turbogrocho49

jakie gatunki traw na łąkę?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
fireseba    224

Najwięcej masy będziesz miał z kupkówki lecz dla krów pow 8tyś l ona się nie nadaje. Życica jest najsmaczniejsza lecz bez wody słabo rośnie, potem jest kostrzewa która jest mniej smaczna lecz lepiej znosi okresowe susze


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
valadin1    38

a może byś napisał coś o glebie/ warunkach wilgotnościowych/ czy to ma  być użytek trwał czy przemienny/ ile razy kośny itp 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    172

Znalazłem taką mieszankę na tereny suche, co sądzicie:

 

 - Kostrzewa łąkowa 15%

- Tymotka łąkowa 10%

- Kostrzewa czerwona 12%

- Kupkówka pospolita 10%

- Życica trwała 4N 10%

- Życica trwała 2N 25%

- Życica westerwoldzka 4N 10%

- Koniczyna biała 8%

 

Jeden kawałek klasa IV - myślałem aby dosypać 50% koniczyny czerwonej do tej mieszanki traw

Drugi kawałek V i VI - też dodać 50% ale lucerny mieszańcowej - swoją drogą gdzie ją można zdobyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jeżeli pastwisko to może być.

Jak kośna to brakuje takich traw jak stokłosa, rajgras wyniosły czy kostrzewa trzcinowa.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szu15000    227

co polecicie na laka tylko kosna, bardzo zroznicowana gleba od 4 klasy do 6 i bardzo zroznicowana pod wzgledem wody (gorki suche, dolki rewelacja co roku) bedzie intensywnie uzytkowana i siana z owsem zeby kosic od razu chociaz jeden pokos. Pozdrawiam
zapomnialem dodac ze to pasza dla opasow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czeslawik    0

Witam,

Postanowiłem odświeżyć wątek dotyczący trawy pastwiskowej. Osobiście polecam trawę firmy pietrzak, Super dobrana mieszanka i nie miałem jeszcze sytuacji jeżeli chodzi o tą firmę że coś nie wzeszło. Podaję link jeżeli będzie ktoś zainteresowany, bo trawa naprawdę jest wysokiej jakości http://allegro.pl/trawa-mieszanka-kosna-pastwiskowa-pastewna-30kg-i6040255723.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakie gatunki zasiać na łąkę na gruncie 5 klasy , w mokre lata jest tam dośc mokro a w suche dość sucho ale jest troche wilgoci , chciałbym aby była ona użytkowana przez 2 lata , osobiście myślałem o festulolium ale nasiona są dość drogie. A waszym zdaniem jakie gatunki były by najlepsze  na tą łąkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jesteś w dobrej sytuacji bo w jakich warunkach niemalże urośnie każda trawa. W sumie tylko życice i tymotka musi rosnąć na super żyznych glebach, pozostałe gatunki urosną wszędzie byle była woda. Przez 2 lata kupkówka, kostrzewa nie da Ci zadowalających plonów. Dlatego wybór mieszanek z wysokim udziałem życic, czy festulolium będzie dobrym wyborem. Siew 1 gatunku trawy jest zbyt ryzykowny.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Chodzi tu o intensywne użytkowanie , życica chyba potrzebuje dość dużo wody a w upalne lata może być słabo , a kupkówka jakie ma wymagania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Kupkówka urośnie wszędzie, bardzo szybko odrasta, silny system korzeniowy potrzebuje mniej wody od życic. Tylko że kupkówka dobrze plonuje od drugiego roku.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

panowie co polecacie za miesznke traw  bede  rekultywował łąke użytkowanie tylko kośne gleba raczej 5 klasa i przedstawiciel poleca mi taką mieszanke

życica wielokwiatowa 15%

życica trwała 40%

tymotka łąkowa 10%

kostrzewa łakwa10%

kostrzewa trzcinowa 15%

wiechlin łąkowa 5%

kończyna czerwona 5%

 

Myślałem żeby dołożyć z 5% lucerny i troszkę kupkówki

Edytowano przez wskpiotrus125

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Czy nie jest za późno aby zasiać taka mieszankę kośno - pastwiskową:  

 

życica trwała 4N 30 %

życica wielokwiatowa 5 %
życica Westerwoldzka 5 %
kostrzewa łąkowa 10 %
koniczyna łąkowa 5 %
tymotka łąkowa 5 %
kupkówka pospolita 10 %
kostrzewa czerwona 15 %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    913

Mam mały kawałek VI klasy i chciałbym tam zasiac łąkę, kosic to przynajmniej 3 pokosy w roku. pasza przeznaczona byłaby na sianokiszonke co polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3

witam co polecacie na łąkę tylko kośną ,klasa ziemi to 3,4 czarnoziem cały rok utrzymuję się tam wilgoć nie kiedy nawet nie idzie wjechać ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Gotowe mieszanki z DSV: 2401, 2014, 2015 oraz MKS z koniczyną szwedzką.

Wg mnie nr 1 to 2401, polecam też na słabsze gleby czy mozaiki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

co polecicie na laka tylko kosna, bardzo zroznicowana gleba od 4 klasy do 6 i bardzo zroznicowana pod wzgledem wody (gorki suche, dolki rewelacja co roku) bedzie intensywnie uzytkowana i siana z owsem zeby kosic od razu chociaz jeden pokos. Pozdrawiam

zapomnialem dodac ze to pasza dla opasow.

Witam serdecznie,

 

Na użytki tak zróżnicowane, jak Pan pisze - czyli górki/dołki, najlepiej sprawdzi się kostrzewa trzcinowa miękkolistna. Jej głęboki system korzeniowy w pełnym roku użytkowania wynosi nawet do metra głębokości, w związki z tym doskonale radzi sobie zarówno na terenie przesuszającym się jak i podmokłym. Co do dodatku zboża - nie lepiej zastosować pełną dawkę wysiewu 45kg/ha mieszanki traw i dodać do tego życic??

Korzyści z tego zasiewu jest wiecej - niech Pan spojrzy na nasz profil tam już poruszaliśmy ten temat http://www.agrofoto.pl/forum/topic/86287-barenbrug-nasiona-traw-i-lucerny/page-17

A co do informacji na temat mieszanek, gdyby zdecydował się Pan na zasiew mieszanki BG-7 Milkaway water niech Pan zajrzy tutaj http://www.barenbrug.pl/pastewne/nutrifibre , natomiast jako roślina osłonowa posłużyć Panu może życica wielokwiatowa http://www.barenbrug.pl/pastewne/produkty/mieszanki-traw-pastewnych/bg-1-milkway-sprint.htm

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

Witam. Na wiosnę będę sial trawy na kilku różnych stanowiskach. Na dwóch będzie Lucerna, prawdopodobnie bg-12 bo w zeszłym roku byłem i jestem z niej zadowolony. I zostały mi jeszcze trzy stanowiska. Jedno to b.dobra ziemia ok. 0.5ha położone między stawem a rowem tak więc wilgoci pod dostatkiem, chciałem tam zastać coś co będzie można intensywnie użytkować ale też z lepszą zawartością białka. Drugie stanowisko to lekka ziemia lekko nachylona na południe także w suchym roku różnie. A trzecie stanowisko to na pół glina i czarnoziem w lekkim obniżeniu terenu, tu trawa która miała z 9 lat rosła jak 2-3 letnia. Wszystko ma być tylko kosne. Także co polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Z mojej praktyki... mieszanki DSV:

 

Na dobre stanowisko (+białko) - Country 2055 (moja ulubiona mieszanka, rewelacyjne plony)  / 2026

Na lekką glebę / stanowisko suche - Country 2013 (z kupkówką miękkolistną, wysoce strawną i koniczyną białą - znana i ceniona, trzeba szybko zamawiać bo bywa, że jej brakuje) / 2014 (z kostrzewą trzcinową miękkolistną, wysoce strawną - świetne plony, siew max w sierpniu) / 2401 (moja ulubiona bez motylkowych, super plon itd., bardzo efektywna przy nawożeniu organicznym / 2025

Na obniżeniu terenu / gleba organiczna / mozaika - 2014 / 2015 / 2401 / 2025 (praktycznie wszystkie dają sobie radę przy okresowym zalewaniu, świetne na mozaiki),

Jako lucernę polecam Planet (albo Perfectę / Legend) - będziesz jeszcze bardziej zadowolony :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Balzak
      Wymieńmy doświadczenia kto co stosuje.
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez Runder
      Czy jesteście za tym by wypalać trawy czy raczej za tym że to szkodzi glebie ?
      Moim zdaniem szkoro tyle ludzi w polsce to robi i nie ma wioski gdzie na wiosne nie widać by dymu od wypalania traw. Ja jedyne co mogę zaobserwować to to że po wypaleniu trawy szybcie rośnie nowa
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj