turbogrocho49

jakie gatunki traw na łąkę?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ASZv3    829

Daniel - polecam na siew wiosenny - z pierwszej ligi, czyli DSV (ekstraklasy, czyli nic lepszego w tym temacie już nie ma ;) ) - Country 2053 z koniczyną perską. Jeśli chcesz same trawy to Country 2050.

DanielFarmer - mogłeś dopisać "po co przepłacać" na uzupełnienie swojej wypowiedzi ;) a tak oczywiście nie jest... po pierwsze życica westerwoldzka dzieli się na typy tj. poplonowy i całoroczny. Siejąc wiosną należy wybrać całoroczną lub najlepiej zmieszać obie. Druga kwestia to odmiany - są "lepsze" i "gorsze". Wybierając wyższą półkę stawiasz na wyższy plon (w tym szybsze wschody i odrosty) i m.in. co chyba najważniejsze - na znacznie lepszą jakość paszy :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Dawid - grunt orny więc zapewne interesuje Cię użytek na 2-4 lata. Zapewne też, pytasz o mieszankę a nie trawę solo :)

Jeśli chcesz zrobić to dobrze to polecam:

- z koniczyną czerwoną (warto poza plonem i lepszą paszą masz na GO wzbogacenie gleby pod roślinę następczą) - Country 2055 DSV. Wysiew 25-28kg/ha

- mieszankę trawiastą tj. bez motylkowych - Country 2052 DSV. Wysiew 35-40kg/ha.

Nie zapytałem jakie gleby, mam nadzieję że tragedii nie ma aczkolwiek również na słabszych powyższe mieszanki dobrze sobie radzą - np. na moich mozaikach ;)

 

  • Thanks 1

Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid34435    3

kupkówke mógłbym dosypać a co ile można kosić i ile wychodzi z ha balotów a co do ziemi to 4 klasa nie podmokłe dzienki PS mam pytanie kukurydze siejesz to powiedz jaką i ile z ha wychodzi około

Edytowano przez dawid34435

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

W dobrych mieszankach / odmianach traw czy motylkowych nie ma konieczności zwiększania normy wysiewu jeśli mówimy o w miarę dobrym siewie (uprawa gleby, sprzęt) na w miarę dobrym stanowisku. Jeśli chodzi o powyższy przykład, czyli mieszankę traw z koniczyną czerwoną Country 2055 to osobiście mam jeden kawałek posiany nawet 22kg i jest super. Maxa mam 28 i jest zbyt gęsto :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26
Dnia 5.01.2018 o 19:12, dawid34435 napisał:

kupkówke mógłbym dosypać a co ile można kosić i ile wychodzi z ha balotów a co do ziemi to 4 klasa nie podmokłe dzienki PS mam pytanie kukurydze siejesz to powiedz jaką i ile z ha wychodzi około

jeżeli chcesz kupkówkę to tylko mieszanka 2013, gdzie jest późna odmiana kupkówki(wysokostrawna ;) ), bo te rynkowe to kłoszą się już ok 10 maja, balotów może wyjść 5 z ha jak i 25 z ha, jeśli chcesz zbierać dużo towaru i dobrego to zrób wczesną wiosną badania gleby i wtedy wiadomo jak nawozić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Dokładnie - w Country 2013 jest kupkówka nr 1 - super plon połączony z jakością i co też jest ciekawe - ta kupkówka nie wypiera innych gatunków z runi jak to się dzieje przy nazwijmy to zwykłych kupkówkach :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Chciałbym podsiać swoje TUZ-y tylko które gatunki byłyby do tego najlepsze? Na pewno życica i koniczyna, ale bardziej chodziłoby mi o gotowe mieszanki. Celem jest dobrze strawna i wysokobiałkowa sianokiszonka, gleby IV-V klasa, wody w glebie zazwyczaj wystarczy (jest kilka miejsc bardziej suchych). Przeglądałem ofertę DSV jak np 2004,2012,2026. Siewnikiem zbożowym z redlicami talerzowymi dam radę to wykonać, czy lepiej poszukać usługę np. Guttlerem?


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Życice (trwała, mieszańcowa, wielokwiatowa). Koniczyna biała, czerwona troszkę słabiej daje radę. Polecam nasiona otoczkowane (np. DSV) - jest spora różnica we wschodach koniczyn, co w przypadku podsiewu daje bardzo dobre efekty. Jeśli chcesz wprowadzić koniczynę białą to Country 2004, jeśli mieszanka samych traw to Country 2001 (życice trwałe), Country 2052 (troszkę szerszy skład), MP z Agrilandu (więcej mieszańcowej i jest festulolium, które również bardzo dobrze sobie radzi), AG14 z AGO (worki Guttler). Nie ma mieszanek podsiewowych z koniczyną czerwoną, więc jeśli chcesz spróbować to po prostu dorzuć odpowiednią ilość - polecam koniczynę czerwoną Milvus z DSV. Guttler robi to kompleksowo za jednym przejazdem. Nie wiem jaki masz stan runi (albo jaki będzie wiosną) ale jeśli siewnik z redlicami talerzowymi to trzeba jednak wcześniej trochę "podrapać", a później zawałować. Ja przed zakupem Guttlera podsiewałem trochę Accordem na bronie aktywnej tj. delikatnie drapiąc glebę (bo głębiej to już nie byłby podsiew i szkoda maszyny) i efekty oczywiście były dobre ale trzeba było jeszcze przewałować. Wał Guttlera robi niesamowitą robotę. Polecam nie tylko do podsiewu ale i do siewu :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
17 godzin temu, chuck00 napisał:

Chciałbym podsiać swoje TUZ-y tylko które gatunki byłyby do tego najlepsze? Na pewno życica i koniczyna, ale bardziej chodziłoby mi o gotowe mieszanki. Celem jest dobrze strawna i wysokobiałkowa sianokiszonka, gleby IV-V klasa, wody w glebie zazwyczaj wystarczy (jest kilka miejsc bardziej suchych). Przeglądałem ofertę DSV jak np 2004,2012,2026. Siewnikiem zbożowym z redlicami talerzowymi dam radę to wykonać, czy lepiej poszukać usługę np. Guttlerem?

Witam serdecznie,

Co do mieszanek jakie poleciłabym Panu do podsiewu to jest to:

- BG-6 MILKWAY SUPER - mieszanka z białą koniczną - https://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/mieszanki-traw-pastewnych/bg-6-milkway-super.htm

- BG-2 MILKWAY TETRA - mieszanka życic mieszańcowej i trwałej - https://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/mieszanki-traw-pastewnych/bg-2-milkway-tetra.htm i dorzucić można z 5-10kg BG-8 Milkway Structo z kupkówką https://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/mieszanki-traw-pastewnych/bg-8-milkway-structo.htm

Mieszanka z koniczyną wymagać będzie lepszego pH, natomiast jeśli wybrałby Pan mieszankę Barenbrug bez motylka to można użyć do tego samych życic w mieszance BG-2 lub też dorzucić do tego mieszanki BG-8 z kupkówką. Ogólnie w terminie wiosennym (zwłaszcza!!) do podsiewu nie stosujemy mieszanek opartych głównie na gatunkach dość długo kiełkujących takich jak kostrzewy - jest to kwestia konkurencji ze strony "starej" trawy i zacieniania młodych siewek. Druga sprawa to dawki azotu - przy podsiewie proszę nie dawać wszystkiego na raz - na start połowa dawki, a dopiero jak wyjdą siewki na wysokość ok 5cm dorzucamy drugą dawkę - azot to paliwo również dla "starej trawy", więc jego duża ilość przeszkodzi w prawidłowym rozwoju młodym siewkom. 

Co do zasiewu - jeśli można wykonać podsiew profesjonalnie to warto z tego skorzystać, zwłaszcza że zasiew będzie gęstszy, przez co młode siewki lepiej zadarnią użytek i lepiej bronić się będą przed chwastami.

 

Pozdrawiam,

Małgosia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek745    1

Szukam mieszanki do siewu, może ktoś mi coś poleci. Kawałek IV-V klasa. Ziemia różna, jest i trochę gliny, piachu i torf, ostatniego niewiele. Z wodą średnio. Odsiewana kilka ładnych lat temu. A i pole w ekologii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Primorac    37

Witam! Potrzebuję jakiejś bardzo dobrej mieszanki na dobrą II klasę ziemi. Kawałek nie jest duży dlatego chcę go wykorzystać jak najlepiej. Pole należy raczej do mokrych ale myślę, że pod użytek zielony będzie idealne. Wysiew jesienny gdyż narazie jest tam ozimina. Pasza będzie przeznaczona dla opasów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Intensywne użytkowanie kośne? Z motylkowymi?


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829
Dnia 7.02.2018 o 18:15, Tomek745 napisał:

Szukam mieszanki do siewu, może ktoś mi coś poleci. Kawałek IV-V klasa. Ziemia różna, jest i trochę gliny, piachu i torf, ostatniego niewiele. Z wodą średnio. Odsiewana kilka ładnych lat temu. A i pole w ekologii.

"W ekologii" tzn., że potrzebujesz nasion z certyfikatem czy po prostu pod ograniczone nawożenie...? :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

A jeszcze - "należy do mokrych" tzn. że zalewowe jakoś czy po prostu wilgoć się dość dobrze trzyma? :)

3 minuty temu, Buszido007 napisał:

 Poczytaj sobie to. Może Ci się przyda ;) 

WP_20180304_13_52_48_Pro.jpg

WP_20180304_13_53_21_Pro (2).jpg

Te 60 balotów z jednego pokosu hehe ;)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Primorac    37

Zalewowe nie jest, jest to działka wręcz drenowana tylko, ze nikt o te dreny zbytnio nie dbał a jest to pole mojego wujka wiec ja też jakoś nie zamierzam, zwłaszcza że areał śmieszny ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

No to jeśli w kierunku wysokobiałkowej sianokiszonki premium (taką też opasy potrzebują) to Country 2055 (dużo koniczyny czerwonej).

Jeśli trochę mniej koniczyn to Country 2012. Ewentualnie Country 2052 i dorzuć ze 2-3kg koniczyny czerwonej.

Jakby ktoś jednak mówił, że "za bogate" mieszanki dla opasów to po pierwsze - II klasę warto wykorzystać ;)

 


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Primorac    37

Warto wykorzystać, zwłaszcza, że nie jestem w stanie wykorzystać  potencjału tej działki przy siewie zboża a z drugiej strony wole 40 balotow sianokiszonki premium niz 6t. pszenzyta ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek745    1
23 godziny temu, ASZv3 napisał:

"W ekologii" tzn., że potrzebujesz nasion z certyfikatem czy po prostu pod ograniczone nawożenie...? :)

Ograniczone nawożenie, nawozów brak. Tak się zastanawiam jaką mieszankę kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skanalop    19

Potrzebuję jakieś dobrej mieszanki traw z dodatkiem roślin bobowatych na 3 ha powierzchni. Głównie zbiór na sianokiszonkę dla bydła opasowego. Także musi to być coś konkretnego i wartościowego.

Co polecacie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Country 2055 lub 2026 Białko. Rewelacyjna koniczyna czerwona. Mam jeden użytek 5 lat - inna koniczyna by nie wytrzymała.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
30 minut temu, Skanalop napisał:

Potrzebuję jakieś dobrej mieszanki traw z dodatkiem roślin bobowatych na 3 ha powierzchni. Głównie zbiór na sianokiszonkę dla bydła opasowego. Także musi to być coś konkretnego i wartościowego.

Co polecacie ?

BG-3 milkway protein albo BG-11  Milkway complex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol1905    63

Witam serdecznie,
Jaką polecacie mieszankę na mozaikę, tzn. torf, część zalewowa oraz piach. Myślę nad DSV 2014, 2401 oraz barenbrug BG-7. Która z tych mieszanek wytrzyma przynajmniej 5 lat? Może macie jakieś inne sprawdzone mieszanki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Balzak
      Wymieńmy doświadczenia kto co stosuje.
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez Runder
      Czy jesteście za tym by wypalać trawy czy raczej za tym że to szkodzi glebie ?
      Moim zdaniem szkoro tyle ludzi w polsce to robi i nie ma wioski gdzie na wiosne nie widać by dymu od wypalania traw. Ja jedyne co mogę zaobserwować to to że po wypaleniu trawy szybcie rośnie nowa
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj