wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

pstaszek    238

Hmm chyba żartujesz a ja widzę to inaczej dla mnie to lokalizacja kopalń i sposób wykorzystania dolomitu z tych kopalń jak widać można go wykorzystać w przemyśle, co obala twoją teorie, która mówi, że nigdzie się go nie wykorzystuje w przemyśle myślę, że można by tu przytaczać wiele publikacji n temat wykorzystania dolomitu a ty i tak będziesz przy swojej teorii, że dolomit to się nadaje tylko do budowy dróg myślę, że nie potrzebnie tak stanowczo się odniosłeś, co do tego, że dolomit jest nic niewart raczej ty nie wiele wiesz o jego wykorzystaniu jak już wielokrotnie pisałem, jeśli uważasz Że firmy, które sprzedają dolomit, jako nawóz do stabilizacji ph i Mg w glebie dając na to certyfikat i nie mówię tu o dolomicie, który jest sprzedawany bez certyfikatu, bo ten wcale nie musi mieć takich właściwości jak ten z certyfikatem kończąc tą dyskusje na temat dolomitu powtarzam, jeśli udowodnisz mi, że dolomit sprzedawany z aktualnym certyfikatem jest nie przydatny w odkwaszani i poprawianiu zasobności w Mg i Cao to ja osobiście wystąpię do sądu o należne mi odszkodowanie, ponieważ zawsze kupuje z certyfikatem a jeśli nie potrafisz tego udowodnić to nie wprowadzaj ludzi w błąd, bo jeśli jest to Tylko twoje zdanie to by znaczyło, że przyznajesz, że nie masz na to żadnych dowodów a to nie jest W porządku na koniec jeszcze raz podam kopalnie, która ma dobry dolomit i sprzedaje go z certyfikatem może Pan zadzwonić i przedstawić Pana teorie na temat tego, co Pan sądzi o takim dolomicie na śląsku jest kilka dobrych kopalń z dobrym dolomitem rozumiem, że w Pana regionie niema takich. Dodam jeszcze tylko, że dolomit to wapno lekkich i średnich gleb a nie ciężkich

 

http://www.zelatowa..../wapno-nawozowe

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Mam jeszcze pytanie odnośnie tego wapna bo znajomy kupił go jesienią-rzeczywiście jest to mokre wapno i musi trochę przeleżeć aby woda wyschła? Jak to się liczy np-zamówię tira 25 t a po wyschnięciu ile mam tego wapna w kg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego Pstaszek

Czy możesz napisać jaka jest cena tego dolomitu z Żelatowa i czy jest to dolomit czy dolomit prażony bo na stronie nie ma takich informacji.

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Proponuję abyś się z nimi skontaktował wtedy będziesz miał info z pierwszej ręki pozdrawiam

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Jeśli masz 25 ton mokrego wapna o zawartości wody 50% no to masz 12,5 tony suchego wapna. Przy zawartości CaO 20 % zostaje Ci 2,5 tony czystego CaO.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

kurde to bardzo słabe te wapno jest! Nie wiem ile trzeba go dawać ale pewnie min 20 t suchego na ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam, potrzebuję konkretnej porady dotyczącej odkwaszenia gleby. Chodzi o rodzaj wapna i dawkę, które będą najodpowiedniejsze w poniższej sytuacji.

 

Ziemie średnio ciężkie, przeważnie gliny, klasy 3a i b. W sierpniu 2011 na połowie areału zastosowane wapno odmiany 04 w ilości 3t/ha. W tym roku w czasie jesieni wystąpiły symboliczne opady, praktycznie była susza, więc moim zdaniem wapno nie miało szans na chociaż częściowe działanie w całym sezonie wegetacyjnym. W sierpniu 2012 zrobiona analiza próbek gleby. Wyniki mało optymistyczne... Na 90% powierzchni pól pH od 4 do 5 (bez różnicy czy wapnowane czy nie). Zawartość P i K na poziomie niskim i bardzo niskim. Jedyna dobra wiadomość to zawartość Mg wysoka i bardzo wysoka. Ale ogólnie bez szału. Jeszcze przed otrzymaniem wyników, na drugiej niewapnowanej połowie areału rozsiane wapno odmiany 04 także w ilości ok 3t/ha.

Teraz zdając sobie sprawę z tego że od pH zależy praktycznie wszystko włącznie z sensem stosowania w dużych ilościach nawozów, zastanawiam się jaką strategię obrać, aby doprowadzić pH do optimum dla swojej ziemi czyli ok. 6,5. Nie ukrywam, że zależy mi na szybkości działania, ale z drugiej strony obawiam się żeby nie przedobrzyć w przypadku stosowania wapna tlenkowego. Według ODR dawka CaO potrzebna do podniesienia pH o 1 pkt to 3,5t. W moim przypadku potrzebne byłoby podniesienie o 2 pkt z czego wyszłaby dosyć astronomiczna dawka 7t/ha CaO czyli 14t CaCO3 .

Dodam, że w moim przypadku koszt 1t wapna odmiany 04 z transportem to ok.80zł. Kreda wyszłaby coś ok 95zł. Nie pytałem jak z tlenkowym ale na pewno odpowiednio drożej.

Proszę o rady osoby doświadczone, zdaję sobie sprawę, że nie uda się poprawić odczynu w jeden sezon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Doprowadzenie pH i zasobności w potas to czas ok 3 lat, fosforu 5-10. Jak masz bardzo wysoką zasobność w mg to nie jest za dobrze. Pomiędzy magnezem i potasem występuje antagonizm, bardzo wysoka zawartość magnezu w kompleksie sorpcyjnym ogranicza wiązanie potasu. Do odkwaszenia najlepsza będzie kreda, działa szybko, ma wysoka reaktywność.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Lipton podzielam zdanie milanreal1 przy tej cenie, jaką podałeś "Kreda wyszłaby coś ok 95zł." To najlepsze wapno w twoim przypadku na ciężkich glebach najszybciej zadziała i odkwasi ci glebę, co do dawki to przypuszczam ze z badań wynika że powinieneś zastosować około 4t CaO w czystym składniku, co by oznaczało, że musisz zastosować ok 8t kredy a producent zaleca jednorazowo zastosować 1t na 1ha, ponieważ reaktywność tego wapna jest bardzo wysoka, ponad 90% więc dobrze by było rozłożyć to wapnowanie w czasie, ponieważ tak duża dawka w jednym zabiegu tak dobrze działającego wapna mogłaby spowodować więcej negatywnych skutków niż pozytywnych Nie wiem czy mówimy o tej samej kredzie - http://www.kzkpolska...l/produkty.html bo z tego, co się orientuje ta o której ja mówię kosztuje Ok 400 i więcej zł za tonę w zależności od opakowania i ilości więc nie wiem czy to o tej kredzie mówisz czy o jakiejś innej albo pomyliłeś się z ceną?

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dzięki za cenne rady

 

Czy dobrze rozumuję myśląc, że:

 

Magnez pomimo wysokiej zasobności przy niskim pH jest w małym stopniu wykorzystywany przez rośliny. A po ustabilizowaniu pH i przy braku nawożenia Mg jego zasobność spadnie co pozwoli na lepsze wiązanie potasu?

 

A co do kredy to chodziło mi węglan z okresu kredy i za to chcieli 95zł/t. Najlepsza kreda odmiany 06a powinna zawierać min 35% CaO i max 10% wilgotności. Pozostaje kwestia dawki.

Tylko nie wiem czy to właśnie tą odmianę mi proponowali.

Czyli nie ma co szaleć z tlenkami...

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tlenku bym nie ryzykował. Na średnie gleby lepiej krede. A magnez spadnie m.in poprzez wywóz z plonem oraz wymywanie. Obecnie masz taka sytuacje ze caly kompleks sorpcyjny jest wypełniony magnezem, wiec na potas juz nie ma miejsca.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Z tego co udało mi się znaleźć w internecie wynika, że w Polsce są tylko 2 kopalnie odkrywkowe kredy w Koszelówce i Mielniku czyli mniej więcej na granicy województw lubelskiego i podlaskiego. Odległość od każdej do mnie to ok.220km więc cena będzie wysoka niestety. Ale poczytałem trochę i faktycznie lepszej formy wapna nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

To prawda, że to najlepsze wapno na gleby ciężkie, ale niestety drogie wiec może lepiej coś tańszego znajdziesz w pobliżu a efekt w odkwaszaniu będzie podobny, chociaż na pewno nie tak szybki jak przy kredzie nie zawsze najlepsze równa się z najbardziej opłacalne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego Lipton

Co to za węglan zakupiłeś cytuje "wapno odmiany 04 w ilości 3t/ha." jaki to był producent jak wyglądał sam produkt.

Jak możesz to podeślij link do producenta .

pozdrawiam

 

Z tego co udało mi się znaleźć w internecie wynika, że w Polsce są tylko 2 kopalnie odkrywkowe kredy w Koszelówce i Mielniku czyli mniej więcej na granicy województw lubelskiego i podlaskiego. Odległość od każdej do mnie to ok.220km więc cena będzie wysoka niestety. Ale poczytałem trochę i faktycznie lepszej formy wapna nie ma.

 

 

Kolejne nieporozumienie w sprawie kredy,

Otóż w Polsce jest więcej producentów kredy nawozowej , a to że w Koszelówce czy Mielniku uważają się za jedynych to nieporozumienie, wynikające z pewnych właściwości kredy jeziornej która w każdym złożu jest inna .

Kreda nawozowa to ten sam produkt co kreda pastewna w postaci mączki .

Można ją nabyć w kilkunastu zakładach w Polsce .

A co z kopalnią w Chełmie ?? to tylko 27 km od Ciebie ?

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wapno, które zakupiłem było z firmy Ekodol z Sandomierza. Nie pamiętam, w której dokładnie kopalni się zaopatrują, może w Morawicy. Było to właśnie wapno odmiany 04 czyli zmielony węglan wapnia, kolor kremowy, więc nie był to żaden dolomit.

 

Szukając źródeł kredy szukałem kopalni a nie dystrybutorów, których jak wiadomo będzie więcej niż kopalnii, ale jeśli ktoś zna kogoś bliżej mnie to chętnie sprawdzę.

 

Odnośnie Chełma... Niestety kopalnia wapienia należy do cementowni firmy Cemex, która przerabia skały wapienne na kilka rodzajów cementu i dodatkowo oferuje kruszywa drogowe i to tyle... Gdyby mieli w ofercie kredę nawozową to byłoby super

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

ekodol handluje głownie z Morawicy i Bukowej to drugie jest jaśniejsze ale grubsze, Morawica drobne ale bardziej kremowe.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

A wiecie może z jakiego surowca produkuje wapno firma z Trębaczewa o nazwie Minerał ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

bialy2005 miałeś może do czynienia z kredą z Ekodol? Bo proponowali mi w 2011 za 96zł/t.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

z ekodolu brałe tylko raz w 2010 z bukowej. w tym roku kuzyn brał morawice i bukowa a kreda to jest trawie to samo bo to nie jest kreda jeziorna tylko skała milona niby troche młodsza i miekka


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wapno, które zakupiłem było z firmy Ekodol z Sandomierza. Nie pamiętam, w której dokładnie kopalni się zaopatrują, może w Morawicy. Było to właśnie wapno odmiany 04 czyli zmielony węglan wapnia, kolor kremowy, więc nie był to żaden dolomit.

 

Szukając źródeł kredy szukałem kopalni a nie dystrybutorów, których jak wiadomo będzie więcej niż kopalnii, ale jeśli ktoś zna kogoś bliżej mnie to chętnie sprawdzę.

 

Odnośnie Chełma... Niestety kopalnia wapienia należy do cementowni firmy Cemex, która przerabia skały wapienne na kilka rodzajów cementu i dodatkowo oferuje kruszywa drogowe i to tyle... Gdyby mieli w ofercie kredę nawozową to byłoby super

 

Wydaje mi się że kiedyś mieli i gdzieś widziałem w jakiejś publikacji parametry tych produktów z Chełmna i pamiętam że to był bardzo dobry produkt nawozowy . Może warto było by tam zadzwonić i się dowiedzieć coś więcej w temacie :)

 

A wiecie może z jakiego surowca produkuje wapno firma z Trębaczewa o nazwie Minerał ??

Kolego SOKAN

post 985 w tym temacie


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sambochi    0

Koledzy, mam pytanie jakie wapno polecacie na glebę piaszczysto-gliniastą ? Klasa między IV b a V

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

z ekodolu brałe tylko raz w 2010 z bukowej. w tym roku kuzyn brał morawice i bukowa a kreda to jest trawie to samo bo to nie jest kreda jeziorna tylko skała milona niby troche młodsza i miekka

 

No właśnie tak mi mówili przez telefon, że to młody węglan z okresu kredy czyli bardziej miękki od typowego wapienia, ale ciekawe jak z jakością tego wapna. U nich to raczej są certyfikaty i powinno trzymać parametry...

 

Agronom_kujawy jeśli chodzi o Chełm to faktycznie warto zadzwonić i zapytać bo byłby naprawdę blisko

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

akurat certyfikaty moze i maja ale zapewne masz WZ z Ekodolu a nie z kopalni i przywoza po 27-28t :) A teraz powiem ci że wiecej jak 26t a najczesciej 25,5w tym roku sie nie zdarzyło jak wozili mi na WZ z kopalni :) teraz pewnie wiesz czemu ta firma ma zawsze najnizsza cene o kilka złot na tonie zawsze taniej niz konkurencja.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Ja brałem kredę z Ekodolu po 91zł/t. Proponował mi węglanowe za 65 bodajże i mówił że ma coś pośrodku tych za bodajże 80 zł. Ale muszę przyznać że wapno było ekstra suche jak brałem. A jak dzwoniłem do mielnika to zawartość wody 19,5 % miało. zawartość CaO 42 % cena 105 zł/t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

no tak tylko mielnik to nie skała mielona, ale wąłsnie wada jest ta wilgotnosc i cena ale działą szybko i skutecznie. Kredy mielone ze skał to całkiem co innego.

Edytowano przez bialy2005

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj