wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

kissmy...    67

zastanawiam się co teraz robić, pod kukurydzę chciałem rozsiać po tonie kredy, ale teraz będzie to prawie nałożone z aplikacją azotu (max 2 tygodnie różnicy), rozrzucę wapno + sól potasowa płytko to wymieszam i przed samym siewem wykonam jeszcze jedną uprawkę (12-15cm) a cały fosforan amonu zaaplikuję podsiewaczem czy w związku z takim rozkładem terminów zaniechać wapnowania czy też z fosforem nic się nie stanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja ostatnio dusłyszałem że ktoś daje w podsiewacz kredę granulowaną i fosforan amonu. Gdy na mojej twarzy pojawił się uśmiech on zdziwiony zapytał o co mi chodzi. Odparłem iż jest to co najmniej niepoprawne, wtedy on powiedział że się na tym nie zna, ale QQ i tak mu rośnie rewelacyjnie i nic nie będzie zmieniał. A QQ faktycznie ma ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Moze jego gleba nie wymaga wapnowania, a te wapno i fosfor które zaaplikował podziała później.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2060

Każda gleba zawiera pokarm przydatny roślinom, jednak gdy podłoże jest zbyt kwaśne lub zasadowe, składniki odżywcze mogą być dla roślin niedostępne. Kwasowość lub zasadowość gleby określa się terminem pH. Większość gleb plasuje się między 4 pH (kwaśna), a 8 pH (zasadowa). Zanim więc wysiejemy lub posadzimy rośliny, warto zbadać pH ziemi w ogródku, by roślinom odpowiednio dobrać stanowisko. Test pH łatwo przeprowadzić przy pomocy prostego zestawu, dostępnego w każdym sklepie ogrodniczym.

Aby zwiększyć zasadowość gleby o 1 pH, należy dostarczyć 300 g wapna gaszonego na 1 m kw. gleby (jesienią). Można stosować również nawozy wapniowo-magnezowe lub mieloną kredę. Aby zwiększyć kwasowość gleby o 1 pH, należy dodać 70 g siarczanu amonu na 1 m kw. gleby (efekt wystąpi po 2 miesiącach). Podłoże można również zakwaszać torfem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

@nie, czyli wychodzi ze trzeba na ha 3t wapna gaszonego zeby zwiekszyc pH o 1. Czyli np 6t kredy 50%. Dlaczego akurat wapna gaszonego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

A z tej kopalni Morawica brałeś moze, gdzie bedzie taniej?

 

brałem ostatnio z morawicy to cos ok 25 zl brutto mi wyszla tona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co to za wapno było z Morawicy ? Przypadkiem nie Kompleksor ?


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2060

stosował ktoś wapno z dalgety? jakieś spostrzeżenia? słyszałem ,że bardzo szybko działa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pytanie ile kosztuje ? Bo produkt parametry ma raczej dobre .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Z Dalgety ja stosowałem i jest tańsze niż Nord calc i bardzo dobre, polecam, i ja też będę w tym roku chyba je stosował.

Będzie kosztowało około 100 zł na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2060

kolega wlasnie brał i płacił 100 z transportem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ale już z lipcowo-sierpniowym terminem dostawy kosztuje tyle co nordkalk, parametry 53% CaO i 90% reaktywność mają zbliżone, pytanie brzmi jakie są frakcje i wilgotność

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Jak przywozili mi w sierpniu to suche i sypało się super, wyglądało jak piasek na plaży. Bardzo drobne, ideał. Byłem bardzo zadowolony.

Jak brałem na wiosnę i siałem po żniwach to już był minimalny problem. Jednak mokre to już nie tak super i nie tak ładnie się rozsiewało, i tak jakby się rozpuszczało,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

ostatnio posialem wapno polecone przez znajeomego. Kredowe granulowane w cenie 490 zł za tone. wsypalem go okolo 400 kg na 0,5ha. Zobaczymy jakie beda efekty. Warte to jest tej kasy czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie bardzo warte aż 490 zł. O ile wapno granulowane jest drogie to Twoje było nadzwyczaj drogie. Sprzedający niezłą marżę naliczył. Ja także wysiałem wapno, kredowe pyliste praktycznie zero wilgotności w dawce 2t/ha. Zadyma jak nic, dobrze że prąd powietrza szedł w inną stronę niż zabudowania, bo chyba bym musiał do kosztu zakupu i rozwiezienia wapna doliczyć koszt mycia okien ludziom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

ja mysle ze i tak najekonomiczniej jest kupwac krede w postaci surowej (Mielnik) wiadomo trzeba odjac wode, trudnosci z wysiewem ale tak jak u mnie około 90zł/t to nie 500zł :). Wody około 15-20% A reaktywnosc super. Po roku nie ma sladu po wapnie po wyoraniu , a jednak weglan mielony ze skały lezy sobie ten grysik może kiedys sie rozłozy :) Na jesienei bede robiłbadnia porównawcze bo stosowąłem kredy surowa 4t i weglan milony z koplani Bukowa i Morawica po 5t. ciekawy jestem efektów. NA jednej z dziłek mam posiany rzepak kredy byłą rozsiana rok wczesnij i tam gdzie nic nie chiało rosnac to rzepaczek lalka :) wiec chyba kreda działa :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

znajomy kiedyś rozrzucił wapno z timac poprzecznie do linii siewu (jeden przejazd) i efektu żadnego nie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe bo co by nie mówić to parametry to wapno ma dobre, jedynie cena jest z kosmosu.

Może pH miał wysokie i efekt nie był widoczny, im niższe pH tym lepszy efekt wapnowania i tym szybciej zachodzi reakcja odkwaszania.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

ja mysle ze i tak najekonomiczniej jest kupwac krede w postaci surowej (Mielnik) wiadomo trzeba odjac wode, trudnosci z wysiewem ale tak jak u mnie około 90zł/t to nie 500zł :). Wody około 15-20% A reaktywnosc super. Po roku nie ma sladu po wapnie po wyoraniu , a jednak weglan mielony ze skały lezy sobie ten grysik może kiedys sie rozłozy :) Na jesienei bede robiłbadnia porównawcze bo stosowąłem kredy surowa 4t i weglan milony z koplani Bukowa i Morawica po 5t. ciekawy jestem efektów. NA jednej z dziłek mam posiany rzepak kredy byłą rozsiana rok wczesnij i tam gdzie nic nie chiało rosnac to rzepaczek lalka :) wiec chyba kreda działa :)

 

jestem ciekaw wynikow twoich obserwacji, jak nie zapomnisz to podziel sie nimi. No ty mozesz sobie kupowac krede za 90 zł bo masz blisko. Ja mam za 150 ale moim zdaniem tez warto. Mowicie ze az tyle wody w tym wapnie? A co do siania to u mnie sie dobrze sialo na jesieni i az tak strasznie nie pylila ta kreda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sobuciak    4

A to ciekawe bo co by nie mówić to parametry to wapno ma dobre, jedynie cena jest z kosmosu.

Może pH miał wysokie i efekt nie był widoczny, im niższe pH tym lepszy efekt wapnowania i tym szybciej zachodzi reakcja odkwaszania.

 

nie wprowadzaj ludzi w błąd im niższe pH tym proces odkwaszania przebiega wolniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

proces przebiega szybciej w niższym pH- szczególnie jeżeli wapno jest słabiej rozdrobnione , wtedy powierzchnia każdego ziarenka wchodzi w reakcję z otoczeniem i im więcej kwasu w tym otoczeniu tym szybciej zeźre to ziarenko - tak działają kwasy, im mocniejszy kwas tym reakcja gwałtowniejsza .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Czytam wasze posty i jestem pod wrażeniem, niestety i mnie się oberwało- odebrałem wczoraj badania gleby gdyż moje pszenżyto grenado miało problem z krzewieniem się siew 16-20.09.2012. Mam gleby średnie i cięzkie gliniaste dośc podmokłe kl.III a i b trochę IVa , wyniki laboratyryjne powaliły mnie z nóg 3,9-4,3 a mam tego 35 ha do odkwaszenia!! :((

 

Moje pytanie do was czy 3t wapna tlenkowo-magnezowego CaO 47% MgO 27% aby wrzucić około 2 t czystego CaO

Czy kreda mielona suszona 53% rektywn, 98% kreda w ilości 3,5 -4t na ha .

 

Nie mam doświadczenia w kredzie czy mogę ją zastosować po orce wymieszać gruberem na 15 cm i zasiać ponownie zboże w monokulturze?

 

Tlenek standardowo w ściernisko gruber i jazda z kredą nie mam doświadczenia , czy kreda dostarczy lepiszcza ?

 

Prosze was o poradę jak widze jak glin zatruwa to pszenżyto aż nie chcę mi się chodzić na pole.

 

pozdrawiam i czekam na pomoc.

 

Mam na mysli pH 3,9-4,3 czekam z niecierpliwością na pomoc Agronoma w mojej kwesti wiem że jest zwolennikiem kredy ::))) widziałem efekty po dwukrotnym zastosowaniu kredy pod przedplon gdzie był w nastepstwie uprawiany rzepak poletko kontrolne szerokość 2 przejzadów rcw 1 ha róznica w plonowaniu 0,8 tony 3,2 a 2,4

pozdr/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze zrób tak:

- zakup sobie z pół tony kredy granulowanej i rozpuść ją w wodzie i zrób oprysk tego co już wymaga natychmiastowego wapnowania. Najlepiej zakup z polcalcu bo jest najlepiej przemielona , pozostałe mają dużą ilość krzemieni i możesz mieć problem z zapychaniem dysz . To powinno pomóc na jakiś miesiąc a koszt minimalny. ( będziesz miał to samo co oprysk naturalcrop-em w ilości 100x )

-równolegle rozsiej po pół tony granulatu kredowego na hektar może być : polcalc, kzk, omg, pollux, omaya gradeI, lub jakieś inne

Nie używaj żadnego wapna magnezowego bo zostaniesz w tym samym miejscu co jesteś i nic się nie zmieni a kasa poleci.

 

Po drugie :

- Po żniwach zastosuj jakieś dobre i tanie wapno pyliste( może być nordkalk fast, minerał ) i wymieszaj humus .

taka moja rada :)

pozdro


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Ile max mogę dać kredy z firmy Minerał 4t 4X50 Cao kupiłem kawał ziemi niestety zakwaszonej, czy jest mozliwośc podniesienia ph z 4 do 5,1 takim wapnowaniem 2t czystego CaO w postaci weglany (kreda) jednorazowo tlenku bym sie obawiał przewapnowanie a kreda?

 

Pozdr..

 

Dziekuję za poradę granulat już amówiony jedzie :))

PS

Czy kreda może już podnieść pH pod rosliny następcze jare? z kim nie rozmawiam wszyscy granulat - kreda nikt nie mówi o tlenkach mnie na studiach uf prawie 20 lat temu uczyli glina - tlenek, piach weglan nikt nie mówił o kredzie :))) maczki na łaki to były wówczas :)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj