Mariusz15

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną

Polecane posty

KlimekPL    793

U nas wszyscy na wsi z dziada pradziada sieją własny materiał siewny, ja spróbowałem czegoś nowego czyli kwalifikatu i na tym przykładzie powiem, że warto próbować czegoś nowego :P

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LuckyLuke12345    230

Ja na pierwszą dawkę daje saletrzak na drugą saletrę . Saletra wysiana przy pierwszej dawce wczesną porą kiedy w nocy temperatura morze  spadać  poniżej zera nie jest dobrze wykorzystana 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Witam,mieszał ktoś saletrę z mocznikiem 1:1 do wysiewu?

Wtedy uzyskasz RSM ;)

Poważnie mówiąc siać od razu po wsypaniu do siewnika, przy wysokiej wilgotności powietrza szybko się sklei.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Witam,mieszał ktoś saletrę z mocznikiem 1:1 do wysiewu?

Kiedyś tak eksperymentowałem tylko trochę w innych proporcjach. Siałem to kosem więc nie było problemu z zapychaniem ale strasznie się kleiło wszystko. Mocznik z saletrzakiem znacznie lepiej się siało w mniejszym stopniu się rozpuszczał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co roku siałem 1 dawkę nawozu na wiosnę saletrzak ok 150 kg/ha na pszenicę i pszenżyto i czasami Polifoskę 6 150 kg/ha ale tylko 1 dawkę w tym roku chciałbym to trochę zmienić zastanawiam się nad 2 dawkami 1 azotową czyli tak jak co roku saletrzak bo już kupiłem a 2 ma zamiar kupić wieloskładnikową to chyba polifoskę będzie najlepsza. Pszenicę mam na 4b klasie jest to materiał kwalifikowany pod korzeń dostała obornika i Polifoski plus 150 kg/ha  a pszenżyto też obornik i tarnogran 100 kg/ha. Zastanawiam się czy te nawozy na wiosnę by pasowały dla zboża. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Dlaczego NPK chcesz dawać pogłównie? Wiosną to tylko nawozy azotowe, ewentualnie z siarką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Co roku siałem 1 dawkę nawozu na wiosnę saletrzak ok 150 kg/ha na pszenicę i pszenżyto i czasami Polifoskę 6 150 kg/ha ale tylko 1 dawkę w tym roku chciałbym to trochę zmienić zastanawiam się nad 2 dawkami 1 azotową czyli tak jak co roku saletrzak bo już kupiłem a 2 ma zamiar kupić wieloskładnikową to chyba polifoskę będzie najlepsza. Pszenicę mam na 4b klasie jest to materiał kwalifikowany pod korzeń dostała obornika i Polifoski plus 150 kg/ha  a pszenżyto też obornik i tarnogran 100 kg/ha. Zastanawiam się czy te nawozy na wiosnę by pasowały dla zboża. 

 

Teraz to mnie rozwaliłeś. NPK chcesz dać na II dawkę?? Na pierwszą daj ten saletrzak - 150 to nawet trochę mało na pierwszą dawkę a co dopiero jako jedyna dawka, ile zbierałeś wcześniej 2t ? Jak masz w tym roku też 150 saletrzaku to dołóż jeszcze 100 saletry, a na II dawkę daj chociaż 100 mocznika. Przy tym  nawożeniu nie musisz skracać. Chyba że masz duże braki w PK, wtedy źdźbło jest cienkie i może się wykoleić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

plony miałem w granicach 5t co roku tak robiłem ale w tym daliście mi do myślenia chyba zastosuję saletrzak a później  jakąś saletrę i może później jakimś mikroelementami opryskam  no tak NPK to lepiej pod korzeń sypnąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Tak, oczywiście :D 150 saletrzaku = 40,5 N i niech będzie polifoska 150 = 9kg (jeśli zdąży się rozpuścić przed żniwami) to te 5 ton razem ze słomą!!!! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz61    2

karolursus2812 jezeli chcesz zastosować polifoske 6 to zrób to teraz polifoska nadaje  sie do wiosennego nawozęnia ozimin ale musi być zastosowana wczesną wiosną

a jeśli chcesz myśleć o 2 dawce N to daj 100-150 saletry i bedzie ok

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

karolursus2812 jezeli chcesz zastosować polifoske 6 to zrób to teraz polifoska nadaje  sie do wiosennego nawozęnia ozimin ale musi być zastosowana wczesną wiosną

a jeśli chcesz myśleć o 2 dawce N to daj 100-150 saletry i bedzie ok

 

z polifoski zrezygnuję bo dawałem ją pod korzeń na jesień dam teraz najpierw  saletrzak 150kg/ha a później saletrę 100 kg/ha i może jakieś mikroelementy ale to już później 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152

Lepiej daj saletre na start, a potem saletrzak tydzien-dwa po saletrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

karolursus2812 jezeli chcesz zastosować polifoske 6 to zrób to teraz polifoska nadaje  sie do wiosennego nawozęnia ozimin ale musi być zastosowana wczesną wiosną

a jeśli chcesz myśleć o 2 dawce N to daj 100-150 saletry i bedzie ok

 

Nie wiem jak inni ale ja trochę czytam - sugeruję zapoznać się z opisem worka polifoski - na jednej stronie worka jest napisane że można wiosną pogłównie w oziminach, a na drugiej że nawóz zaleca się wymieszać z glebą...

Posiejesz wiosną- guzik urośnie -to Ci powiedzą że instrukcji na worku nie przecztałeś...

Przecież jak kupisz nawóz to możesz z nim zrobić co chcesz nawet kupke na środku pola usypać - bo kto Ci zabroni. Równie dobrze możesz polifoskę posypać pogłównie na wiosnę w oziminach. Mobilność fosforu ze standardowych źródeł -ortofosforany- to 1-3 cm w ciągu roku (żródło Grzebisz)- jak to ma zadziałać- jak to się nadaje do wiosennego nawożenia??? Jedyną wmiarę rozsądną opcją NPK na wiosnę są nitrofoski - gdzie część N jest w formie saletrzanej, fosfor w postaci polifosforanów i dzięki temu bardziej mobilny w glebie, a do tego nie ma w nich siarczanu wapnia (gipsu) który jest z reguły w niskoazotowych NPK takich jak wspomniane polifoski (wynika to z technologi produkcji i użycia kwasu siarkowego). Żeby polifoska wczesną wiosną zadziałała to ta wiosna to chyba we wrześniu przed siewem ozimin...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Jak dam teraz saletre na start 200kg, to kiedy mam sypnać później salmagu? Bedę stosował tylko dwie dawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Generalnie 1 dawkę powinno się dawać w momencie ruszenia wiosennej wegetacji a drugą po rozpoczęciu strzelania w źdźbło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mihub    0

Czy można już posiać pierwszą dawkę saletry. Pomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zulugula13    5

mieszkam w centrum kraju, są przymrozki nawet do -4, czy mogę już posiać saletre czy się wstrzymać jeszcze trochę??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj