Mariusz15

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną

Polecane posty

2xandrzej360    66

no właśnie jak to jest z tym stosowaniem wap magu pogłównie ?? warto w to inwestować czy lepiej kupić normalne wapno i po żniwach zastosować ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lepsze działanie ma wapno kopalniane na rzycho lecz długo odkwasza ziemeie

a wapmag działa szybko wiosna

ale słyszałem że zwykłe wapno można posiewac pogłownie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wapno pogłównie nic nie da. wapno musi byc wymieszane z gleba.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

Witam wszystkich mam takie pytanie, jaki nawóz i w jakiej dawce zastosować na pszenżyto gdzie na jesień było porządnie zlane gnojowica świńska a następnie wysiane ok 230kg/ha pszenżyta. Przezimowało dobrze, zastanawiam sie nad 150kg saletry na start

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

ja to na pszenżyto dałem na 1 dawkie 100kg saletry i 100kg saletrzaku a na drugą dawkie planuje dać 150kg saletrzaku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Jak nie u siebie to tutaj. Panowie potrzebuje szybkiej i jasnej odpowiedzi. A więc krótko : po niedzieli chcę siać ( pod wieczór ) mocznik na oziminy. Pytanie brzmi - Czy wilgoć dana przez rosę wystarczy do jego rozpuszczenia ? I czy zostanie on wtedy w pełni wykorzystany przez rośliny ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Rosa wystarczy tylko że jeżeli glebę i tak jest sucha to ten nawóz rozłożony nie przeniknie głębiej bo niby jak ma to zrobić przy suchej glebie. Nie wiem jak jest u Ciebie ale u mnie na taki zabieg jest za sucho.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Gleba niby sucha ale jak wczoraj orałem to się niby nie kurzyło za to jak przedwczoraj uprawiałem to się właśnie kurzyło i to mnie dziwi. Napewno zasilę 1ha pszenżyta bo tam ziemia jest wilgotna. Niby po środzie ma zacząć padać to powinno być dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

Najlepiej mieszać saletrę z saletrzakiem w tendencji pół na pół ( w moim przypadku to 150 kg saletrzaku i 150 saletry na hektar) czyli wszystkiego 300 kg/ha. Saletra podziała szybko a saletrzak dłużej się rozkłada więc w późniejszym stadium rozwoju będzie zasilał rośliny w azot

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82

@piotr

Powiedz mi czym się różni sposób działania saletrzaka od saletry.

Saletra

 

Azot całkowity 32%

Azot amonowy 16%

Azot azotanowy 16%

 

Saletrzak

 

Azot całkowity 27,5%

Azot amonowy 13,8%

Azot azotanowy 13,7%

 

Wiec jeśli chodzi o szybkość działania ja nie widzę tutaj różnicy bo praktycznie są takie same formy azotu w obu nawozach w podobnych proporcjach. Wiec poza zabawą z mieszaniem nie masz tutaj korzyści z szybkości działania wiec nie pisz bzdur.

Edytowano przez Soulshakin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82

Bo tak i już, dobrze gdybyś za tym zdaniem miał jakiś argument dlaczego tak.

 

Praktycznie rozkładanie jest to samo, szczególnie jak grubą saletrę wysiewacie, jednak jak jest sucho to lepiej stosować łatwiej rozpuszczalny nawóz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

no ale wiesz saletra rozpuści się szybciej po deszczyku po paru dniach nie widać jej już na polu a saletrzak jeszcze można dostrzec.... saletra zadziała a saletrzak po pewnym okresie dopiero da jakieś skutki przez co roślina przez dłuższy czas będzie miała azot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82

To że się rozpuszcza nie znaczy że nie będzie działać dłużej.

 

Za formę azotu która działa długoterminowo odpowiada forma amonowa która najpierw jest srobowana przez kompleks sorpcyjny gleby i tam sobie siedzi aż pobierze ją roślina, i leżenie dłużej na ziemi wcale nie pomaga rośliną.

 

edit poprawione

Edytowano przez Soulshakin
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

czasami tak a czasami nie, każdy mówi inaczej, ja jestem zwolennikiem mojej koncepcji i jestem zadowolony z roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel807    102

Koledzy chce dokarmić pszenżyto dolistnie (mocznikiem) Kawałek jest mały bo ma tylko 30 arów. Ile dać mocznika na niego i na ile wody ? Nawóz posiałem wczoraj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Jakieś 15% mocznika spokojnie możesz teraz dać - czyli np. 15kg mocznika i 85litrów wody. Do tego możesz dołożyć 5% siarczanu magnezu 7-wodnego i nawóz dolistny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

"w pierwszej dawce chodzi o to by azot jak najszybciej zaczął działać a to gwarantuje tylko forma NO3 (np. saletra), jest ona również w saletrzaku, ale jak wiadomo saletrzak ma dodatek CaCO3 który sprawia że jest on trudno rozpuszczalny a tym samym wolniej działa (tak część twierdzi). I tak NO3 jest praktycznie od razu dostępne dla roślin, NH2 musi ulec hydrolizie która trwa 2-5dni, a następnie nitryfikacji(tak samo jak NH4), a ta z kolei trwa od 5 do 40 dni wszystko zależy od temperatury a te 5 dni to przy temperaturze 25C a na początku wegetacji czyli w terminie pierwszej dawki te temperatury są najniższe"

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

no ale wiesz saletra rozpuści się szybciej po deszczyku po paru dniach nie widać jej już na polu a saletrzak jeszcze można dostrzec.... saletra zadziała a saletrzak po pewnym okresie dopiero da jakieś skutki przez co roślina przez dłuższy czas będzie miała azot

Ten "brat" coś dużo postów nasmarował bo wczoraj same głupoty pisałeś. 300 kg nawozu(saletrzaku z saletra) to daje 91 kg N/ha. I na co tyle? Roślina i tak więcej jak 60-70 kg N w 1 dawce nie pobierze. Po 2 dawkę nawozów azotowych sieje się zależnie od stanu plantacji. Jak jest gęsto taki wysiew jest kompletnie bezsensowny, zresztą ogólnie taka dawka N w 1 terminie jest bezsensowna. Co do nawozów to saletra szybko się rozpuszcza i szybko działa. Saletrzak będzie się rozpuszczać 2-3 dni dłużej. Taka jest różnica. A jak pi kilku dniach widzisz granulki nie rozpuszczone to jest to nierozpuszczony dolomit który potrzebuje większej ilości wody. N z saletrzaku tez szybko się rozpuszcza. Tak mówisz ale to nie ma żadnego uzasadnienia praktycznego więc proszę nie pisz informacji które nie są pewne. Naucz się, potem pisz,

To że się rozpuszcza nie znaczy że nie będzie działać dłużej.

 

Za formę azotu która działa długoterminowo odpowiada forma azotanowa która najpierw jest srobowana przez kompleks sorpcyjny gleby i tam sobie siedzi aż pobierze ją roślina, i leżenie dłużej na ziemi wcale nie pomaga rośliną.

Pomyliłeś się, pewnie na myśli miałeś formę amonową.

  • Like 1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykDF    4

Panowie jak to jest z tym mocznikiem? Bo ostatnio zgłupiałem znajomy daje mocznik na pierwszą dawkę od kilku lat. Rozmawiałem zanim i mowie ze mocznik wymaga czasu i temperatury. A on ze nie bo po 5 dniach już forma amidowa przechodzi w amonową która będzie już dostępna dla roślin. Potem amonowa w azotanowa. I teraz czy forma amonowa będzie dostępna dla roślin ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Po 5 tak ale tygodniach :P Formę amidowa w amonowa zamieniają bakterie. W takich temperaturach ich działalność jest bardzo słaba. :Potrzeba min 6-8 stopni, ale nie powietrza, a gleby.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykDF    4

Forma amidowa ulega hydrolizie jak napisał @JanekJelonek która trwa 2-5dni, powstaje forma amonowa. Czyli po tych 2-5 dani będzie ona dostępna dla roślin ale w bardzo małym stopniu. Znalazłem takie cos na stronie Yara

 

"Mocznik musi najpierw przekształcic się w formę amonowa i dopiero wówczas działa jak nawóz amonowy o stosunkowo ograniczonej przyswajalności. Znaczna ilość azotu pozyskanego z mocznika oraz nawozów azotowych zawierających formę amonowa jest oddana do dyspozycji rośliną dopiero po przekształceniu się w azot azotanowy"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

W ciągu 5 dni cały N w formie amidowej nie zostanie przekształcony w amonowa. Co do reszty sie zgadzam.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj