Skocz do zawartości
michal85

Tandem- na dolny czy na górny zaczep?

Polecane posty

michal85    8

Witam. Szykuje sie do zrobienia przyczepy typu tandem o ładowności ok 6 T i moje pytanie czy lepiej zeby byla na dolny czy górny zaczep? Bedzie ciągana ciągnikami 90 i 125 KM. Z góry dziekuję za wszystkie opinie i odpowiedzi.

b0gdan    85

Na górny zaczep jest mniejszy dopuszczalny nacisk, ale przy 6 tonach na tandemie nie powinno sie go przekroczyć

edpawel    0

Ja mam pszyczepe jednoosiówke zrobiona ze stara 200 z dluga paka (sztywna) normalnie silnik wyjety i zdjeta kabina i w tym miejscu zrobiony dyszel na gurny zaczep , ładownośc około 9 ton bo mam dorobione zakładki to wychodzi jakby byly podwojne burty orginalne... hhhmm radzil bym ci zrobic na dolny zaczep bo jest bezpieczniej ja odczepic od traktora i jak masz problem z uciagiem to niezrywa przodka ja mam mf255 to jego niepodczepiam a przyczepa chodzi głownie przy zetorze 12145 i kiedys mtz 82 , czasem pozycza ta przyczepe stryjek zetorem 7211 to przy wyjezdzie z pełna na ulice mu przód zrywało do góry , wsumie to os itak jest wmiare na srodku to jeszcze niejest tak zl , jak stoi pusta albo z malym ładunkiem to stoi na stopce ale jak pełna to mam dorobiona stopke na 3 nogach i podpieram oczywiscie koła... hhmmm na dolnym zaczepie bendzie lepiej bo np; postawisz ja sobie na lewarku i gdy zaczep jest niżej to jest mniejsze prawdopodobieństwo,że spadnie ze stopki :blink: (radziłbym ci dolny bo niebendzie ci tak przodka zrywac jak sie traktor bendzie zapierał)

mam tez 2x D47 to chodza przy mf255 i rozrzutnik 4t to zrzucałem nim kiedys zboze tasma do garazu ale teraz mam bin 100t to rozrzutnika nieurzywam do przewozu zboża , zazwyczaj ta ze stara rozladowuje rzmijka bo mam nasrodku w podłodze szufladke na zsssyp :lol:a w D47 mam ztyłu w burcie szufladki

Wiadomość z agroFakt.pl

leniwy27    1

dobre pytanie a jak jest z przyczepą bo mam 10t tandem czy ten zaczep suwakowy co jest przy J.D 6620 wytrzyma czy takie coś trzeba na dolny hak zaczepiać ?

beret1990    24

lepiej jest na dolny zaczep, wtedy ciągnik ma lepszą trakcję, bo przyczepa przytrzymuje i dociska tył ciągnika;]

Arek    113

Wszystko zależy od tego jaki masz górny zaczep bo zwykły nie nadaj się do zapinania przyczep jednoosiowych. Na tabliczce zaczepu powinien być napisany dopuszczalny nacisk. Przy tandemach pionowy nacisk na zaczep zwykle wynosi ok 2t. Osobiście wybrał bym dolny zaczep.

Ale jak chcesz zrobić przyczepę o ładowności 6t to myślę, że nie warto pakować się w tandem tylko zostać przy jednej osi. Mam taką przyczepę (nie raz było na niej 8-10t piachu), teraz robię następną 6cio tonówkę na jednej osi.

MichalR    33

Chyba dolny jest najlepszym rozwiązaniem, głównie ze względu na trakcję. Gdy zrobisz na górny, to tylna oś przy ciągnięciu będzie dużo bardziej obciążona, a przy lżejszym ciągniku, może podrywać przód. Z drugiej strony przy hamowaniu obciążenie bezie szło na przednią oś, a jeżeli przyczepa nie będzie miała sprawnych hamulców, to może wtedy być nieciekawie. Zauważ też, że zdecydowana większość przyczep tandemowych i rozrzutników ma dolny zaczep, myślę, że nie bez powodu.

a co sądzicie o zaczepach w pojazdach Wieltona...?? przymierzam się do zakupu tandema 10t i rozrzutnika 9 ton również tandem...

zaczep mam na suwnicy (NH T5060)...

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jeżeli chodzi o stabilność to dolny zaczep jest lepszy, gdyż na górnym masa przyczepy bardziej zakłóca stabilność ciągnika, z racji wyżej położonego punktu oddziaływania. Szczególnie będzie to odczuwalna za zakręcie, albo na mało przyczepnym podłoży przy próbie skrętu.

Arek    113

@DejmondSamWDolinie

Wielton zdaje się montuje zaczepy scharmueller a te należą do europejskiej jeśli nie światowej czołówki.

Co do NH to sprawdź na tabliczce zaczepu jaki ma dopuszczalny nacisk pionowy.

david62    0

Przyczepy typu tandem z regóły powinno zaczepiać się na zaczep typu hitch lub piton fix gdyż one maja najwieksza wytrzymalość na nacisk.

Arek    113

Tyle, że zdecydowana większość tandemów do 18t nie ma nacisku na zaczep większego niż 2,5t a tyle wytrzymują przesuwane zaczepy w nowszych ciągnikach.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez elektrotech
      czy ktos podjął się budowy czegos takiego?? gdzie zakupić tłok teleskopowy

ps
      mam zamiar zrobić cos takiego ale z dołożeniem 2 osi -blizniak koła 16 z Żuka... u mnie tłoków w domu duzo ale jak sie okazuje koniecznie jest obnizenie na max wysokości oraz zastosowanie tz kipra na tył ale tu problem skąd wziąc teleskopa-tłok..i ile taki ma max wysięgnik??
    • Przez Famer21
      Szukam przyczepy 8-10ton na co patrzeć jaką najlepsza bedzie?
      Gdzie mogę znaleźć przyczepe jakąś w necie poza allegro, bo nic nie widać same takie "zrób to sam".
    • Przez zetor7745
      Co sadzicie o przyczepach Pronar. Interesuje mnie kupno 2 sztuk 10t i wybor padl na pronar dobra cena co wy na to?
    • Przez tomb2
      Właśnie odbierać mam nową przyczepe ale widze że instalacja pneumatyczna jest dwuobwodowa :'( W lamborghini podopne bo są gniazda jedna w zetorze już nie, może macie jakąś rade, moze da sie to poprzerabiać ???
    • Przez johny09
      Witam.
      Jestem zainteresowany kupnem przyczepy koleby zremb w8, czy ktoś może się orientuje kto może chce sprzedać?
       poniżej przykładowe zdjęcie