wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

dyczko0    25

Tylko wiesz trochę podejrzane jest to, że w kopalni kosztuje wapno 216 zł a ty kupujesz za 100 zł.

Przy takich obniżkach ja bym dał próbkę do zbadania albo bym pojechał tira zważyć.

 

Takie przeceny to tylko w erze mieli :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Luzem 160, ale też mnie to zastanawia. Zapytałem się dlaczego tak jest, to odpowiedział że kupuję od nich 15 tyś ton rocznie i dlatego teraz tak może.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

nie mówię, że tak nie jest ale jeśli jest to znaczy, że dostaje ponad 60% rabatu, bo jeszcze przecież musi na tym zarobić.

A przy zakupie tak jak mówisz 15 tyś. ton rocznie kopalnia traci na tym prawie 2 mln zł rocznie a w to już nie uwierzę aby ktoś działał na własną szkodę i dał jeszcze komuś zarobić.

 

Wiesz nie znam człowieka i nie chcę nikogo oczerniać ale ja bym sprawdził to wapno, kosztuje to parę złotych ale spałbym spokojnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Mam pytanko - czy można wapno węglanowe rozsiać na trawę (tzn. w sadzie), pewnie nigdy nie było wapnowane, a dość często jest nawożone gnojowicą (nie wiem jakie PH, ale można się domyślać)

trawa, była zasiana kilkanaście lat temu (bym przeorał, ale drzewa się rozrosły i nie ma jak). Co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adiss    6

Agronom krajanie . W związku że jestem z okolic Inowrocławia Interesuje mnie twoje zdanie na temat wapna posodowego bo do takiego mam dostęp .Nabyłem działkę ziemia drugiej klasy pH 4,8 do 5,6 . Jakie dawki proponujesz i co sądzisz o tym wapnie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko - czy można wapno węglanowe rozsiać na trawę (tzn. w sadzie), pewnie nigdy nie było wapnowane, a dość często jest nawożone gnojowicą (nie wiem jakie PH, ale można się domyślać)

trawa, była zasiana kilkanaście lat temu (bym przeorał, ale drzewa się rozrosły i nie ma jak). Co o tym sądzicie?

Chodzi ci o to żeby trawa rosła w tym sadzie czy ma to na drzewka działać?

 

Agronom krajanie . W związku że jestem z okolic Inowrocławia Interesuje mnie twoje zdanie na temat wapna posodowego bo do takiego mam dostęp .Nabyłem działkę ziemia drugiej klasy pH 4,8 do 5,6 . Jakie dawki proponujesz i co sądzisz o tym wapnie .

 

Z tego co ja słyszałem nieraz o tym wapnie to nie daje za dobrego efektu, zresztą w tej cenie co sprzedają to wapno to już samo przez się. :ph34r:

Poza tym jest to odpad a jak to bywa z odpadami nikt do końca nie wie co to w tym siedzi. Ja radził bym ci wysiać coś konkretniejszego a mianowicie kredę lub węglan typu kujawit (ale ten droższy) bo to towar najbardziej ekonomiczny w zastosowaniu i w efektywności.

Z tanimi nawozami to przeważnie jest tak że są tanie, jest ich dużo , można się przy nich narobić a efekt żaden.

Oczywiście zaznaczam że nie każde droższe wapno będzie warte swojej ceny.

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

Witam,

Jeżeli zastosuje wapno weglanowo-magnezowe CaO 45% i Mg 15% w ilości 4t/ha to odkwaszę glebę czy tylko podtrzymam ph, bo na 24 s. przeczytałem, że jeżeli chcę odkwasić glebę to muszę zastosować wapno bez magnezu bo inaczej nie podniesie ph czy to prawda?? pole dopiero kupiłem w tamtym roku i jest bardzo zakwaszone no i magnez też by się zdał... :unsure:


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak to prawda kolego.

Magnez w glebie można uzupełniać w drugiej kolejności po pH .

Ważniejsze jest podniesienie pH gleby gdyż wiele pierwiastków wiążących kwasy w glebie w tym właśnie magnez w kwaśnym środowisku glebowym przechodzi w formy nie przyswajalne dla roślin. Po odkwaszeniu okazuje się często że nawet bez stosowania nawozów z magnezem pierwiastek ten występuje w optymalnej ilości.

Wapnowanie i "magnezowanie" za razem to najgorsza z możliwych droga gdyż prowadzi na manowce dolomitu który jakim jest towarem to już się wypowiedziałem :)

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adiss    6

Dzięki kolego . Wapno posodowe jest u nas dość powszechnie stosowane cena wiadomo . Nikt nie narzekał , ale efektami też nikt się nie chwali .Rozumem , że masz na myśli Kujawit, powstający w wyniku przerobu złoża wapieni i margli

jurajskich Barcin – Piechcin – Pakość w woj. kujawsko-pomorskim, zawartości wapnia (45 - 53% CaO).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

ph 4,18 Zawartość fosforu- 16,8... zawartość potasu-2,4... zawartość magnezu 2,0 wiem że wapnowanie jest konieczne ale pomóżcie w jakiej dawce?????i jakie najlepiej wapno ?????i kiedy ????? jeżeli chce na tym polu zasiać kukurydze na kiszonkę ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

już mnie zaczynają denerwować handlowcy, dzisiaj zaprezentowano mi granulat za 440zł/t, cytuję:

- CaO2 50%

- CaCO3 83%

- MgCO3 5%

 

pomijając wartościowość to co to w ogóle jest? przecież kreda magnezu nie zawiera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego . Wapno posodowe jest u nas dość powszechnie stosowane cena wiadomo . Nikt nie narzekał , ale efektami też nikt się nie chwali .Rozumem , że masz na myśli Kujawit, powstający w wyniku przerobu złoża wapieni i margli

jurajskich Barcin – Piechcin – Pakość w woj. kujawsko-pomorskim, zawartości wapnia (45 - 53% CaO).

No tak , wydaje mi się że to będzie w twojej okolicy najekonomiczniej .

 

już mnie zaczynają denerwować handlowcy, dzisiaj zaprezentowano mi granulat za 440zł/t, cytuję:

- CaO2 50%

- CaCO3 83%

- MgCO3 5%

 

pomijając wartościowość to co to w ogóle jest? przecież kreda magnezu nie zawiera

 

Kreda może zawierać do 5 % procent węglanu magnezu , szczególnie jeżeli jest to produkt niemieckiej kredy granulowanej, w polskich złożach kredowych jest maksymalnie 1-2 % węglanu magnezu.

 

CaO to tlenek którego ilość przelicza się z proporcji chemicznej w węglanie wapnia CaCO3 . W tym przypadku powinno im wyjść około 45% CaO a nie 50 skoro węglanu jest tylko 83 % . :)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

Agronom kujawy odpowiesz mi na moje pytanie ????

 

ph 4,18 Zawartość fosforu- 16,8... zawartość potasu-2,4... zawartość magnezu 2,0 wiem że wapnowanie jest konieczne ale pomóżcie w jakiej dawce?????i jakie najlepiej wapno ?????i kiedy ????? jeżeli chce na tym polu zasiać kukurydze na kiszonkę ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Agronom_kujawy co myślisz o tej kredzie;

http://www.krawtost....iszacej-typ-06a

 

Widzę tu trzy rodzaje towaru .

Kreda nawozowa wilgotna 72% CaCO3- towar dość dobry ale kiepsko się wysiewa chyba najekonomiczniejszy. Podejrzewam że cena około 60-90zł tona

Kreda granulowana wilgotna 72% CaCO3 - nie wiem jak to wygląda , nie miałem w łapie . Podejrzewam że cena około 300zł tona

Dolomit granulowany - nie radze eksperymentować z tym "dynamitem" . Bezcenne

 

Ogólnie złoża na których bazuje ten producent nie są rewelacyjne jeśli chodzi o czystość towaru , poza tym z tego co widzę to towar jest nie suszony skoro ma 10% wody lub jest suszony częściowo. Na pewno dawkowanie jest mocno zaniżone do właściwości tego nawozu . Ale i tak przy odpowiedniej cenie jest to dobry towar( kredowy) i może być skuteczniejszy od podobnych nawozów tylko kruszonych ,

 

Ma ktoś informacje ile sobie wołają za te nawozy?

 

Agronom kujawy odpowiesz mi na moje pytanie ????

Zależy jaki towar masz pod ręką , nie piszesz skąd jesteś więc nie będę ci polecał kredy z mielnika jak ty może jesteś z dolnego śląska bo transport kosztował by tyle że kupił byś lux wapno granulowane :)

Ale do rzeczy- najlepiej zastosować jakieś wapno kredowe pyliste, lub granulat kredowy . Musisz rozeznać co tam u ciebie można dostać i w jakiej cenie.

Przy tym stanie pH to potrzeba by było pod kukurydze około 1 tony granulatu (w systemie corocznym) lub ze 6-10 ton dobrego wapna węglanowego w zależności od jakości gleby jak byś chciał odkwasić glebę raz na kilka lat.

Można też sypnąć dobrej kredy pylistej zamiast granulowanej w tedy efekt będzie w pierwszym roku tak jak po granulacie.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

jestem ze Śląskiego i najpierw chce się zorjętowac co najlepiej posiac a później szukać towaru.. Znasz coś w Śląskim godne polecenia ??? a kiedy siac pod kukurydze ??? można po tym dać obornik bo pole jest jakaś 5 klasa ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jestem ze Śląskiego i najpierw chce się zorjętowac co najlepiej posiac a później szukać towaru.. Znasz coś w Śląskim godne polecenia ??? a kiedy siac pod kukurydze ??? można po tym dać obornik bo pole jest jakaś 5 klasa ....

 

 

A jaki powiat?

Na śląsku to grupa lhoist ma najtańsze produkty. Możesz też zastosować kredę np z krawtost o którym pisałem wcześniej. ( w zależności od ceny)

Ogólnie w twojej okolicy jest masa różnego towaru .

Może rozejrzyj się za czymś co będzie ci odpowiadać cenowo i co masz u siebie w okolicy i podeślij mi link wtedy ci powiem czy to się nada.

 

wapno po oborniku minimum 5 tyg

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

powiat częstochowski ... rozejrzę się ale jakbyś coś wiedział w tej okolicy to napisz ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

powiat częstochowski ... rozejrzę się ale jakbyś coś wiedział w tej okolicy to napisz ...

Jak powiat częstochowski to polecam ci kredę nawozową z zakładu Minerał. Na twoje potrzeby będzie idealna.

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206

@Agronom kujawy to coś na bazie kredy piszącej ponad 400zł/t. Dzieki za info.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w jakiej ilości na ha ??? i kiedy można ją siać ???

Wapno nawozowe minerał które ma konsystencje mączki to bardzo skuteczny nawóz i szybko działający , nie musisz dawać go zbyt wiele tym bardziej na 5 klasę gleby .

Wystarczy jak dasz 2 tony na ha ,

pozdrawiam

 

@Agronom kujawy to coś na bazie kredy piszącej ponad 400zł/t. Dzieki za info.

No to cena dość dość , :) ale jeżeli był by to towar który dobrze i równomiernie idzie zwykłym rozsiewaczem to warto go zastosować. może na początek na próbę jeden hektar i zobaczyć co będzie .

 

Czy ktoś stosował ten nawóz granulowany z Krawtostu?


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206

Ojciec kupił tego 4 tony i jest plan rozsiać teraz na rzepak...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj