wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Radan    28

Różnie sobie liczą. Najlepiej zadzwoń i zapytaj bo nie chcę w błąd wprowadzć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

koledzy

zakupiłem sobie ostatnio profesjonalny miernik pH i wykonałem kilka pomiarów na nawozach wapniowych.

Najbardziej zaskoczył mnie odczyn wap-magu 5,5 pH !!!

poza tym:

kreda 8 ph

tlenek wapnia 13pH

dolomit kruszony ( dynamit) nie wykazał zmiany pH

dolomit mielony 6,4 pH

Co wy na to?


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Daj jakiś namiar na ten miernik (cene)

potrzebuje do borówki

Edytowano przez GoRAL1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro8540    1

Mam takie pytanie;czy rozsiewając krede paszową [do takiej mam najlepszy dostęp] w marcu w ilości 1.5 t/ha ,kukurydza odczuje jej działanie ? gleba średnio-zwięzła, ph 5.2. Agronom kujawy jak myślisz?


Piwo to moje paliwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem 420zł z przesyłką, taki sam jak tu

Wcześniej kupiłem chińszczyznę za 170zł ale to szkoda kasy , wszędzie pokazywało to samo.

A ten co kupiłem teraz ma możliwość kalibracji i widać że daje rade. tylko trzeba przeczytać instrukcję obsługi i delikatnie z sondą bo jest szklana.

Są dwie tubki z odczynnikami jeden ma pH 4 a drugi pH 7 i są dwie śrubki które się podkręca i ustawia do 4 lub do 7. W sumie jest to proste urządzenie ale trzeba o nie dbać.

 

Mam takie pytanie;czy rozsiewając krede paszową [do takiej mam najlepszy dostęp] w marcu w ilości 1.5 t/ha ,kukurydza odczuje jej działanie ? gleba średnio-zwięzła, ph 5.2. Agronom kujawy jak myślisz?

A jaki producent tej kredy i jakie jest jej rozdrobnienie? to jest mączka czy jakaś kruszonka?

 

napewno dobrze wyskalowany?

Myślę że dobrze wyskalowałem bo nie jest to rzecz trudna :)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeśli mączka to powinien być dobry efekt tym bardziej przy tak niskim pH pod kukurydzą .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ja dałem 420zł z przesyłką, taki sam jak tu

Wcześniej kupiłem chińszczyznę za 170zł ale to szkoda kasy , wszędzie pokazywało to samo.

A ten co kupiłem teraz ma możliwość kalibracji i widać że daje rade. tylko trzeba przeczytać instrukcję obsługi i delikatnie z sondą bo jest szklana.

Są dwie tubki z odczynnikami jeden ma pH 4 a drugi pH 7 i są dwie śrubki które się podkręca i ustawia do 4 lub do 7. W sumie jest to proste urządzenie ale trzeba o nie dbać.

 

 

A jaki producent tej kredy i jakie jest jej rozdrobnienie? to jest mączka czy jakaś kruszonka?

 

 

Myślę że dobrze wyskalowałem bo nie jest to rzecz trudna :)

Jak się wykonuje pomiar? Glebę lub inny materiał wymieszać w wodzie i sprawdzić odczyn? Bo jak tak to wcale mnie to nie dziwi że dolomit nie zareagował, bo w wodzie się nie rozpuszcza.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kolego Milanreal1

Można mierzyć po rozpuszczeniu w wodzie destylowanej i dejonizowanej .

Można także wetknąć sondę bezpośrednio w towar i sonda pokazuje pH

Tak czy owak odczyn pH powinien być ten sam. Zaznaczam że pomiar pH nie ma nic wspólnego z właściwością nawozu w odkwaszaniu gleby.

To tylko mówi o pewnym potencjale pH . Wiadomo bowiem że coś co jest kwaśne z natury nie może powodować odkwaszenia gleby tak jak wap-mag.

Dlatego nie twierdzę że dolomit po 200 latach zalegania w szklance nie będzie miał pH np. 8 , tym bardziej że widać że dolomit zmielony wykazywał pH obojętne , a kruszonka nie wykazywała żadnego działania pH lub pH było identyczne jak wody destylowanej.

Jeszcze muszę trochę się tym urządzeniem pobawić i rozgryźć kilka kwestii.

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

kolego Milanreal1

Można mierzyć po rozpuszczeniu w wodzie destylowanej i dejonizowanej .

Można także wetknąć sondę bezpośrednio w towar i sonda pokazuje pH

Tak czy owak odczyn pH powinien być ten sam. Zaznaczam że pomiar pH nie ma nic wspólnego z właściwością nawozu w odkwaszaniu gleby.

To tylko mówi o pewnym potencjale pH . Wiadomo bowiem że coś co jest kwaśne z natury nie może powodować odkwaszenia gleby tak jak wap-mag.

Dlatego nie twierdzę że dolomit po 200 latach zalegania w szklance nie będzie miał pH np. 8 , tym bardziej że widać że dolomit zmielony wykazywał pH obojętne , a kruszonka nie wykazywała żadnego działania pH lub pH było identyczne jak wody destylowanej.

Jeszcze muszę trochę się tym urządzeniem pobawić i rozgryźć kilka kwestii.

pozdrawiam

Bezpośrednio w towarze? Ale chyba mimo wszystko musi być te wapno czy gleba wilgotne bo w np suchym piasku wątpię aby odczytało poprawne pH.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czyli odczyt odczynu gleby jest możliwy do uzyskania w czasie rzeczywistym? są już urządzenia przeznaczone do skanowania pól w tym zakresie? można w ten sposób badać przewodnictwo elektryczne gleby, ale dla zbadania odczynu chyba konieczne jest przeprowadzenie jakiejś reakcji chemicznej, czy się mylę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radan    28

Mam taki sam miernik jak Agronom_kujawy i jestem z niego zadowolony. Prosty w obsłudze i szybko się zwraca :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radan    28

Ja daje mu margines błędu na poziomie 0,2 -0,3 pH

Jak firma mi robiła badania to o tyle była różnica na niektórych wynikach z tego samego miejsca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego Milanreal1

Jak towar jest wilgotny to można mierzyć od razu, a jak jest suchy to trzeba zrobić roztwór w wodzie destylowanej i dejonizowanej.

 

 

Zamówiłem tlenek 60% po 100 zł/t

Wapno sprawdzone, dobre.

To nie możliwe kolego !

Wapno tlenkowe to koszt minimum 500zł za tonę co wynika z procesu produkcyjnego w którym żeby uzyskać tonę tlenku trzeba uprażyć 2 tony węglanu.

tu miałem na myśli tlenek 90% a faktycznie grupa Lhoist ma w ofercie 60% tlenek w cenie 162zł luz

 

 

Koledzy nie przesadzajmy z dokładnością badania pH wystarczy przedział 0,5 stopnia w tej skali.

Na jednym i tym samym polu różnice mogą być nawet jedno, dwu stopniowe , i teraz w zależności od miejsca pobrania próbki wynik może być różny.

Nigdy nie będzie to pH idealne w każdym miejscu i na każdej głębokości, jest tu zbyt dużo czynników które mają na to wpływ.

Tak samo jest z tabelami potrzeb wapnowania , nie należy ich traktować sztywno, bo do odkwaszenia pola może przyczynić się kilka parametrów takich jak miąższość humusu, kąt nachylenia , podłoże, wilgotność, melioracja itp.

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

To mają przywieść tlenek 60%, cena na kopalni 218 zł, mi teraz za 100zł + transport. Pytam dlaczego tak tanio. To mówił że bierze do 15 tyś ton i tak wychodzi dla niego . Dawałem ci link do niego kiedyś i pisałeś ze bardzo dobre. http://www.blajar.pl/oferta.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

Kolego tomek73 nie wiem czy dobrze rozumiem tabelę owego Blajar'a ale to nie chyba wapno tlenkowe tylko wapno węglanowe o zawartości min. 60 CaO. Tak wynika z mojej dedukcji i ich tabelki.

Jeśli tak jest, to cena 100 zł + transport szału nie robi.

Ja kupuję Kujawita z certyfikatem na 48% CaO za 90 netto z transportem na pole.

 

Co do miernika pH też miałem zamiar kupić ale i tak co dwa lata przeprowadzam badania gleby w stacji chemiczno rolniczej, więc jak dla mnie zbędny.

No i jeszcze margines błędu dosyć spory, a ziemię i tak wapnuję co roku i tak.

Edytowano przez dyczko0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To mają przywieść tlenek 60%, cena na kopalni 218 zł, mi teraz za 100zł + transport. Pytam dlaczego tak tanio. To mówił że bierze do 15 tyś ton i tak wychodzi dla niego . Dawałem ci link do niego kiedyś i pisałeś ze bardzo dobre. http://www.blajar.pl/oferta.html

Kolego Tomek

Które konkretnie z tej tabelki ? Widze że to asortyment z grupy Lhoist a to faktycznie dobre wapno za 216zł tona big-bag i 162 zł luz

Bo węglan maksymalnie może mieć 55% CaO wtedy wychodzi przeliczeniowo 98% węglanu wapnia

Tlenek to coś za tanio mi się wydał ! :blink:

Ale faktycznie zwracam honor, może być taka cena o ile cie na czymś nie oszuka bo gdzie tu jego zarobek ?

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seremiak    1

ja w zeszłym roku kupiłem tlenek odmiane 01 z magnezem razem 91%tlenków za 155zł z transportem na pole więc 100zł/t to jest bardzo realna cena, gdzies w tym wątku powinien być link do strony sprzedawcy a kolega Silva robił badania tego wapna i wszystko było OK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

To jest typowy tlenek. Nie raz dusiłem się przez niego i zasilałem pole sąsiada. Certyfikaty posiada, i od nie pamiętnych lat tu je stosujemy.

Zobaczyłem że zły link dałem, bo to jest firma transportowa. To jest z kopalni i pisze że kosztuję 216 zł. nawóz wapniowy tlenkowy odmiana 03 zawartość CAO 60% http://www.lhoist.pl/html/firma/sprzedaz_obsluga_klienta/cennik/cennik_wojcieszow.html

 

Jestem ciekaw co to jest ta kreda pastewna{węglan wapnia]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak, jest to w zasadzie węglan lekko palony bo węglan ma około 50 % a tu tylko 10 % więcej CaO.

Więc tak naprawdę to tlenku jest w tym wapnie jak dobrze liczę około 10-20% a reszta to węglan wapnia. Myślę że jest to dobra mieszanka dla gleby.

A jak twoje doświadczenia z tym wapnem? Chodzi o skuteczność?

 

Kreda pastewna to to samo co kreda nawozowa o ile jest to mączka a nie kruszonka.

 

Znowu zaczynasz cytować poprzedniego posta.

Edytowano przez milanreal1

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Pewnie coś działa, ale rzadko robię badania gleby.

Kupię teraz sobie taki miernik jak ty.

Mam płyn Helliga ale to różnie.

Bynajmniej jak nic nie rodziło mi się na jednym kawałku dzierżawy, to po zastosowaniu na jesieni, na wiosnę zboże nie zgineło i normalnie kosiłem, a przez 2 lata nic nie było.

Po wapnie z Nord Calcu standart czekałem 2 lata żeby zboże nie gineło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj