lamborghini105

czy obornik jest szkodliwy dla gleby

Polecane posty

bobytempelton    161

@Lukasz007 wszystko wyjaśnił @bobek_farmer z tym że niektórzy jak ja muszą wywozić przyczepami na pola bo mają zwarte zabudowania gospodarcze i cierpią na brak miejsca ,a że przy tym później szybciej i sprawniej idzie załadunek i rozwiezienie po polu i jeszcze w dodatku tak jak napisałem zauważyłem szybszy rozkład co potwierdza bobek_farmer to widze z tego same plusy. Może sam sprubuj tego typu praktyk, a nie jakieś wymysły, no chyba że masz b.małe ilości które niewiem kury rozgrzebią, albo wiatr rozwieje i ich przygniatasz, sam pod własnym ciężarem bez problemów się kompostuje.


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz007    2

@bobytempelton ta twoja metoda może i przyspiesza rozkład obornika, ale odbywa się kosztem strat azotu, który jak się nie mylę ulatnia się w postaci amoniaku i to jest jeden wielki minus. Zresztą obornik to nie saletra i jego rozkład trwa ok. trzech lat. Drugim minusem jak już napisałem jest wymywanie cennych składników przez deszcze, a szeroka pryzma to tylko ułatwia.

 

Większe straty azotu są jak się obornik ugniecie i potem wiezie, aniżeli składowanie w wspominanej przez @rolstudent pryzmie. Jak go ugniatasz masz fermentację, czyli zachodzi gnicie. Często taki ubijany obornik po rozrzuceniu na pole i zaoraniu, wyoruje się w następnym roku. Jednym z etapów kompostowania jest mineralizacja i zachodzi ona znacznie szybciej w warunkach tlenowych, niż beztlenowych, a przecież tak bardzo zależy nam na mineralizacji substancji organicznej. Idąc dalej, butwienie lepiej rozkłada celulozę, hemicelulozę, natomiast nie w pełni rozłożona ligninia daje dużo związków azotowych, przekłada się to na szybsze przerobienie obornika. Dodatkowo taki kompostowany stos obornika utrzymuje podwyższoną temperaturę, więc nasiona chwastów ulegają degradacji, dodatkowo wypływa to na sterylność, ponieważ bakterie chorobotwórcze stają się nie szkodliwe. Także jak obornik paruje to nie ma co go ubijać, tzw. palenie obornika nie jest niczym złym. Zresztą po co wozić mokrą breję, jak można zrobić to szybciej pośród zapachu świeżej ściółki leśnej.

 

W tym roku udało mi się namówić Szeryfa na nie podgarnianie obornika po wywiezieniu na pryzmę na polu. Zresztą to nawet wygodniejsze, bo wozi się jak jest czas, a potem samo rozrzucenie obornika trwa znacznie krócej. Ciągnik zrobi tyle samo lub nawet mniej kursów, ale organizacja pracy jest znacznie lepsza. Szybsze rozwiezienie, krótszy okres od rozwiezienia do przyorania.

 

Nie wiem w jaki sposób traci się azot przez ugniatanie? Wyjaśnij mi to. Nie rozumiem co widzisz złego w fermentacji obornika? Przyspiesza ona rozkład obornika i lepszą dostępność składników w nim zawartych dla roślin. Fermentacja prowadzona bez dopływu tlenu zapobiega stratom azotu i suchej masy przez tzw. palenie obornika czyli szybki rozkład kosztem utraty wartości. A wolniejszy rozkład obornika nie jest niczym złym. Powoduje wzrost próchnicy w glebie, co jest bardzo korzystne.

 

Nie piszemy posta pod postem

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas tez jest troche problem ze zbyt duża ilościa obornika. Siejemy sporo warzyw(cebula,por) pod które wogóle nie daje się obornika lub niewiele. W tym roku pod kukurydze dawałem ok 10 rozrzutników 10t i tak co roku. Jedyny problem to taki, że trzeba najpierw przejechać i to wymieszac a potem zaorac. Myśle ze pod qq nie ma problemu bo nigdy przy oraniu się nie wyoruje stara warstwa. Wydaje mi sie również, że im słabsza klasa ziemi tym szybciej obornik jest "przetwarzany". Panowie a co myślicie o rozrzucaniu obornika(mocno przefermentowany zeby pozniej nie było go w sianie) na łąki. My tak robimy po scieciu ostatniego pokosu lub jak sie da wjechac np w pażdzierniku. Zauważyłem że na wiosne trawa wczesniej rusza i jest bujniejesza(pole obok nie gnojone)?

Edytowano przez MajsterPopsuj88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Obornik na łąki bardzo dobry najlepiej późna jesienią(aby ograniczyć straty amoniaku), tylko nie dawaj go za dużo myślę ze 20t/ha wystarczy jak dasz więcej to może być problem że na wiosnę będziesz musiał zebrać nadmiar obornika.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Mój wujek daje normalnie obornik z rozrzutnika na jesień a na wiosne rozwodnioną gnojowice, trawy chyba u nikogo takiej nie ma aż się powala, i chwastów też bo obornik świerzy


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj