Mariusz15

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną

Polecane posty

akaku    79

Ja mysle ze jeszcze troche to na pszenżyto sypne pierwszą dawke N a potem jak sie troszeczke bujnie kolejna dawka N, na końcu dopiero saletra.


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

spogladajac na prognozy i widze iz 8marca ma byc przymrozek wiec wowczas rusze :) bedzie troche bujac ale to nic chodziaż sie nie zagrzebie :D

pszenżyto klasa IVb 200kg saletry a pozniej jak aura dopisze polece mocznikiem i do żniw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bonzoo1224    0

cześć. mam problem z pszenicą ozimą, mianowicie słabo mi przezimowała, jest rzadka i zżółkła trochę.mam pytanie,czy da się ją uratować,jeśli tak to czym.myślę o posianiu nawozu,ale waham się między saletrzakiem a saletrą. podpowiedzcie coś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pitermtk    6

Ja w tym roku stosuje w pierwszej dawce 200kg saletry wapniowej na 1 ha , a w drugiej 100 kg saletry amonowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pimper21    61

witam mam taki problem a mianowicie pszenica i pszenżyto mi trochę wymarzło no i ja bym się zastanawiał czy wgl opłaca się coś z tym robić ale widzę że ogólnie wszyscy sieja no i moje pytanie co siać i w jakiej dawce ??


Zetor Team
Massey Ferguson 255 Zetor 8011 Zetor 10045 <-- moje sprzęty, 40 ha.
Zetor Is Power, Power Is Zetor :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

trudno powiedzieć jeśli jest jakaś szansa na to że przetrzyma to daj z 200kg saletry amonowej i obserwuj co sie dzieje jeśli sie lekko zazieleni to znaczy ze jest szansa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

u mnie też było tak samo pszenżyto i pszenica, żółte lecz zaryzykowałem i posiałem 8 marca z rana po 200kg/ ha saletry amonowej 34%N i zobaczymy co z tego będzie, a co wg was jest lepiej zastosować saletrę amonową czy saletrzak bo ojciec upiera się, że saletrzak lepszy więc co lepiej posiać na pierwszą dawkę mocznik, saletrę amonową czy saletrzak. Który nawóz najbardziej ucieka w powietrze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mocznik odpada, saletra i saletrzak to praktycznie to samo. Saletrzak trochę dłużej się rozpuszcza więc trochę później zaczyna działać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

Witam

8 marca na pszenicę i pszenżyto poszło przez pomyłkę wymieszane po 50kg saletry, saletrzaku i soli potasowej. Można na start jak będzie się dało wjechać doprawić to 100 kg saletry na start. (ewentualnie znaowu zmieszać saletrę z saletrzakiem)

Co o tym pomyśle sądzicie?

Do tej pory cała dawka azotu była dawana na jeden raz.

Edytowano przez 1210

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacentus    0

1210

 

Jak rozumiem pomyłką było 50 kg soli? Nic złego się nie stanie, wręcz przeciwnie :)

Spokojnie za kilka dni możesz wysiewać następną dawkę azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

Panowie jak to jest z tymi nawozami azotowymi rożnie ludzie rożnie mówią w mojej wiosce jedna część społeczności twierdzi ze saletre czy saletrzak należy siać tylko przed deszczami aby rozpuściła się i został wchłonięta do ziemi a druga część ludków twierdzi ze w normalny dzień pogodny lepiej wysiewać bo roślinki przez liście wchłaniają azot co wy na to ??

i drugie pytanie po wielu telefonach udało mi się dorwać nawozy do dyspozycji mam na pierwszą dawkę 2t saletrzaku i 1 tone saletry jak byście to zastosowali pod żyto pszenżyto i pszenice łączna powierzchnia 15ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Kolego na pewno rośliny nie pobiorą przez liście nawozu z granuli. Nawóz ma się rozpuścić a nie ulotnić. Mało kto wie że nawozy azotowe są higroskopijne. Saletra amonowa ma 7 stopień w 10-stopniowej skali, saletrzak ma 4. Tak więc nie ma co czekać z wysiewem nawozów. W glebie wilgoć jest, więc nawozy ja pobiorą i się rozpuszcza. Oczywiście jak spadnie deszcze to rozpuszczą się błyskawicznie.

  • Like 2

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

w przyszłym tygodniu mają przywieść mi nawozy ogólnie w mojej okolicy cienko z nawozem na żadnej składnicy niema...

ja planuje zmieszać saletrzak z saletrą 2 do 1 pod pszenice 250kg pszenżyto 200kg zyto 150kg jak myślicie dobrze będzie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Pamiętaj dawki nawozu zawsze dostosowuj do warunków panujących na polu. Gdy plantacja jest gęsta obniżasz dawkę, gdy rzadka podwyższasz dawkę.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

pszenica jest w średniej kondycji a pszenżyto i żyto w dobrej. także zamierzam mieszać saletrę z saletrzakiem i raczej nie żałować 1 dawki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek53    0

tydzien temu wysialem 200kg/ha saletry na pszenzyto, kiedy zastosowac druga dawke w formie mocznika i w jakiej ilosci? zboze jest w dobrej kondycji po zimie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

jak w formie mocznika to ja bym zastosował na pierwsze kolanko ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A można nawet i ciut wcześniej, w końcu mocznik działa po ok 3 tyg. A w jakiej ilości to zależy jak chcesz uzyskać plon. Możesz dać 100-150kg tylko będziesz musiał prawdopodobnie skracać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek0531    1

Witam. Chciałem się zapytać jaki nawóz byście mi polecili, aby wspomóc roślinę, gdyż na jesieni wapnowałem, lecz ziemia jest nadal kwaśna. Jaki nawóz wapniowy?

Za odp. z góry dzięki.

 

Dodam jeszcze, że jest to pszenica ozima

Edytowano przez marek0531

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj