wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

powinno dobrze działać bo to kreda . Napisz po żniwach jaki był efekt . pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Chodzi ci o to żeby trawa rosła w tym sadzie czy ma to na drzewka działać?

 

 

 

Z tego co ja słyszałem nieraz o tym wapnie to nie daje za dobrego efektu, zresztą w tej cenie co sprzedają to wapno to już samo przez się. :ph34r:

Poza tym jest to odpad a jak to bywa z odpadami nikt do końca nie wie co to w tym siedzi. Ja radził bym ci wysiać coś konkretniejszego a mianowicie kredę lub węglan typu kujawit (ale ten droższy) bo to towar najbardziej ekonomiczny w zastosowaniu i w efektywności.

Z tanimi nawozami to przeważnie jest tak że są tanie, jest ich dużo , można się przy nich narobić a efekt żaden.

Oczywiście zaznaczam że nie każde droższe wapno będzie warte swojej ceny.

 

 

Tak, głównie chodzi o trawę (jakieś 2 temu dosiewałem efekt nie jest najlepszy, ale troszkę wzeszło). Czy te wapno nie zaszkodzi i jak, kiedy najlepiej to zrobić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć co z tą trawą jest nie tak, przeważnie po gnojowicy to rośnie jak szalona. Przydało by się zrobić dla pewności badanie pH . Ewentualnie sypnąć trochę kredy w jedno miejsce i zrobić test. Z drugiej strony jak dasz kredę na całość to na pewno nie zaszkodzi.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
puzon    0

Witam koledzy posiadam 2 dzialki na ktorych jest posiane żyto i jedną na której bedzie owies ph gleby od 4.4 do 5.0. Mam pytanko jak to jest z siewem wapna węglanowego na wiosne, czy moge posiać wapno na początku kwietnia bo w tym tygodniu ruszam z azotem, gleby 4-5 klasa. Dzwoniłem dzisiaj do firmy blajar cena za weglan wapnia 50% luz 62zl/t bruttto z dostawa pod mój dom .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
puzon    0

tak myslalem o dawce 2-3t wapna na ha

Edytowano przez puzon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Taka dawkę to możesz dać po żniwach. Teraz bardziej bezpiecznie będzie dać kredę granulowaną 0,5t/ha tyle że to już za późno. Powinna być już wysiana jeszcze przed wegetacją.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

Mam pytanie odnośnie wapna tlenkowego z Cementowni Trzyskawica Sitkówka Nowiny. Co o nim myślicie warte jesat posypania na ziemię klas I-III. w celu odkwaszenia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie wapna tlenkowego z Cementowni Trzyskawica Sitkówka Nowiny. Co o nim myślicie warte jesat posypania na ziemię klas I-III. w celu odkwaszenia ?

Czy chodzi ci o Bielika wapno budowlane CaO 88-99% ?

Jeżeli tak to możesz na ciężkie gleby zastosować takie wapno , ale dopiero pożniwnie i to na możliwie mokry humus.

Nie stosuj nigdy wapna palonego na suchą glebę i nigdy na wiosnę, nigdy pogłównie .

Zwróć uwagę czy wapno budowlane które chcesz zastosować nie ma dodatków - powinno być bez dodatków, czysty składnik CaO.

Po zastosowaniu wapna tlenkowego pożniwnie najlepiej od razu przeorać i wymieszać glebę.

No i oczywiście zero wiatru , bo wapno tlenkowe potrafi wyparować z powietrzem przy małym nawet wietrzyku .

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

chodziło mi bardziej o wapno rolnicze tlenkowe ewentualnie tlenkowo-magnezowe bo raczej to węglanowe i węglanowo-magnezowe będzie za słabe na moją ziemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

a to u ciebie wegetacja już ruszyła??

Sądząc na podstawie żyta już rusza ;)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi bardziej o wapno rolnicze tlenkowe ewentualnie tlenkowo-magnezowe bo raczej to węglanowe i węglanowo-magnezowe będzie za słabe na moją ziemie.

 

Kolego w przypadku wapna węglanowego to jest kwestia dawki bo wapno tlenkowe 90% jest o 80% mocniejsze od dobrego wapna węglanowego.

Innymi słowy na 1 tonę wapna tlenkowego trzeba dać 1,8 tony wapna węglanowego.

Licząc cenowo to wychodzi podobnie , a wapno węglanowe ma też dużo dodatkowych korzyści których nie ma tlenkowe.

więc suma sumarum dobre wapno węglanowe może być po pierwsze ekonomiczniejsze, po drugie lepiej i równomierniej się rozsieje, po trzecie da lepszy efekt długofalowy.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kolego a co myslisz o kredzie pastewnej w formie weglanowej(chyba tak sie to nazywa :) ) na wiosne pod warzywa zamiast tlenkowego ktore bedzie lepsze na ciezkie ziemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest to mączka to to samo co kreda nawozowa .

Można zastosować bez obaw.

Myślę że cenowo wyjdzie podobnie, obie formy podobnie się też wysiewa bo obie są suche i pyliste.

Ja polecam raczej węglanowe bo jest naturalne , ale tlenkowe też jest ok i efekt też będzie dobry .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1234    18

@Agronom a możesz doradzić gdzie w twoich lub w moich okolicach można dostać dobre wapno węglowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W moich okolicach to nigdzie ;) Wszędzie wciskają wpamagi albo kruszonke z kielc ,

Znowu jak mają jakieś dobre wapno tak jak np. Chemirol to cena 550zł za tonę .

Jak się chce coś dobrego to trzeba samemu sobie znaleźć i przywieź .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego ta moja "kreda pastewna I węglan wapnia" ma 375 g/kg czyli trzeba by dac podwójna dawke w stosunku do wapna tlenkowego (CAO powyżej 70%) żeby uzyskac podobny efekt ? jeśli podają średnio 2tony tlenkowego na ha. Za kredę chcą ok 300zl za tone a tlenkowego niema jeszcze, w tamtym roku bylo po 350zl ale na pewno coś pójdzie w gore. z góry dzięki za podpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz kredę z Minerału z Trębaczewa , spokojnie możesz jej dać mniej .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jaka dawkę na hektar byś mi proponowal pod warzywa kalafior kapusta o ph ok 5.5 na gleby cieżkie, żeby cos kowiek pomogło. i co uwazasz, czy mozna by tez troche dactego wapna pod tytoń na wiosne czy nie bardzo bo troszke za kwasno jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś zakupił 24t z Minerału będziesz miał to samo za 200zł( 155 netto loco zakład ) z dostawą do siebie w workach .

Ale w sumie to może lepiej zastosować wapno tlenkowe lub mieszane tlenkowo-węglanowe z Lhoistu tym bardziej jeżeli nie potrzebujesz takich ilości.

 

Tak czy owak oby dwa rozwiązania będą dobre , z tym że tlenkowe lepiej stosować pożniwnie a nie teraz a węglanowe możesz dawać teraz śmiało.

Jeżeli dasz teraz pod kapustę, kalafior 3-3,5 tony tej kredy pastewnej( nawozowej) to efekt powinien być super a pH w granicach 6,5-7

 

Szczerze mówiąc to z tym tytoniem to miałem doczytać , bo już mnie ktoś wcześniej pytał o to ale na razie jeszcze się do tego nie przyłożyłem i nie chce cię wprowadzić w błąd, z tlenkowym bym na pewno nie ryzykował teraz , ale węglanowe nie powinno zaszkodzić, ale lepiej podpytaj kogoś kto uprawia tytoń jak on tam reaguje na świeże wapnowanie węglanem.

pozdrawiam

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kolego dziękuje bardzo za pomoc. jakbys kiedys cos wiedzial na temat wapnowania wiosennegopod tytoń to byłbym wdzieczny, zeby mu bardziej nie zaszkodzic tym wapnem niz pomóc. Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

w moim regionie jest dużo upraw tytoniu i zazwyczaj na polach gdzie jest sadzony wiosną jest aż biało od wapna, nie jestem pewien ale stosują chyba też tlenkowe, ja w tamtym roku pod późne brokuły stosowałem tlenek z maju

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sobuciak    4

W moich okolicach to nigdzie ;) Wszędzie wciskają wpamagi albo kruszonke z kielc ,

Znowu jak mają jakieś dobre wapno tak jak np. Chemirol to cena 550zł za tonę .

Jak się chce coś dobrego to trzeba samemu sobie znaleźć i przywieź .

 

Co masz do kieleckiego wapienka, osobiście uważam ze jest bardzo dobre, wysoka zasobność czystego składnika i zmielone nieźle, a pod wazywa jak magnezu wystarczy w glebie to w moich stronach wszyscy sypią kredę i bynajmniej nie pastewną ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shazmen    0

Agronom_kujawy mam do Ciebie jako fachowca pytanie. Mam od tego roku ziemię kl. 5 i6 gościu ziemię orał i brał dopłaty tylko coś tam siał ale mu nie rosło gleba zakwaszona i wapna nie widziała kilkadziesiąt lat. Posiałem na próbę hektar żyta zobaczyć co będzie. Mam zamiar ją nawapnowąć. Mieszkam w pobliżu Kornicy i Mielnika i co powinienem wybrać z tych dwóch? A może jakieś inne kopalnie polecasz? Czy powinienem robić badanie przed wapnowaniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj