krzysiu12

Przerabianie starej obory

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
krzysiu12    8

Niestety plany sie zmieniły :(

Narazie nie postawimy nowej obory. Myslelismy co by tu zrobic aby przechowac kilka cielakow.

I wymyslilismy. Mamy stara obore jej szerokosc to 6m i długosc 12m.Trzeba by było ja troche przerobic to znaczy wyburzyc scianki poniewaz sa one w poprzek szopy pozakładac wygrody itd. czy było by to opłacalne? Jaki bylby koszt tego i ile sztuk by mozna tam upchnac. stały by tam cielaki i jałówki w jednym rzedzie.

prosze o porady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
domel1993    0

Jesli jest to obora w dobrym stnie murowana to warto by było ja przerobic gorzej jak drewniana ja mam taka jedna i idzie w tym roku do rozbiurki bo pruchniate bale cały dach jest dobry ale reszta sie nienadaje.

Jak w srodku wyburzysz sciany i wzdłuz zrobisz stanowiska to co 1m na kazda sztuke ci wystarczy czyli z jakies 11-10 szt ci wejdzie koszta nietakie duze bo z tego wszystkiego co ci bedzie trzeba to stal jest droga a beton to tanio ci wyjdzie.

A masz tam dostep do doprowadzenia wody? Czy bedziesz zakładał ?

Jak bedziesz robił korytzrz pasowy to odsun sie od sciany z jeden metr i łabamipoustawiaj do korytarza a tyłem do drzwi , pewnie obornik widłąmi bedziesz musiał czy jakis wyciaa planujesz?

Według mnie to z betonem i drzbinko paszowo to wyjdzie ci około 100zł od stanowiska bez wody noi oczywiscie , czy robisz wyciag?

Koszt wyciągu z metra ok 370zł.

 

http://allegro.pl/linowy-usuwacz-wyciag-zgarniacz-obornika-szynowy-i1429521741.html'>http://allegro.pl/linowy-usuwacz-wyciag-zgarniacz-obornika-szynowy-i1429521741.html

 

Jesli jest to obora w dobrym stnie murowana to warto by było ja przerobic gorzej jak drewniana ja mam taka jedna i idzie w tym roku do rozbiurki bo pruchniate bale cały dach jest dobry ale reszta sie nienadaje.

Jak w srodku wyburzysz sciany i wzdłuz zrobisz stanowiska to co 1m na kazda sztuke ci wystarczy czyli z jakies 11-10 szt ci wejdzie koszta nietakie duze bo z tego wszystkiego co ci bedzie trzeba to stal jest droga a beton to tanio ci wyjdzie.

A masz tam dostep do doprowadzenia wody? Czy bedziesz zakładał ?

Jak bedziesz robił korytzrz pasowy to odsun sie od sciany z jeden metr i łabamipoustawiaj do korytarza a tyłem do drzwi , pewnie obornik widłąmi bedziesz musiał czy jakis wyciaa planujesz?

Według mnie to z betonem i drzbinko paszowo to wyjdzie ci około 100zł od stanowiska bez wody noi oczywiscie , czy robisz wyciag?

Koszt wyciągu z metra ok 370zł.

 

http://allegro.pl/linowy-usuwacz-wyciag-zgarniacz-obornika-szynowy-i1429521741.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu12    8

domel1993 obora oczywiscie murowana stan jest dobry. wyciag chcialbym zrobic ale sam to wyjdzie taniej taki jaki mam w tej nowej oborze. woda jest tam podłaczona. jaka długos musialy by miec stanowiska przy takich wiazaniach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
domel1993    0

Zabardzo to ja sam niewiem bo dopiero w tym roku bede przerabiał u siebie obore 5m na 21m.

Wiem tyle:

-odsune sie od najdłuszej sciany wzdłu całej długosci obory tak z 1m moze wiecej na korytarz paszowy wzdłuz niego dam drabine paszową sam bede robił wiec niema problemu wysokosc jej przewiduje na 1m

- i co 1m na kazda sztuke take otwory 40 cm poto zeby bydło mogło jesc z korytarza .

- A co do wyciągu to narazie niebede robił ale mam taki zamiar. 1 poidełko na 2szt bydła.

-przeszkadzaja mi sciany wewnetrzne i sklepienie jest zalane wiec trzeba słupy jakies ulać

 

 

jaka długos musialy by miec stanowiska przy takich wiazaniach?

 

Niewiem o co chodzi mzesz to rozpisać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu12    8

domel1993 chodzi mi o stanowiska na ktorych stoja krowy. mysle ze z 180cm wystarczy.

 

a jak ty bedziesz przerabiał obore to zrob tak:

-110cm na korytarz za krowami

-30cm kanał gnojowy

-180cm stanowiska

-180cm korytarz paszowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
domel1993    0

http://img826.imageshack.us/i/ob2g.png/

 

 

 

myslałem ze tak nazrazie zrobie a potem zobacze

 

dobry pomysł zes mi podsunoł teraz bardziej sie nad tym zastanawiam no niezle by był to nawet traktorem bym sie przecisnoł zbela na tym korytarzu

 

dobry pomysł zes mi podsunoł teraz bardziej sie nad tym zastanawiam no niezle by był to nawet traktorem bym sie przecisnoł zbela na tym korytarzu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mario3004    0

O ile się nie mylę to długość stanowiska powinna wynosić długość zwierzęcia + 30cm (chyba)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
domel1993    0

Tez mi tak sie wydaje.

Jak szerokosc powinien byc korytarz paszowy zebym mógł bele wstawic np T25 czy innym traktorkem np c 360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

Jak mają tam być cielaki to zrób 2 rzędy jedne stanowiska krótkie dla małych a drugie dłuższe dla większych, z przodu nie za wysokie koryto, na środku korytarz żeby turem obornik wypychać. Z zadawaniem paszy będzie trochę zabawy ale jak nie będzie tam dużych byków to dasz radę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
domel1993    0

raczej słabo to widze wole cos takiego zebym mógł ciagnikem bele wstawic i na korytarz dawc im zarcie.

A obornik to jaki wyciag i po sprawie.

Bo na tura to mało miejsca bo chlew jest waski.

Wole zrobic wszystkie łbami w jedna strone do korytarza przez który bedzie mozna bele wstawic.

 

krzysiu12 I co postanowiłes przerobic swoja oborę jakie plany. Wymysliłes cos napisz bo bede robił pewnie tak jak mi radziłes, napewno kazda informacja sie przyda i przyokazji bedzie wiadomo co ile kosztuje.

Pisałes ze wyciag mozna taniej samemu zrobic jaki koszt z metra?/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mario3004    0

czyli na byk duzego 1m na 1,5m to wystarczy ale dam troche wiecej

To są wymiary minimalne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu12    8
Napisano (edytowany)

domel1993 no ja robie tak jak mowiłem. moge przeznaczyc na to 12m zrobie 9 stanowisk po 1metrze szerokosci i 3 skojce dla małych cielaków. łącznie z nowa obora bede mial 39 stanowisk wiec dopoki nie przejme gospodarstwa to wystarczy. a pozniej to sie zobaczy ;)

 

A wyciąg nie wiem ile moze wyjsc od metra jak samemu robisz. ale zawsze cos zostanie. jak robilismy do nowej obory firma chciala 9tysiecy a my zrobilismy za 6.

Edytowano przez krzysiu12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

Witam.

Mam w planach na wiosne zrobic jakies pomieszczenie dla młodzieży ( jakies jałówki ewentualnie byki) myslałem raczej nad miejscem na uwiezi bo jakos niejestem przekonany do luznych kojcy. I tu moje pytanie: mam wiate z płyt betonowych (takich jak sie robi płoty) pokryta jest eternitem jak narazie i w połowie jest wylany beton a w połowie ziemia. Zabudowana jest z 3 stron 4 strona otwarta z tym ze przylega do niej jeszcze jedna wiata więc w razie co nie bedzie przeciąguu za duzego. I teraz czy to dobry pomysł? Czy młodziez bedzie miała tam w miare dobre warunki? Czy latem nie bedzie za gorąco? No i co zrobic? czy zrobic zwykłe jakies drabinki paszowe czy wymurowac koryto? obornik mógł bym usuwac turem bo miałbym do tego pomieszczenia wjazd.

Z góry dziekuje za cenne uwagi. B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu12    8

Filipo jak dla mnie to nie zbyt dobry pomysł ale rób jak uwazasz.

a tak myslelismy z ojcem czy by nie postawic nowego budynku o tych samych wymiarach.

jak myslicie taniej by wyszło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

No ale dlaczego niedobry? Masz jakies argumenty?

Pomóżcie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj