Mariusz15

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną

Polecane posty

daro189    58

mocznika nie używam, choć w tym roku rozważam jego użycie. dzięki za rade ;)

a tak jeszcze zapytam na przyszłość - zaleca się co najmniej 6% stężenie mocznika, a jaka jest dla niego optymalna ilość cieczy na ha również przy wyższym stężeniu? teraz stosuje 200 l/ha, dopóki się nie zainteresowałem to dawka wynosiła 400 l, teraz mam jeszcze kawałki po 2,5 ha i zastanawiam się czy przy dokarmianiu zboża i fasoli nie zejść do 160 l/ha stosując mniejsze dawki nawozów

Edytowano przez daro189

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

mam na dzierżawach posiane pszenżyto i żyto, ładnie się rozkrzewiło jesienią, klasa ziemi 4-5, ph 4,5 a więc kwasota. Jaki nawóz polecacie na wiosnę i w jakich dawkach?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seba8080    1

witam zasiałem pszenice po kukurydzy ostatniego października i chciałbym się dowiedzieć jak ja naj lepiej teraz rozkrzewić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macionald    0

Witam zwracam sie z prosba mam prace zaliczeniowa na kurs w kwalfikacji R3 i mam zadanie na ktore wgl nie wiem jak udzielic odpowiedzi a mianowicie : Wykonywanie  prac związanych z żywieniem i utrzymywaniem zwierząt z uwzględnieniem maszyn i urządzeń  . Z gory dzieki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

witam zasiałem pszenice po kukurydzy ostatniego października i chciałbym się dowiedzieć jak ja naj lepiej teraz rozkrzewić 

 

Teraz nic nie możesz zrobić bo i tak pszenica nie będzie rosła. Wiosną sporo azotu (do 80kg/ha) na start i jak się cieplej zrobi to zacznie się krzewić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

Na taka pszenice to ok 250kg saletry i pozniej 1lcc+jakas odrzywka+siarczan mg  jak zrobi sie cieplo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Mam ostatnimi czasy taki dylemat. Czy na pszenicę warto dać Kizeryt jeżeli nie jest dobrze rozkrzewiona? Czy tu jest sens aplikacji tego nawozu? Ktoś coś poradzi? Czy może poczekać aż się rozkrzewi i wtedy zastosować? Jak wy to widzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

Jak pszenica jest dobrze rozkrzewiona to saletrosan, jak słabo saletra.

 

A dlaczego saletrosan na dobrze rozkrzewioną? Różnica to że ma siarkę i dlatego nie można jej dać do słabiej rozkrzewionej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Z tego co kiedyś wyczytałem to saletrosan rozpuszcza się wolniej dlatego daje się saletrę która rozpuszcza się praktycznie od wieczornej rosy. Przez co roślina może pobrać wcześniej azot który wpłynie na krzewienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A dlaczego saletrosan na dobrze rozkrzewioną? Różnica to że ma siarkę i dlatego nie można jej dać do słabiej rozkrzewionej?

 

Przede wszystkim 19% azotu w saletrosanie jest w formie amonowej, wolniej działającej. Formy saletrzanej jest 7%, gdzie w saletrze formy amonowej i saletrzanej jest 50/50. No i dodatkowo saletrosan wolniej się rozpuszcza, tyle że jak często N wiosną dajemy niemalże w błoto to rozpuszczalność i tak jest szybka.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

Czyli można to albo to niezależnie od rozkrzewienia tylko wilgotności gleby. Jak będzie słabiej rozkrzewiona a będzie wilgotna ziemia to można dać saletrosan bo i tak się rozpuści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Rozpuści tak, tylko forma amonowa słabiej migruje w glebie. Forma azotanowa szybciej dostaje się w strefę korzeniową roślin.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrews1987    3

Panowie co polecicie na pierwszą dawkę na jęczmień ozimy obecnie jest dobrze rozkrzewiony ale zaszkodziły mu przymrozki trochę i ma suche końcówki liści i pewnie do wiosny będzie bardziej przyschnięty (oby węzeł krzewienia się uratował) i nie wiem bo zawsze stosowałem saletrzak a mówią że siarka jest ważna więc może saletrosan ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo21    29

Pszenica ozima po rzepaku III IV klasa ziemia lekka

Prdzedsiewnie 150kg npk 7-20-30

Teraz planuje w pierwszej dawce dac 200kg saletry

saletry a w drugiej planowalem poprawic 150 saletry ale nie wiem czy nie zmienic na mocznik bo skladnik tanszy jak myslicie? Dac saletry ciut mniej w czystym N czy mocznik w ktorym przy tych samych kosztach bedzie wiecej N co lepiej wplynie na plon?

Na cuda w plonach nie licze bo fundusze nie pozwalaja jakbym ukosil 4.5-5ton/ha to bede w siodmym niebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

Ja na wiosnę na pszenżyto zimowe zawsze mieszam saletrę z mocznikiem,saletra zadziała szybko ,a mocznik póżniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Co lepiej zastosować na pszenżyto na kwaśnych glebach ph4,5-5,0 salmag czy saletrosan 30N 6S? Co lepiej zadziała w pierwszej dawcę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Witam.Jest sens dawać większą dawkę saletry niż 200kg/ha jak zboże jest dobrze rozkrzewione?W drugiej dawce pójdzie mocznik też nie wiem w jakiej dawce,myślę nieco ponad 100.Pod korzeń było na jesieni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie widzę takiego sensu, a może to być i za dużo. Nie ma sensu trzymać nadmiernej ilości pędów bocznych.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pajonk25    4

Wiecej kolego nie ma sensu dawac bo bedziesz miał straty azotu nie do konca zostanie on pobrany z takiej duzej ilosci.. poza tym ja nie wiem dlaczego wszyscy sraja sie z tym mocznikiem przeciez on sie utlenia jak nie trafisz z pogoda to mocznik pojdzie w gore i tyle bedzie z drugiej dawki nawozu. A druga sprawa to ten saletrosan myslicie ze jak nie sypaliscie nigdy siarki to nagle te 7% czystego składnika w 100kg uczyni cuda i nagle przyrosnie 2t wiecej?? nie ma co sudowac na pierwszy rzut tylko saletra amonowa lub kedzierzynska one działaja odrazu a o siarce trzeba było myslec na jesieni nie teraz.


pablo21 na III-IV klasie ziemi przy dobrym roku pogodowym mozna wyciagnac prawie 10t pszenżyta to pszenicy przy dobrym dokarmianiu 8t jestes w stanie wydusic nie marnuj gleby tylko inwestuj ile mozesz ziemia Ci wszystko zwroci słyszałem to od doswiadczonego rolnika byłem na jego gospodarstwie widziałem jak prosperuje i on mi to powiedział zaczełem inwestowac wszystkie pieniadze jakie moge wydac i od 2 lat jestem zasypany zbozem uprawiam 25ha (IV-Vklasa) i mam prawie 200t w magazynie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

odpiszcie kiedy dajecie pierwszą dawkę na pszenicę jak jest zamarznięta ziemia czy jak można wjechać w pole ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pajonk25    4

Pierwsza dawke jak najwczesniej ja bede siał juz za tydzien jak bedzie zamarzniete to tym lepiej bo nie bedzie sladow widac najlepiej z ranca trzeba poleciec tylko nie siej mocznika bo on ucieknie w gore jak bedzie lezał na wierzchu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

U mnie 5cm ziemi sie rozmarzlo bagno normalnie , ponizej 5cm zamarzniete nie wiem na jaka glebokosc jutro -1 zapowiadaja zastanawiam sie czy ruszyc na rzepak jak radzicie? , kilka km odemnie siali od rana i jakos to im szlo ale to na lzejszych ziemiach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

Co myślicie od takich dawkach na pszenice:

Pierwsza to 100kg Polifoski 21 + 100kg Saletry amonowej

Druga to 200kg Saletry amonowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj