wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Roki212    1817

A jak dzwoniłem do mielnika to zawartość wody 19,5 % miało. zawartość CaO 42 % cena 105 zł/t

Te 105 zł/t to mam rozumieć że cena z transportem?

Bo jak dowiadywałem się w październiku było po 55 zł/t + 8%Vat jak sam po nie przyjadę

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.agrofoto.pl...em,40474,1.html

ciekawy artykuł


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

Chyba sie kolega juz wypowiadał. Wapno jurajskie to inaczej nazwane wapno weglanowe około 50-53% CaO od 04 np kopalnia Bukowa, Morawica. Jurajskie wzieło sie od nazwy ery z której pochodzi - Jura.

Edytowano przez bialy2005

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

to to i ja wiem , ale mi chodziło o coś wiecej, jak się ma do kredy i do dolomitu, czas rozpuszczania, itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

To akurat bedzie bardzo podobnie jak z dolomitem czyli im drobnijszy tym szybciej dziła. Jest to skała wapienna troche szybciej sie rozkłada niż dolomit ze wzgledu na swoje pochodzenie i twardość. Napewno wolniej od kredy jeziornej. Ale patrzac na skład i cene jest to chyba jedno z najekonomiczniejszych rozwiazań choc nie najszybszych w odkwaszaniu.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

dziękuję bardzo, ciekawe czy zawiera choć odrobinę magnezu, mam deficyt, a ph w granicach 5,7-6, chodzi bardziej o utrzymanie stanu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

u ciebie p[asuje dobry dolomit sypnac i bedzie oki magnez podniesiesz i ph podtrzyma


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

najbliżej mam kopalnie w Sandomierzu ale one nie słyną ze zbyt dobrego dolomitu, coś w tym roku trzeba będzie pomyśleć

bialy2005 ty mieszkasz w Łukowie czy w Łukowej?? możliwe że jesteśmy sąsiadami zza miedzy :) nie wiesz czy kopalnia w żelebsku jeszcze wydobywają dolomit?? kilkanaście lat temu wiem że tam coś było, a to wręcz pod nosem

niestety już zamknęli kopalnie, chyba z 6 lat temu, zresztą i tak byle co tam mieli :)

Edytowano przez malkolm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

Łuków


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

koledzy,1 tona dobrej mączki wapiennej zastępuje około 100 ton dolomitu!!! to powinno dawać do myślenia.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    165

Agronom ,mam takie pytanie, skoro wapno dolomitowe jest kiepskie,inne wapna też są słabe ze względu na słabe rozdrobnienie,więc w sumie tego dobrego wapna jest niewielki wybór... pytanie co powiesz na temat wapna budowlanego-jest to tlenek więc na lepsze gleby,pomińmy sprawę rozsiewu. W hurcie będzie cenowo podobnie jak kreda granulowana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dolomit prażony taki jak np. oxyfertil z tlenkiem magnezu to też bardzo dobry nawóz tyle że cena 500zł tona. Ogólnie jest sporo dobrych produktów na rynku i coś zawsze można wybrać ale nie można zawsze sugerować się ceną bo jak mówi przysłowie : " biednych ludzi nie stać na tanie rzeczy ". Naprawde dobre wapno którego zastosowanie jest najbardziej ekonomiczne zaczyna sie od 90zł tona a kończy w granicach 600zł . Moim zdaniem wszystko co jest tańsze i co jest droższe od tych widełek należy odrzucić bo to albo siet za parę złoty albo bardzo dobry produkt ale przeceniony i nieekonomiczny.

Co do tlenku to nie od dziś wiadomo że jest to dobre wapno i skondensowane i suche dzięki czemu zyskuje się duży potencjał w odkwaszaniu w przeliczeniu na zawartość wapnia na masę całego nawozu. Problemem jest umiejętne zastosowanie tego typu produktu, bo do tego należy mieć minimum wiedzy czym jest wapno tlenkowe i jak je stosować żeby nie zaszkodzić i żeby przyniosło to zamierzony skutek.


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kreda z Mielnika 60 zł tone - 2 lata temu.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Natomiast na glebach lekkich, szczególnie piaskach, bardziej celowe jest stosowanie

wapna weglanowego, które jest znacznie łagodniejsze w działaniu. Na glebach

lekkich, ze wzgledu na mała zdolnosc buforowa istnieje niebezpieczenstwo

wywołania okresowo zbyt zasadowego odczynu przy zastosowaniu wapna tlenkowego,

szczególnie przy wiekszych dawkach. Nawet, gdy zastosujemy własciwa

dawke nawozu, to w pierwszym roku nie jest mozliwe równomierne wymieszanie

go z gleba. Jednak niebezpieczenstwo przewapnowania jest niegrozne, gdyz gleby

lekkie słabo wchłaniaja wnoszone nawozy i tylko czesc wapna zostaje zwiazana

z gleba. Pozostała czesc wapna (wapno tlenkowe) przechodzi do roztworu glebowego

i szybko zostaje wymyta do głebszych warstw gleby i tym samym zostaje

stracona dla rolnika. Na glebach lekkich, piaszczystych z korzyscia moze byc stosowany

margiel, gdyz dodatkowo wnosi sie do nich gline, poprawiajac ich strukture.

Jednak polecany jest do stosowania lokalnego, tam gdzie nie zachodzi koniecznosc

transportowania go z duzych odległosci. Wapno tlenowe nie powinno byc stosowane

równoczesnie z innymi nawozami zawierajacymi amoniak. Nawóz ten powinien

byc stosowany wyłacznie na glebe sucha, gdyz tylko w takim przypadku mozliwe

jest dokładne jego wymieszanie z gleba.

 

 

To jest cytat linku wyżej Instytutu Puławy

 

Dalsza część

 

Gleby lekkie maja mała zdolnosc regulowania odczynu, poniewaz sa mało zasobne

w drobne czastki spławialne. Stosowanie wiec wiekszych dawek wapna, zmieniajacych

bardzo wydatnie w kierunku zasadowym odczyn gleby, moze odbic sie ujemnie

na rozwoju roslin, zwłaszcza takich jak: ziemniaki, owies i zyto, dla których najlepsze

warunki rozwoju sa przy pH =5-6,5. Dlatego gleby lekkie nalezy wapnowac

co 3-4 lata dawkami nawozów wapniowych w ilosci 1-1,5 t CaO/ha działajacymi powoli.

Nalezy unikac stosowania tlenku wapnia (wapna palonego) lub wapna gaszonego,

gdyz w glebach lekkich niszczy próchnice i strukture oraz szybko wyczerpuje

zasoby składników pokarmowych

Edytowano przez GoRAL1
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Z tego by wynikało, że na gleby lekkie tak jak zawsze mówiłem najlepsze wapno to wapno -magnezowo węglanowe ten link, na który powołuje się GoRAL1 to skarbnica wiedzy na temat wapnowania gleb oczywiście trzeba go przeczytać ze zrozumieniem wtedy nie będziecie mieli problemu z właściwym wyborem wapna. Polecam link ponizej

 

http://www.wapno-inf...4fa81251703.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Kujawsko pomorskie to inna bajka

 

Kolega niema pojęcia o lekkich glebach i do tego narażonych na erozje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KaziU91    14

Mam taki dylemat w sprawie wapna . O to chodzi że chciałbym na wiosnę posiać wapno pod mieszankę jarą . Chciałem was się spytać czy mogę tak zrobić że Orkę zimowa bronuję potem rozsieję wapno zaraz po tym dałbym kultywator, rozsiałbym nawóz pod korzeń . Czekam na odpowiedz czy tak mogę to zrobić !! Pozdrawiam KaziU91

 

Tematy połączone

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Zgadzam się problem ze zbytem wapna na kujawach jest o wiele wiele większy niż w innych rejonach Polski, ale to już problem Pana Agronoma-kujawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koledzy

Jak ktoś z dzaiada pradziada stosuje dolomit na gleby lekkie i nigdy nic innego w życiu nie posiał to na pewno ma duże doświadczenie w kwestii nawozów wapniowych !? ;)

Wybór wapna to w zasadzie dwa główne czynniki :

-efektywność

-ekonomia


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Nie z dziada pradziada

30 lat temu wapno było za darmo płaciło się tylko za sianie badanie też było prawie obowiązkowe ,chodził po wsi agronom i pobierał próbki razem z rolnikiem

wozili tylko wapno tlenkowe , teren i ziemia jak pisałem wyżej , po deszczu było widać gołym okiem jak jest wypłukiwane do strumyka

 

jeszcze jedno w 3 roku po wapnowaniu jęczmień nie chciał rosnąc a po 4-5 latach badanie wychodziło bardzo słabo

Gdy zmienił się ustrój była dłuższa przerwa w wapnowaniu potem trochę z konieczności (Cena ) 1 raz zastosowałem wapno dolomitowe z Morawicy , w strumyku go nie widać ,uprawiam też jęczmień , koniczyna ma sie dobrze a ph tak szybko nie spada badanie robione średnio co 5 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Zgadza się a to, co pan Agronom-kujawy proponuje nijak nie sprawdza się na glebach lekkich wiec proszę zanim pan znów zacznie wypisywać swoje ciekawe fantazje na temat wapna dolomitowego i nie tylko niech pan z uwaga przeczyta to, co proponuję w linku powyżej a zrozumie pan jak bardzo wprowadza pan w błąd wielu rolników, oczywiście niech to każdy przeczyta to nie będzie miał problemów z zastosowaniem odpowiedniego wapna na swoich glebach Polecam w szczególności panu Agronomowi

 

Wapno dolomitowe działa podobnie jak rozsiewanie piasku po polu .... warto poczytać ;)http://www.polcalc.pl/?page_id=267 Tutaj jest dużo konkretnych informacji.

 

 

Tutaj rzeczywiście można się wiele dowiedzieć o problemach, jakie ma ta firma ze zbytem swojego towaru a cytaty "eksperta Agronoma _kujawy" do złudzenia przypominają cytaty "EKSPERTA" tej firmy a jak to się ma do tego, co jest w publikacji Instytutu Puławy powyżej to już pozostawiam w ocenie Rolnikom, którzy to przeczytają. Pozdrawiam

 

 

Nie piszemy posta pod postem

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj