Polecane posty

TheCinek    3
Napisano (edytowany)

Mam problem, jestem w trakcie budowy obory uwięźowej, nie wiem którą wersję mam wybrać, dołączam rysunek planu tylko z dwiema dostępnymi możliwościami... Z kim sie spotkam to mówi inaczej... Jak wy myślicie która jest lepsza? Nie chce popełnić błędu i potem żałować przez resztę użytkowania ;) Prosiłbym o Wasze zdanie, o plusy, jak i minusy każdej z wersji... Za każda wypowiedź będę Wam ogromnie wdzięczny :D

Link: http://img25.imageshack.us/i/legowiskoc.png/

Edytowano przez TheCinek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotos573    0

Ja obecnie użytkuje oborę uwieziowo na ściółce mam stół paszowy na równi z legowiskami i dużo krów klęka żeby dokładnie zjeść pasze (osypkę, czy pełno porcjówke ) przez co mają problem z puchnięciem kolan i zbieraniem się wodo w nich, wiec podwyższony stół paszowy uważam że będzie lepszym rozwiązaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafczyk    1

Zgadzam się z kotos573. Według mnie podniesienie stołu paszowego jest dobrym rozwiązaniem i napewno ułatwi krowom pobieranie paszy a zarazem ograniczy klękanie na kolana (oczywiście znajdą się wyjątki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też popieram możliwość A ale myślę że krata powinna być poniżej legowiska tak jak jest na schemacie B. Ja mam legowisko podwyższone od kraty o ok 10cm a korytarz paszowy o kolejne 15cm.


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheCinek    3

Kotos573 "dużo krów klęka żeby dokładnie zjeść pasze (osypkę, czy pełno porcjówke ) przez co mają problem z puchnięciem kolan i zbieraniem się wodo w nich" chyba to zdanie najbardziej mi pomogło, dzięki bardzo ;)

 

lamborghini105 niestety nie mogę już zrobić tak jak mówisz bo pewne kroki mam poczynione i nic nie mogę więcej zmienić czyli stół paszowy mam wyżej od krat 8-10cm.

 

Projekt zakłada wersję "B" ale mi ona nie podchodzi <_< a samemu na wersję "A" ciężko mi przekonać "władzę wyższą" :P:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem, jestem w trakcie budowy obory uwięźowej, nie wiem którą wersję mam wybrać, dołączam rysunek planu tylko z dwiema dostępnymi możliwościami... Z kim sie spotkam to mówi inaczej... Jak wy myślicie która jest lepsza? Nie chce popełnić błędu i potem żałować przez resztę użytkowania ;) Prosiłbym o Wasze zdanie, o plusy, jak i minusy każdej z wersji... Za każda wypowiedź będę Wam ogromnie wdzięczny :D

Link: http://img25.imageshack.us/i/legowiskoc.png/

zdecydowanie rysunek B jest lepszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1306

@ TheCinek wg mnie lepszy jest A z podwyzszonym stolem paszowym i kratką/zgarniakami umieszczonymi minimalnie ponizej legowiska. Z obserwacji: idze ze murek mozna zrobic nawet40-45cm na wysokosc, a stól paszowy na jakies 35 przyjmując za +- zero poziom legowiska. Schemat B jest łatwiej wykonać, ale ergonomiczny jest sch. A,jestem za zrównaniem poz. kraty i legowiska aczkolwiek obnizenie koryt/zgarniaka tez robią.

Zamieszczam link http://img690.imageshack.us/g/88054363.jpg/ zerknij.

/do upierdliwych/ to są wymiary oriwntacyjne i bodajze minimalne a w dodtaku dla gospodarstw małotowarowych

Daj znac co wybierzesz, ile chcesz sztuk i czego jak mozna wiedziec? I jakie wymiary cołosci?

Edytowano przez GABBER85

>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michu7    7

ja bym zrobił kratę ok 20 cm poniżej legowiska a stół paszowy ok 10 cm powyżej legowiska. Ja mam kanał gnojowy ok 10 cm poniżej legowiska i krowy kładą mi się w kanale, powód to na pewno zbyt krótkie stanowiska (165 cm) jak na krowy rasy hf. Ale uważam, że te 10 cm różnicy w poziomi stanowiska i kanału gnojowego to za mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheCinek    3

Wymiary całej to 14x54m 80 stanowisk głównie bydło mleczne ;) jeśli chodzi o murek to myślę ze w uwięzówce pow 30cm. to lekka przesada. Będą na ruszcie a pod rusztem będzie zbiornik.. kurde miałem dziś do powiatowego weterynarza zajechać i zapytać ale zapomniałem <_< dzięki za link do fotek ostatnia podchodząca do mojej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Fizjologicznie krowa pobierając kęs paszy robi krok do przodu, dlatego niezbędnym jest podniesienie dna żłobu o min. 10 cm. Nie ma wtedy problemów z odgniecionymi stawami skokowymi, przebudowanym pasem barkowym/krowie od przodu mocno wystaje bark i łokcie/, a przez to szybszym brakowaniem krów. Kanał gnojowy na Twoim miejscu także bym obniżył, łatwiej utrzymać czystość, ale jak nie możesz to równy, też jest do przełknięcia. Jeżeli chodzi o przegrodę to powinna umożliwiać swobodne leżenie zwierzęcia z głową nad stołem, czyli nie więcej niż 40 cm.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1313    0

TheCinek przeczytałem całą dyskusję i zgadzam się z tymi co twierdzą że stół paszowy musi być wyżej. Jednak że moim zdaniem zaproponował bym ci zastanowienie się nad oborą wolnostanowiskową. W oborze tego typu będziesz miał mniej pracy zwłaszcza że budujesz ją na prawie 80 krów to nie mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

14x54 to jeszcze jakaś wolnostanowiskowa z korytarzem z boku by wyszła, przy takiej obsadzie ja chyba też wogóle nie myślałbym o stanowiskowej. jeśli już koniecznie stanowiska to może część dla młodzieży i zasuszonych wolnostanowiskowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

Jeśli już to rozwiązanie A. Stół stołem, z tym krowy sobie poradzą, ale widziałem oba rozwiązania z kratami (na równo z legowiskiem i wyżej) i chyba lepiej jest, kiedy krata jest równo z legowiskiem, znacząco to nie obniża aspektów użytkowych, ale jak krowa stanie na brzegu stanowiska i walnie noga o kratę spadając jednocześnie z jakiejś wysokości to często dochodzi do uszkodzeń kopyt.

 

Na początku napisałem "jeśli już" bo wybierasz tą droższą technologię i w dodatku z gorszymi rozwiązaniami. Jak budować oborę na powyżej 40 sztuk to tylko i wyłącznie wolnostanowiskową, a co dopiero mówić o 80! Nawet wybierając najtańszą halę udojową będziesz miał o niebo bardziej komfortowy i szybszy dój. Również dla samych zwierząt wolnostanowiskowa będzie znacznie korzystniejszym rozwiązaniem, tylko tam zapewnisz im możliwość poruszania się, i zapewne lepsze warunki środowiskowe (światło i wentylacja zwłaszcza). Jeszcze z 10 razy sie dobrze zastanów zanim tą uwięziówkę pobudujesz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

@tommot003 te wygrodzenie, które podałeś rozdzielałoby w całości poszczególne stanowiska- byłby problem przy dojeniu krów, musiałbyś się wciskać pomiędzy krowę, a rurę stanowiska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wofi88    0

Witam. Kolego według mojej najlepszej wiedzy: stół paszowy 15cm wyżej niż legowisko, do tego "murek"10- 15cm licząc od stołu paszowego, zalecałbym zrobić z drewna, bez ostrych krawędzi (drewno jest cieplejsze od betonu) więc krowy będą chętnie na nim opierały głowę, czy szyję, zresztą gdybyś miał wybór to usiadłbyś na ławce drewnianej czy betonowej..., legowisko myślę, ok. 10cm wyżej niż kanał, czy ruszt, to zagwarantuje, że mućki będą się kładły na legowisku, a nie w kanale.

Pozdrawiam. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

Witam, mam pytanie odnośnie obory stanowiskowej na +- 30 sztuk ja wymiary powinna mieć jeśli bydło stało by w 2 rzędach na przeciw siebie z korytarzem paszowym oraz korytarzem do wypychania obornika a ile jeśli stałyby w jednym rzędzie?


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki0489    10

Korytarz paszowy musi być wyżej niż stanowisko. co najmniej te 10-15cm. A jak z katami to nie wiem ale w wielu oborach byłem to zawsze były równo ze stanowiskiem. Więc wg mnie opcja A

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kusy    0

witam bede budował oborę uwięziową i potrzebne ni są wymiary stanowisk (długość i szerokość)z góry dziękuję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Długość to zależy czy chcesz trzymać tylko dorosłe sztuki czy i młodzież a szerokość najlepiej ok 1,25.


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kusy    0

chodzi mi o dorosłe sztuki i wymiary według unijnych przepisów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1313    0

chodzi mi o dorosłe sztuki i wymiary według unijnych przepisów

Witam szerokość stanowiska to minimum 120cm(jest to zgodnie z normami) w zupełnosci wystarcz jeśli chodzi o długośc to niejestem pewien ale z tego co pamiętam to musi być min 185 lub 195. Ale jeśli chodzi o budowe obory jeśli ma tam stać bydło mleczne to jestem zwolennikiem obory wolnostanowiskowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj