie to był chyba wapniak kornicki.

Jako próbka kontrolna było użyte wapno tlenkowe 60% (czyli faktycznie mieszanka wapna tlenkowego i węglanowego).

Poza kredą granulowaną i mączką był tez pył dolomitowy (chyba własnie ten Radkowit Premium), kreda jeziorna, margiel, wapno defekacyjne i dolomit granulowany z importu.

A teraz wnioski: obecnie funkcjonuje mit ze wapno tlenkowe działa najszybciej, kreda na drugim miejscu a wapna węglanowe najwolniej.

Fakty: po 1 miesiącu pH najszybciej podnosiły:

miejsce 1: mączka wapienna (czyli mielona skała)

miejsce 2: margiel i wapno defekacyjne

miejsce 3: dolomit pylisty

najwolniej ph wzrosło :

miejsce 9: wapniak kornicki

mijsce 10: dolomit granulowany z importu

 

po 6 miesiącach:

najwyższe pH: mączka wapienna, wapno defekacyjne i dolomit pylisty

najniższe pH: węglan wapnia, dolomit granulowany, kreda granulowana

 

Proszę państwa - mit obalony!!

Najszybciej w badaniach pH podnosiła w każdym przypadku mączka wapienna (czyli skała zmielona na młynie).

Wapna granulowane działają najwolniej, coś ta granulacja jednak psuje.

Reaktywność reaktywnością a o szybkości działania wapna decyduje jego rozdrobnienie. Mączka wapienna czy dolomitowa działa błyskawicznie. Kreda tez jest bardzo dobra ale tylko pod warunkiem, że nie jest zgranulowana.

Edytowano przez mariuszzz
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
Napisano (edytowany)

Witam,

sprawdziłem odległości w google.maps. Z Bełchatowa do Kłodawy jest 116 km, z kopalni Kujawy w Wapiennie masz 111 km. Do tych producentów masz najbliżej czyli powinno być najtaniej. W Bełchatowie masz krede:

http://www.kwbbelcha...zy-i-preparaty/

tak jak piszesz będzie mokre, norma podaje zawartość do 30% wody i ok 30 czystego składnika CaO.

Z Kujaw będzie zwykłe wapno węglanowe 50% CaO chyba.

Edytowano przez mariuszzz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to bardzo ciekawe , a masz link albo informacje gdzie znaleźć te badania ?

pozdro


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok ale jest po tym jakiś ślad w internecie albo jakaś publikacja naukowa bo nic nie mogę na ten temat znaleźć?


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

jak bys podał link do publikacji było by wszystkim łatwiej.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Oczywiste jest że czym drobniej zmielona kreda tym podziała szybciej stąd oglądamy ją pod mikroskopem elektronowym. Ja od ponad dwóch tygodni w wolonej chwili zaglądam do gospodarzy gdzie były prowadzone doświadczenia (PRACE MGR), z róznymi rodzajami wapna rolniczego. Skłaniam się jak zawsze ku tlenkowi na gleby śre3dnie i cięzkie , ale jak widzę efekty po kredzie to aż chce się patrzeć jak na tym polu rzepak rośnie, tylko jak ją rozsiać? Zaproponowali mi przywóz cysterną 24-25t 110 zł netto plus koszt transporu 1400zł . W bezwietrzną noc i to tyle taki mam pomysł , wapno tlenkowe to też prazony dolomit jednak te drobniej zmielone kosztują dość dużo i jakiś tam efekt na polu widać.

Dzisiaj po obchodzie mojego poletka 38 ha od strony sadu gdzie wysiałem 11 lat temu na 4 ha 50 ton wapna dolomitowego widać jakąś tam różnicę jednak niewielką z pozostałą resztą ,,zakwaszonego pola" tu 4,9-5,1 na pozostałych do 4,5 max :((.

Jeszcze raz dziękuję Agronomowi za pomysł dolistnego podania Ca w dośc przysfajalnej formie i tanio. Po granulacie ani śladu pięknie się rozpuścił i poszedł w profil glebowy. Jako odwiecznmy wyznawca tlenków co raz bardziej skłaniam się ku dobrej kredzie mozna dać więcej bez ryzyka.

Tylko jak to kurde rozsiać ten pył by nie zasilić pól sąsiadów

 

Wiesz Agronom rozmawiałem z gościem który proponuje aby przy dość silnym zakwaszeniu zastosować kredę w ilości 4-5 t/ha na orkę agregat i siew. Pisałem poprzednio byłem na takim polu rzepaku po kredzie ładniejszy rzepak n iż po tlenku.

 

Granulat musi się rozsypać po uderzeniu w łopatki talerza wysiewającego jednak może 10-15% zostaje rozdrobnione reszta się trzyma ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a co to za granulat rozsiałeś jak można wiedzieć ?


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Kreda granulowana od producenta o którym wczesniej pisałem, produkuje dobrej jakości krede Pastewną.Dość małe te granule jednak pieknie sie rozsypały po polu , glebie pozostały tylko gdzie niegdzie białe plamki jak po saletrzaku, 53%......

 

Masz jakiś pomysł abym rozsiał po zniwach tę kredę pylistą z jak najmniejsza stratą wysypuje się najmniejsza dziurką , drobniejsza od maki pozostał mi jeden big , producent zaproponował dowóz cysterną i co RCW jak zwieje wiatr nie chce mysleć co będzie .....

 

3 tony w humus i około 2 t po orce siewnej co o tym myslisz czy to racjonalne , na glinkę IIIa i IIIB?

powinno mi to daać około 2,5 t CaO wiecej nie mam odwagi dawać .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli co Minerał z Trębaczewa ? Bo już się pogubiłem.

 

Co do kredy pylistej to rozsiewanie jej to dramat , czy wieje czy nie wieje to i tak połowa idzie w powietrze. Żeby się to dawało dobrze rozsiewać to trzeba by było za rozsiewaczem zamontować opryskiwacz dodatkowo i pryskać żeby to co się unosi opadło z wodą. Myślę że taki wynalazek by się sprawdził :) Żaden inny sposób nie przychodzi mi do głowy .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

znajdz rozsiewacz wapna amazone z belka jak w opryskiwaczu + specjalne kotary z plandeki i rozsiejesz wszystko bez strat i kombinacji. NIe masz doistepu do kredy jeziornej z jeej rozsiewaniem nie ma takiego problemu.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Tak Minerał według mnie robią przyzwoity towar :))

 

Dzwoniłtakże do mnie gośc o Wapna tlenkowego tylko coś za duzo odmoian mają w Tej trzuskawicy 0,2 i 0,3 60% i 70% hm...... Agronom z ta belką herbicydowa z tyłu to dobry pomysł . Ale czy widzisz w moim przypadku jakieś inne doś tanie wyjście w humus tlenek przedsiewnie kreda ja mam rozdwojenie jaźni i to tak jest jak przez 10 lat tylko exploatacja pola pH przy wysokim nawożeniu azotowym to co 2 lata powinno się badać. Przypomina sie mi mój prof z chemii rolnej ech nauka poszła w las ale nic .

 

Co ty bys zrobił na miom miejscu 35 ha do zwapnowania pH do 4,5 glina III i trochę IV kl w tobie nadzieja , ci co wozą mokrakredę jeziorną już chca mi ja przywozić 55 netto i mówia 10 t ha a ja co bankomat jestem.

Agronom to jak ty byś uporał się z takim problemem ja mam zagwozdkę i finansowa i techniczną ,

 

Biały a masz pomysłgdzie taki rozsiewacz mozna wykombinować , widzę że 68km nas dzieli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

czego az 10t na ha kredy? ja dawałęm po 4 t z milnika i efekt jest płciłęm po 90 brutto za tone. To ma 40-50% cao. Nie wiem czy ktos w okolicy ma taki ale wiem ze takie sa dostepne :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

I mnie proponują Kredę z mielnika jak się trafi jest sucha a jak nie to przywożą masło..... 55zł plus 800 transport od patelni , wolałbym jednak zaplacic ponad 100 zł za pulista tylko to rozsianie.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

mi przywozili 4 patelnie 2 lata temu to nie było to masło :) pierwsza byłą bardzo fajna pónij popadało wiec juz była troszke mokrzejsza ale ogólnie łądnie sie to rozsiało i nie mazało sie nie pamietam ale oni maja jakies tam wytyczne ze powyzej pewnej wilgotnosci nie woża.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

siałęm cynkometem ale znajomy siał rcw tylko wtedy lepszy jest bez drabinki w srodku bo sie zawiesza


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    209

a czy ma ktoś jakieś namiary na kamieniołomy w okolicach Horyńca Zdroju dokładnie chyba chodzi o miejscowość Stare Brusno?

Bo ponoć można tam kupić wapno węglanowe odmiany 04, a to było by najbliżej mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj