turbogrocho49

jakie gatunki traw na łąkę?

Polecane posty

Matt93    49

czesc, mam łąkę na bardzo podmokłym terenie, aż tak podmokłym, że na połowie rośnie "koniocha" i gleba jest bardzo zakwaszona ;/ Co propomujecie dobrze zwapnować? I jaką odmianę traw zasiać... mozga trzcinowata, może lucerna? Dodam ze łąka jest tak podmokła, że czasami ciezko wjechać np. wiosną czy po opadach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

http://www.agriland.pl/mieszanki-lucerna.php

Na wiosnę chce zasiać taką mieszankę z jęczmieniem na kiszonkę. W jakim terminie zasiać ?

Co polecacie zasiać na polu po kuku 5-6 kl ? Myślę zasiać tak : komonica zwyczajna, lucerna, koniczyna biała, kupkówka i życica trwała. Coś do tego dorzucić ? W jakich proporcjach to zasiać ? Czy udał by się siew takiej mieszanki, po skoszeniu kukurydzy w połowie września, z pszenżytem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

Witam ! Chciałbym żeby ktoś mi pomógł w doborze nasion. Planuje powiększyć pastwisko 1.6 ha Vl klasa stanowisko bardziej suche i właśnie chciałbym żeby ktoś mi poradził jakie nasiona trwa wsiać . Samemu zrobić miszankę czy kupic gotową ? Jakie nasiona są dobre na pastwisko . Mam tez do przesiania łąkę ponad 1 ha gdzie jest teren mokry nawet miejscami torf co tu wsiać ? Prosze o poradę . jeżeli ktoś by mógł to w oparciu o swoje doswiadczenia ułożyłby mi skład miszanki. Dodam że ma byc to siane jesienią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na pastwisko szczególnie na VI klasie najlepsza będzie kostrzewa czerwona, do tego można dorzucić kostrzewę łąkową, trochę kupkówki pospolitej ale nie więcej niż 10%, możesz też dać życice trwałą no i oczywiście koniczynę białą.

A co do tej łąki mokrej, ile dni zalega woda np na przedwiośniu?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wyczyniec łąkowy i ewentualnie mietlica biaława. Ale przy zalewach powyżej 30 dni nawet mietlica może wymoknąć.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

A kostrzewa trzcinowa ? Na łące po ostatnich mokrych latach został został sam szuwar. Kiedyś rosła tam ładna kończyna. Może mi ktoś podesłać normę wysiewu poszczególnych gatunków traw ? Bo chcę sam przygotować mieszankę i nie wiem za bardzo ile kg czego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Kostrzewa trzcinowa teoretycznie wytrzymuje do 30 dni, ale czasem i więcej wytrzyma, dla mnie na łące to chwast a nie trawa. A normy wysiewu to ścisłe tajne, mało kto to podaje bo firmy chcą zarabiać na swoich przeciętnych mieszankach.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gotowe mieszanki to nie najlepszy pomysł . Skład do mieszanek powinno się dobierać do warunków wodnych , glebowych i zasobnosci stanowiska oraz sposobu użytkowania . Więc każdej mieszanki która jest mieszanką tzw. uniwersalną nie polecam bo to idiotyzm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

Mógłby mi ktoś w takim razie doradzić czy dobrze dobrałem gatunki do mieszanki na łąkę kośną ? Łąka jest zróżnicowana, nie jestem w stanie dokładnie tego opisać ale jest tak nie stoi na niej długo woda bo spływa na drugą o której wyżej pisałem, nie jest na niej zbyt mokro a na górkach szybko susza daje znaki. Jest to łąka naturalna, ziemia słaba. Myślę dać tak

20kg kostrzewa łąkowa,

10kg kostrzewa trzcinowa,

5kg kostrzewa czerwona,

10kg życica trwała,

5kg tymotka łąkowa,

5kg kupkówka pospolita,

5kg stokłosa unilowata,

5kg wiechlina łąkowa,

4kg koniczyna łąkowa,

4kg koniczyna białoróżowa,

Razem 73kg na 2 ha. Co dołożyć ? Co zmienić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na Twoim miejscu zamiast koniczyny białoróżowej lucerna najlepiej mieszańcowa, ale trudno ja dostać. Kostrzewa trzcinowa nie potrzebna, kostrzewy czerwonej nie za dużo czyli może być, ona dobrze zadarnia. Stokłosa lepiej bezostna. Tymotki i wiechliny spokojnie możesz dać więcej, w podobnej ilości jak kostrzewa łąkowa bo to super trawy. Czyli by wychodziło że kostrzewy łąkowej trochę mniej. Ale ogólnie mieszanka ładna, bo tak szczerze mówiąc to chyba nie da się ułożyć mieszanek idealnych.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik115    140

Na pastwisko szczególnie na VI klasie najlepsza będzie kostrzewa czerwona, do tego można dorzucić kostrzewę łąkową, trochę kupkówki pospolitej ale nie więcej niż 10%, możesz też dać życice trwałą no i oczywiście koniczynę białą.

A co do tej łąki mokrej, ile dni zalega woda np na przedwiośniu?

 

 

woda tak bardzo nie zalega jest miejsce ze 0.20 ha gdzie był kiedys kopany torf i tam bardziej stoi woda ok 20 dni co na tej łące wsiać ? jakie trawy dobrze utrzymują sie na wilgotnej glebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

Właśnie myślałem o lucernie ale nie wiem czy da radę a koniczyna białoróżowa występuje tam naturalnie. Wiechliny w takim razie jeszcze dorzucę 5 kg a tymotki to chyba raczej nie, myślałem o tym i ze względu na to, że ma słabo rozwinięty system korzeniowy i wymaga żyznych gleb to podejrzewam, że słabo będzie sobie dawać radę.

@rolnik tak jak było wcześnie już pisane mietlica biaława, kostrzewa trzcinowa, mozga trzcinowa, wyczyniec łąkowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie doczytałem że gleba słaba, wiec w takim wypadku rzeczywiście tymotka może wypaść słabiej. Ale jak to będzie łąka kośna to zapomniałem o jeszcze 1 trawie, bardzo dobrze plonującej, susze wytrzymuje porównywalnie do stokłosy i kostrzewy. Chodzi mi o rajgras wyniosły. Na łąki kośne super, na pastwiska nie bo ma owłosione liście, wiechy kaleczą przewód pokarmowy i po prostu nie jest chętnie zjadana przez zwierzęta. Ale do siana czy sianokiszonki bardzo dobra.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3

Witam chciałbym zeby mi ktoś doradził odnosnie przygotowania pola po łąkę i samego śiewu obecnie na tym polu rosną chwasty i jeszcze bóg wie co i jest cała zryta przez dziki kiedyś to była łąka tylko z 5 lat nie koszona klasa ziemi IV chciałbym ją zasiać na wiosne prosze o propozycje !!! dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiek3218    0

@

seba07101 : Bez orki zimowej to teraz bedzie ciężko bo na wiosnę jak sie zrobi to przeschnie mocno gleba. Przedsctawie Ci następujące etapy które wyczytałem w necie

 

Kolejność zabiegów uprawowych


  • talerzowanie zbyt zbitej darni przed orką, ewentualne zastosowanie oprysku herbicydem przy występowaniu uporczywych chwastów (rdesty, turzyce, baldaszowate, śmiałek darniowy itp.),

  • orka pługiem łąkowym, wysiew nawozów, talerzowanie lub bronowanie broną ciężkąoraz wałowanie wałem ciężkim,

  • wałowanie wałem pierścieniowym na tereniach silnie zbrylonych,

  • wysiew nasion, bronowanie broną lekką i wałowanie wałem lekkim.

  • pielęgnacja młodych zasiewów poprzez przykaszanie szybko odrastających chwastów oraz zasilanie rozwijających się siewek traw nawozem łatwo przyswajalnym tj. saletrą amonową (0,5-lq/ha po I przykoszeniu pielęgnacyjnym).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Mogę mieć około 0.5ha- 0.7ha pola. Jest to klasa 6 i piach i górka. Teraz jest to kawałek mojego wuja teraz nic tam nie rośnie kiedyś było uprawiane. Mogę tam zasiać np.http://www.gazon.pl/pl/mieszanka_kp_4_pastwiskowa_na_gleby_suche.html czy nie pchać się w koszta. Było by to koszone i zbierane na siano suche albo w sianokiszonkę. A jak ktoś ma sprawdzoną mieszankę gotową to proszę o link bo w mieszanie na taki kawałek to ja się nie będę bawił

 

w takim wypadku można zastosowąć np. http://www.dsv-polsk...untry_2053.html lub http://www.dsv-polsk...futtertrio.html mam śiezy cennik drogioe trawy z tej firmy ale super jakość ta pierwsza 12,90 + 8%VAT a druga 9,30 + 8% VAT, jako ochronnej tej futterio daje się chyba 10 kg ale już nie pamiętam

atomik czy te trawy można siać w poplonie bo tak tam jest napisane. Ciekawe jak się później orze czy normalnie czy tak jak starą łąkę? Wie ktoś ile bel można zebrać z 1ha przy nawożeni 150 saletry i 200 poli6

Edytowano przez karolr2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

Też mam do zasiania 1 ha super piachu, to myślę dać kostrzewę czerwoną i trzcinową, kupkówkę i stokłosę, może trochę lucerny mieszańcowej gdzie niżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lubus    0

Witam,

 

chcę założyć nowe pastwisko dla moich krów. Ziemia klasy IV, gliniasta (od głębokości 70cm). Planuje sam zrobić mieszanke, tylko nie wiem jak ona powinna dokładnie wyglądać.....Wiem że dobra mieszanka powinna zawierać około 20% motylkowatych. Jednak przy wyborze traw nie jestem pewien. Na razie planuje tak:

 

20% - życica trwała

20% - wiechlina łąkowa

20% - tymotka łąkowa

10% - kostrzewa łąkowa

10% - kostrzewa czerwona

10% - koniczyna biała

5% - lucerna chmielowa/nerkowa

5% - sparceta siewna

 

Użytkowanie zarówno kośne jak i pastwiskowe, wieloletnie (co najmniej 10 lat). Będzie około 1500kg bydła na ha. Mam zbyt niskie opady deszczu (550mm na rok) ale gleba zawsze umiarkowanie wilgotna. Nie znam sie na konkretnych odmianach gatunków – może ktoś mi podpowie jakie są dobre...bo tyle ich jest...

Nie jestem pewien czy taka mieszanka byłaby dobrą, bo w gotowcach dużo życicy ale ja chcę miec troche zróżnicowane pastwisko....jednak bez kupkówki.

 

Co sądzicie o takiej mieszańce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak na pastwisko to więcej kostrzewy czerwonej tak 15-20%. I zamiast esparcety bym wolał koniczynę czerwoną. Reszta ok.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prata    0

Ziemia klasy IV, gliniasta - czyli marzenie :)

Planuje sam zrobić mieszanke - ten sposób zdecydowanie polecam (na polskim rynku jest tylko kilka mieszanek, którą warto kupić...)

Wiem że dobra mieszanka powinna zawierać około 20% motylkowatych - ja słyszałem, że dobry samochód jest czerwony - porsche, polonez....

Mam zbyt niskie opady deszczu (550mm na rok) - wielkopolska, kujawsko-pomorskie, kawałek mazowsza?

w gotowcach dużo życicy ale ja chcę miec troche zróżnicowane pastwisko....jednak bez kupkówki - hmm

 

W "gotowcach" jest dużo życic, bo są najtańsze w produkcji nasiennej, a przez to w sprzedaży. Dlaczego bez kupkówki? To jest świetny gatunek, co prawda ma bardzo złą famę, jednak tylko dlatego, że wymaga doskonalej organizacji pracy! Przy nim naprawdę wiele się traci opóźniając zbiór, czy wypas. Jednak niezaprzeczalnie jest jest jednym z podstawowych gatunków i warto go wykorzystywać ze względu na plonowanie i pewność uprawy jaką gwarantuje. Jest idealny na stanowiska posuszne, oczywiście w odpowiedniej ilości...

 

A tak przy okazji...

 

Mogę mieć około 0.5ha- 0.7ha pola. Jest to klasa 6 i piach i górka. Teraz jest to kawałek mojego wuja teraz nic tam nie rośnie kiedyś było uprawiane. Mogę tam zasiać np.http://www.gazon.pl/pl/mieszanka_kp_4_pastwiskowa_na_gleby_suche.html czy nie pchać się w koszta. Było by to koszone i zbierane na siano suche albo w sianokiszonkę. A jak ktoś ma sprawdzoną mieszankę gotową to proszę o link bo w mieszanie na taki kawałek to ja się nie będę bawił

 

 

atomik, o 18 luty 2013 - 20:18, powiedział:

w takim wypadku można zastosowąć np. http://www.dsv-polsk...untry_2053.html lub http://www.dsv-polsk...futtertrio.html mam śiezy cennik drogioe trawy z tej firmy ale super jakość ta pierwsza 12,90 + 8%VAT a druga 9,30 + 8% VAT, jako ochronnej tej futterio daje się chyba 10 kg ale już nie pamiętam

atomik czy te trawy można siać w poplonie bo tak tam jest napisane. Ciekawe jak się później orze czy normalnie czy tak jak starą łąkę? Wie ktoś ile bel można zebrać z 1ha przy nawożeni 150 saletry i 200 poli6

 

To chyba jako mieszanki jednoroczne, oczywiście pod warunkiem, że popada...

Na klasach V-VIz można uzyskać około 7 t sm/ha bez większych starań.

Zainteresowanych zapraszam na priv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1234    18

gdzie kupujecie nasiona trawy (odpadają targi itp, bo później różne cuda wychodzą)? Zakładając łąkę lepiej kupić gotową mieszankę czy też każdy gatunek z osobna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wg mnie sporo mieszanek jest wręcz bezsensowna ja kupuje trawy oddzielnie i sam mieszam. A jakie gatunki wybrać, w jakiej proporcji to trzeba się trochę orientować w temacie co chcemy osiągnąć, które gatunki w określonych warunkach będą sobie radzić najlepiej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

potrzebuje porady na nieco lepsza glebe od piachu, co prawda jest to 4a,b mozaika gleby przepuszcalnej, miejscami podłoze gliniaste i czesc zalewowa poniewaz kawałek pola lezy w bardzo dawnym rowku melioracyjnym i wiosna stoi tam wodakrótszy lub dłuzszy okres, powierzchnia pola 1,5 ha, wystepuja niedobory latem wody ale to i tak najwilgotniejsze orne jakie mam i po dtrawe je przeznaczam. Przeznaczenie pola tylko kośne na sianokiszonkę (interesuje mnie białko z moitylkowych też) a czasem jak nadzbyt to kosze na zielonke i przyczepa zbieram krówkom na dowóz. ph odpowiednie pod motylkowe, gleba mineralna. dostepne firmy z jakich moge miec to granum, barenbrug, sowul, dsv. prosze o poradę monretny skład lub nazwę handlową.


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert92    0

Witam wszystkich,

planuję przesiać starą łąkę kolega proponuje mi trawę (nie mieszankę) o nazwie Baronka 15 kg/ha twierdzi że rośnie wszędzie i dobrze sobie radzi w nieuregulowanych warunkach wodnych bo takowe posiadam po opadach długo zalega woda a na górce szybko wysycha. Łąka ma być kośna , bądź kośno-pastwiskowa a pasza z niej zbierana przeznaczona dla opasów. Co doradzacie? Czy można sastosować taką odmianę czy ktoś coś o niej wie ? Czy jest to łąka długotrwała 3-4 lata ? Czy spełni wymagania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Balzak
      Wymieńmy doświadczenia kto co stosuje.
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez Runder
      Czy jesteście za tym by wypalać trawy czy raczej za tym że to szkodzi glebie ?
      Moim zdaniem szkoro tyle ludzi w polsce to robi i nie ma wioski gdzie na wiosne nie widać by dymu od wypalania traw. Ja jedyne co mogę zaobserwować to to że po wypaleniu trawy szybcie rośnie nowa
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj