wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

milanreal1    319

Jeżeli masz bardzo wysoki poziom to jak nie dasz w tym roku to nic się nie stanie. Albo wersja bardziej oszczędna w czasie tzn dawanie połowy potrzebnej dawki w następnych 2-3 latach. Wszystko zależy od plonów jakie masz zamiar uzyskiwać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekm007    0

Nie dawaj tego wapna, magnez masz ok więc musisz odkwasić najlepiej używając wapna węglanowego, może być kreda.

 

 

akurat możesz się cieszyć że masz wysokie zawartości innych składników. Po uregulowaniu odczynu znaczna ich cześć będzie przyswajalna. Wapń będzie wypierać z kompleksu sorpcyjnego H+ przez co nastąpi odkwaszenie, dodatkowo wyprze potas i magnez przez co będą dostępne dla rośliny. Pod wpływem wzrostu pH fosfor tez będzie przyswajalny więc nic nie tracisz.

 

Nie dawaj tego wapna, magnez masz ok więc musisz odkwasić najlepiej używając wapna węglanowego, może być kreda.

 

 

akurat możesz się cieszyć że masz wysokie zawartości innych składników. Po uregulowaniu odczynu znaczna ich cześć będzie przyswajalna. Wapń będzie wypierać z kompleksu sorpcyjnego H+ przez co nastąpi odkwaszenie, dodatkowo wyprze potas i magnez przez co będą dostępne dla rośliny. Pod wpływem wzrostu pH fosfor tez będzie przyswajalny więc nic nie tracisz.

 

 

a co myślisz o wapnie tlenkowym bez magnezu skoro wiosny 1t/h i czy w rok podnisę pH o 0,5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ben87    1

u mnie jest gleba wytworzona na lessie pH 6,9 - 7,1 i nie wiem czy kredy nie sypnaćpod buraka. po niby pH ok ale jak widzę że ktoś sypnie to lepsze wschody... czy pH idzie w parze z zasobnością Ca? czy wysokie pH może wynikać z czegoś innego a mimo to ca może być mało. dziwi mnie to gdyż od 20 lat nie pamiętam żeby wapno było siane a mimo to pH idealne wrecz a co roku dużo mocznika było stosowane i siarczanu. więc teoretycznie powinno być kwaśne... co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakie wapno polecacie ze względu na odległość od kopalni oraz efektywność działania towaru. Miejsce rozładunku to centralno/wschodnia polska. W mielniku kredy luzem teraz nie sprzedają ze względu na pogodę, kornickie i koszelowskie tylko granulowane. Więc może jakiś mielony dolomit w miarę blisko produkją. Poradzić coś Pany, chłopu w potrzebie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

oplaca sie sciagac tirem bezposrednio z kopalni krede? mam okolo 200 km do kopalni. ile kosztuje w kopalni kreda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest gleba wytworzona na lessie pH 6,9 - 7,1 i nie wiem czy kredy nie sypnaćpod buraka. po niby pH ok ale jak widzę że ktoś sypnie to lepsze wschody... czy pH idzie w parze z zasobnością Ca? czy wysokie pH może wynikać z czegoś innego a mimo to ca może być mało. dziwi mnie to gdyż od 20 lat nie pamiętam żeby wapno było siane a mimo to pH idealne wrecz a co roku dużo mocznika było stosowane i siarczanu. więc teoretycznie powinno być kwaśne... co o tym sądzicie?

Trzeba zacząć od tego że są różne rodzaje lessów i nawet w obrębie jednego pola gleba może się od siebie znacznie różnić , dlatego ciężko jest powiedzieć co może być przyczyną takich reakcji na wapnowanie jak u Ciebie . Musiał byś wykonać badanie na zasobność podstawowych pierwiastków, być może któregoś jest za dużo i pod wpływem świeżego wapnowania zmniejsza się jego przyswajalność co poprawia wygląd roślin podczas wschodów .

Bez badań ciężko jest tu cokolwiek powiedzieć.

Ogólnie jeśli buraki dobrze reagują i wszystko jest z nimi ok , to po prostu warto je zwapnować przedsiewnie i już.

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

kategoria gleby średnia to powino nie zaszkodzić

Na średniej w niewielkich dawkach nie powinno zaszkodzić.

 

@marluk a czemu miało by się nie opłacać? Zadzwoń to się dowiesz co i jak.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ben87    1

Trzeba zacząć od tego że są różne rodzaje lessów i nawet w obrębie jednego pola gleba może się od siebie znacznie różnić , dlatego ciężko jest powiedzieć co może być przyczyną takich reakcji na wapnowanie jak u Ciebie . Musiał byś wykonać badanie na zasobność podstawowych pierwiastków, być może któregoś jest za dużo i pod wpływem świeżego wapnowania zmniejsza się jego przyswajalność co poprawia wygląd roślin podczas wschodów .

Bez badań ciężko jest tu cokolwiek powiedzieć.

Ogólnie jeśli buraki dobrze reagują i wszystko jest z nimi ok , to po prostu warto je zwapnować przedsiewnie i już.

pozdrawiam

dzięki . zasopmność fosforu wysoka, potasu średnia, magnezu bardzo wysoka. więcej nie oznaczałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kolego Agronom_kujawy mam pytanie. juz raczej o tej porze powinienem wysiac wapno ale jeszcze snieg jeszcze nie stopniał. Mianowicie czy nie zaszkodzi wysiac wapno tlenkowe odmiana 02 gdzieś ok 3-4tyg przed sadzeniem warzyw(kapusta ,kalafior) bo wcześniej raczej sie nie będzie dało i czy ono cos pomoże jeszcze na ten sezon . gleby raczej cięzkie nawet rędzinki czasami. jaka dawkę można by dac ph ok 5.5? możesz cos doradzic? będe wdzięczny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

nie jestem agronomem co prawda ale podpowiem ci że pod kalafiory dają wiosną na 4 tyg przed sadzeniem 2 tony tlenku, orka i później jeszcze tonę na orane, jest to jeden ze sposobów na poradzenie sobie z kiłą w monokulturze kapustnej, do tego trzeba jeszcze oczywiście odpowiednie środki i zabiegi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kolego Agronom_kujawy mam pytanie. juz raczej o tej porze powinienem wysiac wapno ale jeszcze snieg jeszcze nie stopniał. Mianowicie czy nie zaszkodzi wysiac wapno tlenkowe odmiana 02 gdzieś ok 3-4tyg przed sadzeniem warzyw(kapusta ,kalafior) bo wcześniej raczej sie nie będzie dało i czy ono cos pomoże jeszcze na ten sezon . gleby raczej cięzkie nawet rędzinki czasami. jaka dawkę można by dac ph ok 5.5? możesz cos doradzic? będe wdzięczny

 

Nie polecam ci raczej sypania wapna tlenkowego przedsiewnie tak jak to pisał kolega Malkolm.

Wapno tlenkowe możesz spokojnie zastąpić granulatem kredowym , lepiej się wysieje, cena ta sama, szybkość odkwaszania podobna a ryzyko mniejsze .

Wapno tlenkowe powoduje zupełnie inne skutki w glebie niż wapno węglanowe. Lepiej zastosować naturalne wapno węglanowe gdyż daje dużo więcej korzyści niż tlenek w użytkowaniu długofalowym.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Na średniej w niewielkich dawkach nie powinno zaszkodzić.

 

@marluk a czemu miało by się nie opłacać? Zadzwoń to się dowiesz co i jak.

 

 

nie wiem czemu, po prostu myslalem ze ktos bedzie wiedzial jaka cena jest w kopalni i czy jest to oplacalne. a pytam tak orintacyjnie, teraz mi nie potrzebne, az na jesien.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Panowie, mam pytanie. Co oznacza takie stwierdzenie:

 

"Wapno nawozowe węglanowe z

produkcji podstawowej: CaO 50%,

symbol 04. "

 

To jest prawdziwa zawartość wapna, czy jak? I co to znaczy odmiana 04? Może to się wydać Wam głupie, ale wole pytać. Dzięki z góry za odpowiedzi.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARAKAM    64

Wydzierżawiłem ziemie na którą chyba dawno wapno nie było sypane, w chwoli obecnej jest to rzysko i moje pytanie czy mozna na nie rozsiać wapno następnie przyorać i uprawoć a następnie zasiać zboże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Jeżeli mieszkasz blisko Kornicy lub Mielnika to nie ma potrzeby szukać czegoś innego, to naprawdę bardzo dobry nawóz wapniowy i w adekwatnej do jakości cenie . Mogę ci polecić inne kopalnie ale ekonomicznie nie ma to sensu bo transport był by bardzo drogi i mógł byś kilka razy przepłacić.

Jak masz glebę IV i V klasy to daj po 2- 3 tony na hektar i powinno być git. Ja osobiście badania bym nie robił przed wapnowaniem , bo skoro nie było wapnowane od wielu lat to na pewno pH jest kwaśne lub bardzo kwaśne.

pozdrawiam

Nie jest to regułą , przed wapnowaniem konieczna jest analiza gleby ,badanie pH w stacji to 5 zloty od 1 probki[przynajmniej w odr w Sandomierzu]

 

 

poczytaj sobie

 

 

Widzę że jesteś z łodzkiego więc ja polecam ci jechać do zakładu kredowego minerał towar pewny i sprawdzony.

Z tymi dawkami to nie szlej tak bardzo na lekkiej ziemi , lepiej dawać mniej a częściej , ja bym ci polecał kredę z minerału w ilości 1-2 tony na hektar .

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz rację kolego że potrzebna jest zawsze analiza gleby , nie jest to duży koszt .

W tym konkretnym przypadku stwierdziłem że sypnięcie wapna na pewno będzie wskazane,( w innych przypadkach zalecam stanowczo wcześniejszą analizę gleby.)

Poza tym robienie szczegółowych badań jest zawsze opłacalne gdyż jest nam w stanie zobrazować zasobność i potrzeby naszego pola. Czasami okazuje się że jakiegoś "drogiego" nawozu nie trzeba w ogóle dawać bo nic to nie zmienia prócz straty kasy. Jednak w przypadku dwóch najważniejszych nawozów tj. wapna i azotu to uważam że nie ma się nad czym za bardzo zastanawiać :)

pozdro


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Moj przyklad ,kupiłem w zeszlym roku jesienią 2 kawalki pola oczywisie od razu pomysl wapnowanie ,analiza na wiosne 1 działka 6,3 a druga 6 ,dodam ze działki nie wapnowane od niepamietnych czasów i zaniedbane, kilkuleteni ugór,wyliczone pieniązki na krede [daję tylko krede poniewaz jest najbardziej efektywna i mozna ją dac przedsiewnie]mieszkam 10 kilometrow od kopalni dolomitu,czesto jestem na kopalni bo zajmuje sie układaniem kostki i nigdy dolomitu bym nie wysypał na pole dlatego ze 70 procent tego nawozy to drobne kamyki ,pytanie kiedy to sie rozpusci?Nigdy.Pozdrawiam

Edytowano przez slonju77
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego Slonju 77 .

Nie każdy jak widzisz ma na tyle wyobraźni żeby sobie to uzmysłowić że kamień jest kamieniem i niestety jest mało skuteczny.

Może gdyby za zakwaszenie odpowiadały krety to jest szansa że można by je wybić podczas wysiewu tego wapna, ale niestety praktyka mówi nam że odkwaszanie jest ekonomiczne tylko dobrym wapnem i wcale nie musi być to produkt super drogi . Najtańsze wapno dobrej jakości można nabyć u producenta w postaci pylistej już w granicach 150zł za tonę . A efektywnością może przewyższyć rożne niewiadomego pochodzenia wapna nawet 200 razy .

Jak ktoś chce zaoszczędzić 20 zł i kupić np. wap-mag zamiast kredy to tak naprawdę dokłada 250 zł do każdej tony , bo wapmag jest wart max 40zł za tone - i to ze względu na zawartość siarki a nie wapna i magnezu.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Panowie, mam pytanie. Co oznacza takie stwierdzenie:

 

"Wapno nawozowe węglanowe z

produkcji podstawowej: CaO 50%,

symbol 04. "

 

To jest prawdziwa zawartość wapna, czy jak? I co to znaczy odmiana 04? Może to się wydać Wam głupie, ale wole pytać. Dzięki z góry za odpowiedzi.

http://www.nettax.pl/serwis/imgpub/du/2010/183/1229_06.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam pytanie. Co oznacza takie stwierdzenie:

 

"Wapno nawozowe węglanowe z

produkcji podstawowej: CaO 50%,

symbol 04. "

 

To jest prawdziwa zawartość wapna, czy jak? I co to znaczy odmiana 04? Może to się wydać Wam głupie, ale wole pytać. Dzięki z góry za odpowiedzi.

 

To znaczy że wapno po przeliczeniu na tlenek wapnia ma 50 % . A naprawdę oznacza to że jest to wapno o zawartości węglanu wapnia około 90%

Czysty węglan wapnia z przeliczenia będzie miał około 55% . ( do przeliczania zobowiązuje ustawa)

Symbol 04 oznacza klasyfikację wg. ustawy o nawożeniu wapnem i nawozach wapniowych. Odmiana 04 to nic innego jak zmielona skała wapienna- taka sama skała jak np. maczuga herkulesa w ojcowskim parku narodowym .

Co do pytania czy dużo mówi ci ta wiedza to raczej nie za dużo - bo odmiana 04 może być w różny sposób zmielona a to najważniejszy parametr wapna węglanowego. Im drobniejsza frakcja tym lepiej . Problem jednak pojawia się po zmieleniu bo wapno zaczyna mocno pylić, Im mocniej pyli tym wapno skuteczniejsze. Dla tego opłaca się zakupić wapno granulowane bo jest wytwarzane właśnie z takiego najbardziej rozdrobnionego i najbardziej pylistego wapna ale dzięki granulacji wysiewa się luksusowo i nie pyli :)

 

Szczerze mówiąc to ja sam nie do końca rozumiem tą klasyfikację .

Co autor miał na myśli pisząc: odsiew na sicie o wymiarze boku oczek kwadratowych 2mm, %, najwyżej 10

Jak by się to miało do tlenku ? I gdzie w takim razie są sklasyfikowane wapna które mają powyżej 10 % kamyszków ?

Czy może w ogóle nie powinny być prawnie dopuszczone do obrotu?


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Parę dni temu przywieźli mi wapno tlenkowe po 120 zł z transportem, z Wojcieszowa. Normalnie kosztuje po 230 zł ale to były w rozwalonych workach i za połowę ceny oddali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj