pawel85

Czy możecie doradzić

Polecane posty

pawel85    0
Napisano (edytowany)

Witam mam pytanie na chwilę obecną mam cielęta ok 200 kg uwiązane w oborze. Na wiosnę chciałem przeprowadzić delikatne korekty wiązań i boksów, chciałem zapytać czy przed wypuszczeniem na łąkę (ogrodzona drążkami po koniach) powinienem założyć kółka w nosy byczkom?? Co sądzicie na ten temat.jest ok 15 sztuk do 200 kg.

 

 

 

Drugie zagadnienie które chciałem przy okazji pisania tego postu naświetlić to sprawa żywienia .

Karmię byki kiszonka z kukurydzy na 2 sztuki wysypuję napchaną taczkę (czubata) i posypuję to śrutą wykonaną z pszenżyta i mieszanki z dodatkiem śruty rzepakowej znaczy na 4 sztuki duże powyrzej 400/500 kg rozrabiam 4 kg śrutu ze zboża + ponad 3 kg śruty rzepakowej.Poje wiaderkami codziennie ok 13 godziny byczki piją do woli , po pojeniu daje siano kiszonkę i na wieczór to samo co rano . Mimo to nie jestem zadowolony z przyrostu zwierząt(byki są odrobaczone 2 razy). Chciałem zapytać czy robię coś nie tak , czy możecie coś poradzić dopisać lub podpowiedzieć co zmienić .przeczytałem na forum o preparacie sanbull czy dodawać go czy polecacie jakieś koncentraty .

Edytowano przez pawel85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawello15    1

według mnie twoja dawka jest ok (troche tej kukurydzy dużo dajesz). wyjadają ci zawsze ją do czysta?

spróbuj zastosowac koncentrat sanbul to powinno zwiekszyć ich apetyt przynajmniej u mnie tak jest .

według mnie powinieneś je poić zawsze po jedzeniu do woli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel85    0

przeważnie wyjadają zostają nieraz te łuski z kolb ale bywa tak że nie. najpierw szybko wyjadają śrurte później przez noc czy dzień wyjadają resztę. Raz w tygodniu daje samą siano kiszonkę żeby trochę żołądki im się przepchały.czy powinienem dawać jakieś wit. czy lepiej dobry koncentrat na dodatek.??mierzyłem byka według obwodu pod nogami ma 17 miesiecy hf i obwód 202 cm czy to jest oki ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolt    0

Jak na ten wiek to dobre maja przyrosty według miarki 200cm to ok 600kg a sanbula jak zostasujesz to będą pobierały wiecej paszy i szybciej będą rosły.

A jak pozakładasz kółka w nosy to jest wygoda przeprowadzic je czy złapac wtedy sa spokojne jak są złapane za nos i nie szarpia sie tak jak złapany za szyje lub rogi

Edytowano przez Karolt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Chcesz żeby więcej jadły, wstaw poidła, będą piły wtedy, kiedy będą chciały i co najważniejsze ile będą chciały, a nie kiedy Ty im to umożliwisz. Przy poidle zwierzę nie obciąża żołądka nadmiarem wody pitym na zapas.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

dokładnie kiedy maja dostęp regularny wody lepiej pobierają paszę wagowo nie jest źle dobre przyrosty są wiadomo sztuka sztuce nie równa, ja utrzymuje na samej paszy treściwej do tego niedojady sianokiszonki słabej jakości i słoma, luzem trzymam i 14-16 miesięcy łapią wagę 700 kg +/- krzyżówka limousine x hf


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel85    0

Chcesz żeby więcej jadły, wstaw poidła, będą piły wtedy, kiedy będą chciały i co najważniejsze ile będą chciały, a nie kiedy Ty im to umożliwisz. Przy poidle zwierzę nie obciąża żołądka nadmiarem wody pitym na zapas.

 

Kolego adromatik miałem zamiar zainstalować poidła i inne dodatki do obory ,ale przez pewnego handlarza straciłem połowę młodego stada byczków, z 30 szt zostało 15 wiec teraz znowu muszę uzupełnić stado.Nie jest lekko , jakoś przemęczę się wiaderkami z tym pojeniem innego wyjścia nie mam .A tym którym się udało wszystko dopiąć na ostatni guzik to gratuluje. Ja jade bez żadnych kredytów na każdego cielaka zarabiam sam.I strata takiej ilości szarpneła trochę portfelem a żyć jeszcze trzeba.

 

Napisze mi ktoś na temat tych kółek do nosowych , Bo piszemy o karmieniu a nie ma tematu o kółkach.

Chcę wiedzieć od jakiej wagi można kółka zakładać .

Czy do założenia potrzebny jest lekarz weterynarii czy można to zrobić samemu za pomocą specjalnego zaciskacza.

czy istnieją jakieś zagrożenia związane z zakładaniem kółek .

czy bydło nie powyrywa sobie kółek z nosa w razie przepychanek .

ZA odpowiedz z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolt    0

można zołozyc juz od 100kg bynajmiej ja tak zakładam

Zakładam je sam są do tego specjalne kleszcze mozną kupic w grene

zagrozenia zadnego niema tylko na początku troche krwi poleci

niezdazyło sie umnie zeby byk lub krowa wyrwało sobie kółko z nosa

Edytowano przez Karolt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

Poidła u byków to nie najlepszy pomysł, chyba że ktoś lubi powodzie co drugi dzień:) U nas przy bykach mamy rozprowadzona wodę ale bez poideł tylko im odkręcam dwa razy dziennie i jest ok. Jeden kran na 4-5szt. Jakbym poił jednym to zanim doleci do wszystkich to pierwsze się opiją za mocno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwojtek01    14

Witam . Kółka w nos to kiepska sprawa byczki koledze schudną ,po co się wpędzać w koszty .Wybieg ogrodzić dodatkowo elektrycznym pastuchem i będzie dobrze .Dla starszych proponowałbym koncentrat Bono ( od 6 miesiąca życia). Bedzie wtedy kolega mógł zrezygnować z dodawania śrutu rzepaczanej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      W związku z prośbą użytkowników założyłem ten temat. Tu możemy rozmawiać o wszystkim i o niczym, aby nie zaśmiecać tematu "ceny mleka"
       
    • Przez lukasz2623
      Szukam czegoś dobrego, nie drogiego do wypalania rogów. Polecicie coś?
      Plus dodatkowe pytanie.. w jakim wieku wypalacie?
    • Przez ukaszKruszyna
      Cześć! Ostatnio trafiłem na młóto browarniane w paszy dla bydła. Wiecie może jak wpływa na wartość odżywczą? Chciałbym spróbować wprowadzić to u moich krów, które niedługo będą się cielić i w szukam informacji oraz sprawdzonego dostawcy.
    • Przez raven18
      Hej, da się zmienić ilość obornika w programie internaw bo w rzeczywistości mam go dużo mniej. Program liczy około 17 ton na głębokiej ściółce na 1DJP, to jakiś kosmos bo mam max 10 ton (licząc ilość wywiezionych rozrzutników 3,5 tonowych). Teoretycznie nie przekraczam max dawki azotu na działkach ale bardzo mało brakuje.   
    • Przez Młodyoporowiec
      dzień dobry czy warto zaczynać hodowle mam 20 ha ornego i 2 łąk ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj