wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

luteks77    8

Witam,zrobiłem badania i wyszło że mam ziemię Vkl. bardzo kwaśną i kwaśną (4.4-5.5ph) zalecają

5.5t/ha CaO (CaO+MgO)w czystym składniku.

Wapno będzie z kopalni Żylatowa 60zł/t z transportem,planuję rozsiać12t/ha. Większosć pól mam zaorane i będę tam siał owies,facelię,łubin, pszenicę na oborniku. Czy mogę dać taką dawkę na skiby pod agregat?.Wapno weglanowo-magnezowe wolnodziałające (efekt widoczny w 2-3roku).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Podaj parametry wapna. Osobiście podzieliłbym to na dwie dawki. Jeśli masz zamiar orać na wiosnę to pod pług dawka pierwsza a druga pod talerzówkę czy gruber na ściernisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luteks77    8

Odniana I 03: Cao+MgO min 50% w tym Mgo min 15%.Jest to dolomit ,i według mnie będzie się rozpuszczał bardzo wolno przez co nie spowoduje szybkich zmian w glebie.Mam już po orane i chcę to rozsiać po skibach,całą dawkę żeby się już z tym nie paprać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Na 1 rok daj 6t max bo za duze rewolucje zrobi wieksza dawka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Witam. Chcialbym takze dac wapna weglanowego ziemie lekkie odczyn b.kwaśny i kwaśny, chce pierwsza dawke na wiosne przed siewem jarych, druga po zniwach i teraz pytanie czy stosowac te 6ton na rok jak tu ktos pisal czyli 3 na wiosne i 3 po zniwach czy na wiosne lepiej mniej? Czy moze calkiem inaczej rozlozyc te dawki? Jechalbym sam po towar, wiec jaką kopalnie polecacie z okolic Kielc

Edytowano przez jaro86

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brawo    1

brałem wapno nawozowe z kopalni KKSM Wierzbica. Było troszke zbrylone ale pora była deszczowa :o , coś około 50% CaO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Agronom_kujawy mam do Ciebie jako fachowca pytanie. Mam od tego roku ziemię kl. 5 i6 gościu ziemię orał i brał dopłaty tylko coś tam siał ale mu nie rosło gleba zakwaszona i wapna nie widziała kilkadziesiąt lat. Posiałem na próbę hektar żyta zobaczyć co będzie. Mam zamiar ją nawapnowąć. Mieszkam w pobliżu Kornicy i Mielnika i co powinienem wybrać z tych dwóch? A może jakieś inne kopalnie polecasz? Czy powinienem robić badanie przed wapnowaniem?

Jeżeli mieszkasz blisko Kornicy lub Mielnika to nie ma potrzeby szukać czegoś innego, to naprawdę bardzo dobry nawóz wapniowy i w adekwatnej do jakości cenie . Mogę ci polecić inne kopalnie ale ekonomicznie nie ma to sensu bo transport był by bardzo drogi i mógł byś kilka razy przepłacić.

Jak masz glebę IV i V klasy to daj po 2- 3 tony na hektar i powinno być git. Ja osobiście badania bym nie robił przed wapnowaniem , bo skoro nie było wapnowane od wielu lat to na pewno pH jest kwaśne lub bardzo kwaśne.

pozdrawiam

 

Czym sie różni kreda od wapna tlenkowego??????

 

poczytaj sobie

 

Witam. Chcialbym takze dac wapna weglanowego ziemie lekkie odczyn b.kwaśny i kwaśny, chce pierwsza dawke na wiosne przed siewem jarych, druga po zniwach i teraz pytanie czy stosowac te 6ton na rok jak tu ktos pisal czyli 3 na wiosne i 3 po zniwach czy na wiosne lepiej mniej? Czy moze calkiem inaczej rozlozyc te dawki? Jechalbym sam po towar, wiec jaką kopalnie polecacie z okolic Kielc

Widzę że jesteś z łodzkiego więc ja polecam ci jechać do zakładu kredowego minerał towar pewny i sprawdzony.

Z tymi dawkami to nie szlej tak bardzo na lekkiej ziemi , lepiej dawać mniej a częściej , ja bym ci polecał kredę z minerału w ilości 1-2 tony na hektar .

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Czyli wapno weglanowe to kreda. Ja kupiem w tamtym roku niby wapno weglanowe , wygladalo to jak jakas skala mielona o lekko zoltej barwie ,czyli to byl jakis dolomit a nie wapno weglanowe+??


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kreda to wapno węglanowe , a nie każde wapno węglanowe to kreda.

Kreda to najmłodsza geologicznie odmiana węglanu wapnia.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

A można to moje wapno przebadać ,co to jest za wapno i ile jest tego wapna w wapnie???


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz przebadać na skład chemiczny .

Ale wyniki trzeba umieć zinterpretować. ( np. marmur i kreda jeziorna będzie miała ten sam skład)

Najprostszym sposobem na ocenienie wapna oprócz badania składu chemicznego jest zbadanie go organoleptycznie.

Czyli kilka prostych testów i wiemy z czym mamy do czynienia .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już o tym wcześniej.

1.Podstawowy test to zbadanie wapna w szklance wody- jest to test na reaktywność właściwą, dzięki takiemu testowi można łatwo ocenić z jakim produktem mamy do czynienia.

2.Wygląd wapna też nie jest bez znaczenia. Kolor pomarańczowy lub brązowo-pomarańczowy świadczy o tym że mamy do czynienia nie z kredą a z węglanem geologicznie starszym np dolomitem. Kreda to zawsze kolor biały, jak zanieczyszczona to siwy lub lekko brązowy.

3.Próba smaku- kreda smakuje tak samo jak kreda szkolna i jest miałka, dolomit jest bez smaku i zapachu .

Wapno tlenkowe jest w smaku bardzo gorzkie .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Jestem z lubelskiego Radzyn Podlaski, z jakiej kopalni i jakie wapno byś mi polecił żeby wyszło to ekonomicznie??????????


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

W Mielniku to jest kreda, można ją stosować razem z nawozami NPK czy trzeba przestrzegać jakieś odstepy czasu???? W tamtym roku stosowałem krede kornicką pod kukurydze po starej łące w ilości 400 kg/h i była kukurydza super.


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no to czemu nie chcesz stosować już kredy kornickiej?

W mielniku jest ten sam towar co w Kornicy tyle że kreda z mielnika nie jest granulowana i ma około 20% wody . do tego niezbyt dobrze i nierównomiernie się wysiewa .

Za mielnikiem przeważa cena , ale nie są to zbyt duże różnice zważywszy na wszystkie parametry jakie ma granulat i jakie ma kreda z mielnika .

Jaki miałeś plon kukurydzy po tym granulacie? Masz jakieś porównanie z innym polem ?


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Prownania nie mam bo to kukurydza na kiszonke była, ale ta łąka była już taka kwaśna że nawet traw nie chciała rosnąć....Nie mowie że nie chce stosować kredy kornickiej tylko szukam czegoś tańszego bo ta kreda to koszt 450 zl/t w workach papierowych.... Dzieki za info..


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

aha oki :)

To jak ekonomicznie to z Mielnika będzie cenowo najtaniej u ciebie :)

Kredę z mielnika możesz spokojnie mieszać z innymi nawozami- tyle że siewką nie pójdzie .

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kredę z mielnika możesz spokojnie mieszać z innymi nawozami

 

Jak to, możesz rozwinąć myśl? Jesteś pewien że mogę rozsiać np. za tydzień kredę z mielnika a za kilka tygodni nawozić np. POLIDAP® ? Cały czas nurtuje mnie ta zagwozdka, ponieważ chcę się wystrzec błędów przy pierwszej próbie w mojej karierze uprawy QQ.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie zagalopował się ekspert ;) , tylko przetłumaczył se niemieckie broszurki nawozów węglanowych gdzie piszą że kredę można mieszać ze wszystkim nawet z obornikiem !!!!

A u nas wciąż pokutuje że mieszanie z obornikiem powoduje straty azotu , co jest prawdą ale odnosi się jak się okazuje wyłącznie do wapna tlenkowego a nie wapna węglanowego .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Niemcy z wapnem to mieli doświadczenia z drugiej Wojny światowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak i to konkretnie z wapnem gaszonym - wodorotlenkiem wapnia


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj